Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2011., 18:19   #921
vesna hvala na odgovoru

situacija je i vise nego teska, ima tu jos zavrzlama. Mi toj zeni nismo prve zrtve,ali malo njih zeli svjedociti jer su sretni da su je se rijesili i ne zele vise nista sa njom imati.
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 19:22   #922
Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
Nakon godinu dana se dida ozenio novom zenom jer nije mogao zivjeti sam. Nakon jos godinu dana su dida i njegova nova zena kupili novu kucu u istom mjestu ali je ta nova kuca u potpunosti na ime nove zene.
Ako su ju kupili zajedno, u braku, to je bracna stecevina bez obzira na cije ime bila. Sto znaci da tvoja mama i brat imaju pravo na didin dio.


Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
Problem je sad u tome da ta nova zena na osnovu posjedovanja tih kljuceva tvrdi da kuca u potpunosti pripada njoj.
Nema pravo vlasnistva, ali ima posjed. Isti posjed koji imaju i tvoja mama i brat kao nasljednici. Stvar je u tome da su posjed (ne kao imanje, nego kao pravna kategorija) i vlasnistvo odvojene stvari i u parnici za smetanje posjeda (a to sto je mama promijenila bravu je smetanje posjeda) vlasnistvo ne igra ulogu.
Jesu se probali dogovoriti da im ona ostavi staru kucu pa da ne traze dio nove? Matreijala za nagodbu ima, a i sudski se moze istjerati pravda samo sto ce to potrajati. Najpametnije bi vam bilo uzeti odvjetnika da se s tim pozabavi, barem da joj zaprijeti pravnim posljedicama i koracima koje bi vi mogli poduzeti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 18:02   #923
Stan kupljen 1972. godine u N.Zagrebu od Novogradnja d.d. Roditelji se nisu upisali u gruntovno kao vlasnici.Prvotni problem je bila tabularna izjava jer je tvrtka, koja je gradila zgradu, ispisana iz sudskog registra.Taj dio sam uz pomoc ovog foruma rijesio i izvadio tabularnu izjavu.

Sada trebam rijesiti upis u gruntovnicu ili upis vlasnistva (nisam siguran koji je pravi naziv).
Koji je daljnji postupak i sto mi je sve potrebno?
Pregledavajuci papire od stana, ustanovio sam, da su roditelji imali rjesenje sa kojim se priznaje pravo na privremeno oslobodjenje od poreza na prihod za stan u periodu od 25 godina.Taj period je istekao 31.12.1998. godine.Sto znaci, da nije placen porez jer su imali odgodu...
Kakva je procedura sa tim problemom?

Dok sam vadio papire za tabularnu izjavu sve sam odradio bez punomoci, osim preuzimanja tabularne izjave na kraju, koju je morao otac potpisati.Kakva je situacija sa ovim daljnjim postupcima?Mogu li veci dio odraditi sam ili ne?
Hvala unaprijed!
Damiramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 18:11   #924
Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
vesna hvala na odgovoru

situacija je i vise nego teska, ima tu jos zavrzlama. Mi toj zeni nismo prve zrtve,ali malo njih zeli svjedociti jer su sretni da su je se rijesili i ne zele vise nista sa njom imati.
Potpuno vas razumijem. Nažalost!
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 23:02   #925
Post Otimanje zemljišta

Dakle, nikada se ne bih ovo zapitao, no budući da su mom susjedu samo tako oteli njegovu parcelu i na njoj sagradili kuću, postao sam zabrinut. Naravno sad je to postalo predmet sudske tužbe.

Koliko sam ja shvatio, susjedi su imali 'neuredne' papire, te je jedan to iskoristio na štetu drugoga. Sad je to postalo predmetom sudske tužbe.Da ne dužim više tu priču evo mog pitanja:

Moji roditelji su kupili dio zemljišta prije 20 godina i sagradili kuću, sve se nalazi u katastru. Da li je moguće da dođe do malverzacija sa našom parcelom, odnosno do prenošenja vlasništva kuće odn. parcele na drugu osobu bez našega znanja? Npr, ako netko ima prijatelja na katastru ili nešto slično.

