Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Pogledaj rezultate ankete: Biste li donirali organe u slučaju vaše smrti?
DA 86 86.00%
NE 8 8.00%
Nemam stav o tome 6 6.00%
Glasovatelji: 100. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2003., 08:56   #21
Quote:
lahor kaže:
Sad mene zanima gdje ste vi to trebali potpisivati, zar zaista odmah tipiziraju sve koji potpisu (nije li to malo skup i neisplativ sport?) i tko to obavlja u Hrvatskoj?

Jer koliko sam ja cula ona obicna donorska kartica ne znaci nista, nigdje niste upisani.
da i mene zanima koji je smisao (s obzirom da ti organe ionako uzmu ako im se svidi tvoj HLA i jedini nacin da ih sprijecis je da izricito NE pristajes) i procedura s donorskom karticom (da li si automatski tipiziran i da li imas uvid u taj svoj file)?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:00   #22
Vlasnik sam donorske kartice već duže vrijeme. Da bi je netko dobio treba im se samo javiti, može se prijaviti i na vauvauvau stranicama. Znači nikakve provjere, tipizacije i sl. nisu potrebne. Nosim je u vozačkoj, u novčaniku, znači da je uvijek uz mene. Moje srčeko, bubrezi, jetra i druge iznutrice su u savršenom stanju. Pregledavali su me (redovno) u Domu zdravlja, po bolnicama i privatnim klinikama. Vjerojatno nitko od njih nije napravio nekakvu tipizaciju ili nešto slično, jer nisam primjetila da me netko želi smaknuti. Po zakonu se stvarno organi mogu uzeti bez pristanka obitelji, samo to lječnici ne rade. Smatram da mi ništa od iznutrica neće trebati na drugom svijetu, a ako može pomoći nekom drugom, što da ne. Naravno da ne bi željela da se moja jetrica presade nekom alkiču koji je sjebal svoj i život svoje obitelji, ali na to ne mogu utjecati.
Luca, da li se tvoja priča odvijala kod nas?
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:23   #23
Quote:
polly kaže:

1. Pregledavali su me (redovno) u Domu zdravlja, po bolnicama i privatnim klinikama. Vjerojatno nitko od njih nije napravio nekakvu tipizaciju ili nešto slično, jer nisam primjetila da me netko želi smaknuti.

2. Po zakonu se stvarno organi mogu uzeti bez pristanka obitelji, samo to lječnici ne rade.

3. Smatram da mi ništa od iznutrica neće trebati na drugom svijetu, a ako može pomoći nekom drugom, što da ne.

4. Naravno da ne bi željela da se moja jetrica presade nekom alkiču koji je sjebal svoj i život svoje obitelji, ali na to ne mogu utjecati.

5. Luca, da li se tvoja priča odvijala kod nas?
1. ako ti je itko ikad uzeo krv, dala si im materijal za tipizaciju. a ne zele te smaknuti dok ti ne znaju HLA. i tada se mora desiti da ti s povoljnim HLA lezis u bolnici (npr. upala slijepog crijeva) i da za to vrijeme netko kompatibilnog HLA zatreba neki organ. registar te nadje kao potencijalnog donora, a ako je recipijent bogat i/ili s dobrim vezama, a nema umiruceg donora na raspolaganju, njima padne na pamet da ga "stvore"...

2. khm.

3. da, samo sto se organi ne uzmaju od mrtvih ljudi nego se covjek ubije i onda se organi uzimaju. najcesce se radi od ljudima koji bi ionako umrli ili za koje nema nade (cerebralno mrtvi).

4. ako je covjek donor, mora biti spreman na svaku opciju. na kraju krajeva, nema nacina da se oderdi tko vise "zasluzuje" neki organ.

