Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2006., 19:28   #1
Operacija karotidnih arterija

Ima li ko da je operirao karotidu i da je još živ.Koji postotak začepljenja je za operaciju i uspješnost iste.Moja je 60% zatvorena.
boraborabo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 20:20   #2
Ima živih, zašto ne bi bili živi.....Po mom iskustvu kritično začepljenje se smatra ono preko 90% kada se mora napraviti zahvat. Tijekom zahvata obično vaskularni kirurg stavi tkz. "patch" tj endovaskularnu protezu ili jednostavno ukloni endovaskularne aterosklerotske plakove koji okludiraju lumen krvne žile ( tkz endarterectomia a. carotis cum "patch" plastica ).
Nikad se ne operiraju obje karotide - rizik za neki cerebralni inzult tada je dosta velik.
Ponekad, ne baš tako rijetko, postoperativno dolazi do prolazne pareze jedne strane tijela ( lijeve ili desne ruke i noge ) uslijed predugog klemanja karotidne arterije što posljedično rezultira relativnom insuficijencijom cerebralnog krvotoka. No u pravilu to prolazi kroz par dana uz pokoju ljekariju.
Obično se na kraju operacije postavi manji vakum-dren koji pospješuje izlazak sukrvice i tako pospješuje cijeljenje. Dren se vadi van već drugi ili treći dan.
Važno je i dobivati adekvatnu tromboprofilaksu injekcijama niskomolekularnih heparina te što prije ustajanje i mobilizacija.
Pomalo piti se može već drugi dan a jesti se može bez nekih ograničenja već koji dan poslije.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 22:14   #3
Deset posto mi je napredovalo za 5 mjeseci te dr.kaže da je progresivna.Unatoč pijenju svakodnevno Andol i Vasilip 20 mg.Njegovo mišljenje je da bi za cca. 2 godine to morao operirati.Ovo sa parezom mi se nesviđa.
Da li se mogu i poslije op.pojaviti plakovi.
boraborabo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2006., 13:43   #4
Gdje? Opet na istom mjestu?
Osim toga, ako imaš zakrčenu karotidu vrlo vjerojatno stanje nije baš idealno niti drugdje u tijelu. Tako da ne znam što bi ti pametnog rekao osim teškog skretanja u smjeru zdravog života da aterosklerotske procese što više usporiš.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 10:24   #5
Imam jedno pitanje: Ako je pacijent preživio moždani udar zbog začepljenja desne karotide (gotovo potpuno začepljenje, no može se operirat), a lijeva je karotida začepljena samo 30%, može li se dotični operirat samo mjesec i pol dana nakon udara? K tome je fizički relativno slab, no doktor najavljuje kako mu se žila može zatvoriti kroz idućih mjesec-dva, a potpuno kroz šest mjeseci. Meni se operacija čini kao bolje rješenje, što vi mislite? I koliki je općenito postotak uspješnosti operacija karotide?
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 20:00   #6
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje: Ako je pacijent preživio moždani udar zbog začepljenja desne karotide (gotovo potpuno začepljenje, no može se operirat), a lijeva je karotida začepljena samo 30%, može li se dotični operirat samo mjesec i pol dana nakon udara? K tome je fizički relativno slab, no doktor najavljuje kako mu se žila može zatvoriti kroz idućih mjesec-dva, a potpuno kroz šest mjeseci. Meni se operacija čini kao bolje rješenje, što vi mislite? I koliki je općenito postotak uspješnosti operacija karotide?
desna karotida se moze operirati ako nema nekih drugih riziko faktora, i ako postoji indikacija, stanje nije idealno, jer ima svojih ogranichenja mozdani udar unutar pola godine, ali gleda se cost benefit. Tu je vrlo vazna procjena interniste i anesteziologa po pitanju same operacije. Sta znaci fizicki relativno slab? kakve jos bolesti ima?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 12:19   #7
Operacija karotida

Tko je bio? Kako je bilo? Koliki su rizici? Ima li preporuka?
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 14:09   #8
Zajebano je.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 16:25   #9
Quote:
Piggy kaže:
Zajebano je.
Detaljnije??
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 23:06   #10
O čemu detaljnije? Operaciji?
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 10:23   #11
Quote:
trebor kaže:
O čemu detaljnije? Operaciji?
O iskustvima s operacije, ako je ikako moguće.
Mama mi mora ici na tu operaciju, ali su je sa svime preplasili na mrtvo ime.

Rekli su joj da je operacija jako rizicna, da je prosjek da 40-60% ljudi za vrijeme operacije ima mozdani udar i sl.

Operacija ce biti u Vinogradskoj.

Zanima me da li je netko to prosao i sto se moze ocekivati.
Doktori uopce nisu pricljivi, nista ne objasnjavaju, svi smo u komi doma.

Ona je odlucila ici na tu operaciju, nitko tu ne zeli nista prigovarati i uplesti se, ali smo svi preplaseni i dobro bi mi dosao neki odgovor od ljudi koji zaista imaju iskustva s time.
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 13:40   #12
tata im zacepljene karotide 85posto..kolko se treba cekati operscija.imao je vec mozdani nakon

The e
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
O čemu detaljnije? Operaciji?
mircica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 04:04   #13
Opcenito o neurovaskularni poremecaji!

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 04:23   #14
Celebrovaskularne bolesti!
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 11:01   #15
Istina je. Ali, najbitnije je imati povjerenje u svoga liječnika i sve je onda za 5! Samo hrabro naprijed! Puno sriće tvojoj mami
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 23:57   #16
Operacija karotida se radi kad se dijagnostikom utvrdi da je 90% lumena arterije začepljeno aterosklerotskim plakom.
Operacija se uvijek radi samo na jednoj karotidi, nikad istovremeno na obje bez obzira ako su možda i obje zrela za operaciju.

