Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2013., 12:25   #1
Zamjena za Garasone (upala uha)

Izgleda da se ovaj izvrstan lijek više uopće neće proizvoditi:

Quote:
Nositelj odobrenja lijeka Garasone kapi za oko i uho (gentamicin, betametason), Merck Sharp & Dohme d.o.o., obavijestio je Agenciju za lijekove i medicinske proizvode o prestanku opskrbe tržišta Republike Hrvatske navedenim lijekom.

Uzrok prestanka opskrbe hrvatskog tržišta navedenim lijekom je odluka proizvođača Schering-Plough Labo N.V., Heist-op-den-Berg, Belgija o prestanku proizvodnje i distribucije lijeka na globalnoj razini, iz komercijalnih razloga, zbog neodrživosti procesa proizvodnje.
Da li postoji adekvatna zamjena?
Zorozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 17:41   #2
Probaj tamo u onoj ljekarni na Dolcu na katu ako si iz Zagreba. Tamo su naručivali lijekove iz inozemstva. Ja sam tamo za mamu naručila lijek Marivarin 2008. godine kada se prestao proizvoditi kod nas, a nije još došao novi lijek Martefarin koji je sada jedini na našem tržištu. Tada je bilo dovoljno tamo doći sa povjesti bolesti. Druga ti je varijanta otići u Brežice u Sloveniju u ljekarnu. Mi smo nekoliko kutija Marivarina naručilo preko poznanika u Sloveniji i on nam je to donio kada je dolazio u ZG.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 21:51   #3
imaš maxitrol skoro pa isti vrag,kortikosteroid sa antibiotikom..nemaš potrebe da te ovi na dolcu oderu
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 23:48   #4
Meni je isto doktorica prepisala Maxitrol. po meni čak bolja kombinacija antibiotika i kortikosteroida od Garasona
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 16:31   #5
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Probaj tamo u onoj ljekarni na Dolcu na katu ako
Pa lijepo piše da se na globalnoj razini prestaje proizvoditi.

I zalihe vani su vjerojatno potrošene.
Kao što je kod nas bila potrošena i zaliha Maxitrola nakon nestašice Garasona.
Maxitrol je jučer konačno došao u opskrbu
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 20:44   #6
Tako je bilo i sa Marivarinom 2008., povukli su ga sa tržišta, ali nisu odmah pustili u prodaju Martefarin. Ne morate vi mene upozoravati. Nije rekao da ima odmah na tržištu tog novog lijeka. Mislila sam da mu pod hitno treba taj stari.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 20:50   #7
Maxitrolom riješim dosta problema tako da me neproizvodnja Garasone kapi nije nimalo pogodila
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 22:22   #8
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Tako je bilo i sa Marivarinom 2008., povukli su ga sa tržišta, ali nisu odmah pustili u prodaju Martefarin. Ne morate vi mene upozoravati. Nije rekao da ima odmah na tržištu tog novog lijeka. Mislila sam da mu pod hitno treba taj stari.
Ne razumijem zašto si post shvatila kao neko upozoravanje

Maxitrol nije neki novi lijek, postoji kod nas na tržištu više godina, samo je Garasone češće bio prvi izbor liječnika.
Kad je prestala proizvodnja Garasona, a zalihe su se istopile, liječnici su počeli propisivati Maxitrol, pa su i njegove zalihe na našem tržištu u međuvremenu potrošene i zadnja tri tjedna nije ga bilo.
Tako su pacijenti ostali bez adekvatne terapije, uz izbor trećeg lijeka koji ne ide na teret Hzzo, već se plaća puna cijena.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 00:01   #9
A koliko znam i Tobradex su isto kapi mješavina antibiotika i kortikosteroida , a Tobramicin je i antibiotik koji upotrebljavaju kao rezervu kad ostali ne djeluju pa bi to trebale biti dobre kapi
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 08:18   #10
jedno je marivaririn a drugo su kapi za uho i oko
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 16:42   #11
Garasone kapi za oko i uho -gentamicin, betametazon.

Maxitrol -neomycin, polymyxin B i dexametazon

Tobradex -tobramycin, dexamethasone)

Tobrex- tobramicin.

Maxidex--dexametazon.


