Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2011., 16:54   #1
Question Dlanovi: svrbež, peckanje, promjene na koži...

Pozdrav!

Evo, da vam opišem svoju pojavu...
Na dlanovima mi se znaju pojaviti (u nikakvim logičkim intervalima) nešto kao potkožni osip, lagano me zna zasvrbiti, i zna me na momente žariti i zatezati (u jako laganom osjećaju, ne ometa mi to normalno funkcioniranje)... Taj osipić se sam od sebe povuče za dan, dva... No, onda još par dana do desatak imam jako suhu kožu, isključivo na dlanovima i na nju ne utječe ako mažem ruke kremom (znači, ne radi se o normalnoj suhoći) te mi se koža dlanova dodatno nabora, ajmo reći izbrazda, zgužva, posebice je to vidljivo na jagodicama prstiju...
Također mi se zna dogoditi da mi se koža ispod prstena (zlato, nisam alergična na njega) zacrveni i baš očito ispuca, onda moram skinuti prsten i pričekati tjedan, dva da se to povuče. Za to sam pak primjetila da mi se češće u ljetne mjeseci događa i ne znam je li to dvoje povezano...

E sad, ja sam pomislila da to ima veze s dishidrozom, ali kada sam malo čitala o njoj, ovo moje mi se čini preblago, jer em nemam nikave mjehure iz kojih curi tekućina, em mi se samo od sebe brzo vrati u normalu dlan, em zato što uopće nije tako očito (gledala sam slike dishidroze), netko bi to mogao primjetiti jedino ako mi se zabulji u dlan... Također, kako sam rekla, ne predstavlja mi to ikakav problem u normalnom funcioniranju u životu...

Ali ipak, voljela bih se i toga riješiti. Pa ako možda netko zna uzrok, neku kremu za to ili barem naziv te pojave bila bih jako zahvalna
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 19:23   #2
Poštovana,

Za ispravnu dijagnozu trebalo bi pregledati dlanove u fazi najjačih promjena.

S obzirom da navodite da se promjene opetovano pojavljuju, prvo što mi je palo napamet (što i ne mora biti točno, pogotovo jer se preko foruma ne može obaviti pregled i dodatna obrada) jest da se radi o nekom obliku ekcema dlanova.

Promjene mogu biti uzrokovane izlaganju ruku kakvom iritansu (primjerice, sapun, deterdžent, sredstva za čišćenje pa čak i obična voda). Naime, uslijed učestalog izlaganja kože dolazi do postupne promjene zaštitne barijere kože, a tomu su naročito sklone osobe koje inače imaju sklonost atopiji uz oštećenu funkciju epidermisa.

Nadalje, u obzir dolazi alergijski kontaktni dermatitis u svojoj kroničnoj fazi, kojeg karakterizira suha koža, pojačan kožni crtež, ragade...

Postoji također i kronični dermatitis ruku koji u odraslih osoba ostaje nerazjašnjene etiologije (uzroka).

Rjeđe se, poglavito u muškaraca srednje životne dobi, može naći tzv. hiperkeratotični dermatitis ruku.

Ovo je nešto na što sam najprije pomislio, no to uopće ne mora odgovarati Vašim tegobama.

Ono što možete sami učiniti jest da prilikom čišćenja i sl. koristite pamučne rukavice, da zamijenite tekući sapun (ako ga korisite) krutim sapunom, izbjegavate tzv. antibakterijske sapune, odmah nakon pranja ruku iste temeljito osušite i u roku od 3 minute izdašno namažite nekom hidratizirajućom kremom ili mašću.

U svezi navedenih promjena posavjetujte se sa svojim obiteljskim liječnikom koji bi Vas trebao uputiti na daljnju obradu.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 05:00   #3
Hvala vam na opsežnom odgovoru...

Guglala sam vaše pojmove i po karakteristikama i slikama, ovo moje bi bilo ekcem dlanova (on objašnjava i problem s prstenima). Za početak ću probati slabije prati ruke, sapun koristim kruti, mislim da je antibakterijski, zapravo, mislila sam da su svi sapuni antibakterijski, koja im je korist u suprotnom ?
Ima dosta sličnosti i s alergijskim kontaktnim dermatitisom, ali mi se zbog slika koje prikazuju tu bolest čini da je ovo moje, da pokucam o drvo, ipak preblago za tako nešto.

