Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2009., 20:35   #1
Šafran

Evo ovako, ja se jos uvijek skolujem, mislim ic na faks ali dobro, ovo me onako cisto zanima...

Dali itko ima iskustva sa sadnjom safrana, jer sam citao da kilogram safrana za zacine dodje i do 50000 kuna...
Koliko bi to plantaze morale biti da se toliki novci slijevaju i ostalo... nisam nikad cuo da se netko u Hrv. stim bavi, pa da objasni malo o tome...

Em sta sluzi kao zacin, koristi se i u medicinske svrhe.

http://www.net.hr/zdravlje/page/2008/12/16/0206006.html

evo link gdje pise malo o tome...


Šafran
- iako biste od najskupljeg začina na svijetu mogli očekivati izvanredan okus, sa šafranom nije takav slučaj. Okus mu je vrlo blag i jedva primjetan, a uglavnom se koristi radi lijepe žute boje koju daje jelima s rižom (paella, risotto) i francuskoj ribljoj juhi bouillabaisse. Njegova skupocjenost proizlazi iz činjenice da ga je vrlo mukotrpno skupljati jer je potreban veliki broj tučaka iz cvjetova šafrana kako bi se dobila pristojna količina. Među najboljima se smatra šafran iz Španjolske i Kašmira, a najjeftinije ćete proći iscjenkate li ga u Tunisu
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 13:37   #2
ne mogu komentirati ono o cemu nemam pojma. poznat mi je safran kao zacin i nista vise. sorry.

Elza, iako si zbilja znalac na svom terenu, ne ostavljaj ovakve postove. Skidaš si reputaciju i floodaš threadove. Idući ovakav post će biti kartoniran.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 23.03.2009. at 18:27. Reason: komentar na post
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 13:58   #3
I ja ga povremeno koristim u kuhinji, raste po južnim brežuljcima sam od sebe, čak sam i sadila neke kultivirane varijetete, ali u smislu ukrasa (žuti, veliki, šprucani bjelo -ljubičasti), ali kako se to uzgaja, kosi - suši - priprema kao začin, nemam pojama.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 18:14   #4
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ne mogu komentirati ono o cemu nemam pojma. poznat mi je safran kao zacin i nista vise. sorry.
sta se javljas onda ako nemas o cemu pisat...ti je dosadno...na svakoj j... stranici ostavljas ovako glupe postove...skini se od tog ekrana debilu

Neću obrisati ovaj post jer želim da bude primjer ostalima kako se na ovom podforumu ne razgovara .

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 23.03.2009. at 18:26. Reason: komentar na post
inflictum is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.03.2009., 16:12   #5
Nedavno sam gledala na satelitskoj (travel chanel ili neki discovery) emisiju o zacinima. Safran se cini mi se, najblize uzgaja u Spanjolskoj. Ne sjecam se gdje jos u svijetu. Prasnici se obiru rucno, hm, cini mi se suse na suncu... i pretpostavljam da je nije bas lako nabrati kilogram...
Tvoji profesori nista ne znaju o tome? Cini mi se da je prednost dok jos ides u skolu - mozes ih sve pitati
Javi ako nesto saznas.
Tursiops truncatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 16:17   #6
Koliko ja znam, ovo što raste u Hrvatskoj, Sloveniji i sl. nije pravi šafran nego neki njegov rođak. U Španjolskoj i južnoj Francuskoj se gram pravog šafrana prodaje skuplje nego gram zlata.

Dobar link: http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/Croc_sat.html , naročito obrati pažnju na zadnji odlomak.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 16:31   #7
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, ovo što raste u Hrvatskoj, Sloveniji i sl. nije pravi šafran nego neki njegov rođak. U Španjolskoj i južnoj Francuskoj se gram pravog šafrana prodaje skuplje nego gram zlata.

Dobar link: http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/Croc_sat.html , naročito obrati pažnju na zadnji odlomak.
Zapravo ovo što kod nas raste u parkovima i šumama kod nas je Crocus sativus, a vrlo vjerojatno su uzgojene posebne sorte šafrana koje se koriste za začin, kao što je to često slučaj sa drugim aromatskim i začinskim biljakama. A čovjek bi trebao biti poprilična budala da ga zamijeni sa mrazovcem (Colchicium autumnale), ne zato što nisu slični nego zato što mrazovac raste u drugom dijelu godine i na drugim staništima.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.

Zadnje uređivanje morbidangel : 25.03.2009. at 17:10. Reason: tipfeler
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 16:39   #8
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, ovo što raste u Hrvatskoj, Sloveniji i sl. nije pravi šafran nego neki njegov rođak. U Španjolskoj i južnoj Francuskoj se gram pravog šafrana prodaje skuplje nego gram zlata.

Dobar link: http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/Croc_sat.html , naročito obrati pažnju na zadnji odlomak.
Točno tako
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 20:58   #9
šafranarstvo i ostale usluge

pitanje za bubia,koliko ti znaš o tim šafranima?,zanimljiva tema,brijem da je i profitabilna,,,,,,,,kako sta?imaš zemlje?znanja?tehnologiu?sta cemo ja i ti bit partneri??idemo u biznizzzzz?
mail molim da se jave mladi kreativni umovi.

