Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2010., 21:12   #1
Bi li vas potencijalna božja objava razočarala? (pročitati prvi post)

Zamislite ovu, naravno krajnje hipotetičnu, situaciju:

Pretpostavimo da postoji sveznajuće i svemoguće biće, nazovimo ga jednostavno bogom, koje se u jednom trenutku odluči objaviti čitavom čoječanstvu, i to na takav način da u postojanje toga bića nitko više ne može posumnjati. Pretpostavimo nadalje da je to biće u najširem smislu te riječi benevolentno. Osim toga, pošto je sveznajuće, to biće osim objave sebe čovječanstvu donosi i objavu odgovora na temeljna pitanja o našoj egzistenciji, ulozi u svemiru etc. No, pretpostavimo uz to i da je jedna od stvari koju smo od toga bića saznali i to koliko smo bili u zabludi što se njegovog poznavanja tiče, odnosno da smo dobili saznanje o tome da religije i filozofije, iako se dotiču pokušaja spoznaje toga bića, jednostavno nisu u pravu,. Drugim riječima u takvoj smo situaciji dobili objavljenog boga, no izgubili smo religiju. Dobili smo konačnu istinu, no izgubili smo pokušaje njene interpretacije koji su nam prirasli srcu.

E sad, znam da ovaj koncept ima više rupa od ementalera, i da je sazdan na mojim pseudofilozofskim maštarijama, no ipak bih volio odgovor vjernika na pitanje - biste li objavom boga kako je ovdje opisan bili razočarani? Biiste li takvo biće, iako pokazuje odlike "božanstvenosti" uopće smatrali bogom kada biste od njega samog saznali da nije slika i prilika boga religije kojoj vi pripadate? Biste li odbacili principe vaše vjere ako biste bili suočeni sa takvim nečim?
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:24   #2
Zbilja zanimljivo, meni bi bilo dobro, konačno, ali ja i nisam neka vjernica
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:26   #3
da sam vjernik i da mi dođe bog bila bih sumnjičava isto kao što su navodno bili prema isusu sumnjičavi priije 1979 godina jer je situacija bila praktički ista.
mekmek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 13:15   #4
Bump.
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 13:24   #5
Ja se držim Pavlovih riječi:

Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet!
Što smo već rekli, to sad i ponavljam: navješćuje li vam tko neko evanđelje mimo onoga koje primiste, neka je proklet.

Ne prihvaćati ništa drugo osim objave Isusa Krista!
FlashG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 13:25   #6
Ja bih i dalje svima mogao govoriti da sam im cijelo vrijeme govorio da su u krivu.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 13:28   #7
Quote:
FlashG kaže: Pogledaj post
Ja se držim Pavlovih riječi:

Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet!
Što smo već rekli, to sad i ponavljam: navješćuje li vam tko neko evanđelje mimo onoga koje primiste, neka je proklet.

Ne prihvaćati ništa drugo osim objave Isusa Krista!
Ovo je super: primitivan, no efikasan mehanizam zaštite mema od prebrisivanja drugim.

Dakle, ako ti se bog i objavi, a da nije po onome što već vjeruješ, neka je proklet.
Pitam se što bi bilo da je Jahve krenuo na taj način mučiti Joba.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 13:32   #8
"Drugim riječima u takvoj smo situaciji dobili objavljenog boga, no izgubili smo religiju. Dobili smo konačnu istinu, no izgubili smo pokušaje njene interpretacije koji su nam prirasli srcu."

Na prvu ruku lijeposloženo i rečeno. NO to je i zadaća "velikih umova" .Velika Sveprisutna Kontradiktornost. Dok s jedne strane tvrde da je "dolazak krista" sveprisutan da je on očit u svim "nevoljama" svijeta s druge strane odgađajući "dolazak krista" potiče se ljude da i dalje vjeruju jer tako zaluđenu masu drži na okupu i upravlja krivim stvarima sa krivim sredstvima umjesto da čovjek shavati da je sam svoj bog i da je on jedini koji može pomoći samome sebi.
mpillon1511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 13:41   #9
Quote:
Outmind kaže: Pogledaj post
Biste li odbacili principe vaše vjere ako biste bili suočeni sa takvim nečim?
po samoj hipotetskoj situaciji koju si opisao to smo morali napraviti.

kao da si napisao:
zamisli da ubijes 500 ljudi. i predas se policiji. bi li se predao policiji?
__________________
tejk it ot liv it
g4gfact0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 13:43   #10
Što smo morali napravit.?? Stvorit si kumir i veličat ga samo zato da bi nam olakšalo egzistenciju?? Ne. A hipotetska je i sama tema.
mpillon1511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 14:00   #11
Ma sto je vama,pa kako se ponasate,znaci bog postoji,i sve sto pise u Bibliji je istina,a vi nevjernici samo raspravljate i ismijavate teme na racun drugih.
Pogledajte se sto ste postali,zvijeri jedni drugima.
Iknar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 21:21   #12
Quote:
Outmind kaže: Pogledaj post
Zamislite ovu, naravno krajnje hipotetičnu, situaciju:

