Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2009., 21:50   #1
Predstavimo svoju proizvodnju

krece nam nova sezona veselih radova na zemlji. pored lagane povisice nafte i njenih derivata ( decki, jesmo li pripremili strojeve za sezonu ili cemo na vrat-na nos mijenjati ulje, filtere, popravljati zmigavce, mjenjati diftunge i raditi ostale divote pred samo otvaranje sezone? ) novu glavobolju mi zadaje bezobrazno visoka cijena umjetnih gnojiva.

umjetno gnojivo, pored kan-a i ostalih neophodnih prihrana, zastita i svega ostaloga cini nasu proizvodnju nezamislivom. ajmo si malo pripomoci sugestijama, prijedlozima i informacijama.

petrokemija kutina je bez sumnje najkvalitetniji proizvodjac gnojiva. i drzi najvisu cijenu svojih proizvoda. sto se uvoza tice, nudi nam se ukrajinsko gnojivo koje mi moj dobavljac zastitnih sredstava ne zeli prodati jer je covjeka strah moje reakcije jer je gnojivo totalna nepoznanica a ja veliki potrosac istoga. trenutno, kod mog dobavljaca gnojiva nema. ima kod drugih ali je cijena iohoho visoka.
ja koristim npk 7-20-30, cijena mu je od 550-590 kuna za 100 kg. po hektaru koristim od 400-800 kg po sezoni.

gdje vi proizvodjaci nabavljate umjetno gnojivo i po kojoj cijeni? kolika je cijena kan-a i gdje ga ima?

trazili ste podforum, ajmo izmjenjivati iskustva, informacije i sve sto nam je potrebno za poslovanje.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 04.02.2009. at 23:50.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 21:57   #2
sto prizvodite i kakvu mehanizaciju imate?

ovdje nas ima i pocetnika i proizvodjaca koji imaju donekle uhodan biznis. bez strojeva smo nula, vrijeme motike je hvala bogu iza nas.

osobno me zanima cime se bavite, odnosno sto proizvodite, u kakvom vam je stanju mehanizacija, da li koristite sredstva koja su vam dostupna preko ministarstva poljoprivrede za nabavu novih strojeva, kakvi su vam planovi ( ne znamo dokle ce nas drzava pomagati, ulaskom u eu bi mogli ostati debelo prikraceni) , ajmo se malo upoznati.

Spojila sam dvije teme u kojima se predstavlja osobna proizvodnja i mehanizacija pritom korištena radi lakše preglednosti.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 04.02.2009. at 23:48.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 12:38   #3
Hajde da se i ja javim ; situacija je ovakva, zaposleni smo i ja i supruga, imamo kuću i pola jutra zemlje na 5 min od grada, uglavnom posadili smo vočnjak sa 50 stabala raznog voća koji je star 3 godine i ove bi godine trebalo biti dosta voča za naše potrebe, no radimo i vrt gdje uzgajamo gotovo sve povrće za naše potrebe. Imamo i plastenik od 25 m2 koji koristimo cijelu godinu, znaći povrće te presadnice povrča. Ali s obzirom da smo i ja i supruga ljubitelji cvijeće već se 3 godine nazovimo to tako ućimo na svojim pogreškama kako uzgojiti kvalitetne presadnice mačuhica, kadifica i pelargonija. Uglavnom smo sada došli do faze da gotovo i nema pogrešaka, no imamo i jedan problem a on znanje, teško se dolazi do potrebitih informacija oko uzgoja cvijeća, ako netko može pomoći to je u redu jer i mi imamo raznih iskustava koje podijelimo ako to nekoga zanima.
U našem je planu nakon odlaska u mirovinu poćeti se baviti ozbiljnim uzgojem presadnica tako da je svaka pomoć dobrodošla.
Mačakvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 13:39   #4
Quote:
krece nam nova sezona veselih radova na zemlji. pored lagane povisice nafte i njenih derivata ( decki, jesmo li pripremili strojeve za sezonu ili cemo na vrat-na nos mijenjati ulje, filtere, popravljati zmigavce, mjenjati diftunge i raditi ostale divote pred samo otvaranje sezone? ) novu glavobolju mi zadaje bezobrazno visoka cijena umjetnih gnojiva.

umjetno gnojivo, pored kan-a i ostalih neophodnih prihrana, zastita i svega ostaloga cini nasu proizvodnju nezamislivom. ajmo si malo pripomoci sugestijama, prijedlozima i informacijama.

