Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2013., 14:13   #3241
pa eto nadala sam se nečijem mišljenju o čemu bi se moglo raditi prema nalazu krvi i što dalje.
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 18:36   #3242
Quote:
bralee kaže: Pogledaj post
Poštovani!
već 4 mjeseca imam konstantne faringitise upale dušnika glasnica te sinusitise sto bi značilo da stalno pijem antibiotike .konkretno od 5.12. kada sam završila u bolnici radi edema u grlu popila sam 4 puta po dvije kutijice antibiotika.pijem citalon mjesec dana radi blage anksioznosti i depresije.10 mg dnevno.imam glaukom oba oka.djeca su mi prije tjedan dana dobila hand,foot and mauth virus.
prije 15 dana sam dobila faringitis upale grlate su mi dali lekoklar xl da pijem 14 dana 10 ti dan sam dobila visoku temperaturu i nesto slično herpesu mi se raširilo po cjelom licu obrvama te po vlasištu.nalaz infektologa kaže na uhu licu i vlasištu papilo krustozan osip boje meda na dlanovima sitno papulozan osip.u ždrijelu hiperemija te afte na nepčanim lukovima.adenopatija vrata.srce sist.šuma 2/6,
nalaz krvi
AST 53 (8-30)
ALT 62 (10-36)
CRP 68
MPV 11.1
LEUKOCITI 11.7 (3.4-9.7)
MONOCITI 1.33(0.12-0.84)
NEUT.GRAN. 73 (44-72)
LIMFOCITI 15 (20-46)
MONOCITI 11

prepisala sam nalaze koji nisu uredu.što bi to značilo .bila sam kod infektologa koji nije siguran da li da pijem sada antibiotik ili ne .mmolim vas za savjet .danas imam neku čudnu bol u desnoj preponi koja se širi na nogu. hvala
AST,ALT mogu biti povišeni zbog lijekova (klaritromicin to može napraviti i u pravilu je prolazno), no nema podataka koji su točno antibiotici bili ordinirani ranije, ni kakav je bio nalaz brisa grla (pretpostavljam kako je rađen zbog dugotrajne upale), nema nalaza ORL-a (pretpostavljam kako je i ORL bio konzultiran), nema starih nalaza kako bi se vidjela dinamika (koji parametar se povećao, smanjio,normalizirao... nakon uzimanja th.), nema podataka o prethodnim bolestima (event.čest upale grla), nema detaljnih podatako o epidemiološkoj anamnezi (kućni ljubimci, putovanja u egzot.krajeve& obiteljskoj anamnezi osim trenutne bolesti djece - ni tu nema podataka jel izoliran virus, ili se dg.temelji na kliničkoj slici),uglavnom, kao što je napisao @hrvoje dr., teško je biti pametniji od infektologa koji ima uvid u kliničko stanje i nalaze.
Opisane promjene kože,vlasišta i pov.temp. mogu biti i reaktivacija herpesa, ali i početak mnogih drugih stanja, SJ sy,TEN...-ako bi se te promjene povećavale, temp.rasla, svakako čim prije konzultirati liječnika.
CRP je povišen, što može ukazivati na upalni proces, ali isto tako nema podatako o prethodnim vrijednostima (moguće je kako je sad znatno niži nego prije klaritromicina, ali isto tako, moguće je i kako je u porastu).
Dakle, sve su ovo tek nagađanja, svakako treba kompletirati obradu, konzultirati svog liječnika o daljnjim dg-th. postupcima.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 18:39   #3243
Ja sam imao povišene GGT u jetri.
Bio sam na vađenju krvi prije desetak dana.
Imao sam 84, a čini mi se da je 55 granica ako se dobro sjećam.

Alkohol nisam prije pretraga konzumirao 20 dana.
Znači li to da je jetra u komi zbog ranijeg ludog života ili se to može vratiti u neke normalne gabarite?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 18:54   #3244
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Ja sam imao povišene GGT u jetri.
Bio sam na vađenju krvi prije desetak dana.
Imao sam 84, a čini mi se da je 55 granica ako se dobro sjećam.