Prije zahvata obavezno prethode određene prijeoperacijske pretrage i prijeanesteziološki pregled.

Sam zahvat radi se u općoj endotrahealnoj anesteziji ( OET ) i vremenski i ne traje nešto predugo - u prosjeku dva-tri sata recimo.
Kirurg tijekom zahvata napravi rez na vratu ( sa lijeve ili desne strane ). Danas obično uradi tkz endarterectomiju sa ili bez umetanja male endovaskularne proteze ( patch-plastika ). U prijevodu, otvori karotidu, očisti ju od naslaga i ukoliko je potrebno postavi malu protezicu.
Po završetku operacije ubično se postave jedan ili dva manja vakum-drena kojima se krv i sukrvica evakuiraju iz opeativnog područja čime se pospješuje cijeljenje.

Bolesnik, ovisno o tijeku operacije i anestezije, budi se, ekstubira i postoperativno biva smješten natrag na matični odjel vaskularne kirurgije ili na dan-dva u JIL.

Ono što je nezgodno u ovoj priči je to što se tijekom zahvata na samoj arteriji, ista mora kratko zaklemati ( u suprotnom od krvi ništ ne bi mogao raditi a otvorena karotida iskrvari dok si reko keks ). Koliko dugo će karotida biti zaklemana ponajviše ovisi o spretnosti kirurga, nešto manje o samom lokalnom nalazu.
Samim klemanjem arterije mozak gubi velik dio krvi koji koja ga opskrbljuje kisikom. Karotida s druge strane i dvije arterije vertebralis, koje isto nose krv mozgu, nastoje to kompenzirati.
No dosta često, nakon operacije bolesnik ima kliničku sliku pareze jedne strane tijela - djelomična oduzetost ruke i noge s jedne strane tijela, s iste strane oduzetost mišića lica, pad usnog kuta.
Vrlo često prvog dana a baš zbog te "šale s mozgom" tj klemanja, bolesnik je izrazito nemiran, u stanju polusna, malo žešće ošamućenosti...
Ova stanja mahom sva su reverzibilna nakon par sati ili kojeg dana. No vrlo su nezgodna i čovjeka i obitelj često uplaše.
Ponekad nažalost dođe i do pravog ishemijskog inzulta - to je jednostavno rizik operacije kojeg valja biti svjestan.
Nekakva extremna krvarenja ovdje baš nisu česta, barem po mom iskustvu. I dobra stvar je da su ove operacije za vaskularne kirurge danas više-manje rutinska stvar i ne predstavljaju neki preveliki problem.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 21:32   #17
Samo da dopunim malo Trebora...
opercija se danas izvodi i u lokalnoj anesteziji (koliko zna u svom bolnicama u Zg)

I mali ispravak..endovaskularna proteza se ne umeće na operaciji. Umetne se "shunt" ili cjevčica, koja privremeno krv vodi oko dijela žile koji se "čisti". Tzv "patchom" (zakrpom) se rekonstruira stijenka.

Senoza karotida može se liječiti i umetanjem stenta (bez operacije), ali to je tema za neki drugi topic
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 22:34   #18
Zašto je diagnostika kolor doplerom tako neprecizna ili je do doktorice.Meni je na dopleru nađeno začepljenje lijeve 70 % a desne 20.Upućen sam na MSCT i nalaz je lijevo 54 a desno 50 .Kako se nije moglo otkriti da je i desna u banani.Dobio sam Vasilip i Andol a niko da me uputi u prehranu.Zato Vas ovdje pitam ima li kakva dijeta koja bi makar malo smanjila ili ublažila takva začepljenja.
__________________
Anđeli postoje ali ponekad,oni koji nemaju krila,zovemo prijatelji
boraborabo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 16:03   #19
Operacija karotida/simptomi

Baka mi je bila prije par dana na operaciji karotida. Jedna strana joj je 70% začepljena a druga 40%. Doktor je prvo operirao ovu stranu od 70%. A za jedno 6 tjedana ide na operaciju druge strane.
Operacija je prošla dobro. Par dana poslije javili su joj se slijedeći simptomi: ODUZETOST LIJEVE RUKE, JAKE GLAVOBOLJE, GUBLJENJE PAMČENJA (trenutnog) znate na što mislim...
Mene sad zanima dali su to normalni simptomi koji se događaju nakon te operacije i dali će sa vremenom prestati? Čitao sam na par stranica da se to događa pacijentima koji idu na operaciju karotida, ali nigdje nisam pronašao dali su to prolazni simptomi i koliko traju.

Molim one koji su imali iskustva sa tom bolešću i operacijom neka mi kažu ako što znaju o tome...

Unaprijed hvala
codename_47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 09:44   #20
Koja karotida je bila 70% a koja 40%?....Inače, obično se kritičnom stenozom kad bi se moralo operirati smatra ona od 90%....Navedeni simptomi obično postoje prije operacije, ovo za poslije mi je mal čudno...mada ni to nije rijetko kod ipak vremešnih bolesnika sa zakrčenim krvnim žilama....
Po tvom opisu moralo bi se napraviti UZV karotida s doplerom da se provjeri prohodnost i nakon operacije a s obzirom na neurološke ispade svakako i CT mozga. Morala bi biti u terapiji uključena i dobra antitrombolitička profilaksa nekim niskomolekulskim heparinom ( clivarin, clexane....)
No ipak, ovako samo nagađamo...siguran sam da liječnik koji je liječi ipak najbolje zna što je i što dalje činiti.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:58.