petrokemija kutina je bez sumnje najkvalitetniji proizvodjac gnojiva. i drzi najvisu cijenu svojih proizvoda. sto se uvoza tice, nudi nam se ukrajinsko gnojivo koje mi moj dobavljac zastitnih sredstava ne zeli prodati jer je covjeka strah moje reakcije jer je gnojivo totalna nepoznanica a ja veliki potrosac istoga. trenutno, kod mog dobavljaca gnojiva nema. ima kod drugih ali je cijena iohoho visoka.
ja koristim npk 7-20-30, cijena mu je od 550-590 kuna za 100 kg. po hektaru koristim od 400-800 kg po sezoni.

gdje vi proizvodjaci nabavljate umjetno gnojivo i po kojoj cijeni? kolika je cijena kan-a i gdje ga ima?

trazili ste podforum, ajmo izmjenjivati iskustva, informacije i sve sto nam je potrebno za poslovanje.
Pozdravljam otvaranje ovog podforuma.

Reci, kojov vrstom proizvodnje se baviš ... mislim da si negdje spomenula jabuke ... ili se varam?

Prelažem slijedeće:
- Napraviti analizu tla. Na temelju nje može se izraditi bilanca hranjiva za iduću vegetaciju = moguća ušteda za gnojiva.
- Ako već koristiš NPK u istim količinama svake godine, za pretpostaviti je da su zalihe P i K u tlu dovoljne. Njihova dostupnost se može poboljšati popravljanjem pH vrijednosti i gmojidbom organskim gnojivima.
- Sigurno znaš da je N "najlikvidniji" makroelement u tlu, tako da gnojidbu njime nije uputno izostavljati.

pozdrav
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 19:20   #5
imam skromnih 10 hektara jabuka. zadnji hektar posadjen prije jesenjih kisa, najstariji ima 15 godina i na jesen leti van. ( podloga m-106, ostatak je sve m-9). sortiment je razlicit, prilagodjavam se potrebama trzista, u hodu cupam van sve sto ne valja ( primjerice sadnice zlatnog deliseza koje mi je podvalila jedna poznata hrvatska firma a ispostavilo se da ne valjaju nista) i sadim odmah novo.

analiza tla je napravljena, radim ju u prosjeku svake 3 godine bas iz razloga da ne bacam novac na preskupo umjetno gnojivo koje u nekontroliranim kolicinama moze napraviti kaos u tlu.

sto se dusika tice, s njim sam krajnje oprezna. prevelika kolicina dusika u tlu izaziva pretjeranu bujnost same biljke a time izaziva i pojavu ervinie koja obicno dolazi do punog izrazaja u vegetaciji i to na mladim izbojima. ne treba mi milion mladih grana, zelim sto vecu diferencijaciju cvjetnih pupova a to mi znaci dobru berbu iduce sezone.

svi nasadi imaju sustave za navodnjavanje kap na kap, osim na 106-ici koja ima antifrost sustav koji na jesen takodjer leti van.

od mehanizacije - malcer, atomizer 1 500 l , rastepac umjetnog gnojiva, sprica za herbicide,traktori ( imt 546 i same dorado f-90), prikolice, hladnjaca.

hej dirk, ako nije tajna, hm, vidim po upisu da si doma kaj se vocarenja tice. da li ti je to struka, hoby ili posao?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:49   #6
Pozdrav svima!Dobila sam ovih dana pozivnicu za sudjelovanje u prvom međunarodnom ekološkom festivalu sa svojom proizvodnjom kupinova vina.Bit će i ocijenjivanje proizvoda, pa zašto da ne?Ima li tko kakvih iskustava s izlaganja?Čini mi se ok zamisao, pogledajte link http://www.ecoworld-fest.com
lightblue007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 18:53   #7
ja sam predstavljala svoju firmu, otela friscicu 1. nagradu i sretna dosla doma

gle, ako izlazes vino, fino slozi par flasa za izlozbu, izmisli neku ludu naljepnicu za flasu, dovuci rucnih radova, odrezi pokoju granu kupine, osmisli dekoraciju prostora jer na sve gledaju, pusti masti na volju.

ja sam izlagala svoje proizvode na standu, dovukla sam gomilu starina, domace tkano platno na koje sam nabacala jabuke, uglavnom, napravila sam kreativan nered, dovukla snopove kukuruzovine i napravila ambijent mog sela iz 50-ih godina, i zamisli-proslo.

