Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2007., 19:50   #1
Šum na srcu

Meni je jednom doktorica rekla da imam šum na srcu...susjed mi je bio poznati kardiolog i nakon pregleda mi je rekao da je sve ok..kao neki ljudi imaju izraženiji šum, neki manje ali u mom slučaju nije zabrinjavajuće. Uglavnom od toga je prošlo neko vrijeme, i sad... ponekad iz čista mira srce mi počne naglo ubrzano tući, ponekad imam osjećaj kao da mi preskoči, i u tom trenu moram duboko udahnuti da mi se to donekle normalizira jer imam osjećaj da će mi srce eksplodirati... tlak mi je normalan i šta se toga tiče sve ok, ali brine me šta se ovo događa sve češće (nenormalno lupanje srca)... jednom sam negdje čitala da šum na srcu može značiti i da negdje u srcu postoji neka rupica te da srce mora dodatno jače pumpati da bi krv normalno cirkulirala, tako da se srce s vremenom sve više umori radi tog dodatnog napora... da li netko ima sličnih iskustava? i da li bi to moglo biti nešto ozbiljno? mislim da ću ipak morati na pregled.
bambi2891 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 20:15   #2
moguće je da imaš anomaliju srca, npr foramen ovale per. koja se manifestira u kasnijoj životnoj dobi, međutim ne mora biti, može bit fiziološki šum, može biti hiperkinetski krvotok koji nije uzrokovan anomalijom srca u pitanju, kojemu onda treba tražit uzrok(u prilog mu ide i tahikardija koju spominjete) a mogu biti posve ne povezani šum na srcu i ubrzan puls
kad su vas pregledali jesu vam rekli koji je šum u pitanju,nad kojim ušćem i u kojoj fazi?
svakako vam preporučujem otići doktoru i napraviti UZV srca
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 18:51   #3
Quote:
bambi2891 kaže: Pogledaj post
Meni je jednom doktorica rekla da imam šum na srcu...susjed mi je bio poznati kardiolog i nakon pregleda mi je rekao da je sve ok...
I meni je dvoje liječnika reklo da imam šum...da bi na kraju ispalo da nemam,ali su me počele mučiti tahikardije,jer sam se prepala da mi je srce bolesno.
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 19:54   #4
Quote:
bambi2891 kaže: Pogledaj post
Meni je jednom doktorica rekla da imam šum na srcu...susjed mi je bio poznati kardiolog i nakon pregleda mi je rekao da je sve ok..kao neki ljudi imaju izraženiji šum, neki manje ali u mom slučaju nije zabrinjavajuće. Uglavnom od toga je prošlo neko vrijeme, i sad... ponekad iz čista mira srce mi počne naglo ubrzano tući, ponekad imam osjećaj kao da mi preskoči, i u tom trenu moram duboko udahnuti da mi se to donekle normalizira jer imam osjećaj da će mi srce eksplodirati... tlak mi je normalan i šta se toga tiče sve ok, ali brine me šta se ovo događa sve češće (nenormalno lupanje srca)... jednom sam negdje čitala da šum na srcu može značiti i da negdje u srcu postoji neka rupica te da srce mora dodatno jače pumpati da bi krv normalno cirkulirala, tako da se srce s vremenom sve više umori radi tog dodatnog napora... da li netko ima sličnih iskustava? i da li bi to moglo biti nešto ozbiljno? mislim da ću ipak morati na pregled.
nema "vise izrazenoga ili manje izrazenoga" suma na srcu. sum ima svoju etiologiju i kod mladih ljudi bi se trebala utvrditi. ne znaci da imas "rupicu" (anomaliju), sum moze nastati npr. kod hipertireoze (kada ti stitnjaca producira previse hormona), moze biti fizioloski kod sportasa. drugo je kod starijih, gdje gotovo kod svake cetvrte bakice iznad 65 godina cujem sum nad aortom zbog kalcificiranih zalistaka. uglavnom ti moze pomoci kardiolog koji ce te prvo poslusati, a u slucvaju da sumnja na nesto, napraviti ce ti ehokardiografiju (ultrzvuk srca).
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 12:02   #5
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
moguće je da imaš anomaliju srca, npr foramen ovale per. koja se manifestira u kasnijoj životnoj dobi, međutim ne mora biti, može bit fiziološki šum, može biti hiperkinetski krvotok koji nije uzrokovan anomalijom srca u pitanju, kojemu onda treba tražit uzrok(u prilog mu ide i tahikardija koju spominjete) a mogu biti posve ne povezani šum na srcu i ubrzan puls
kad su vas pregledali jesu vam rekli koji je šum u pitanju,nad kojim ušćem i u kojoj fazi?
svakako vam preporučujem otići doktoru i napraviti UZV srca
stvarno se sad ne sjećam dal mi je doktorica spomenula naziv šuma, samo mi je rekla da je šum. Morat ću napraviti taj UZV, ali sad me pomalo frka kad čitam sve ovo. anomalija na srcu.. inače u obitelji i s mamine i s tatine strane, bilo je dosta slučajeva infarkta, svi su nekako slabi na srce, možda sam nešto i naslijedila... imam 24 godine, i to mi se sad koma...Hvala!
bambi2891 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 12:07   #6
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
nema "vise izrazenoga ili manje izrazenoga" suma na srcu. sum ima svoju etiologiju i kod mladih ljudi bi se trebala utvrditi. ne znaci da imas "rupicu" (anomaliju), sum moze nastati npr. kod hipertireoze (kada ti stitnjaca producira previse hormona), moze biti fizioloski kod sportasa. drugo je kod starijih, gdje gotovo kod svake cetvrte bakice iznad 65 godina cujem sum nad aortom zbog kalcificiranih zalistaka. uglavnom ti moze pomoci kardiolog koji ce te prvo poslusati, a u slucvaju da sumnja na nesto, napraviti ce ti ehokardiografiju (ultrzvuk srca).
nisam stručnjak pa sam se možda krivo izrazila sa tim "izraženo više ili manje", možda je to i od hormona, ali nikad nisam imala problema sa štitnjačom. Npr. pojava kada mi se iz čista mira (dok sjedim, ležim) bez ikakvih napora, odjednom ubrza puls, to intenzivno osjetim, kao da će mi srce iskočit van..
možete mi reći šta je sve najbolje da napravim, samo taj ultrazvuk srca ili još kakve dodatne preglede srca? hvala!
bambi2891 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 12:11   #7
pitanje za Antu dumbledore...šta je to foramen ovale per. i kakav je to hiberkinetski krvotok, može malo pojašnjenje?
bambi2891 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 14:55   #8
ja imam sum od rodenja. jednom godisnje idem na pregled i to je to! nist posebno...
Anaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 11:29   #9
Quote:
Anaaaaaa kaže: Pogledaj post
ja imam sum od rodenja. jednom godisnje idem na pregled i to je to! nist posebno...
a jel imaš kakvih poteškoća? slično kao i ja, ubrzani puls, ponekad taj čudan osjećaj u prsima i sl? jer ako ti to ne smeta , onda je ok. ne bi se ni ja brinula da imam šum, a da mi ništa ne smeta.
bambi2891 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 20:01   #10
Meni su pred 8g. na sistematskom za vojsku rekli da imam šum na srcu, ali da nije ništa ozbiljno (proglasili me sposobnim za vojsku
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 11:26   #11
foramen ovale je rupica u zidu koji odvaja pretklijetke, najčešće počne stvarat probleme u 40-im,hiperkinetska cikrulacija je ubrzani krvotok koji može biti uzrokovan mnogim stvarima, uglavnom nije srce uzrok, može biti kao već spomenuta hipertireoza, može biti visok tlak(esencijalni)...
samo mali komentar za ono da šumovi ne mogu biti manje ili više izraženi,mogu naime postoji ljestvica 1-6/6 koja govori o intenzitetu šuma,a druga karakteristika šuma je pojavnost u određenoj fazi
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 23:14   #12
imam 13 godina i treniram veslanje ponekad mi se događa vrtoglavica i ostajem bez zraka tako da moram jako udahnut. kad se protežem i ustajem ujutro zamagli mi se pred očima. nisam jos bila kod doktora sta mi preporucujete
__________________
varanjem se smatra jedino ako te uhvate
Filip_91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 13:07   #13
evo i ja imam sum na srcu

