Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2011., 19:54   #281
Može li mi netko reći jel kontracepcijske pilule imaju neki negativan učinak na fibroadenom, ili se mogu piti nevezano za postojanje FA?
Aneley777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 12:23   #282
Quote:
Garbo kaže: Pogledaj post
Zanima me samo jedna stvar: što znači "preporuča se PHV"? Što je točno PHV?

Hvala.
PHV je patohistološka verifikacija, tj. postavljanje krajnje dijagnoze od strane patologa koji pregledava uzorak tkiva.
Taj uzorak se može dobiti otvorenom biopsijom koja je u stavri operacija gdje izvade promjenu ili perkutanom biopsijom gdje se posebnom iglom pod konrolom mamografije ili ultrazvuka uzimaju uzorci tkiva za pregled pod lokalnom anestezijom.

Quote:
Aneley777 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći jel kontracepcijske pilule imaju neki negativan učinak na fibroadenom, ili se mogu piti nevezano za postojanje FA?
S obzirom da FA nastaje u generativnom razdoblju žene svakako je podložan hormonskim utjecajima tako da kontracepcijske pilile mogu poticati njegov rast ili nastanak novih.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 14:10   #283
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
S obzirom da FA nastaje u generativnom razdoblju žene svakako je podložan hormonskim utjecajima tako da kontracepcijske pilile mogu poticati njegov rast ili nastanak novih.

Hvala, ali sad sam još više zbunjena, jer razne studije, tekstovi, doktori... govore različito. Najčešće sam pročitala da ukoliko se piju do 20.godine pilule mogu izazvati fibroadenome kasnije... Neki kažu da su pilule odlične u prevenciji FA ili smanjuju postojeće... Sad ništa ne znam

Ako je netko imao osobnih iskustava, ako može samo da napiše par riječi
Aneley777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 15:19   #284
Quote:
Aneley777 kaže: Pogledaj post
Hvala, ali sad sam još više zbunjena, jer razne studije, tekstovi, doktori... govore različito. Najčešće sam pročitala da ukoliko se piju do 20.godine pilule mogu izazvati fibroadenome kasnije... Neki kažu da su pilule odlične u prevenciji FA ili smanjuju postojeće... Sad ništa ne znam

Ako je netko imao osobnih iskustava, ako može samo da napiše par riječi
Uglavnom je situacija da mogu pozitivno djelovati kod žena koje imaju nekakav hormonalni disbalans - kod njih je moguće da smanje rizik jer suprimiraju preveliku koncentraciju vlastitih hormona.

Nastanak FA nije u potpunosti razjašnjen, svakako ulogu ima genetska predispozicija, ali kako se radi o tumorskom tkivu podložnom djelovanju hormona uvijek postoji opcija da će uzimanje bilo kakve hormonske terapije dovesti do njihovog porasta.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 11:35   #285
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
PHV je patohistološka verifikacija, tj. postavljanje krajnje dijagnoze od strane patologa koji pregledava uzorak tkiva.
Taj uzorak se može dobiti otvorenom biopsijom koja je u stavri operacija gdje izvade promjenu ili perkutanom biopsijom gdje se posebnom iglom pod konrolom mamografije ili ultrazvuka uzimaju uzorci tkiva za pregled pod lokalnom anestezijom.
Hvala na odgovoru.

Ako ne gnjavim previše, dalje me zanima, zna li netko gdje se to može obaviti i po kojoj cijeni (Zagreb). Pitala sam danas u poliklinici Nola koju su mi preporučili i smrzla se kad su mi rekli da je cijena od 10.000 do 18.000 kuna.

Pa me zanima nešto, ahm... državno. Spominjali su neku doktoricu Kovačević u Vinogradskoj, ali doslovno nigdje ne mogu naći nikakve njene kontakt podatke.. i doktora Staneca.

Obzirom da nemam dopunsko, zanima me, plaćam li ja takav zahvat ako idem u Vinogradsku, u Dubravu ili takvu nekakvu državnu bolnicu... i ako plaćam, koliko cca me lupe po džepu?

Općenito mi je čitav taj birokratski postupak jedna velika nepoznanica, a koga god pitam, nitko ne zna dati jasan odgovor.

Pa ako netko može ovdje pomoći...