Alkohol nisam prije pretraga konzumirao 20 dana.
Znači li to da je jetra u komi zbog ranijeg ludog života ili se to može vratiti u neke normalne gabarite?
Moguća je "normalizacija" nalaza i funkcije jetre u slučaju pridržavanja uputa liječnika o nekonzumiranju alkohola, no to ovisi i o stupnju oštećenja jetre.
Svakako ima smisla ponoviti GGT nakon cca 4-6 tjedana u slučaju apstiniranja i to će biti dodatni poticaj za promjenu stila života i prestanak sa "ranijim ludim životom"
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 08:55   #3245
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
AST,ALT mogu biti povišeni zbog lijekova (klaritromicin to može napraviti i u pravilu je prolazno), no nema podataka koji su točno antibiotici bili ordinirani ranije, ni kakav je bio nalaz brisa grla (pretpostavljam kako je rađen zbog dugotrajne upale), nema nalaza ORL-a (pretpostavljam kako je i ORL bio konzultiran), nema starih nalaza kako bi se vidjela dinamika (koji parametar se povećao, smanjio,normalizirao... nakon uzimanja th.), nema podataka o prethodnim bolestima (event.čest upale grla), nema detaljnih podatako o epidemiološkoj anamnezi (kućni ljubimci, putovanja u egzot.krajeve& obiteljskoj anamnezi osim trenutne bolesti djece - ni tu nema podataka jel izoliran virus, ili se dg.temelji na kliničkoj slici),uglavnom, kao što je napisao @hrvoje dr., teško je biti pametniji od infektologa koji ima uvid u kliničko stanje i nalaze.
Opisane promjene kože,vlasišta i pov.temp. mogu biti i reaktivacija herpesa, ali i početak mnogih drugih stanja, SJ sy,TEN...-ako bi se te promjene povećavale, temp.rasla, svakako čim prije konzultirati liječnika.
CRP je povišen, što može ukazivati na upalni proces, ali isto tako nema podatako o prethodnim vrijednostima (moguće je kako je sad znatno niži nego prije klaritromicina, ali isto tako, moguće je i kako je u porastu).
Dakle, sve su ovo tek nagađanja, svakako treba kompletirati obradu, konzultirati svog liječnika o daljnjim dg-th. postupcima.
Poštovani, hvala na odgovoru.
na ORL sam u proteklih 3 mjeseca bila oko 10 tak puta početna dijagnoza je bila alergijski rinitis napravila sam alergi na infalacione alergene te je označen jedan plusić na grinje.rađeni su brisevi grla i nosa te je u nosu nađen stafilokok ali to je normalno.u 12. mjesecu stariji sin je imao šalah nađene su mu streptokok pneumonija u nosu te streptokok pyogenis u grlu swumnjaju da je to bbio slučaj i meni kada sam bila hospitalizirana na ORL s edemom u grlu.
od 12 mjeseca svaki puta mi je prepisan lekoklar xl po dvije kutijice za redom.crp je kontroliran 10 dana prije ovg nalaza bio je 14,6 a leukociti su bili uredu 9.to je bio drugi dan uzimanja lekoklara a ovi nalazi su izvađeni tokom uzimanja lekoklara ili točnije 12 dan uzimanja.puno vam hvala na odgovoru.
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 16:53   #3246
Question

