Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2013., 20:38   #1
DNK analiza na moguće nasljedne bolesti

Ne vidim kao poseban topic, ako je već negdje spomenuto isprika unaprijed...
Dakle, da vas pitam i ovdje, baš dolazim sa sajma vjenčanja i vidjela sam jednu firmu koji rade DNK analizu, Cellaviva, prvi puta čujem za njih…Uglavnom rade analize i za bebe i odrasle, kao, dobiješ nakon analize sline jednu knjižurinu gdje je opisana tvoja osobna DNK slika za moguće nasljedne bolesti, opće zdravstveno stanje, preporuke ciljane prehrane, svašta nešto….
Čini mi se super, je l netko već čuo za ovak nešto kod nas ? Kolko su mi te njihove cure ispričale, cijene nisu pretjerane ak računam da to radim jednom i više nikad…Što mislite, isplati li se to obaviti?
Marina235 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 23:58   #2
Quote:
Marina235 kaže: Pogledaj post
Ne vidim kao poseban topic, ako je već negdje spomenuto isprika unaprijed...
Dakle, da vas pitam i ovdje, baš dolazim sa sajma vjenčanja i vidjela sam jednu firmu koji rade DNK analizu, Cellaviva, prvi puta čujem za njih…Uglavnom rade analize i za bebe i odrasle, kao, dobiješ nakon analize sline jednu knjižurinu gdje je opisana tvoja osobna DNK slika za moguće nasljedne bolesti, opće zdravstveno stanje, preporuke ciljane prehrane, svašta nešto….
Čini mi se super, je l netko već čuo za ovak nešto kod nas ? Kolko su mi te njihove cure ispričale, cijene nisu pretjerane ak računam da to radim jednom i više nikad…Što mislite, isplati li se to obaviti?
Ja smatram da je to totalna glupost...i dizanje para na brzinu...ono što nosiš u genima i potencijalni razvoj bolesti neće promjeniti nikakva prehrana ili drugačiji stil života...ako ćeš dobiti neku tešku bolest dobit ćeš je ovako i onako...ja dugo nisam mogla omati djete pa smo suprug i ja radili i famoznu DNK analizu pa nam je izašlo da smo oboje nosioci za dijabetes melitus tip 1 i da je valika mogućnost tj. skoro zagarantirano da će nam dijete imati dijabetes jer smo i suprug i ja homozigoti...eto dijete je još uvijek zdravo...ja i dijete nosimo visokospecifičan gen za celijakiju, ja sam bolesna ona nije, za sada...još ako si hipohondrična pa to je da poludiš od raznih informacijama o kojekakvim boleštinama, a oneće se dogoditi ovako i onako ako se trebaju dogoditi...a nedaj bože ako ti bude potreban DNK nalaz radit ćeš ga na uputnicu bez plaćanja kao što smo ga odradili i mi. Ako imaš viška love i nećeš se zabrinjavati glupostima samo naprijed...inače mi je to stvarno bezveze.
__________________
13.04.2011. Stigla Marta
tini75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 00:19   #3
Quote:
tini75 kaže: Pogledaj post
Ja smatram da je to totalna glupost...i dizanje para na brzinu...ono što nosiš u genima i potencijalni razvoj bolesti neće promjeniti nikakva prehrana ili drugačiji stil života...ako ćeš dobiti neku tešku bolest dobit ćeš je ovako i onako...ja dugo nisam mogla omati djete pa smo suprug i ja radili i famoznu DNK analizu pa nam je izašlo da smo oboje nosioci za dijabetes melitus tip 1 i da je valika mogućnost tj. skoro zagarantirano da će nam dijete imati dijabetes jer smo i suprug i ja homozigoti...eto dijete je još uvijek zdravo...ja i dijete nosimo visokospecifičan gen za celijakiju, ja sam bolesna ona nije, za sada...još ako si hipohondrična pa to je da poludiš od raznih informacijama o kojekakvim boleštinama, a oneće se dogoditi ovako i onako ako se trebaju dogoditi...a nedaj bože ako ti bude potreban DNK nalaz radit ćeš ga na uputnicu bez plaćanja kao što smo ga odradili i mi. Ako imaš viška love i nećeš se zabrinjavati glupostima samo naprijed...inače mi je to stvarno bezveze.
Pa i da je tako, valjda je bolje znati. Bar ja tako razmišljam. Voljela bih znati.
Uostalom, recimo da nosiš gen za taj i taj rak, onda ćeš ciljano kontrolirati taj organ..
Moj dečko je davno još to napravio, i to vani negdje. Razmišljam i ja o tome. U svakom slučaju, mislim da to ne može biti ništa loše. Osim za teške hipohondre i one koji radije ne bi znali. U tom slučaju bolje ne.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 00:49   #4
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Pa i da je tako, valjda je bolje znati. Bar ja tako razmišljam. Voljela bih znati.
Uostalom, recimo da nosiš gen za taj i taj rak, onda ćeš ciljano kontrolirati taj organ..
Moj dečko je davno još to napravio, i to vani negdje. Razmišljam i ja o tome. U svakom slučaju, mislim da to ne može biti ništa loše. Osim za teške hipohondre i one koji radije ne bi znali. U tom slučaju bolje ne.
Nisam rekla da je loše ali ima ljudi koji bi se time mogli zamarati cijeli život. Istina kontrolirat ćeš se više i što onda ako bolest dođe ??? Isto ne možeš ništa nego liječiti se.
__________________
13.04.2011. Stigla Marta
tini75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 01:30   #5
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Pa i da je tako, valjda je bolje znati. Bar ja tako razmišljam. Voljela bih znati.
Uostalom, recimo da nosiš gen za taj i taj rak, onda ćeš ciljano kontrolirati taj organ..
Moj dečko je davno još to napravio, i to vani negdje. Razmišljam i ja o tome. U svakom slučaju, mislim da to ne može biti ništa loše. Osim za teške hipohondre i one koji radije ne bi znali. U tom slučaju bolje ne.
I šta bi s tom informacijom?





Inače ako je to ono na što ja mislim, to je HLA tipizacija koja se radi kod sumnje na neke bolesti pa pokazuje greške na genomu, svaka greška ima svoju oznaku i pokazuje sklonost nekoj bolesti.

Mene zbilja zanima zašto bi ovo itko zdrav htio znati? Šta da se cijeli život opterećujete šta možete dobiti (a i ne morate jer nije uklesano u kamen, to su samo predispozicije) i još na kraju od tog opterećivanja stvarno oboliti? Ono šta vam znači ako saznate da imate predispozicije za multiplu, lupus, raumatoidni artritis i sl? Spriječit sa prehranom i sličnim ne možete jer se ne zna zašto nastaju ove bolesti, genetska predispozicija je samo jedna kockica u cijelom mozaiku.

I usput ko vam garantira da nećete dobiti primjerice reumatoidni artritis bez obzira što nemate predispoziciju za to?

Moj savjet vam je da ne bacate novce na ovakve pretrage (molite se bogu da vam u životu ne treba da vadite ovako nešto) i čuvajte živce i uživajte u životu. Zdrav način života koji uključuje pravilnu prehranu, redovito vježbanje, smanjeni stres i ostalo se ionako preporuča u svakom pogledu, bio čovjek zdrav, bolestan, sa predispozicijama za koješta i sl.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 11:42   #6
Nenad zgr post ti je prebačen na ovu temu: DNK analiza očinstva
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:49.