Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2007., 18:10   #21
Quote:
mini-majstor kaže: Pogledaj post
Želio bih u našoj kući raditi male popravke. Nekad je to činio moj tata.Neki dan mami je pukla ručka na inox cjedilu i rado bih ga zalemio, ali neznam kako. Razdvojio se i bakreni držač cvijeća, opet neznam kako ni kojim materijalom. Lemilicu imam. Ostala mi je od pokojnog tate, imam puno alata i puno volje ali neznam ništa. Učenik sam gimnazije, sada mi je žao da nisam išao u neku tehničku školu. Znate li za neki priručnik? Hvala za svaki savjet
Inox ili po domaći rostfrei možeš zalemiti pomoću legure kositra i olova gdje ti omjer kositra mora biti barem 60% no za popraviti tu ručku na cjedilo to nebu dosta držalo već bi ju trebao spojiti punktiranjem (točkastim varenjem).Bakrene stvari trebaš dobro očistiti i odmastiti te lemiti istim kositrom kao i inox ,a ukoliko se radi o preklopnom spoju moraš dodirne plohe tretirati tzv.letwaserom iliti ugašenom solnom kiselinom koju lagano kistom naneseš po spoju. Ukoliko misliš lemiti električnom lemilicom tada ti ona mora imati snagu od 400 w da bi to išlo bez problema .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 18:39   #22
Neće ići ovako!

Nije to tako jednostavno, ovako sa foruma mislim da nećete ništa napraviti. To nije zavarivanje industrijskih proizvoda već je to reparaturno zavarivanje, ali za ove dijelove koje navodite, pogotovo za ručicu od nehrđajućeg čelika nema spasa, a pogotovo sa kositrom i mekim lemljenjem, a CO2 sa zavarivanjem tih vrsta materijala nema nikakve veze. Svatko tko daje ovakve savjete neka najprije sam proba. Za Vas slučaj jedino je rješenje TIG postupak zavarivanja uz zaštitu plinom argonom.
Nažalost ni sa Al nećete ništa napraviti to je ipak specijalnost, može se napraviti samo ne početnici Molim ne ljutite se pokušajte raditi sve što možete, popravljajte, radite nešto svoje, ali učite i završite visoke škole to bi Vam trebao biti imperativ.
Ali ipak u poslu popravaka počnite sa nečim jednostavnijim. Bar alat imate.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:23   #23
lemljenje

Quote:
droljko kaže: Pogledaj post
bakar lemiš meko Moraš imati lemilicu veličine prema predmetu koji lemiš Bakar je malo zafrknut jer odvuče toplinu cijelim volumenom Kupi solne kiseline (imaš u svakoj posluzi) Tom kiselinom očistiš površinu prije nego li počeneš sa lemljenjem

Da bi meko lemio prokrom u istu ovu solnu kiselinu potopi komadiće bakra (može žica iz nekog kabla) Kada se bakar "otopi" premažeš površine koje misliš lemiti
Neznalica vam je svima jaaaako zahvalan ali i pošteno zbunjen. Izgleda da se bolje roditi kak ženska. Droljko, super si, samo zašto si Droljko? Zbunjuje me tvoje ime, ali mora biti da si super tip. Hvala na savjetima
mini-majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 01:24   #24
Quote:
slavko1941 kaže: Pogledaj post
a CO2 sa zavarivanjem tih vrsta materijala nema nikakve veze
Zasto ne?
Samo ide Inox zica u Co2 aparat.
Moze i elektro opet inox elektrode.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 01:29   #25
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
bravo

nije to sam tako mislim da se aluminij vari s argonom i co2.
Co2 aparat nemoze varit alu
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 09:17   #26
Quote:
lego kaže: Pogledaj post
Co2 aparat nemoze varit alu
Normalno taj aparat se koristi za gašenje

O ćemu prićaš: CO2 je zaštita mjesta vara i varenja, a vari se sa onim aparatom "na žicu" ili TIG to su dva - "nebo-zemlja" - naćina