nalazi krvi su uredu, osim sljedecih:
MCHC- 351 (Raspon je od 320-345)
trombokrit-0.15 (r. od o,17-0,35)
urea -2.7 (r. od 2,8-8.3)
kreatinin 40 (r. od 49-90)
CRP- 18.1
Imam 26 god.je li ovo ok? dr.mi radi tek od pon..
ijuju is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 23:12   #3247
Quote:
bralee kaže: Pogledaj post
Poštovani, hvala na odgovoru.
na ORL sam u proteklih 3 mjeseca bila oko 10 tak puta početna dijagnoza je bila alergijski rinitis napravila sam alergi na infalacione alergene te je označen jedan plusić na grinje.rađeni su brisevi grla i nosa te je u nosu nađen stafilokok ali to je normalno.u 12. mjesecu stariji sin je imao šalah nađene su mu streptokok pneumonija u nosu te streptokok pyogenis u grlu swumnjaju da je to bbio slučaj i meni kada sam bila hospitalizirana na ORL s edemom u grlu.
od 12 mjeseca svaki puta mi je prepisan lekoklar xl po dvije kutijice za redom.crp je kontroliran 10 dana prije ovg nalaza bio je 14,6 a leukociti su bili uredu 9.to je bio drugi dan uzimanja lekoklara a ovi nalazi su izvađeni tokom uzimanja lekoklara ili točnije 12 dan uzimanja.puno vam hvala na odgovoru.
Uistinu ima prostora za daljnju obradu-bar dodatni brisevi nosa&grla (jer lekoklar se ne pokazuje kao efikasan u eradikaciji mogućeg uzročnika), event.hemokultura (posebice ako se mjeri i povišena tjel.temp.) i općenito istražiti dodatno moguće drugo sijelo upalnog procesa koji nije lociran u području djelovanja ORL-a, te naravno ponoviti patološke nalaze i nadopuniti lab.obradu.
Moguća je i pojava tzv."superinfekcije" kad se tako dugo koristi jedan antibiotik.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 16:23   #3248
Molim savjet

Lijep pozdrav svima!

Isprika sto ovako upadam, ali, jednostavno nisam u prilici procitati stotine postova.
Naime zbog iznimno loseg nalaza, poslana sam na daljnje pretrage, pa me zanima, ako netko zna o cemu se radi.

Kako je nalaz bio alarmantan, hematologica trazi dodatne pretrage, kako bi mogli krenuti s terapijom.

Prosli nalaz:

Hb 90 (119-157)

Hct 0,299 (0,356-0,47)

MCV 75,12 (82-101)

MCH 22,62 (30-35)

MCHC 301 (320-345)

DKS segmentirani 40,84 (50-70)
limfociti 44,4 (20-40)
monociti 10,24 (2-8)

Biokemija
Fe 2 (8-30) !!!

Endokrinologija
Ca125 36,3 (0-35)

Sada trazi:

Se, feritin, Kks, RTC, Ldh, Combsov test direktni i indirektni, hepatogram, gama Gt, bilirubin.

Ako netko moze nesto suvislo pomoci, reci, podijeliti iskustvo, objasniti, puno hvala.

Pozdrav!
__________________
Ako Tvoja sreća zavisi od postupaka drugih osoba, onda zaista ne možeš biti sretna osoba!
Giovanna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 13:09   #3249
Bazofilni granulociti povišeni

Pitam i htio bi znati što se dešava ako postoji nekakav odgovor, na pregled me je uputio specijalist gastroskopije jer imam problem sa učestalim podrigivanje sa okusom cigareta iako ne pušim već duže od 20 godine.
Gastroskopiju nismo radili jer mi je prije 25 godina tom prilikom malo oštečen jednjak i nisam pristao na gastroskopiju. Trošim ljekove za štitnjaću, tlak, giht


MCHC 346 malo povišeni
Bazofilni granulociti 0,08 x 10 na 9/L
Bazofilni granulociti 1,4 rel %
Ostali nazali su uredni što se tiće krvne slike
tjelesna masa KRUPAN 108 kg/176cm
__________________
miš
jvaljak1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 14:26   #3250
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
Sada trazi:

Se, feritin, Kks, RTC, Ldh, Combsov test direktni i indirektni, hepatogram, gama Gt, bilirubin.

Ako netko moze nesto suvislo pomoci, reci, podijeliti iskustvo, objasniti, puno hvala.

Pozdrav!
Poštovana,

nalaz uistinu nije dobar i ukazuje na umjerenu slabokrvnost (o teškoj govorimo obično kada hemoglobin padne ispod 70 g/l) te je Vaša hematologinja opravdano zatražilo pretrage kako bi se razjasnilo koji je uzrok te slabokrvnosti.