Možda se neki i sjećaju Dexamethason-Neomycin kapljica prije 8-10 godina ( otišle u povijest a njihovo mjesto u propisivanju zauzeo Garasone )
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 09:21   #12
Sjećam se Dex Neomycin kapi, njih sam koristila za vanjsku upalu uha, ali sad imamo Maxitrol koji ima mrvicu širi spektar sjelovanja na mikrobe od samog Dex Neomycin.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 19:20   #13
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Garasone kapi za oko i uho -gentamicin, betametazon.

Maxitrol -neomycin, polymyxin B i dexametazon

Tobradex -tobramycin, dexamethasone)

Tobrex- tobramicin.

Maxidex--dexametazon.


Možda se neki i sjećaju Dexamethason-Neomycin kapljica prije 8-10 godina ( otišle u povijest a njihovo mjesto u propisivanju zauzeo Garasone )
Ako se dobro sjećam, imale su onaj nekakav nastavak i vrlo kratak rok uporabe nakon otvaranja (no, to je ionako tipično za okulogute )
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2021., 12:09   #14
Meni je Maxitrol užas, nikad u životu nisam imao dermatitis, i nakon toga mi se odma javio, piše na medicinskim stranicama da neomycin kojeg
sadrži Maxitrol uzrokuju dermatitis u 15% pacijeneta + puno uho velikih ljuskica mi bude nakon Maxitrola i sve užasno suho ,
kortikosteroidi su užas, npr. Beloderm mast koje doktori znaju prepisati kod dermatitisa, kasnije još gore bode, koritikosteroidi samo
dok djeluju kasnije još gore, npr. steroidni dermatitis je nuspojava kortića. Svi na forumu su popljuvali Beloderm jer nuspojave
su grozne.

Jasno mi je kad je neka jaka infekcija(otitis externa) da onda je skoro nephodan Maxitrol ili Tobradex, jer steroidi brzo smanje otok i upalu a
antibiotici ubiju bakterije, ali može se koritisti acetatna kiselina npr. Otomar kapi ili čak ako je manji problem tu je Acidi Borici 3% koji je
izvrstan jer vraća prirodnu kiselost uha, i nema puno nuspojava.

Vrlo učinkovita terapijska komponenta u kapima za uho je kisela nespecifična komponenta, a najčešće se u lokalnom liječenju upotrebljava
borna ili acetatna kiselina. Važno je znati da obično niti jedan pojedinačni antibiotik ne pokriva sve moguće uzročnike upale, zbog čega je na
tržištu često prisutna kombinacija različitih preparata. Zanimljivo je da je nekoliko važnih studija pokazalo kako primjena kiselih nespecifičnih komponenti, zajedno s temeljitom mikrotoaletom, pokazuje jednaku učinkovitost kao i primjena kombinacije antibiotik - kortikosteroid.

Mene više od godine dana boli, peče i svrbi desno uho, sve je počelo kad mi je opće prakse dala 2 bočice Maxitrola, odma nastao dermatitis,
uvjeren sam da bi bolje prošao sa Acidi Borici ili Otomar, jer je bila blaga infekcija zvukovoda radi ogrebotine noktom, bio sam miljon puta
na ORL , dijagnoza dermatitis zvukovoda(kronična upala kože).

Na rukama, nogama i nigdje drugdje nemam dermatitis, sve je kriv Maxitrol, imam 35 g. nikad nisam imao kožne probleme prije te terapija
kortikosterodima.

Evo i ovom videu govore kako antibiotici i kortići u kapima uzrokuju dermatitise i sekundarne infekcije.

https://www.youtube.com/watch?v=8qqNx-HWdRs&t=3s

Jedan cijenjeni ORL doktor mi je potvrdio da od antibiotika i kortića u kapima može lako doći do ekcema jer jako isušuju kožu, da ih
treba koristiti samo u krajnjoj nuždi.

Ne pričam o Otitis Mediji da se razumijemo jer to nikad nisam imao, ni kao dijete, znam da tu idu kapi nos, sistemski antibiotik, od kapi Maxitrol,
Tobrex/Tobradex, pričao sam isključivo o Otitis Externi, dermatitisima zvukovoda, kohne, kožnim problemima u uhu.
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.