Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2007., 04:54   #81
Ja sam početnica u talijanskom, ali probat ću:

3. Ima puno ideja na tu temu
4. Između govorenja i činjenja je more (doslovan prijevod) - uglavnom, poanta je da je velik korak od riječi do djela

Za 1. i 2. bi mi trebao kontekst.
Appena je jedva, malo; sale je sol, ali i 3.l.jd. od salire (popeti se)
Za 2. - Moguće je koristiti više od polovine (ili - više načina?) sa samo jednom kartom/ulaznicom/ne znam kaj još može značiti biglietto.

Ovo dvoje će ti netko drugi morati nadopuniti
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 05:13   #82
Izgleda da si sve dobro - appena sale - čim se ukrca (u podzemnoj), - i to drugo... isto s podzemnom, i kartom, da. Kužim. Hvala
aliteracija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 14:23   #83
talijanski

Talijanski nema tako puno nepravilnih glagola. Ako znaš kako se npr. može glagol venire konjugirati onda znaš kako se konjugira glagol intervenire. Dakle isto kao glagol venire samo što ispred glagola stoji INTER. I tako dalje
 
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 20:48   #84
talijanski nije vrijedan truda, sere mi se kada ga čujem, a pogotovo talijane koji ga pričaju. (nažalost i ja ga znam)
__________________
Gle, vidim živa tjelesa i mrtve su njihove duše;zamro je zanos i misao rasudbe; prostituira se duh i sterilna je ljubav bludnica; unakazio se prevrat i perverzna su njegova djela- grob je dom moj-veliko grobište duša
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 14:26   #85
Meni je dosta dobro išao latinski pa se nadam da neću imati problema s talijanskim. Već dosta razumijem i znam neke fraze, mogu se sporazumijevati kad su osnovne stvari u pitanju, ali htjela bih ga bolje naučiti. Ako netko ima dobrih iskustava neka predloži neke škole, tečajeve..može li se učiti na Filozofskom i sl.? Thanx
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 18:44   #86
Quote:
NoWa kaže: Pogledaj post
haq, od talijana brze pricaju Francuzi..to je tek nenormalno teško za uhvatiti.
al jednom kad krenes s talijanskim, brzina ne predstavlja poteskocu...
nemoj me hebat... aaa mrzim to mada sam skužila da nekada ne razumijem ni pre pre brzi hrvatski
jedan glupi primjer:
dakle pismo na francuskome otprilike 1 stranica a4 papira. profa ga čita onako normalne brzine, jasno i glasno (ja ne kužim pola toga) no ako pratim to pismo u knjizi sve razumijem.
dakle lakše je neverbalna komunikacija u svakom slučaju!
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:06   #87
Quote:
markom18 kaže: Pogledaj post
talijasnki je zakoN!!! i nije ni u pola tezak ko fransua!!!
Talijanski je lagan ako ga zelis natucati, ali je jako tezak
ako ga zelis lijepo govoriti, sa svim doppiama, e con tutte quelle o ed e chiuse e aperte

ljudi iz sredisnje Italije (koji govore cisti talijanski) se smiju seljackom naglasku koji se govori na sjeveru ili na jugu Italije (npr. na sjeveru sve izgovaraju dijalektalno, tako izgovaraju béne [s zatvorenim e] umjesto
knjizevno bène [s otvorenim e], te trè, perchè, ventitrè [s otvorenim e]
umjesto knjizevno [sa zatvorenim e]: tré, perché, ventitré...Sjevernjaci
su toliko nepismeni da teroriziraju s tim krivim naglascima i pisu ventitrè, perchè sto je lombardskovenetska dijalektalna norma, ali ne firentinskorimska stanardna].

ako zelis govoriti fini talijanski, tzv. ''lingua toscana in bocca romana'' moze biti cak i tezi nego pariski francuski...

imam cijeli jedan rjecnik talijanskog izgovora:''Dizionario di Pronuncia Italiana'' (Luciano Canepari; Zanichelli, Bologna).