Ne ostavljaj mail na forumu.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 11.01.2010. at 22:59. Reason: uklonjen e-mail
sabo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 21:23   #10
za 1 kg šafranovih stigmi treba 400 sati rada..... arbajter kojeg moraš platiti 10 000 kuna bruto što je 60 000 kuna

a koliko košta kila? 50 000 kuna

hmmm nedostaje 10 000 kuna

a ni gazda nije ništa dobio, a tu su još herbicidi, gnojidba itd.

SRETNO!

Jeftinije otići u Tunis ili Tursku i kupit šafran za bagatelu i preprodat!
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 13:04   #11
Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
za 1 kg šafranovih stigmi treba 400 sati rada..... arbajter kojeg moraš platiti 10 000 kuna bruto što je 60 000 kuna

a koliko košta kila? 50 000 kuna

hmmm nedostaje 10 000 kuna
Baš me zanima kako si došao do gornje računice, ako se zna da je sat u nadnici 10 do max. 15 kuna, što onda izlazi na nekih max. 6000 kuna.
nenpetko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:15   #12
pozdrav evo baš potaknut današnjom objavom u 24 lifestyle o uzgoju i cjeni šafrana došao sam do ovog foruma te pregledom linkova kojih ima dosta nisam se javio namjerom pametovanja jer kad ste na ovom forumu onda ste i na netu neiscrpnoj bazi podataka.To pišem za ove pasivce koji se javljaju sa neznam što je šafran itd .Osobno ovo me potaklo i namjeravam prostudirati šemu uzgoja te plasmana šafrana jer se nalazim u srcu dalmacije tj.klime koja pogoduje za uzgoj,te posjedujem oko 3000m2 obradive površine za već napomenutu kulturu te kako sam proćitao na jednom linku to je dostatno za utržak od 3kg cvijeta koji aprox iznosi 3500 eur/kg što je ukupno 10500 eur nešto više od 100 000 kuna bruto.tko u hr ima prosječnu takvu plaću? pozzz
zatoka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 13:05   #13
Quote:
zatoka kaže: Pogledaj post
iznosi 3500 eur/kg što je ukupno 10500 eur nešto više od 100 000 kuna bruto.t
po kojem tečaju ti to računaš?
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 21:56   #14
Ima li zivih na ovoj temi? 4 godine od zadnjeg posta...
mene zanima kakvo tocno tlo pogoduje za rast safrana, posto se mediteranske zemlje spominju kao glavni proizvodjaci, npr. Spanjolska u europi..?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 00:51   #15
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
po kojem tečaju ti to računaš?
Vidi se da nije ekonomiju studirao. Računica mu je navučena na najveći mogući ikako ostvarivi profit, uključujući potencijalno povećanje vrijednosti eura!?

Gore u linku piše da se može očekivati 1kg/2000 m2, ali je gospodin našao povoljniju računicu.
Slusaam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 09:47   #16
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Ima li zivih na ovoj temi? 4 godine od zadnjeg posta...
mene zanima kakvo tocno tlo pogoduje za rast safrana, posto se mediteranske zemlje spominju kao glavni proizvodjaci, npr. Spanjolska u europi..?
Šafran nije izbirljiv prema tlu ali je važno da zemlja bude propusna, odnosno, da se ne zadržava voda.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 09:53   #17
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Šafran nije izbirljiv prema tlu ali je važno da zemlja bude propusna, odnosno, da se ne zadržava voda.
razumijem.. postavlja se pitanje zasto u nas to nije rasireno u drzavi uopce?
proslo pitanje mi je bilo malo i na tragu toga.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 12:27   #18
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
razumijem.. postavlja se pitanje zasto u nas to nije rasireno u drzavi uopce?
Pitanje je kompleksno.

Nije da se nebi moglo uzgajati šafran kod nas no i za ugoj šafrana trebaš nekakav početni kapital. Pripremiti zemlju, pognojiti, kupiti lukovice, posaditi ih.
Onda šafran treba pokupiti kada dođe vrijeme berbe. Potrebne su velike količine cvijeta da bi se dobilo kilogram začina.
Čak da se proizvede nekoliko kilograma ili stotina kilograma je malo u odnosu na zemlje gdje se šafran uzgaja na veliko.
I pitanje je gdje bi ga prodali po pristojnoj cijeni.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 21:06   #19
Moze li se pocetni kapital dobit od nekakvih poticaja ili fondova?
2000m/2 mi se ne cini sad neka astronomska povrsina zemlje za 1kg.

posto je trazen i kvalitetan zacin valjda ne bi bilo problema s prodajom.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 22:40   #20
Nisam siguran da postoji poticaj za šafran. No, najbolje je pitati u nadležnom ministarstvu.

Mislim da bi ipak bio problem prodati začin. Onaj uvozni uvijek će biti jeftiniji.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:02.