Također je istina da sam sklona atopiji, tj. ako sam dobro shvatila, to bi laički rečeno značilo preosjetljivost kože ?
Imam tanku, svjetlu kožu, na moru od sunca dobijem svrbežno crvenilo, čim se posvrbim na nekom mjestu, nastane crveni plik (brzo se povuče, ali svejedno), modrice mi jako lako izađu i dugo se zadržavaju, itd... Čak sam prije par godina u jednom danu dobila prestrašnu urtikariju po cijelom tijelu, ali su doktorice na hitnoj to riješile u sat, dva iako nismo mogli odgonetnuti koji bi bio uzrok istoj...

No, da se vratim na temu...
Zanima me, od ovih sredstava za pranje i čiščenje, postoji li jedan ili više već poznatih sastojaka kao onih koji štete osjetljivoj koži pa da probam obratiti pažnju da ne kupujem proizvode s tim sastojkom?

Bi li bilo korisno da se odem testirati na alergije? Ovo ne želim pitati svoju doktoricu jer nema tog simptoma za koji ona ne savjetuje da se ode testirati, a meni se nekako ne trpi pikanje cijelih leđa iglama ukoliko nije potrebno ... (malo se užasavam igli) Dakle, da li bi se moglo preko tog testa na alergije otkriti na koje mi to sastojke koža loše reagira iako to nije ona alergija u pravom smislu?

Bi li možda za neku generalnu obnovu, tj. "jačanje" kože bilo korisno češće jesti određene namirnice i koje ili možda piti neke vitamine ili sl?

Do ponovnog čitanja,

Zadnje uređivanje Ace of Diamonds : 17.12.2011. at 05:06.
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 09:42   #4
Poštovana,

Što se antibakterijskih sapuna tiče, oni su preagresivni, naročito za osobe s osjetljivom kožom, zato bi ih trebalo izbjegavati (oštećuju zaštitnu barijeru kože ako se prečesto koriste odnosno ako osoba već od ranije ima oštećenu barijeru kože).

Atopija znači sklonost alergijskim reakcijama i razvijanje upalne bolesti nakon kontakta s alergenom. Koža je preosjetljiva, baš kako ste i opisali.

Što se tiče drugog dijela pitanja, tu najprije treba razlučiti jesu li Vaše tegobe izazvane nealergijskim ili alergijskim kontaktnim dermatitisom. U tu svrhu trebali biste napraviti testiranje i to ponajprije epikutani (patch) test na standardnu seriju alergena (slikovito rečeno, lijepljenje "flastera" na kožu leđa). Postoji ogromna lista na koje sve alergene možete razviti reakciju i u kojim se prozivodima isti nalaze.

Što se tiče preporuke određenog režima prehrane, o tome bi valjalo razmisliti tek nakon obrade.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 18:58   #5
Ponovo se zahvaljujem na odgovoru

Ići ću se onda za početak testirati. Ne znam zašto sam bila uvjerena da se radi o iglama, super je ako se to može bez njih

I jedan virtualni znak zahvalnosti, za vaše utrošeno vrijeme i živce


Lijep pozdrav
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 19:03   #6
Samo da napomenem, u svezi "bockanja iglama", kako je temeljni test za dokazivanje kontaktnog alergijskog dermatitisa epikutani test ("flaster"), no to ne znači da se u sklopu obrade neće predložiti i napraviti i druge vrste testiranja, uključujući i prick test (ubodni test), uzimanje krvi i sl.

Patch test ("flaster") je jedan od prvih koraka, ali ne i jedini!

Dakle, možda igle nećete moći izbjeći.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 22:03   #7
Ace dobra su ti pitanja/ideje o alergiji Kad bi barem to bilo tako.

Testiranje nije bolno, jednostavno okrenes glavu, bila sam 5 puta, a mrzim i bojim se igle. Meni je veca gnjavaza testiranje na ledima,flaster me zatezao, najgore je sto mi treci dan kad su skinuli rekli da moram doci petit dan i da se i dalje ne smijem tusirati. Bila je zima, opers se ali to mi smetalo. Doduse saznala sam na sto sam alergicna i taj mi test vise nisu ponavljali. A moj lijecnik nije bio razuman kao El Gato pa mi je rekao citiram od alergija se uglavnom ne umire, s njima se zivi i pati
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 00:01   #8
Aha, aha, kužim, ma izdržat ću i ubode, samo što mi od straha tlak malo podivlja, ali to valjda ne utječe na rezultate...