tko zeli uciti pravilan talijanski neka ide u ove regije:
TOSCANA, UMBRIA, MARCHE, LAZIO, ABRUZZO

izbjegavajte Sjever i Jug!
(npr. u Venetu pola ljudi ni ne govori talijanski, nego znaju samo venetski, cak i obrazovani ljudi pricaju samo venetski, poznat je slucaj jedne klinike iz Verone koja ima cak i prevoditeljicu za talijanski, a doktori ne pricaju talijanski tamo, samo veneto hahhaa - i onda bi se Padanija cijepala od Italije samo zato jer ne vole knjizevni firentinskorimski talijanski jezik).
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:13   #88
Quote:
kanddo kaže: Pogledaj post
Talijanski nema tako puno nepravilnih glagola. Ako znaš kako se npr. može glagol venire konjugirati onda znaš kako se konjugira glagol intervenire. Dakle isto kao glagol venire samo što ispred glagola stoji INTER. I tako dalje
talijanska gramatika je mnogo teza od brazilske (tj gramatike brazilskog portugalskog), dok je brazilski pojednostavljen portugalski (i tako ti je dosta znati 3 lica i 4 vremena), u talijanskom moras znati svih 6 lica i skoro sva knjizevna vremena se koriste u govoru (osim passato remoto, no i on se koristi u Toscani, a to je jedna od najvaznijih talijanskih regija)...
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 04:53   #89
isusek da talijanski lagan
mda probajte ga studirat
panta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 12:02   #90
E ljudi, imam pitanje. Da li ima negdje na netu za skinut rječnik talijanskog jezika SA IZGOVOROM??? Naime, sin mi je počeo učit talijanski, al dosta ga mući izgovor. Skinula sam mu FREELANG DICTIONARY, al mu to nije dosta. Unaprijed zahvaljujem na odgovorima. Pozdrav
alixia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 12:08   #91
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
e, NoWa bash sam ja to htjela napisati...ti si kolegica talijanistica, koliko se sjećam, pa se zato kužimo...

Dakle, talijanski NIJE lagan!
talijanski jest jedan od jezika koje je prilično lako za naučiti do neke osrednje razine znanja jezika...stvarno jest...ali ako se idu dalje učiti složenije jezične konstrukcije i sintaksa vrlo brzo se pokaže da talijanski uopće nije lagan. Dakle, lako ga je naučiti za sporazumijevanj, gledanje televizije i razumijevanja pjesmuljaka ili časopisa....ali ako se idu učiti finese poput slaganja vremena, zavisnih rečenica, konjunktiva i slično.
Dovoljno govori da je struktura talijanske gramatike preslika one iz latinskog...samo nema padeža....

Talijanistica, kažeš.. Anch' io !
Skittle is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 00:07   #92
jezik je predivan. dosta je lagan, pogotovo ako se ide samo na tecajeve te je cilj nekakava osnovna komunikacija i osrednji nivo znanja.
naravno kad se pocme proucavati sintaksa stvari postaju nesto kompliciranije, ali stvarno nije nista posebno tezak. mogu ga usporediti s engleskim, njemackim, francuskim i spanjolskim i stvarno moram reci da je jedan od laksih jezika koje ucim ili sam pokusala uciti. bitno je samo dosta komunicirati, slusati, citati...

sto se tice ovih gluposti oko izgovora i naglasaka...obisla sam cijelu Italiju, imam jako puno prijatelja tamo, iz svih mogucih regija, i nitko se nikome ne smije zbog naglaska. istina, izgovor centralnih regija se smatra nesto tocnijim medutim svaki jezik je ziv i lijep na svoj nacin. talijanski ima predivne dijalekte...ja ne znam koji mi je lipsi od kojeg (ako cemo pravo jos mi najlosije zvuci ono fiorentinsko h). uostalom...samo seljacina moze dijalekt svog jezika nazivat seljackim. whatever...
*eva* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 00:10   #93
ah da...pozivam se na jezicne i prijevodne vjezbe (eng i tal) polozene iz prve i sa 5, sve 4 godine!
*eva* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 00:41   #94
Vidim da je talijanski na ovom besidishtu povlashtjen: dva ogranka na grani. Zashto se ne spoje?
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 19:39   #95
Talijanski je jezik za stare babe.
Kao i cijela Italija.

Za osobe zeljne dinamike preporucam Amerike.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 21:00   #96
Može li mi netko tko zna talijanski prevesti ovo:
Platea Numerata Intero
Gradinata Numerata Intero
Gradinata Non Numerat Intero
LostForever is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 15:02   #97
a doktori ne pricaju talijanski tamo, samo veneto ???

Beh, forse le tue informazioni risalgono a piu' di 70 anni fa (doktori ne pricaju talijanski tamo??)..... meglio darci una rinfrescatina...... Forse non sai da dove vengono i piu' recenti maestri della lingiustica italiana....

Comunque un giorno mi piacerebbe sentire il tuo ottimo accento "toscano-romano" (???)