Feritin (a uz njega i sedimentacija) je parametar koji će pomoći razlučiti radi li se o anemiji uslijed manjka željeza (koja je najčešće uzrokovana gubitkom krvi, bilo iz ginekoloških razloga, iz probavnog ili mokraćnog sustava) ili anemiji kronične bolesti (s obzirom da se u znatnog postotka bolesnika slabokrvnost nalazi kao posljedica bolesti nekog drugog organa).

Pomoću parametara Coombsovog testa, retikulocita (Rtc), bilirubina i LDH ispitat će se mogućnost je li smanjeni broj crvenih krvnih stanica posljedica hemolitičke anemije, tj. njihovog pojačanog razaranja, što se najčešće, ali ne isključivo, vidi kod različitih autoimunih stanja.

Zasad, vjerojatno, nije moguće sa sigurnošću reći što je uzrok Vaše slabokrvnosti i je li to jedini uzrok (iako zasada, najviše vuče na to da se radi o anemiji zbog manjka željeza), pa treba pričekati rezultate predložene obrade.

Kako je otkrivena slabokrvnost (jeste li imali neke smetnje ili je krv vađena u sklopu sistematskog pregleda)?
Quote:
jvaljak1 kaže: Pogledaj post
Pitam i htio bi znati što se dešava ako postoji nekakav odgovor, na pregled me je uputio specijalist gastroskopije jer imam problem sa učestalim podrigivanje sa okusom cigareta iako ne pušim već duže od 20 godine.
Gastroskopiju nismo radili jer mi je prije 25 godina tom prilikom malo oštečen jednjak i nisam pristao na gastroskopiju. Trošim ljekove za štitnjaću, tlak, giht


MCHC 346 malo povišeni
Bazofilni granulociti 0,08 x 10 na 9/L
Bazofilni granulociti 1,4 rel %
Ostali nazali su uredni što se tiće krvne slike
tjelesna masa KRUPAN 108 kg/176cm
Poštovani,

što se tiče broja bazofila (jedne vrste bijelih krvih stanica, leukocita), taj broj nije značajno povišen. Štoviše, može se uzeti da se broj do 0,08 x 10^9/L smatra normalnim.

Obično se o bazofiliji, tj. povećanom broju bazofila, govori kada njihov prijeđe 1,00 x 10^9/L.

Iako se sljedeće ne odnosi na Vas, jer smatram da se kod Vas ne može, prema ovom nalazu, govoriti o bazofiliji, ova se pojava može naći u brojnim stanjima: infekcije (poglavito virusne, npr., gripa, vodene kozice, oporavak nakon infekcija), alergije, neke upalne bolesti (s gastroeneterološkog motrišta treba spomenuti ulcerozni kolitis), neke hormonski poremećaji (smanjen rad štitnjače, šećerna bolesti itd.), zatim neki lijekovi (estrogeni, lijekovi za štitnjaču) te neke hematološke bolesti i poremećaji.

Nalaz MCHC može se smatrati urednim. Bitno je kakve su vrijednosti eritrocita, hemoglobina i MCV.

O pitanjima u vezi sa želučanim tegobama upućujem Vas da se javite na temu Želučana pitanja, da ne širimo temu i ne odlazimo u offtopic pa će Vam dr. Hrvoje ili netko od forumaša dati komentar na upit.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 15:36   #3251
Pozdrav svima!
Trudna sam pet mjeseci i nalaz krvi od neki dan mi malo odstupa od referentnih vrijednosti:
K-ERC 3.70 (3.86-5-08)
K-Hgb 12 (119-157)
K-Htc 0.328 (0.356-0.470)
K-MPV 10.7 (6.8-10.4)

Ono što sam sama zaključila jest da je riječ o anemiji nastaloj zbog povećanog volumena krvi kod trudnica. Očekivala sam i smanjeno biokemijsko željezo, međutim nalaz je pokazao visokih 19.9 (ref. vrij. 8-30). Možda pitam gluposti, ali nije mi jasno kakva je razlika između tog željeza i hemoglobina, tj. zašto to željezo nije iskorišteno u svrhu stvaranja hemoglobina?
surefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 17:54   #3252
Poštovana,

u trudnoći uobičajeno dolazi do pada broja eritrocita, čija vrijednost u zadnjem tromjesečju trudnoće može pasti i do 3,8 x 10^12/L.