DOBRO HOCE LI MENI NETKO PRODATI 10-15 L KUPINOVA VINA? hoce, kad me ubije niski tlak.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 08:55   #8
kad vam tako dobro ide prijavite se i na ovaj festival!Ali upozoravam: zubima se mislim boriti za prvo mjesto! :-) Festival mi se čini super pogotovo što je u žiriju Hrvatsko veterinarsko društvo, tako da nema mi veće potvrde o kvaliteti od te ako dobro prodjem...A uostalom u ovo ludo doba recesije treba promovirati i kupovati naše inače idemo dolje....
lightblue007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 09:06   #9
kad vam tako dobro ide prijavite se i na ovaj festival!Ali upozoravam: zubima se mislim boriti za prvo mjesto! :-) Festival mi se čini super pogotovo što je u žiriju Hrvatsko veterinarsko društvo, tako da nema mi veće potvrde o kvaliteti od te ako dobro prodjem...A uostalom u ovo ludo doba recesije treba promovirati i kupovati naše inače idemo dolje....
lightblue007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 09:31   #10
aj da se i ja konačno predtavim...Zovem se Vjeko,,dplazim iz Požege,imam 22 godine.
Bavim se vinogradarstvom-obitelj posjeduje nesta malo preko 5H nasada i oko 2H oranice,,a od sorti prevladava sivi pinot-9500čokota,zatim graševina-7500 čokota koju u budućnosti pokušavamo zamjeniti snečim drugim,zatim zweigelt-5500čokota, pa onda cabernet savignon-500čokota, i ostalo (merlot,crni pinot,bjeli pinot,bouvier...)manja količina od oko 2300čokota sve skupa koji služe eto za neka ""pokusna polja"" ako se sorta pokaze dobra-sadimo ju.
Od planova za budućnost je na proljeće sadanja novih 2500čokota crnog pinota,,i za kojih 3-4godine početak nekog turizma (odma bi ja al nem,a se para ) do te ideje sam došo ispijajuć ćašicu sa kumom krx-om,,,jer lokacija je nadasve atraktivna,,van grada je a opet treba 2400metara da budes u centru Požege.
Od mehanizacije i opreme za vinarstvo posjedujem sljedeće: antonio carraro s5500,vibrokultivator,2 pluga,tanjurače 16diskova, prije 2 dana je zakapern atomizer od 220litara,,a vjerojatno ce pasti i rotodrljača cik-cak. Od opreme za vinarstvo ukratko posjedujemo nešto cisterni od inoxa za oko 3200litara,el mlin,hidrauličnu prešu itd
__________________
...u raju je ljepo al u paklu je ekipa...
swizach is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 01:03   #11
svizac, dobro nam dosao! radujem se izmjeni iskustava.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 09:54   #12
Doprinos temi jedne hippie-happy mame

Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
svizac, dobro nam dosao! radujem se izmjeni iskustava.
pridružujem se dobrodošlici!

Možda bi trbali obratiti pažnju na biodinamički pristup poljoprivredi,to je budućnos,povratak zdravlja.Ima čak i bio dinamočki kalendar za povoljne dane kada treba ili ne treba raditi sa određenom djelatnošću.
Jako interesantno a i već zastupljeno i veoma cijenjeno u naprednijim zemljama,gdje ljudi misle više o budućnosi a djeluju tu i sad.
Takovi proizvodi su puno skuplji te se takov pristup poloprivredi stostruko vraća.
A što se tiče ovih za sada konvencionalnih pristupa,pa vidite dokle smo došli,nemamo jabuke sa crvom,a one su najzdravije.Crvi i ostali znaju bolje što je zdravije za njih od nas samih.
Dakle,hoćemo li ka novim spoznajama i povratku počecima

Pozdrav svim ljudima dobre volje!

mama Sanja
__________________
mir,mir,mir nitko nije kriv...!
Yoko&John is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 21:47   #13
jabucni savijac, osica i ostali napasnici su ti roditelji crva u jabuka mama sanja.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 08:36   #14
Povratak počecima-spas za čovječanstvo...

Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
jabucni savijac, osica i ostali napasnici su ti roditelji crva u jabuka mama sanja.
Znam teta-elza,mi imamo većinom jabukeja ih baš ne obožavam,jedino one vrste koje su slatke..delišes,jonagold,elstar,fudji,gala,i ne mogu se sjetiti sada kojih još,ali najviše od tate nam je ostalo idareda.Pored pčelarenja i oko njih ima puno posla,ali ono što sam ja htijela reći da jabuke u ovom slučaju trebaju biti što prirodnije,što znači sa smo mi ograničili špricanje na 4xgodišnje.Prvo je bili pretprošli tjedan sa crvenim uljem,
nakon rezidbe,pepelnica mi je predivnaidem od stabla do stabla i ručno skidam zahvačene izdanke te ih obavezno zapalim jer se radi o bakteriji,o jabučnom savijaču moram priznati još uvijek se borimo prskanjem u što blažem obliku.Naš susjed na početku ulice ima duplo toliko jabuka,eno ih vidim nekidan kad sam išla iz grada ko da su sada ubrane,komšija stoji pored štanda a ja ga upitah kako su tako lijepe a i skuplje od mojih...i sve malo po malo,a on meni da ne možeš imati prinosa dobrih bez 30-tak špricanja,te me savjetovao da kada napunim gajbu da ju umočim u neku emilziju koja će ju održati takovom dokle od hoćeš.
Dakle ja sam tek ove zime počela proučavati biodinamički pristup poljoprivredi i mogu vam reći isplatilo se saznati,a lijeka prirodnog za sve ima.Ako budem mogla uzeti ću si 50-tak stabala i 20-tak novih sadnica te ću tako,a onda ću to lijepo na jesen komparirati sa suprugovim načinom.
Prije neku godinu imala sam vrt prvi puta u životu(sada je tu pčelinjak)za koji su dobronamjerni prognozeri govorili posadila si papriku a označila pod mahunu.
Vrt sam tretirala jedino tinkturom preslice,koprive,gaveza te ju raščinjavala u određenom roku.Moja teta-elza na kraju je to bio rajski vrt,nema što nije bilo i to uspješno,a tamo gdije sam si označila paprika nerasla je šuma onih lijepih velikih širokih žutih paprika.Koje samo zadovoljstvo kada dođemo u brdo,a ja siđem dolje sa košarom koju napunim onim što želim za ručak.Čak mi je i draga druga mama ostala na paf,jer bilo je ma gdje ti možeš,bezveze,pa ti si gradsko dijete. A kad je došla i vidjela
Već previše pišem,mora nešto ostati za slijedeći put.By the way jučer sam vas tražila ujutro,pa popadne,nekako ste mi nedostajali.
Pozdrav svim ljudima dobre volje iz najljepšeg broda na svijetu mog Slavonskog Broda!

mama Sanja
__________________
mir,mir,mir nitko nije kriv...!
Yoko&John is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 15:54   #15
Ovo je sve ok ali uvijek je pitanje "jel se to isplati?"

Pretpostavljam da npr. teta elza ne uzgaja jabuke na koliko-ono-hektara jer najvise na svijetu voli jabuke.
Koliko bi jabuka na placu trebala kostati (pod pretpostavkom da certificiranje funkcionira) ako se peplnica unistava laganom setnjicom i rucnim skidanjem izdanaka i takvim metodama. Po mojoj laganoj procjeni jedno 10 puta vise, sto ce reci da maloprodajna cijena, umjesto npr. 10 kn, treba biti 100 kn za kilu. Tko si to moze priustiti? Mozda vlasnik Agrokora ....
Da se razumijemo, apsolutno sam protiv poznate seljacke metode kad neko sredstvo koriste pa onda npr. malo zakasne sa tretmanom pa kazu "Bum stavil duplo vise insekticida jer nisam posprical kad je trebalo". To nije posao.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 16:27   #16
Eto kinezi rucno oprasuju vocke u jednoj pokrajni.
Izumrle im pcele, pa moraju.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 21:35   #17
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Eto kinezi rucno oprasuju vocke u jednoj pokrajni.
Izumrle im pcele, pa moraju.
Bumbari se mogu kupit za to.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 21:39   #18
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Ovo je sve ok ali uvijek je pitanje "jel se to isplati?"

Pretpostavljam da npr. teta elza ne uzgaja jabuke na koliko-ono-hektara jer najvise na svijetu voli jabuke.
Koliko bi jabuka na placu trebala kostati (pod pretpostavkom da certificiranje funkcionira) ako se peplnica unistava laganom setnjicom i rucnim skidanjem izdanaka i takvim metodama. Po mojoj laganoj procjeni jedno 10 puta vise, sto ce reci da maloprodajna cijena, umjesto npr. 10 kn, treba biti 100 kn za kilu. Tko si to moze priustiti? Mozda vlasnik Agrokora ....
Da se razumijemo, apsolutno sam protiv poznate seljacke metode kad neko sredstvo koriste pa onda npr. malo zakasne sa tretmanom pa kazu "Bum stavil duplo vise insekticida jer nisam posprical kad je trebalo". To nije posao.
Uzmi u obzir u jos da ta netretirana jabuka izgleda gadno a ljudi ti vecinom ne zele takvu jabuku ni za duplo manju lovu.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 22:24   #19
znate kako kažu-lice pi.u prodaje
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 23:20   #20
pa ne prska se kad nekome padne na pamet. kaj s epepelnice tice, ja ju hvala bogu nemam. rucno se skida samo ervinia.

vise insekticida i kasnjenje s azastitom napravi takav kaos da nemres vjerovat.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.