Nekome će se ovo pitanje činiti glupim, no krivite moju paranoičnu prirodu.

Zahvaljujem
Trpimir31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 12:23   #926
Vanknjižno vlasništvo: kupnja stana

Dakle stan koji mislimo kupiti ima dio vanknjižnog vlasnistva (8 kvadrata; dio zajedničkog hodnika odgradjenog prije 20 godina: takvi su svi stanovi u zgradi)
Vlasnik ce u ugovoru naglasiti da nam prodaje i taj dio koji mu pripada dosjeloscu
Vrijedi li takav prijenos vlasnistva koje i nije vlasnistvo
Hvala
Josipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 17:55   #927
Izvanknjizno vlasnistvo je vlasnistvo, samo nije upisano u zemljisne knjige.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 10:44   #928
vjerojatno netko zna ....
ako imam pravomoćno rješenje o kupnji nekretnine na javnoj dražbi i rješenje je primio bivši vlasnik, koliko je dana zakonski da se mora iseliti i isprazniti nekretninu?
bivša vlasnica bi sad da se dogovorimo do 30.11.2011. da ona riješi kud će sa tim stvarima i tako ..... pa neznam dal da pristanem ili ?!?!?!
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 16:54   #929
Quote:
Trpimir31 kaže: Pogledaj post
Dakle, nikada se ne bih ovo zapitao, no budući da su mom susjedu samo tako oteli njegovu parcelu i na njoj sagradili kuću, postao sam zabrinut. Naravno sad je to postalo predmet sudske tužbe.

Koliko sam ja shvatio, susjedi su imali 'neuredne' papire, te je jedan to iskoristio na štetu drugoga. Sad je to postalo predmetom sudske tužbe.Da ne dužim više tu priču evo mog pitanja:

Moji roditelji su kupili dio zemljišta prije 20 godina i sagradili kuću, sve se nalazi u katastru. Da li je moguće da dođe do malverzacija sa našom parcelom, odnosno do prenošenja vlasništva kuće odn. parcele na drugu osobu bez našega znanja? Npr, ako netko ima prijatelja na katastru ili nešto slično.

Nekome će se ovo pitanje činiti glupim, no krivite moju paranoičnu prirodu.

Zahvaljujem
Pitanje nikako nije glupo, dapače...sve je moguće ..iz prakse se zna. Najbolje da su papiri "čisti"znači vlasništvo uneseno u zemljišne knjige. I ako sumnjate u neke malverzacije, posjetite ured zemljišnih knjiga sa brojem k.č., zatražite vlasnički list, bilo bi poželjno sa osobnom iskaznicom, tako da u uredu znaju da postojite i da ste u mogućnosti doći do njihovih šaltera. Inače preko interneta na www.e-izvadak.pravosudje.hr moguće je provjeriti status k.č.

Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
vjerojatno netko zna ....
ako imam pravomoćno rješenje o kupnji nekretnine na javnoj dražbi i rješenje je primio bivši vlasnik, koliko je dana zakonski da se mora iseliti i isprazniti nekretninu?
bivša vlasnica bi sad da se dogovorimo do 30.11.2011. da ona riješi kud će sa tim stvarima i tako ..... pa neznam dal da pristanem ili ?!?!?!
Pa ako vama odgovara takav dogovor. Inače mislim da je rok 30dana, mada da budem iskrena nisam točno sigurna.