Hemoglobin u trudnoći također pada (obično do 32./34. tjedna), i najniža vrijednost koju fiziološki doseže obično iznosi oko 110 g/L.

Vrijednosti hematokrita se također snizuju u trudnoći, a najniže vrijednosti koje se još smatraju urednima (fiziološkim) se kreću oko 0,31 (31%).

Nadalje, smatra se da je razina željeza ispod 12 µmol/l pokazatelj nedostatka željeza u trudnoći te ne bih rekao da je Vaš nalaz željeza "visokih" vrijednosti.

Međutim, treba imati na umu kako koncentracije željeza u krvi znaju jako varirati tijekom dana i ovisno o drugim čimbenicima te se željezo može promatrati samo kao orijentacijski a nikako kao odlučujući parametar u procjeni razine željeza u organizmu.

Što se Vašeg upita tiče, kada govorimo o dilucijskoj anemiji, ona ne nastaje zbog toga što nema dovoljno željeza nego zato što raste količina tekućeg dijela krvi pa se postojeće crvene krvne stanice raspodjeljuju u većem volumenu. Otprilike kao da bacite deset kovanica u bocu vodu i u more pa ih idete brojiti - u boci ćete ih začas pronaći i prebrojiti, a u moru baš i ne.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 18:22   #3253
Sad tek vidim da mi je za hemoglobin pobjegla jedna jedinica, u nalazu je 112, a ne 12.

Hvala, maloprije sam se čula sa svojim ginićem, pa nije ništa posebno komentirao, rekao je samo da mogu kupiti soka od cikle ili kupina, pa piti, a muž mi je kupio i Floradix sirup da probam s njim.
surefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 20:38   #3254
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Ja sam imao povišene GGT u jetri.
Bio sam na vađenju krvi prije desetak dana.
Imao sam 84, a čini mi se da je 55 granica ako se dobro sjećam.

Alkohol nisam prije pretraga konzumirao 20 dana.
Znači li to da je jetra u komi zbog ranijeg ludog života ili se to može vratiti u neke normalne gabarite?
Nalaz nije dramatičan.
Dalje dobro bi bilo učiniti
UZ abdomena
markere na hepatitis
KKS,CRPAST,ALT,GGT,ALP,bilirubin uk i dir.,LDH,CK,Fe,UIBC,GUK,ureja,kreatinin.
Th/hepatoprotektivna dijeta.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 20:44   #3255
Quote:
jvaljak1 kaže: Pogledaj post
Pitam i htio bi znati što se dešava ako postoji nekakav odgovor, na pregled me je uputio specijalist gastroskopije jer imam problem sa učestalim podrigivanje sa okusom cigareta iako ne pušim već duže od 20 godine.
Gastroskopiju nismo radili jer mi je prije 25 godina tom prilikom malo oštečen jednjak i nisam pristao na gastroskopiju. Trošim ljekove za štitnjaću, tlak, giht