5. u Zagrebu.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:31   #24
Ne mrem vjerovat. Ako se to stvarno dešavalo, da su nekog klepnuli jer je nekom trebao npr. bubreg, nije mi jasno kako se nije pročulo. Ipak je to opaka stvar i mislim da bi se oglasilo na sva zvona. Ipak bi si novine znatno podigle tiražu.
Da je u pitanju netko iz moje obitelji čulo bi me se do Boga.
A sad ti reci da je to tako dobro prikriveno da se ne može saznati.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:42   #25
Quote:
polly kaže:
Ne mrem vjerovat. Ako se to stvarno dešavalo, da su nekog klepnuli jer je nekom trebao npr. bubreg, nije mi jasno kako se nije pročulo. Ipak je to opaka stvar i mislim da bi se oglasilo na sva zvona. Ipak bi si novine znatno podigle tiražu.
Da je u pitanju netko iz moje obitelji čulo bi me se do Boga.
A sad ti reci da je to tako dobro prikriveno da se ne može saznati.
to se desava. naravno da to nije svakodnevni dogadjaj, ipak se moraju poklopiti mnoge stvari da bi se to moglo izvesti (opisala sam u prehtodnom postu). naravno, ako nisi tipiziran, u manjoj si opasnosti. osim toga, rijetke i dobroplacajuce dogadjaje nije tesko zataskati.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 11:23   #26
Uf, sad sam se sjetila da moje krvi ipak negdje ima....A sto mislis, ako sam to radila jako davno (kao klinka), da li bih ipak mogla biti negdje upisana? Naime, radila sam test na antinuklearna antitijela (tocnije anti-DNA) i jos nekakva cuda koja ni ne znam sto su al ne zvuce lijepo imena pretraga ....to se ne radi bas svagdje, krv je slana u Zagreb
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 11:39   #27
Quote:
lahor kaže:
Uf, sad sam se sjetila da moje krvi ipak negdje ima....A sto mislis, ako sam to radila jako davno (kao klinka), da li bih ipak mogla biti negdje upisana? Naime, radila sam test na antinuklearna antitijela (tocnije anti-DNA) i jos nekakva cuda koja ni ne znam sto su al ne zvuce lijepo imena pretraga ....to se ne radi bas svagdje, krv je slana u Zagreb
ja ipak ne bih radila totalnu paniku: niti se svakome da tipizirati ljude, niti svatko to zna, niti svatko to moze (treba ipak novaca i remena). s vremenom je to lakse i moze se vise raditi. osi toga ne vjerujem da postoji opca "zavjera" i da svatko tko je dao ikad krv ima svoj karton. vjerujem da postoji odredjena "mreza" koja se time bavi.

dakle
1; mozda nisi tipizirana
2. mozda se neces naci u bolnici na kakvom stolu
3; u isto vrijeme kao netko kome si kompatibilna
4. i tko bas treba neki organ
5. i uz to je dovoljno bogat da ce "mreza" to za njega napraviti

vidis nije sve tako crno

ono sto su mene upozorili je da ne povlacim vraga za rep...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 11:52   #28
Luca, pa ovo je zona sumraka.... ja ne mogu vjerovati.
Ovih tvojih pet tocaka je da se covjek smrzne. Fala bogu, ne koristim medicinske usluge, a nemam ni namjeru.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 12:40   #29
Imam donorsku karticu,nosim je sa sobom stalno
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 13:07   #30
Quote:
lahor kaže:
Luca, pa ovo je zona sumraka.... ja ne mogu vjerovati.
Ovih tvojih pet tocaka je da se covjek smrzne. Fala bogu, ne koristim medicinske usluge, a nemam ni namjeru.
hebemu, lahor, to je bilo predvidjeno da te utjesi da poaze kako nije enormna sansa da se to bas tebi desi.
i nisu svi doktori zlikovci i mesari. ima finih, pametnih i odgovornih ljudi. cak nekolicina
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 17:54   #31
Sve dam samo da prodam!

Šalim se..da se to rješiti i na drugi način ako ste toliko paranoični da će se cijelo bolničko osoblje potruditi da otegnete papke nakon eventualne nesreće ako vam na donatorskom kartonu piše DA:
odeš odvjetniku koji napravi oporuku u kojoj obvezuješ starce da u slučaju tvoje smrti daruju organe. Vuk sit, koza cijela. Ovi ne znaju dok ne umreš i to je to.
gandalfina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 18:46   #32
Luca, kaj ti nosiš tu svoju oporuku ili izjavu ili kaj već stalno sa sobom?
Jer npr. imaš saobračajku, mozak ne radi, u pitanju su sekunde, doktori ne mogu doću do tvojih roditelja, muža,.. i lijepo ti sve povade za daljnju upotrebu jer to po zakonu smiju. I kaj sad?
Ne mogu vjerovati da postoji nekakva opća zavjera. I dalje ću svoju donorsku karticu nositi sa sobom.
Osim toga, ako mi je mozak nepovratno uništen, ebeš takav život.
I kaj ako tebi ili nekom tvom jednog dana rikne bubreg, raspadne se jetra (a to se dešava i onima koji nisu popili niti jedno alkoholno piće u životu).Onda ćeš slegnuti ramenima, reči "takav je život" i ići dogovoritei sve detalje za sprovod. Ili učiniti sve za ozdravljenje, pa čak i stavlljanje na listu za transplataciju?
A finih i odgovornih doktora ima više od nekolicine. Naj biti zločesta.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 19:44   #33
ma naša luca je samo oprezna, a ako studira antropologiju....pa valjda se kuži.
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2003., 00:00   #34
Ja sam cula isto tak da je u Zagrebu prije par godina kidnapirano dijete od desetak godina.Vracen je na isto mijesto odakle su ga oteli ,ali sa jednim bubregom manje,ups.Pricalo se isto tako po dobro obavjestenim krugovima.
Sto se tice doktora,moju mamu su uzasno sprckali u Petrovoj,prije dvadeset godina i kad je trazila protokol operacije,bio je slucajno zagubljen.Svi doktori su pokrli jedni druge i nikom nis.Imam jos toga u familiji kaj bi mogla ispricat,ali mislim da svi imamo barem po koji primjer.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2003., 00:34   #35
Quote:
*cactus* kaže:
ma naša luca je samo oprezna, a ako studira antropologiju....pa valjda se kuži.
luca je molekularni biolog, a ja sam future antropolog..maybe
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2003., 22:32   #36
Quote:
lahor kaže:
luca je molekularni biolog, a ja sam future antropolog..maybe