Zadnje uređivanje Katrin : 14.09.2011. at 17:07.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 17:10   #930
Quote:
Trpimir31 kaže: Pogledaj post
Da li je moguće da dođe do malverzacija sa našom parcelom, odnosno do prenošenja vlasništva kuće odn. parcele na drugu osobu bez našega znanja? Npr, ako netko ima prijatelja na katastru ili nešto slično.
Da se vlasnistvo prenosi i stjece samo tako, svi bi imali nekretnine u vlasnistvu. Ne znam u kakvim problemima je vas susjed, ali sigurno neko objasnjenje i pravni temelj tog postupka postoji.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 20:22   #931
Quote:
Trpimir31 kaže: Pogledaj post
Moji roditelji su kupili dio zemljišta prije 20 godina i sagradili kuću, sve se nalazi u katastru. Da li je moguće da dođe do malverzacija sa našom parcelom, odnosno do prenošenja vlasništva kuće odn. parcele na drugu osobu bez našega znanja?
Kriminal je uvijek moguć. To ne znači da će se i dogoditi.

Spominjete katastar - katastar je u smislu dokazivanja vlasništva irelevantan.

Dokaz vlasništva je stanje u gruntovnici. Tu dolazimo do problema - građani uglavnom nimalo ne brinu o svojem vlasništvu.
Stanje na kartici provjeriš svakih nekoliko dana. Kako često provjeriš stanje u gruntovnici?

Vlasnici ne ažuriraju podatke u gruntovnici. Tako je npr. u pravilu za vlasnika upisana neka bivša adresa - adresa na kojoj je živio u trenutku kupnje (dakle, stara adresa) ili je ime ulice i kućni broj promjenjen ( promjena imena ulica iz socijalističkih vremena).
O svakoj promjeni upisa sud obavještava vlasnika . Ako je kriva adresa, vlasnik ne primi odluku suda o novom upisu, i nije u prilici reagirati.
Oni koji nemaju ažurirane adrese, gdje su vlasnici davno umrle osobe, i sl., prije će biti žrtve kakve prevare.
A to je samo banalni primjer - često se niti ne uknjiži vlasništvo zbog raznih razloga.

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 14:09   #932
Da,da, slažem se sa felixxom. Mora se, znamo di živimo....ja to radim...jer je bilo pokušaja i sa mojim zemljištom.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 21:50   #933
vlasnički list stana - određene prostorije nisu upisane u vlasnički list

Molio bih komentar na sljedeće pitanje.
Supruga i ja smo upravo u postupku kupnje stana. Posjetom stanu i uvidom u vlasnički list stana izvađen u ZK ustanovili smo da neke prostorije nisu upisane u dijelu vlasničkog lista koji navodi prostorije u stanu, ali kvadratura je manje više ista onoj koja je navedena od prodavatelja.

Pretpostavljam da bi se moglo raditi o određenoj intervenciji u prostor zgrade u kojoj je stan čime se postojeće stanje popisanih prostorija ne poklapa u praksi i u vlasničkom listu (npr. prenamjenom određenog prostora kuhinja je 'isključena' iz kvadrature stana koji je zaveden u vlasnički list).

Nismo skloni ulaženju u kupoprodajni ugovor zbog mogućih posljedičnih zahtjeva za npr. dokup takvih prostorija pa me zanima vaše mišljenje.

Hvala
Nokile is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2011., 12:41   #934
Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
vesna hvala na odgovoru

situacija je i vise nego teska, ima tu jos zavrzlama. Mi toj zeni nismo prve zrtve,ali malo njih zeli svjedociti jer su sretni da su je se rijesili i ne zele vise nista sa njom imati.

evo samo da se javim da je mama izgubila parnicu
sutkinja nije htjela ni slusati njenu stranu. Od prije je odredjeno da ce izgubiti i da ce u nekoj drugoj parnici dobiti nesto drugo (parnici koja jos nije ni pocela) i treba sad samo cekati i trositi novce na sudske troskove