Zadnje uređivanje Garbo : 19.09.2011. at 11:35. Reason: x
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 12:36   #286
Quote:
Garbo kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.

Ako ne gnjavim previše, dalje me zanima, zna li netko gdje se to može obaviti i po kojoj cijeni (Zagreb). Pitala sam danas u poliklinici Nola koju su mi preporučili i smrzla se kad su mi rekli da je cijena od 10.000 do 18.000 kuna.

Pa me zanima nešto, ahm... državno. Spominjali su neku doktoricu Kovačević u Vinogradskoj, ali doslovno nigdje ne mogu naći nikakve njene kontakt podatke.. i doktora Staneca.

Obzirom da nemam dopunsko, zanima me, plaćam li ja takav zahvat ako idem u Vinogradsku, u Dubravu ili takvu nekakvu državnu bolnicu... i ako plaćam, koliko cca me lupe po džepu?

Općenito mi je čitav taj birokratski postupak jedna velika nepoznanica, a koga god pitam, nitko ne zna dati jasan odgovor.

Pa ako netko može ovdje pomoći...
Nažalost ne znam kako se kreću cijene participacije (iako bi ti se vjerojatno isplatilo uzeti dopunsko osiguranje, provjeri nakon koliko dana od potpisivanja posaje aktivno), ali svakako cijena ovisi o tome radi li se o otvorenoj biopsoji gdje je uključena opća anestezija, kirurg i anesteziolog, bar par dana ležanja u bolnici ili o perkutanoj biopsiji gdje je cijena igle cca 2000kn, a zahvat obavi sam radiolog uz korištenje lokalnog anestetika te ideš kući nakon zahvata.
Ja bi ti preporučila da odeš na HZZO, uplatiš si dopunsko i odeš na Dubravu.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 14:30   #287
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Nažalost ne znam kako se kreću cijene participacije (iako bi ti se vjerojatno isplatilo uzeti dopunsko osiguranje, provjeri nakon koliko dana od potpisivanja posaje aktivno), ali svakako cijena ovisi o tome radi li se o otvorenoj biopsoji gdje je uključena opća anestezija, kirurg i anesteziolog, bar par dana ležanja u bolnici ili o perkutanoj biopsiji gdje je cijena igle cca 2000kn, a zahvat obavi sam radiolog uz korištenje lokalnog anestetika te ideš kući nakon zahvata.
Ja bi ti preporučila da odeš na HZZO, uplatiš si dopunsko i odeš na Dubravu.
Koga da tražim u Dubravi? Koji odjel? Koja osoba?

I kako uopće ide cijeli taj postupak? Odem mojoj doktorici opće prakse po uputnice i nakon toga specijalistu (u Dubravu ili gdje već)? I to je to?

Ili me božanstvena hrvatska birokracija vuče još negdje između ta dva koraka?
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 00:11   #288
Quote:
Garbo kaže: Pogledaj post
Koga da tražim u Dubravi? Koji odjel? Koja osoba?

I kako uopće ide cijeli taj postupak? Odem mojoj doktorici opće prakse po uputnice i nakon toga specijalistu (u Dubravu ili gdje već)? I to je to?

Ili me božanstvena hrvatska birokracija vuče još negdje između ta dva koraka?
Ako ideš na otvorenu biopsiju treba ti uputnica za kirurgiju (mislim da to kod njih rade plastični kirurzi), a ako ideš na perkutanu biopsiju onda uputnica za radiologiju - za core-biopsiju (koja se radi pod kontrolom UZV ili mamografije, ovisno kako je bolje dostupna, tako da i to treba na uputnicu napisati).

Ne radim u Dubravi tako da na žalost ne znam kako kod njih ide s naručivanjem za core-biopsiju - mora li se prvo kod njih obaviti UZV dojki pa njihov radiolog preporuči i naruči pacijenticu za core-biopsiju ili primaju direktno na biopsiju sa tuđim nalazom