DROLJKU: te elektrode (10 kom) + ćetka (za skidanje AL-oksida) dobio sam od "preko bare". Al-predmet se zagrije, pređe četkom, zagrije i doda elektroda.
Razlijevanje materijala je kao kod lemljenja štampane veze.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 11:50   #27
Quote:
droljko kaže: Pogledaj post
bakar lemiš meko Moraš imati lemilicu veličine prema predmetu koji lemiš Bakar je malo zafrknut jer odvuče toplinu cijelim volumenom Kupi solne kiseline (imaš u svakoj posluzi) Tom kiselinom očistiš površinu prije nego li počeneš sa lemljenjem

Da bi meko lemio prokrom u istu ovu solnu kiselinu potopi komadiće bakra (može žica iz nekog kabla) Kada se bakar "otopi" premažeš površine koje misliš lemiti
kaj je tebi riknula točka na tastaturi?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 12:55   #28
Nisam govorio o tvrdom, nego o mekom lemljenju. Za tvrdo lemljene treba imati čime, ali treba i znati. Bojim se da nema ni garnituru za autgeno sa mlaznicom 1-2, ni boce s plinom, ni šipku za lemljenje. Vjerujem da pokretač topica čak ni ne zna razliku između varenja i lemljenja (bez uvrede) a kamoli razlike mekog i tvrdog lema. Isto tako, čistoću i omjer u inoxu ili aluminiju će početnik jako teško utvrditi, mogu reći nikako (osim ako negdje piše, a piše i na plotu p...).

No evo da odgovorim, što se bakra tiče, nema neke velike problematike. Prvo, trebaš lemilo za meki lem (električno, plinsko) odgovarajuće snage za odgovarajuću debljinu i odgovarajuću PbSn žicu/šipku. Zaboravi lemne vodice (rade se tako da u solnu kiselinu ubaciš par komadića pocinčanog lima) i koristi moderne paste. Te paste su obično "vezane" uz žicu i žica određenog proizvođača najbolje "ide" uz određenu pastu (temperatura, kemijska osnova, brzina djelovanja itd, itd).
Trebaš nešto za čišćenje oksida sa površine (čak i za nove bakrene dijelove) kao što su žmirgl spužvice, fini šmirgl ili namjenske "spužvice" za čišćenje.

Sve za lemljenje bakra možeš nabaviti u prvoj boljoj trgovini vodovodnim/termoinstalacijskim materijalom.


U svakom slučaj, kreni s bakrom i pocinčanim bijelim limom i probavaj i uči. Uzmi otpadne komade i uči na njima. Vježba čini majstora. Kad imam vremena za to (a to je na žalost prerijetko) uzmem starih otpadnih komada cijevi i sl. i vježbam elektrovarenje ili autogeno varenje jer nisam te struke i nisam to "trenirao" niti svakodnevno to radim pa mi učenje kroz vježbu dobro dođe.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 14:22   #29
Kako šta zalemiti

Quote:
mini-majstor kaže: Pogledaj post
Želio bih u našoj kući raditi male popravke. Nekad je to činio moj tata.Neki dan mami je pukla ručka na inox cjedilu i rado bih ga zalemio, ali neznam kako. Razdvojio se i bakreni držač cvijeća, opet neznam kako ni kojim materijalom. Lemilicu imam. Ostala mi je od pokojnog tate, imam puno alata i puno volje ali neznam ništa. Učenik sam gimnazije, sada mi je žao da nisam išao u neku tehničku školu. Znate li za neki priručnik? Hvala za svaki savjet
Ne želim duljiti
Otvori
www.geocities.com/popravisam
Tamo imaš puno korisnih savjeta koji če ti vjerujem zatrebati.
Digestor
digestor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 16:37   #30
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
kaj je tebi riknula točka na tastaturi?
vid bratac, samo si mi ti falio u životu sa ovom primjedbom koja u cijeloj priči je bitna kao i mlad mjesec pri kiseljenju kupusa.
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 16:43   #31
Quote:
slavko1941 kaže: Pogledaj post
Nije to tako jednostavno, ovako sa foruma mislim da nećete ništa napraviti. Svatko tko daje ovakve savjete neka najprije sam proba. Za Vas slučaj jedino je rješenje TIG postupak zavarivanja uz zaštitu plinom argonom.
vid slavko od nečega se mora početi, nema ništa jednostavnije od mekog lemljenja i ako se ne uspije šteta je nikakova NULA kuna Treba ovakove entuzijaste podžavati iz sve snage Priznaj da su tvoji počeci (kao i moji uostalom ) bili trapavi i gadni za gledati