Pretpostavimo da postoji sveznajuće i svemoguće biće, nazovimo ga jednostavno bogom, koje se u jednom trenutku odluči objaviti čitavom čoječanstvu, i to na takav način da u postojanje toga bića nitko više ne može posumnjati. Pretpostavimo nadalje da je to biće u najširem smislu te riječi benevolentno. Osim toga, pošto je sveznajuće, to biće osim objave sebe čovječanstvu donosi i objavu odgovora na temeljna pitanja o našoj egzistenciji, ulozi u svemiru etc. No, pretpostavimo uz to i da je jedna od stvari koju smo od toga bića saznali i to koliko smo bili u zabludi što se njegovog poznavanja tiče, odnosno da smo dobili saznanje o tome da religije i filozofije, iako se dotiču pokušaja spoznaje toga bića, jednostavno nisu u pravu,. Drugim riječima u takvoj smo situaciji dobili objavljenog boga, no izgubili smo religiju. Dobili smo konačnu istinu, no izgubili smo pokušaje njene interpretacije koji su nam prirasli srcu.

E sad, znam da ovaj koncept ima više rupa od ementalera, i da je sazdan na mojim pseudofilozofskim maštarijama, no ipak bih volio odgovor vjernika na pitanje - biste li objavom boga kako je ovdje opisan bili razočarani? Biiste li takvo biće, iako pokazuje odlike "božanstvenosti" uopće smatrali bogom kada biste od njega samog saznali da nije slika i prilika boga religije kojoj vi pripadate? Biste li odbacili principe vaše vjere ako biste bili suočeni sa takvim nečim?
Kao prvo, točno to će se i dogoditi nakon smrti.

Razlika kod ateista (ukljućujući mene) i (krivo)vjernika je u tome što će ateisti moći vrlo glatko prihvatiti pravu istinu. Dok će se vjernici koprcati u šokovima i teškoći promjene pogleda na cijeli njihov život, kako prirodni, tako i nadnaravni.

dakle, narano da ne bih bio razočaran, ali mogu misliti kako bi npr. kreacionisti bili razočarani.
Šteta što stvarno Bog ne postoji, bilo bi zabavno gledati mnoge ljude kako konačno imaju neoborive dokaze protiv svoje religije. Dok se opet, ateistima to ne bi moglo zamjeriti, bar ne na takav način, jer oni se (dobar dio) oslanjaju na skepticizam i racionalnost, kada dodju racionalni dokazi onda će prihvatiti, što je sasvim racionalno.
Dok s druge strane dobar dio vjernika i tvrdi da vjera nije racionalno spoznatljiva.

Zamislite samo iznenadjenja vjernika kada bi Bog bio baš takav da nagrađuje skepticizam i neprihvaćanje krivih bogova (gdje su svi bogovi krivi) koje danas imamo prilike vidjeti u mnogim religijama, a kažnjava one podložne i nagovorljive, one bez puno svoga osobnog digniteta već one koji naslijeđuju religiju na osnovu roditeljske indoktrinacije ili emocionalne slabosti.
Mislim, pa i Eva je prihvatila jabuku zbog emocionalne slabosti. Pohlepa i ostala slična sranja koja religiozni ljudi zovu grijesima (kod mene je taj izraz nepotreban jer se svaki od tih osjećaja i emocija kroz evolucijsko viđenje svijeta vidi sasvim jasno) su rezultat emocija.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 21:26   #13
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ovo je super: primitivan, no efikasan mehanizam zaštite mema od prebrisivanja drugim.

Dakle, ako ti se bog i objavi, a da nije po onome što već vjeruješ, neka je proklet.
Pitam se što bi bilo da je Jahve krenuo na taj način mučiti Joba.
Naravno, slično kao najlukavije lukavstvo đavla koje se sastoji u tome da nas uvjeri da ne postoji

Uopće nije potrebno da taj mehanizam obrane ne bude primitivan. Dovoljno je da je efikasan. A da nije bio dovoljno efikasan ne bi ga više ni bilo.

No to ne znači da će zauvijek ostati dovoljno efikasan. Npr. kod mene i kod tebe on više nije dovoljno efikasan. A čini mi se da je sve više takvih ljudi.

Pa prije smo bili dovoljno primitivni (ljudsko društvo u globalu) da držimo robove/crnce ili da kamenujemo one koji npr. skupljaju grančice na šabat.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 22:07   #14
Za mene se Bog već objavio i ja ti jednostavno nemogu odgovoriti na to pitanje...
Za mene je Bog objavljen u osobi Isusa Krista. Kao što je @Mekmek rekla, za odgovor na temu vrati se 1970-80 godina unazad...koliki su pored zdravih očiju bili slijepi. Oni koji su željeli vjerovati, i onima koji žele vjerovati, netreba nikakvih dokaza. To i jest bit Vjere, zato mi "zamišljanje" Boga ili bilo koje Božanske Osobe, ne dolazi u obzir.
Hooocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:27   #15
a što je sa zlatnom zmijom??
mpillon1511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:30   #16
Quote:
mpillon1511 kaže: Pogledaj post
a što je sa zlatnom zmijom??
A što je to "zlatna zmija"???
__________________
Mrijeti ti ćeš, kada počneš sam u ideale svoje sumnjati...
Hooocker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.