Najbolje pitaj svog dr.obiteljske medicine - trebao bi znati.
Ja sam Dubravu spomenula jer su po mom mišljenju što se tiče dijagnostike i kirurgije bolesti dojke najsveobuhvatniji u HR, ali ja radim u drugoj ustanovi pa nažalost ne znam kako točno sama procedura ide kod njih.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 14:20   #289
Pozdrav svima!
Dobro je pročitati tuđa iskustva i čuti tuđe mišljenje, a kako vidim da ovdje ima i stručnih ljudi molim za savjet. Na redovnom pregledu prije par mjeseci onkolog mi je rekao da imam fibroadenome koje bi trebalo odstraniti. Kad sam pitala zašto, jer oni su tu zajedno s mojom fibrocističnom mastopatijom već 10-ak godina, rekao je da nije isto imala ja 30 ili 40 godina (imam 42) i da sada to treba vaditi. Budući da sam prije par mjeseci imala već treću ginekološku operaciju (ovaj put miom), ne ide mi se ponovo pod nož! Zar se to ne bi moglo pratiti češće na UZV, pa operirati u slučaju bilo kakve promjene? Onkolog mi je rekao da mu se javim u 9. mjesecu s novim nalazom mamografije i da ćemo se dogovoriti za dalje. Mislim da neću opet kod njega, nego čuti drugo mišljenje. Gerta, čini mi se da ste "od struke", što Vi mislite?
mares is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 20:09   #290
Quote:
mares kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Dobro je pročitati tuđa iskustva i čuti tuđe mišljenje, a kako vidim da ovdje ima i stručnih ljudi molim za savjet. Na redovnom pregledu prije par mjeseci onkolog mi je rekao da imam fibroadenome koje bi trebalo odstraniti. Kad sam pitala zašto, jer oni su tu zajedno s mojom fibrocističnom mastopatijom već 10-ak godina, rekao je da nije isto imala ja 30 ili 40 godina (imam 42) i da sada to treba vaditi. Budući da sam prije par mjeseci imala već treću ginekološku operaciju (ovaj put miom), ne ide mi se ponovo pod nož! Zar se to ne bi moglo pratiti češće na UZV, pa operirati u slučaju bilo kakve promjene? Onkolog mi je rekao da mu se javim u 9. mjesecu s novim nalazom mamografije i da ćemo se dogovoriti za dalje. Mislim da neću opet kod njega, nego čuti drugo mišljenje. Gerta, čini mi se da ste "od struke", što Vi mislite?

Stav je takav da se fibroadenomi operiraju ako počinju rasti ili mijenjati svoj izgled (na UZV pregledima) ili ukoliko je punkcijom ili biopsijom dokazana atipija stanica unutar fibroadenoma.
To što žena ima više ili manje godina nije indikacija za operaciju (ukoliko se FA ne mijenja) , čak štoviše, većina tih FA se u poznijim godinama smanji i kalcificira (što se na mamografiji opisuje kao karakteristične popcorn kalcifikacije koje su skroz benigne).

Kod novootkrivenog FA najbolje ga je prvo dokazati punkcijom/biopsijom, a kasnije samo pratiti (tim više što se nakon odstranjenja FA često pojavi novi) - u vašem slučaju jednom godišnje mamografija (jer ste prešli 40-tu) i jednom godišnje UZV s tim da je najbolje da se ne naprave odjednom nego u razmaku od cca 6 mj. tako da se taj FA u stvari prekontrolira 2x godišnje (vidjet će se i na MMG).
Ukoliko bude potrebno zakazuju se češći pregledi (ovisno o gustoći dojke, tipu promjena, obiteljskoj i li osobnoj anamnezi ) pa se UZV može raditi i 2x godišnje.

Slike od MMG i UZV uvijek čuvajte kako bi se kasnije mogle uspoređivati.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 02:00   #291
Gerta hvala na odgovoru, malo ću mirnije spavati večeras
A sljedećih dana se naručiti na pregled kod nekog drugog doktora
mares is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 20:54   #292
Quote:
ponekadslaba2 kaže: Pogledaj post
..danas sam otkrila da u splitu upisuju na ultrazvuk za veljaču 2012 godine!!!!jupi!!!
Ništa čudno. Ja sam se u ožujku naručila za kontrolni UZV sad u listopadu.
Pretpostavljam da ću se odmah nakon pregleda naručiti za lipanj slijedeće godine.
Toliko o hrvatskom zdravstvu.
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 11:41   #293
pozdrav cure
ja već sigurno jedno 6-7 godina imam 2 fibroadenoma na desnoj dojci, zadnji put sam bila prije 2 godine na kontroli, nisu veliki, mali su...
ja se toliko toga bojim, osjećam se ko da ću puknuti svaki tren