imam malih poteskoca,nekad mi srce zna preskociti,ostanem natrenutak bez zraka,uglavnom kada se bavim nekom fizickom aktivnoscu a to je cesto
paola is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 18:24   #14
Pregled kod svog doktora - osnovni laboratorij - RTG srca i pluća- pregled kardiologa + EKG - ergometrija/UZV/Holter - koronarografija/ventrikulografija.....tako nekako redom....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 19:47   #15
Quote:
Filip_91 kaže: Pogledaj post
imam 13 godina i treniram veslanje ponekad mi se događa vrtoglavica i ostajem bez zraka tako da moram jako udahnut. kad se protežem i ustajem ujutro zamagli mi se pred očima. nisam jos bila kod doktora sta mi preporucujete
male su šanse da ti imaš neku srčanu manu, jer te tvoje tegobe prvo upućuju na nešto drugo, možda ti nije ništa, i to ti je najvjerojatnije, a možda si slabokrvan, pa ti onda ponestane zadovoljavajuća razina kisika u krvi, još ako uz to imaš malo niži tlak.... svakako otiđi kod liječnika i nek te pregleda i ev uradi krvnu sliku. također dobro pazi kad treniraš da dovoljno jedeš i tijekom treninga i neposredno poslije uzimaš dovoljno tekućine, naime i razina glukoze (šećera) u krvi ti može uzrokovat slične tegobe.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 22:46   #16
šum na srcu