Koliko sam shvatila, oni ti zalijepe te flastere pa te puste doma i tri dana ih kontinuirano imaš i onda im se vratiš da ti skinu?
A kod testiranja iglom, jel se onda odmah vide rezultati na koži ili se isto mora par dana pričekati?

Mare, kakav je osjećaj tih iglica? Jel ti oni nešto uštrcaju u kožu ili te samo lagano bocnu? Jel to peče ili je sličniji osjećaj onom vađenju krvi?
I ako mogu pitati, rekla si da si 5 puta to radila? Zbog čega samo jednom nije bilo dovoljno? Neka njihova greška pri testiranju ili si imala specifičan problem pa je bilo potrebno ponavljati testiranja?
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 11:12   #9
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatila, oni ti zalijepe te flastere pa te puste doma i tri dana ih kontinuirano imaš i onda im se vratiš da ti skinu?
Da, s time da se rezultatu u pravilu očitavaju nakon 48 i nakon 72 sata.

Quote:
A kod testiranja iglom, jel se onda odmah vide rezultati na koži ili se isto mora par dana pričekati?
Rezultati se očitavaju u pravilu nakon 20 minuta od testiranja.

Quote:
Jel ti oni nešto uštrcaju u kožu ili te samo lagano bocnu? Jel to peče ili je sličniji osjećaj onom vađenju krvi?
Na kožu se kapne kap otopine alergena i nakon toga se koža lagano ubode malom lancetom. Postoji neugoda, ali ne jaka bol. Djeca bez problema podnesu ovu pretragu, tako da mislim da ne biste trebali imati problema ako Vaši liječnici preporuče ovaj test (prick test).

Na ostale upite odgovorit će mare2406 koju ovom prilikom srdačno pozdravljam.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 17:03   #10
Bockanje je bezbolno, osjetis manje nego kad te komarc upikne. Na svaku podlakticu testiraju po dvadesetak alergena, a ima ih puno vise. Doktor iz tvojih simptoma odredi grupu ili grupe za testiranje. Nemoguce je sve odjednom. Mene su vise puta testirali jer i danas ne znamo koji mi je najjaci alergen, nismo ga pronasli i odustali smo od trazenja. Tih mojih 5 puta je bilo u 15 godina i u razlicitim bolnicama po prijedlogu obiteljskog lijecnika. Napravila sam i bris nosa i grla i tim nalazima je potvrdena alergija ali ne i koja, nasli eone ako dobro pamtim.Poslali me i na RIST i RAST, krvna pretraga, koja opet nije pokazala kako je rekao doktor glavnu alergiju. 30% ljudi koji se testiraju navodno nikad ne saznaju nasto su alergicni i doktor mi je predlozio da se vise ne mucim testiranjem. Potrosim jedan sprej godisnje, tablete pijem po potrebi, pametno je poceti piti prije nego pocne sezona tvoje alergije, zivim prilicno zdravo, kozne ekceme i dishidrozu uglavnom rijesim Lokakortenom ili etericnim uljima. Naucis sve to i postane ti normalno. Prije testiranja moras biti bez ijednog lijeka 10-15 dana za pouzdane rezultate. Citaj malo po netu, naucis ponesto, ispravis neke greske.

Macak
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 20:02   #11
Hvala Mare i Felixe...

Čitam ja po netu, ali često nailazim na oprečna pojašnjenja i simptome pa ostanem zbunjena , bolje je ovako pitati nekoga iz prve ruke
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 13:52   #12
Problem s dlanovima preko proljeca/ljeta.

Ovako, imam 21 godinu, i vec 7-8 godina, ako ne i vise, imam problema s dlanovima na rukama. Prolaze kroz odredjene faze tokom proljeca/ljeta.

Sve pocne sredinom proljeca kada dani postaju sve topliji. Dlanovi mi se pomalo pocinju znojiti. Sve vise i vise kako postaje toplije.

Pred kraj proljeca dlanovi su mi stano mokri, uzasno se znoje i stalno ih moram brisati u nesto.

Pocetak ljeta, kao da se manje znoje, ali pocinju lagano iritirati , peckati.
I uzasno su uzareni i topli, kao da gore na laganoj vatri.