sad sam prije 2 godine rodila i dojila sam godinu dana....i sad, prije 3-4 dana napipala sam ni manje ni više nego 2 kvržice u lijevoj dojci
čim sam ih napipala stavila sam list kupusa i jedna je odmah nestala (to je recept moje bake), da bi se danas opet pojavila , ali ova druga stoji i srkoz mi je blizu bradavice
toliko me strah otići kod doktora, ne znam ni sama što bi, samo po cijele dane to pipkam

ja se nalazim u malom gradu i ovdje nema baš izbora od doktora, jel mi možete možda nekog dr preporučiti u zagrebu??
ja sam prije jedno 5 godina bila na pregledu kod jednog starog dr, zove se dr. Nola, ne znam dal je netko čuo za njega, ako je, kakav je??? on je po opipu rekao da su ovo u desnoj dojci sto posto fibroadenomi
može li se to preko UZ viditi, tako da se ne radi punkcija???
__________________
jedan život malo je, za mene i za tebe...
ane_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 17:51   #294
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
pozdrav cure

ja sam prije jedno 5 godina bila na pregledu kod jednog starog dr, zove se dr. Nola, ne znam dal je netko čuo za njega, ako je, kakav je??? on je po opipu rekao da su ovo u desnoj dojci sto posto fibroadenomi
može li se to preko UZ viditi, tako da se ne radi punkcija???
odgovorila sam ti na temi o ultrazvuku.
Samo da nadodam, ja bi se klonila liječnika koji na osnovu opipa daje patohistološku dijagnozu.
Na temelju ultrazvučnog prikaza se sa velikom sigurnošći može tvrditi da je nešto fibroadenom, ali bez potvrde punkcijom ili biopsijom ja se ne bi usudila takvo što potpisati.
Izuzetak su žene kod kojih se takva promjena ultrazvučno prati već godinama i ne mijenja se.

Dakle, ako imaš stari nalaz i slike UZV-a na kojima je dobro opisana i označena promjena (da se sadašnja može korelirati s njom) onda punkcija nije nužna.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 18:19   #295
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
pozdrav cure
ja već sigurno jedno 6-7 godina imam 2 fibroadenoma na desnoj dojci, zadnji put sam bila prije 2 godine na kontroli, nisu veliki, mali su...
ja se toliko toga bojim, osjećam se ko da ću puknuti svaki tren

sad sam prije 2 godine rodila i dojila sam godinu dana....i sad, prije 3-4 dana napipala sam ni manje ni više nego 2 kvržice u lijevoj dojci
čim sam ih napipala stavila sam list kupusa i jedna je odmah nestala (to je recept moje bake), da bi se danas opet pojavila , ali ova druga stoji i srkoz mi je blizu bradavice
toliko me strah otići kod doktora, ne znam ni sama što bi, samo po cijele dane to pipkam