MCHC 346 malo povišeni
Bazofilni granulociti 0,08 x 10 na 9/L
Bazofilni granulociti 1,4 rel %
Ostali nazali su uredni što se tiće krvne slike
tjelesna masa KRUPAN 108 kg/176cm
1.Koji su vaši simpotmi?
2.Kompletni nalazi?
3.Koji lijekovi- za štitnjaču je predpostvljam LT4,
za RR postoji pozamašan izbor- npr. beta blokatroi,diuretici,ACE inh.,sartani Ca blok.,
a za giht predpostavljam alopurinol i NSAR
4.Što to znači "malo oštečen jednjak"?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 21:16   #3256
Quote:
Giovanna26 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svima!
.
Prosli nalaz:
Hb 90 (119-157)
Hct 0,299 (0,356-0,47)
MCV 75,12 (82-101)
MCH 22,62 (30-35)
MCHC 301 (320-345)
DKS segmentirani 40,84 (50-70)
limfociti 44,4 (20-40)
monociti 10,24 (2-8)
Biokemija
Fe 2 (8-30) !!!
Endokrinologija
Ca125 36,3 (0-35)
Sada trazi:
Se, feritin, Kks, RTC, Ldh, Combsov test direktni i indirektni, hepatogram, gama Gt, bilirubin.
Ako netko moze nesto suvislo pomoci, reci, podijeliti iskustvo, objasniti, puno hvala.
Pozdrav!
Nalazi su svakako patološki,no po meni uz napomenu da nemam uvid u kl. stanje i status,trebala biti šira tj. ono što mislim da bi trebalo učiniti/ponoviti je UZ abdomena
KKS,CRP,ureja,kreatinin,LDH,Fe,UIBC,feritin,Ca,K,N a,GUK, bil. uk i dir , koagulogram
TSH,ANA,ANCA,
Hemokult 3x, urin,
CA 125,CA 15-3,
ginekološki pregled i UZ
pp gastro endoksopska obrada- tegobe od GI sus,lab nalazi i sl.


Quote:
surefire kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Trudna sam pet mjeseci i nalaz krvi od neki dan mi malo odstupa od referentnih vrijednosti:
K-ERC 3.70 (3.86-5-08)
K-Hgb 12 (119-157)
K-Htc 0.328 (0.356-0.470)
K-MPV 10.7 (6.8-10.4)

Ono što sam sama zaključila jest da je riječ o anemiji nastaloj zbog povećanog volumena krvi kod trudnica. Očekivala sam i smanjeno biokemijsko željezo, međutim nalaz je pokazao visokih 19.9 (ref. vrij. 8-30). Možda pitam gluposti, ali nije mi jasno kakva je razlika između tog željeza i hemoglobina, tj. zašto to željezo nije iskorišteno u svrhu stvaranja hemoglobina?
Uredni nalazi.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 21:18   #3257
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
1.Koji su vaši simpotmi?
2.Kompletni nalazi?
3.Koji lijekovi- za štitnjaču je predpostvljam LT4,
za RR postoji pozamašan izbor- npr. beta blokatroi,diuretici,ACE inh.,sartani Ca blok.,
a za giht predpostavljam alopurinol i NSAR
4.Što to znači "malo oštečen jednjak"?
Kolega Hrvoje,

lijepo sam zamolio da se daljnji komentari po pitanje želučanih tegoba vode na linkanoj temi, a ne ovdje, da se ne ide u offtopic, jer su navedeni nalazi uredni te je, s tog aspekta, priča o tome ovdje završena.

Molim da se to poštuje.

Zahvaljujem na razumijevanju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 21:49   #3258
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Kolega Hrvoje,

lijepo sam zamolio da se daljnji komentari po pitanje želučanih tegoba vode na linkanoj temi, a ne ovdje, da se ne ide u offtopic, jer su navedeni nalazi uredni te je, s tog aspekta, priča o tome ovdje završena.

Molim da se to poštuje.

Zahvaljujem na razumijevanju.
Pošto nije napisano u crvenom,predpostavljam da se može odg.,?
Nisam pažljivo pročitao vaš odg.već samo letimično,pa nisam vidio,moja isprika.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 20:16   #3259
kamilica22, Vaš post premješten je na temu Problemi s probavom jer, iako se radi o nekoliko parametara iz krvi, njihovo ispravno tumačenje nije moguće bez detaljnijeg uvida u Vaše probavne smetnje i po tom pitanju učinjene pretrage, a time bismo ovdje išli previše u offtopic pa molim da se rasprava o tom problemu vodi na toj temi.