Sudkinja je odlucila da ce moja mama dobiti jednu veliku parnicu i sve male izgubiti, unaprijed.
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 13:56   #935
Oprostite ako sam fulao temu.... Zanima me dali je moguće preko koje internet stranice vidjeti svoja dugovanja (krediti...), frend mi je pričao za to i to da se može preko stranice Arkod, kao da se upiše čestica i da se vide onda dugovanja, imovina koju banka prodaje zbog neplačanja... ?
hondaCBR is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 23:29   #936
Quote:
hondaCBR kaže: Pogledaj post
Oprostite ako sam fulao temu.... Zanima me dali je moguće preko koje internet stranice vidjeti svoja dugovanja (krediti...), frend mi je pričao za to i to da se može preko stranice Arkod, kao da se upiše čestica i da se vide onda dugovanja, imovina koju banka prodaje zbog neplačanja... ?
Stanje u Zemljišnoj knjizi, vlasništvo i eventualne terete - kredite , zabilježbe potraživanja :
http://e-izvadak.pravosudje.hr/home.htm


Nekretnine koje sudovi prodaju na dražbi :
http://hgkreg.hgk.hr/Ovrha/faces/pub...taPredmeta.jsp

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 13:11   #937
Quote:
Kostrenka kaže: Pogledaj post
evo samo da se javim da je mama izgubila parnicu
sutkinja nije htjela ni slusati njenu stranu. Od prije je odredjeno da ce izgubiti i da ce u nekoj drugoj parnici dobiti nesto drugo (parnici koja jos nije ni pocela) i treba sad samo cekati i trositi novce na sudske troskove

Sudkinja je odlucila da ce moja mama dobiti jednu veliku parnicu i sve male izgubiti, unaprijed.

-Hm, da..a kako "sudkinja odlučila", napismeno ili kako?
- A to čekanje i sudski troškovi, to je kod nas "normalno", treba se skulirati, i hladne glave razmišljati, i obavezno pročitati DOBRO sve napisano,i tražiti savjete, bez obzira što imate odvjetnika, nadam se da,da...bez obzira na njegov trošak, opet bolje nego da sami to rješavate....
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 15:07   #938
Ljudi, imam jedan problem...Inace sam iz Vukovara i tamo mi zive roditelji...
Pred koju godinu je doslo do otkupa stanova tamo i ja sam im, obzirom da su oni u mirovini i imaju 70+, poslao novce da si otkupe stan kako im nitko ne bi dosao i jos ih istjerao van...
Sada mi moja rodjena mama pravi probleme glede moguceg nasljedstva istog...nemam ni brata ni sestru i s njima sam zivio u zajednickom kucanstvo 1991 sto je bio jedan od uvjeta da ga otkupe...
Kako stoje stvari u svezi s tim?
KiDM86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 13:56   #939
Pravo prvokupa nakon denacionalizacije

Dobila sam denacionalizaciom pola stambene zgrade. Posto zgrada nije etazirana (a biti ce u skorije vrijeme) imam pravo na pola od svakog stana. Kako je bio prijasnji sistem stanari su te stanove otkupili od drzave. Pri prodaji, kad god to bilo, ja imama pravo prvokupa..

Ono sto me muci je:

1. Gdje se ja mogu informirati o mojima pravima prvokupa
2. Kako cu ja znati dali se stan neki prodaje ili ako ga nema tko naslijediti da ga odkupim ?
3. Dali me netko treba obavijestiti ili ja moram "strazariti" ispred zgrade kako bi dobila priliku za prvokup ?

Molim ako ima upucenih da mi pomognu. Mozda ako znate gdje se trebam obratiti za odgovor? Koji zakon procitati?

Molim da mi pomognete
iva-mia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 16:49   #940
Quote:
KiDM86 kaže: Pogledaj post
Ljudi, imam jedan problem...Inace sam iz Vukovara i tamo mi zive roditelji...
Pred koju godinu je doslo do otkupa stanova tamo i ja sam im, obzirom da su oni u mirovini i imaju 70+, poslao novce da si otkupe stan kako im nitko ne bi dosao i jos ih istjerao van...
Sada mi moja rodjena mama pravi probleme glede moguceg nasljedstva istog...nemam ni brata ni sestru i s njima sam zivio u zajednickom kucanstvo 1991 sto je bio jedan od uvjeta da ga otkupe...
Kako stoje stvari u svezi s tim?
-Oviisi kakve probleme radi? Pojasni malo više.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.