aaaa, i see ! nešto je ona to prije spomenula,,,,
anyway, držim ti
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 14:25   #37
ja sam wannabe antropolog

sto se tice moje upucenosti, daleko od toga da mislim da znam tocno kakvo je stanje. ali ono malo sto su mi rekli me ne veseli. jos tijekom studija sam morala biti u kontaktu s lijecnicima i osobljem sa tipizacije (zbog kolegija koje smo kod njih slusali i polagali).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 14:31   #38
Quote:
polly kaže:
Luca, kaj ti nosiš tu svoju oporuku ili izjavu ili kaj već stalno sa sobom?
Jer npr. imaš saobračajku, mozak ne radi, u pitanju su sekunde, doktori ne mogu doću do tvojih roditelja, muža,.. i lijepo ti sve povade za daljnju upotrebu jer to po zakonu smiju. I kaj sad?
Ne mogu vjerovati da postoji nekakva opća zavjera. I dalje ću svoju donorsku karticu nositi sa sobom.
Osim toga, ako mi je mozak nepovratno uništen, ebeš takav život.
I kaj ako tebi ili nekom tvom jednog dana rikne bubreg, raspadne se jetra (a to se dešava i onima koji nisu popili niti jedno alkoholno piće u životu).Onda ćeš slegnuti ramenima, reči "takav je život" i ići dogovoritei sve detalje za sprovod. Ili učiniti sve za ozdravljenje, pa čak i stavlljanje na listu za transplataciju?
A finih i odgovornih doktora ima više od nekolicine. Naj biti zločesta.
zlocesta? sto po tebi znaci "nekolicina"? koji je to broj?
nemam komentara. ako ti se ne svidja sto govorim, zanemari me. imas i ignore listu, pa ju upotrebljavaj

sto se tice pitanja: ne, ne posjedujem nikakvu ispravu (usprkos tome sto su me (i ne samo mene) iz doticne bolnice poslali odvjetniku/biljezniku da napravim taj dokument). mrzim administrativne pothvate i ne zelim gubiti vrijeme s time...
kad umrem-umrem. meni svejedno. dok sam ziva i zdrava, sretna sam. kad vise ne bude tako, hebi ga. ja ne zivim u uvjerenju da je moj zivot vrijedan i plemenit.
za svoje ozdravljenje cu uciniti sve sto ja smatram da je potrebno i korisno. za ozdravljenje meni dragih ljudi cu uciniti sve sto mi oni dozvole.
hvala sto se toliko zanimas za moj zivot
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 15:05   #39
polly, mislim da nam je luca dala korisne informacije (i upozorenja)...
naravno, nisu velike šanse da nas netko ubije u bolnici zbog organa, ali tko zna što se sve može dogoditi. važno je znati, pa onda odlučiti.

doniranje organa je humano i OK, ali mislim da bi bilo bolje da se sve više radi na usavršavanju kloniranja organa
 
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 15:11   #40
Quote:
Solaris kaže:
ali mislim da bi bilo bolje da se sve više radi na usavršavanju kloniranja organa
bilo bi nice: kad se rodis, naprave ti vlastitu banku, i cim kasnije u zivotu imas problem s necim, strucnjaci krenu u uzgoj onog organa koji ce ti trebati
ipak, dosta smo daleko od toga. za sada mozemo in vitro izdiferencirati neke jednostvne organe (tipa uska) ...
jos nam fali fundamentalnih podataka o tome kako se zapravo diferenciraju organi i tkiva....
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.