ja se nalazim u malom gradu i ovdje nema baš izbora od doktora, jel mi možete možda nekog dr preporučiti u zagrebu??
ja sam prije jedno 5 godina bila na pregledu kod jednog starog dr, zove se dr. Nola, ne znam dal je netko čuo za njega, ako je, kakav je??? on je po opipu rekao da su ovo u desnoj dojci sto posto fibroadenomi
može li se to preko UZ viditi, tako da se ne radi punkcija???
Nazalost dr preko uzv-a nemoze vidjeti epitalni sastav unutar tkiva, on ako je imalo dobar moze vidjeti protok oko tog tkiva te oblik tkiva, i vjeruj mi ako mu je nesto i malo sumnjivo slat ce te na punkciju. Ja sam imala samo 1 fibroadenom ( otkrila sam ga prije 7g. i ostao je ne promijenjen-veličinom ) sada nedavno na uzv dr mi je nasla jos 3 i poslala na punkciju sva 4 iako je ovaj prvi vec potvrden kao fibroadenom. Hvala Bogu nalazi su dosli uredni i to potvrđena 4 fibroadenoma. Ovog jednog moram ici sutra vaditi jer su mi nakon 7 godina redovite kontrole rekli da ipak se preporucuje vadenje fa. Stvar koja mi je bila cudna je ta da su me uvjeravali svih ovih 7 god kako su fibroadenomi dobrocudni do nedavno kada sam otisla ONKOLOGICI koja tvrdi da ipak u nekim slucajevima moze doci do promijene unutar fa.Pa ti sada budi pametan.
adelaide is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 18:33   #296
Quote:
adelaide kaže: Pogledaj post
Nazalost dr preko uzv-a nemoze vidjeti epitalni sastav unutar tkiva, on ako je imalo dobar moze vidjeti protok oko tog tkiva te oblik tkiva, i vjeruj mi ako mu je nesto i malo sumnjivo slat ce te na punkciju. Ja sam imala samo 1 fibroadenom ( otkrila sam ga prije 7g. i ostao je ne promijenjen-veličinom ) sada nedavno na uzv dr mi je nasla jos 3 i poslala na punkciju sva 4 iako je ovaj prvi vec potvrden kao fibroadenom. Hvala Bogu nalazi su dosli uredni i to potvrđena 4 fibroadenoma. Ovog jednog moram ici sutra vaditi jer su mi nakon 7 godina redovite kontrole rekli da ipak se preporucuje vadenje fa. Stvar koja mi je bila cudna je ta da su me uvjeravali svih ovih 7 god kako su fibroadenomi dobrocudni do nedavno kada sam otisla ONKOLOGICI koja tvrdi da ipak u nekim slucajevima moze doci do promijene unutar fa.Pa ti sada budi pametan.
Naravno da može doći do pojave atipičnih stanica unutar FA (rijetko se događa - incidencija oko 0.002% do 0.0125%) - zato se i prate.
Ali se ne preporučuje vađenje na osnovu toga koliko dugo se prate - naprotiv, FA imaju tendenciju smanjivanja i involucije tijekom godina ( u 16% do 59% slučajeva)

FA se vade ako rastu, ako su pri otkrivanju veći od 3cm, ako se mijenjaju ili ako se dokaže atipija stanica.
Mogu se vaditi i na zahtjev pacijentice.
Ali vađenje na osnovu dugotrajnosti promjene nije u smjernicama - barem su za sada takvi stavovi.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 22:02   #297
meni je nađen fibroadenom nepravilnog oblika, malo manji od 2 cm, punkcijom se pokazalo da nema malignih stanica.
Bilo je to prije dvije godine i odtad više nisam išla na pregled. Neodgovorno, znam. Međutim, u istoj dojki, ali pored bradavice, imam nešto bolno, baš oštra bol na dodir, ali ne mogu opipati kvržicu.

Je li uobičajeno da fibroadenomi bole?
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 22:22   #298
Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
meni je nađen fibroadenom nepravilnog oblika, malo manji od 2 cm, punkcijom se pokazalo da nema malignih stanica.
Bilo je to prije dvije godine i odtad više nisam išla na pregled. Neodgovorno, znam. Međutim, u istoj dojki, ali pored bradavice, imam nešto bolno, baš oštra bol na dodir, ali ne mogu opipati kvržicu.

Je li uobičajeno da fibroadenomi bole?
Nije uobičajeno da bole, ali sve što je blizu bradavice može boljeti jer je tamo puno živčanih završetaka.
Može isto tako biti i cista.

Svakako trebaš otići na UZV.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 08:54   #299
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Nije uobičajeno da bole, ali sve što je blizu bradavice može boljeti jer je tamo puno živčanih završetaka.
Može isto tako biti i cista.

Svakako trebaš otići na UZV.
meni je ova kvrgica koju sam novu otkrila skroz kod bradavice
__________________
jedan život malo je, za mene i za tebe...
ane_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 09:23   #300
Nadam se da sam na dobroj temi.. na desnoj dojci, s desne vanjske strane sam primjetila neki crticu,mislim da je to kao žila neke jako tamnoplave boje i kad 1-2 stisnem u tom području me štrcne bol... kad bi dalje to područje pipkala nebi me ništa bolilo samo ono na prvi mah. radila sam samopregled dojki i mislim da je sve kako treba biti. nisam naišla na nikakvu kvržicu ni ništa sl.
pomozite nekim savjetima jer sam zabrinuta
tascha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:52.