Ne bi se složio da je jedino rješenje TIG (kod ovog prokroma)pogotovo jer se tu radi o vrlo tankom limu Prije će biti dodati neki lim i zakovicama ili TVRDO lemiti sa srebrnom elektrodom koja se tali na 620 C
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 20:01   #32
Zaboravi lemne vodice (rade se tako da u solnu kiselinu ubaciš par komadića pocinčanog lima) i koristi moderne paste. Te paste su obično "vezane" uz žicu i žica određenog proizvođača najbolje "ide" uz određenu pastu (temperatura, kemijska osnova, brzina djelovanja itd, itd).

Zašto repliciraš lošim savjetom kad sam veliš da to o čemu pričamo (pogotovo meki lem bakra) rijetko prakticiraš . Ovo što si ti naveo je doduše točno,no samo za lemljenje cijevnih bakrenih spojeva .Kod spajanja limova nema boljeg od ugašene solne kiseline.
@Droljko ,ja sam te kiseline "ugasio" na litre no nikada,ali baš nikada ,komadičima bakrene žice. Cinkotit limom i pocinčanim limom se to radi!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 21:35   #33
Postupak zavarivanja!

Zbunili smo dečka. Počeli smo nametati svoje stavove, znanja i neznanja, ali on je bio jasan što od alata ima. A sa lemilicom na struju i tko zna koje watne snage za posao koji je naveo da želi napraviti nemože ništa. Ali ni sa savjetima o postupcima zavarivanja isto tako nemože ništa jer to ne poznaje, moram reći da ni neki od vas isto tako.
Jer sa jednim postupkom zavarivanja recimo MIG_MAG možemo zavarivati i čelične materijale, nehrđajuće čelike ali i aluminij, sve ovisi o dodatnom amterijalu i određenom mediju, plinu kao zaštitu. I dakako o znanju, o metalurgiji zavarivanja i još puno toga.
Za proizvode od bakra može primjeniti meko lemljenje, recimo kao što se to radi kod sustava cijevi za centralno grijanje, ali to nemože raditi sa lemilicom već sa plinskim plamenikom.
Ali sve to , pogotovo od bakra i njegovih legura treba biti dobro očišćeno i treba koristiti sredstva za lemljenje kao i čistila kojih danas ima u dovoljnim količinama i vrstama u svakoj robnoj kući.
Ali netreba odustati,svi počinjemo od početka.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 21:43   #34
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Zaboravi lemne vodice (rade se tako da u solnu kiselinu ubaciš par komadića pocinčanog lima) i koristi moderne paste. Te paste su obično "vezane" uz žicu i žica određenog proizvođača najbolje "ide" uz određenu pastu (temperatura, kemijska osnova, brzina djelovanja itd, itd).

Zašto repliciraš lošim savjetom kad sam veliš da to o čemu pričamo (pogotovo meki lem bakra) rijetko prakticiraš . Ovo što si ti naveo je doduše točno,no samo za lemljenje cijevnih bakrenih spojeva .Kod spajanja limova nema boljeg od ugašene solne kiseline.
@Droljko ,ja sam te kiseline "ugasio" na litre no nikada,ali baš nikada ,komadičima bakrene žice. Cinkotit limom i pocinčanim limom se to radi!!
Ne ljutite se, nešto dodajem.
Točno je da je solna kiselina dobra, za znalce, ali za početnike može biti jako opasna. Ustvari kiseline su uvijek opasne ako se ne poznaje način rada sa njima.
Ako ikada budete radili sa tim postupkom, odnosno sa kiselinama, nakon lemljenja obavezno operite višekratno dijelove koje je kiselina zahvatila otopinom sode bikarbone ili namakanjem u otopinu jer će se samo na taj način kemijski neutralizirati utjecaj kiseline.
Svaki drugi , recimo mehanički postupak ne jamči potpunu neutralizaciju i kiselina radi svoje i nakon nekog vremena vidljivo je negativno djelovanje.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 21:45   #35
Kiselina možda, ali kako?

Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Zaboravi lemne vodice (rade se tako da u solnu kiselinu ubaciš par komadića pocinčanog lima) i koristi moderne paste. Te paste su obično "vezane" uz žicu i žica određenog proizvođača najbolje "ide" uz određenu pastu (temperatura, kemijska osnova, brzina djelovanja itd, itd).

Zašto repliciraš lošim savjetom kad sam veliš da to o čemu pričamo (pogotovo meki lem bakra) rijetko prakticiraš . Ovo što si ti naveo je doduše točno,no samo za lemljenje cijevnih bakrenih spojeva .Kod spajanja limova nema boljeg od ugašene solne kiseline.
@Droljko ,ja sam te kiseline "ugasio" na litre no nikada,ali baš nikada ,komadičima bakrene žice. Cinkotit limom i pocinčanim limom se to radi!!
Ne ljutite se, nešto dodajem.
Točno je da je solna kiselina dobra, za znalce, ali za početnike može biti jako opasna. Ustvari kiseline su uvijek opasne ako se ne poznaje način rada sa njima.
Ako ikada budete radili sa tim postupkom, odnosno sa kiselinama, nakon lemljenja obavezno operite višekratno dijelove koje je kiselina zahvatila otopinom sode bikarbone ili namakanjem u otopinu jer će se samo na taj način kemijski neutralizirati utjecaj kiseline.
Svaki drugi , recimo mehanički postupak ne jamči potpunu neutralizaciju i kiselina radi svoje i nakon nekog vremena vidljivo je negativno djelovanje.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 14:17   #36
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
[COLOR="Red"]
@Droljko ,ja sam te kiseline "ugasio" na litre no nikada,ali baš nikada ,komadičima bakrene žice. Cinkotit limom i pocinčanim limom se to radi!!
naravno da može i cinkom (zar sam to negirao ?) Meni je mnogo lakše izblankirati komad kabla i staviti bakarnu žicu nego se zezati sa komadićima lima To što ti i mnogi majstori imaju samo iskustva sa cinkom ne znači da ne treba ponekad i malo izprobati i nešto što nitko ne radi Ja ti pripadam vrsti cunjavaca i ne mislim da su majstorska znanja u kamenu uklesane neke dogme koje se ne smiju mjenjati

Probaj bakar pa se javi. Pošto vrlo rjetko meko lemim baš me zanima tvoj sud kad isprobaš
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 14:20   #37
Quote:
slavko1941 kaže: Pogledaj post
Ustvari kiseline su uvijek opasne ako se ne poznaje način rada sa njima.
naravno no danas svaka i nepismena kućanica koristi i kiseline i lužine svakodnevno SVA sredstva za održavanje kupatila su opasna po oči i život
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 19:42   #38
Ne muljajte!

Quote:
droljko kaže: Pogledaj post
naravno no danas svaka i nepismena kućanica koristi i kiseline i lužine svakodnevno SVA sredstva za održavanje kupatila su opasna po oči i život
Nije istina! Solna kiselina u postotku kojem se prodaje u specijliziranim trgovinama koja se koristi za namjene o kojima razgovaramo u ovom postu i sredstva za održavanje nekih površina u stanu nije isto. Ma valjda sa Cilitom ne čistite površine prije lemljenja.

Ne vrijeđajte "svaku i nepismenu kućanicu" kada one to nisu.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 22:13   #39
Quote:
slavko1941 kaže: Pogledaj post
Nije istina! Solna kiselina u postotku kojem se prodaje u specijliziranim trgovinama koja se koristi za namjene o kojima razgovaramo u ovom postu i sredstva za održavanje nekih površina u stanu nije isto. Ma valjda sa Cilitom ne čistite površine prije lemljenja.

Ne vrijeđajte "svaku i nepismenu kućanicu" kada one to nisu.
istina je istina jer za lemljenje korisitim upravu kiselinu iz obližnje samposluge , slavko ti si dobar teoretičar (odlično guglaš) al praksa ti je tanka

nisam razumio što to domaćice nisu??
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 09:28   #40
Dobro, koja je najveća koncentracija solne kiseline (HCl)?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.