Na liječničkom pregledu doktorica mi je čula neki šum na srcu i poslala me da napravim ultrazvuk.napravio sam i nalaz glasi ovakohokardiografski nalaz pokazuje normalne veličine srčanih šupljina uz ejekcijsku frakciju 74%.
Transmitralni utok uz E/A=1;25.
Prednji mitralni zalistak voluminozniji sa znacima prolapsa uz mitralnu insuficijenciju angio 1+.
Perikard bez izljeva.
Intrakavitalnih masa se ne vidi.

Pa ako ima itko ko se razumije,da mi pojasni što to znači i jeli opasno,bio bi jako zahvalan!
jerry seinfeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 09:37   #17
Jel si bio s tim nalazom kod kardiologa? On bi ti trebao razjasniti što i kako...

Mitralni zalistak je dvodjelna opna koja dijeli lijevo srce na pretklijetku i klijetku. Normalno se otvara propuštajući krv prema "naprijed" iz lijeve pretklijetke u lijevu klijetku odnosno zatvara kad je srce u dijastoli i sprečava povratak krvi u suprotnom smjeru.
Tvoj nalaz govori da se jedna opna na zalisku ne zatvara baš ono najbolje odnosno da se u dijastoli jedan mali dio krvi ipak vrati iz klijetke u pretklijetku. Ne "dihta" baš najbolje, što bi se laički reklo.
1+ koliko se ja kužim u te brojke, ne bi odmah zahtjevalo nekakav tretman, pogotovo jer očito nemaš kliničkih poteškoća a i srčane komore su ti normalne veličine tj nisu proširene....Ali svakako mislim da to trebaš pratiti odnosno po savjetu kardiologa povremeno raditi kontrole sa UZVima srca.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 11:45   #18
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Jel si bio s tim nalazom kod kardiologa? On bi ti trebao razjasniti što i kako...

Mitralni zalistak je dvodjelna opna koja dijeli lijevo srce na pretklijetku i klijetku. Normalno se otvara propuštajući krv prema "naprijed" iz lijeve pretklijetke u lijevu klijetku odnosno zatvara kad je srce u dijastoli i sprečava povratak krvi u suprotnom smjeru.
Tvoj nalaz govori da se jedna opna na zalisku ne zatvara baš ono najbolje odnosno da se u dijastoli jedan mali dio krvi ipak vrati iz klijetke u pretklijetku. Ne "dihta" baš najbolje, što bi se laički reklo.
1+ koliko se ja kužim u te brojke, ne bi odmah zahtjevalo nekakav tretman, pogotovo jer očito nemaš kliničkih poteškoća a i srčane komore su ti normalne veličine tj nisu proširene....Ali svakako mislim da to trebaš pratiti odnosno po savjetu kardiologa povremeno raditi kontrole sa UZVima srca.

nisam još bio u kardiologa s nalazom al ići ću,hvala!
jerry seinfeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 23:11   #19
Quote:
Anaaaaaa kaže: Pogledaj post
ja imam sum od rodenja. jednom godisnje idem na pregled i to je to! nist posebno...
+1.
Nasljeđena blaga pulmonalna stenoza i 2mm otvoren foramen ovale.
Živim s tim kao da toga i nema, osim tih jednogodišnjih pregleda i sad sam obavila neke malo žešće, one koji se možda jednom u životu obavljaju i sad sam mirna za jedno vrijeme. Magdalena (bolnica, Kr.Top.) je dušu dala za sve što meni treba, preporučam.:top
LeNa_J is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 17:39   #20
Sum na srcu?

Moze li se osjetit sum na srcu tj, kao da neto susti oko srca?
borussia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.