Zahvaljujem na razumijevanju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 10:21   #3260
kortizol

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Prvenstveno treba napraviti dobar endokrinološki pregled,izmjeriti tlak
te obradu opće biokemije -GUK,kreatinin,ureja,urati,K,Na,Cl,lipidogram....
ACTH,ponoviti kortizol 8h,16h,24h urin,LH,FSH,testo.,PRL,P4,E2,DHEA
24h kalijurija i natrijurija.
Daljnja ciljana obrada ovisi o rezultatima nalazima.
Evo da se javim

opća biokemija nije rađena, jer je po doktorici opće prakse nalaz zadnjeg kortizola bio uredu (iako nije).
Kortizol je po laboratorijskim jedinicama u intervalu,
gospoda u laboratoriju ne pišu
ako je vrijednost povišena spram jutarnjeg kortizol tj ne stavljaju nikakvu obavijest, pa tako i doktor valjda ne vidi da popodnevni kortizol raste spram jutarnjeg iako su obadva u u referentnom intervalu. To se odnosi na stari nalaz kortizola.
(9mj jutarnji 1047, gornja granica oko 680) (10 mjesec jutarnji oko 440, popodnevni oko 460 .referentni interval na nalazu je zajednički za jutarnji i popodnevni , gornja granica je oko 480 otprilike)

hvala bogu na internetu , pa se pojedinac može snaći i pročitati i naučiti kako se određeni hormon treba ponašati u dnevnom ritmu....

otišla sam do endokrinologa i pljunila 400kn
(uz kortizol povišeni su mi bili i androstendion i testestosteron i prog oh 17 i ne malo već gotovo za duplo svaki,policistični jajnici isključeni i da napomenem moja ginekologica je rekla da je zadnji nalaz kortizola uredu, pa sam je naučila da je u granicama intervala ali da popodnevni ne pada već raste i da to nije u redu , pa je se složila samnom da trebam u endokrinologa da se i isključe bolesti ili tumori nadbubrežne. )

Evo rezultata
dan 1.
kortizol jutarnji 379,6 (171-536)
kortizol popodnevni 399,5 H (64-327)

acth jutarnji 3,42 (1,6-13,9)
acth popodnevni 10,12 prazno polje na nalazu

dan2. ( večer prije u 22:30 popila sam 1mg deksametazona)
kortizol jutarnji 24,19 L (131-536 )


Zamolila bi ako neko može prokomentirati ACTH, koliko znam i on bi trebao padati.

Koliko sam skontala, mala doza dexametazona se daje, da se vidi dali kortizol reagira, ako padne to znači da se isključuju bolesti i tumori nadbubrežne, tj da da ne divlja kortizol , već nešto iznad kortizola,
što bi po meni mogao biti acth tj. hipofiza.

Sad ovaj nalaz ja ne znam pročitat nakon dekse, pošto na nalazu u referentnim vrijednostima stoji manja referentna vrijednost za jutarnji kortizol, nego na dan kad sam vadila obični kortizol bez dekse.

Tako da ne znam jel nalaza kortizola nakon dekse uredan, jer sam čitala i neki su mi rekli da se nakon male dekse kortizol spustit ispod 50, što znači da postoji ta supresija ,ali u to se ne mogu pouzdati jer to ovisi o kojim se laboratorijima radi.

Da i htjela sam svima dati savjet, tko ima problema s kortizolom, da je ovaj pristup dobar da se utvrdi ima li poremećaja u kortizolu ili act
I da se kortizol ne radi bez acth i obavezno ga i popodne raditi.

znači jutanji kortizol i acth, te popodnevni kortizol i acth i navečer popiti deks od 1mg oko 22:30 i onda ujutro raditi kortizol i ACTH.

to je po mom endokrinologu napravljeno i mislim da je taj prvi korak najbolji,
ja sam to obavila u dva dana, nalaz bio gotov za tri dana .

eto sori na dužem postu

P.S.e da , drugi dan nisam radila acth nakon dekse, jer moja divna doktorica nije stavila na uputnicu ni kortizol ni acth, već samo deksa test, pa mi je sestra u laabu nadopisala kortizol iako sam joj rekla i pokazala nalaz da treba i acth, ona je rekla da ne treba

Zadnje uređivanje andersonjane : 20.02.2013. at 10:25. Reason: dodano P.S.
andersonjane is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.