Sredina ljeta znojenje i iritacija su skroz prestali, ali su dlanovi zato sada uzasno suhi. Ni kapi znoja na njima, doslovno. Kao suhi papir. Iz jedne krajnosti u drugu.
I pomalo se pocinju guliti.

Guljenje grozno izgleda ali nije uopce bolno.
To traje do kraja ljeta, kada napokon sva stara koža otpadne.

"Novi" dlanovi su napokon normalni, mekani, kao bebini.

I sve bude super do sljedečeg proljeca kada sve opet krene ispocetka.

Bio sam kod doktorice u ambulanti prosle godine, u fazi kada su mi se ruke vec pocele guliti. I dala mi je neku kremu za mazati protiv suhe koze...jer je tada bila suha.
Sve sam ja njoj lijepo objasnio ovo kako to krene sa znojenjem ali nije imala pojma o cemu se tocno radi.
Rekla je da imam osjetljive ruke i da ih trebam mazati s time sto mi je dala.

I mazo ja to ali nema pomoci, ruke se i dalje oljustile. Tu Mast sam zametnuo negdje preko zime tako da sam sada pred mjesec dana poceo mazati s nevenom, ali nema ucinka nikakvog, dlanovi me ovog casa isto tako peckaju i mokri su, kao svake godine.

Ima li neko kakvu ideju sto bi to moglo biti? Je mozda neka alergija u pitanju? Kome da se obratim?
ValterZz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 19:34   #13
Procitaj temu o dishidrozi tu na forumu. Mi slicne probleme radi nikal.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 01:12   #14
Exfoliative Keratolysis
, kopao sam danas cijeli dan i izgleda da imam problem s ovime. Nažalost, koliko sam se informirao, nema lijeka. Navodno je guljenje izazvano opčenito vlažnim rukama, u mome slucaju znojenje, a i vjerojatno sto sam uglavnom preko lijeta na moru.
ValterZz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 14:57   #15
Protiv znojenja pomaze tocanje ruku u mjesavini jabucnog octa i etericnog ulja kadulje sa dodatkom vode.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 00:50   #16
ja imam jedno pitanje vezano za ovu temu. zadnjih sedam dana osjecam neizdrziv svrab na podrucju saka, i gornje strane i dlanova. na kozi nisam primijetio vece prmjene osim uobicajeno suhe koze oko zglobova prstiju, na mjestu gdje se prsti spajaju sa sakom. kazem uobicajeno jer mi je koza suha na tom mjestu gotovo pa uvijek zbog posla kojim se bavim. svrbez koji osjecam kao da je ispod koze, na momente cijela koza saka kao da gori. mislio sam da je u pitanju svrab, ali osim svbeza nemam drugih simptoma svraba....
klonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 22:56   #17
Question Bolan svrbez i osip dlanova

Poštovani,
imam 20 godina i u zadnjih 2 mjeseca povremeno, a ponekada i svaki dan, imam tegobe sa dlanovima.

Naime na jednom prstu izmedju zgloba i dlana mi se pojavi crvena mrlja koja kao da ima bijelu mrlju u sebi, koja je vidljiva samo kad se cesem. Ta mrlja užasno svrbi i ima neku vrstu boli kao od ujeda pauka. Ta mrlja mi se nekad pojavi sama od sebe, ali najčešće kad radim nešto. Onda mi se zna dogoditi da ta mrlja nestane pa se pojavi na drugom mijestu na dlanu, ili drugom dlanu, i tako nasumicno.

No tako je to bilo prvih 2 mjeseca, a prije par dana se pogoršalo, pojavio se osip u područiju dlanova na obje ruke, i ne nestaje. Samo se lagano naziru crvene mrlje, koje se ponekad aktiviraju i pocinje svrbez, a zatim i ta bol.
Počeo sam mazati Hydrocyclin mast, koji umanji simptome na 12+ sati ali se to zatim vraća.
Osip je ograničen na podrucije dlanova pa sve do podrucija prstiju izmedju zglobova i dlanova. Najviši je bolno kad se pojavi ispod palca.


Vidim da mnogi nisu dobili odgovor, ali nadam se nekom članu kao npr. El Gato Félix da ce mi dati odgovor ili bar nagadjanje sto bi to moglo biti, jer doktorica mi je u pocetku rekla da je mozda samo alergija na specifični sapun i da pocnem koristiti drugi, ali ja sam promjenio vise sapuna i problem je ostao.
Vise neznam sto da radim.
Lijep pozdrav
xZero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.