In bocca al lupo con le tue teorie!! ;-)


Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Talijanski je lagan ako ga zelis natucati, ali je jako tezak
ako ga zelis lijepo govoriti, sa svim doppiama, e con tutte quelle o ed e chiuse e aperte

ljudi iz sredisnje Italije (koji govore cisti talijanski) se smiju seljackom naglasku koji se govori na sjeveru ili na jugu Italije (npr. na sjeveru sve izgovaraju dijalektalno, tako izgovaraju béne [s zatvorenim e] umjesto
knjizevno bène [s otvorenim e], te trè, perchè, ventitrè [s otvorenim e]
umjesto knjizevno [sa zatvorenim e]: tré, perché, ventitré...Sjevernjaci
su toliko nepismeni da teroriziraju s tim krivim naglascima i pisu ventitrè, perchè sto je lombardskovenetska dijalektalna norma, ali ne firentinskorimska stanardna].

ako zelis govoriti fini talijanski, tzv. ''lingua toscana in bocca romana'' moze biti cak i tezi nego pariski francuski...

imam cijeli jedan rjecnik talijanskog izgovora:''Dizionario di Pronuncia Italiana'' (Luciano Canepari; Zanichelli, Bologna).

tko zeli uciti pravilan talijanski neka ide u ove regije:
TOSCANA, UMBRIA, MARCHE, LAZIO, ABRUZZO

izbjegavajte Sjever i Jug!
(npr. u Venetu pola ljudi ni ne govori talijanski, nego znaju samo venetski, cak i obrazovani ljudi pricaju samo venetski, poznat je slucaj jedne klinike iz Verone koja ima cak i prevoditeljicu za talijanski, a doktori ne pricaju talijanski tamo, samo veneto hahhaa - i onda bi se Padanija cijepala od Italije samo zato jer ne vole knjizevni firentinskorimski talijanski jezik).
Maria80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 12:55   #98
evo da se i ja javim.... pocela sam ucit talijanski, jer imam talijanske korjene, a jezik mi je prekrasan... he do sad sam cak naucila rec kako se zovem, koliko godina imam, hvala, molim, zedna sam, gladna.... i slicne osnovne stvari.... ucim ga tjedan dana (cak)...imam dost frendova u italiji koji provode ljeto u hrvatskoj pa mislim da cu nesto i naucit... i sad cu vas nesto pitat... jel imam ikakve sanse upasti na filozofski da studiram talijanski i francuski ili engleski... (inace idem u 2. razred srednje skole.. u srednjoj ucim eng 3 sata na tjedan, njemacki 4 sata na tjedan, francuski 2 sata na tjedan... i mogu reci da mi dobro idu...) a pitam to zato sto talijanski ne ucim u srednjoj, a jako sam zainteresirana....
...:::tina:::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 13:25   #99
Quote:
...:::tina:::.. kaže: Pogledaj post
evo da se i ja javim.... pocela sam ucit talijanski, jer imam talijanske korjene, a jezik mi je prekrasan... he do sad sam cak naucila rec kako se zovem, koliko godina imam, hvala, molim, zedna sam, gladna.... i slicne osnovne stvari.... ucim ga tjedan dana (cak)...imam dost frendova u italiji koji provode ljeto u hrvatskoj pa mislim da cu nesto i naucit... i sad cu vas nesto pitat... jel imam ikakve sanse upasti na filozofski da studiram talijanski i francuski ili engleski... (inace idem u 2. razred srednje skole.. u srednjoj ucim eng 3 sata na tjedan, njemacki 4 sata na tjedan, francuski 2 sata na tjedan... i mogu reci da mi dobro idu...) a pitam to zato sto talijanski ne ucim u srednjoj, a jako sam zainteresirana....
Učiš engleski, njemački i francuski? Turistička škola? Ja sam u jezičnoj gimnaziji, ali mi možemo učiti samo engleski i još jedan, izabrala sam francuski. Zapravo, možemo uzeti i treći jezik, ali nije bilo dovoljno zainteresiranih pa ništa od toga. Talijanski učim već četiri godine, u školi za strane jezike i vjerojatno ću ga studitati, vjerojatno u kombinaciji s francuskim. Da, imaš šanse upasti jednako kao i oni koji su ga učili u srednjoj ako dobro napišeš prijemni, državnu maturu ili što već. Eto, nadam se da ćeš nastaviti učiti talijanski jer je zbilja prekrasan... naravno, Talijani su još bolji.
lupa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 16:19   #100
ucila sam talijanski 8 godina i stavrno ga znam dobro pričati. bila sam i na natjecanju blabla. al meni je taj jezik zako GADAN. još kad oni odvratni talijani pričaju niš ne kužiš.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.