Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 15:53   #41
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Jesi pokušao http://www.volksbund.de (prije svega za grobove), ili
Deutsche Dienststelle (WASt)
für die Benachrichtigung der nächsten Angehörigen
der ehemaligen Deutschen Wehrmacht
Eichborndamm 179, 13403 Berlin
Tel. (030) 41904-168
Fax: (030) 41904-124

Imaju i web formular za upite na http://www.dd-wast.de

Sretno!
Pozdrav,
Da naletio sam na net-u na tu stranicu i na njihove formulare za upit, te ispunio formular sa svim podacima koje sam znao, (i više nego što traže), te ga poslao.
Nažalost, nisam dobio još nikakav odgovor, pričekat ću još koji dan pa ću ponovit upit. Jasno mi je da to traje, i sami su napisali da im treba do 6 mjeseci, ali čudno mi je da nisam dobio ni odgovor da je upit primljen što je inače praksa u zapadnim zemljama.
Uglavnom, pokušat ću opet kroz par dana pa ovdje javim.
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 22:57   #42
Odlikovan, da ili ne?

Nedavno sam razbacivao stvari po tavanu i našao pradjedovu sliku. Naime, zanima me je li bio odlikovan. Bio je pripadnik Crne legije, i tražeći po literaturi našao sam slike vrpci odlikovanja NDH i otkrio to da su nositelji Željeznog trolista 3. stupnja nosali vrpcu iz zapučka, što je prikazano na uniformi moga pradjeda. Zanima me jesu li tu vrpcu nosali svi pripadnici Crne legije ili je to ipak odlikovanje?

Hvala!
__________________
Od topole, od topole, pa do Ravne Gore...
TataCroata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 19:17   #43
Quote:
TataCroata kaže: Pogledaj post
Nedavno sam razbacivao stvari po tavanu i našao pradjedovu sliku. Naime, zanima me je li bio odlikovan. Bio je pripadnik Crne legije, i tražeći po literaturi našao sam slike vrpci odlikovanja NDH i otkrio to da su nositelji Željeznog trolista 3. stupnja nosali vrpcu iz zapučka, što je prikazano na uniformi moga pradjeda. Zanima me jesu li tu vrpcu nosali svi pripadnici Crne legije ili je to ipak odlikovanje?

Hvala!
Odlikovanje.

Jesi siguran da je bio u Crnoj Legiji?

P.S. Daj postavi tu fotografiju
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 08:36   #44
e ovako i ja trazim djedova brata, mislim ćaća traži strica, ćaća govori da je bio u 369. vražijoj pukovniji, i da je poginuo u bitci za Staljingrad, od tada ga niko nije ni cuo ni vidio, prezime Stanić, ako neko ima bilo di zapisano to ime u nekim arhivima ili neku sliku bio bi jako zahvalan... hvala unaprid...!!!
offfenjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 20:32   #45
Pozdrav!

Ja tražim strica, rođen 1925. (prezime CIGULA), bio je regrutiran i odmah ostao u vojsci (nije se borio na ovim prostorima). Imam njegovu sliku u vojnoj odori. Njegovoj majci, kako sam čuo, nakon rata stigla dva paketa neke robe, iz različitih mjesta u Njemačkoj. Mi smo doma nekad o tome malo pričali i nagađali da je ostao živ. Otac (njegov brat) mi nije živ pa ne mogu doći do nekih informacija.
Ako netko nešto zna?
modul is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 15:43   #46
Quote:
offfenjer kaže: Pogledaj post
e ovako i ja trazim djedova brata, mislim ćaća traži strica, ćaća govori da je bio u 369. vražijoj pukovniji, i da je poginuo u bitci za Staljingrad, od tada ga niko nije ni cuo ni vidio, prezime Stanić, ako neko ima bilo di zapisano to ime u nekim arhivima ili neku sliku bio bi jako zahvalan... hvala unaprid...!!!
Stanić, vodnik Božo; poginuo 17. svibnja 1942. kod Besabotovke. Podatak iz knjige "Croatian Legion, The 369th Reinforced (Croatian) Infantry Regiment on the Eastern Front, 1941-1943.", str. 512.
Ludovik III. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 17:45   #47
Quote:
modul kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ja tražim strica, rođen 1925. (prezime CIGULA), bio je regrutiran i odmah ostao u vojsci (nije se borio na ovim prostorima). Imam njegovu sliku u vojnoj odori. Njegovoj majci, kako sam čuo, nakon rata stigla dva paketa neke robe, iz različitih mjesta u Njemačkoj. Mi smo doma nekad o tome malo pričali i nagađali da je ostao živ. Otac (njegov brat) mi nije živ pa ne mogu doći do nekih informacija.
Ako netko nešto zna?
Poslao sam pismeni upit na Deutsche Dienstelle (Wast) i dobio pismeni odgovor da je stric pronađen mrtav 23.05.1945. na sjeveroistoku Njemačke kod gradića Dassow te da je pokopan na vojnom groblju bez posebnih obilježja.
modul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 22:49   #48
Quote:
modul kaže: Pogledaj post
Poslao sam pismeni upit na Deutsche Dienstelle (Wast) i dobio pismeni odgovor da je stric pronađen mrtav 23.05.1945. na sjeveroistoku Njemačke kod gradića Dassow te da je pokopan na vojnom groblju bez posebnih obilježja.
I, to je sve? Zanimljivo da je završio tako daleko na sjeveru. Možda je služio u protuzrakoplovnoj postrojbi? Da li si dobio ikakve podatke u kojoj postrojbi ti se nalazio stric?
Ludovik III. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 13:54   #49
pozdrav,
evo stigao mi je odgovor iz WASt-a nakon ni 10-tak mjeseci...
Nazalost moram priznati da sam prilicno razocaran, ocito su svi podaci unisteni, tako sam samo dobio:
Heimatanschrift (kontakt adresa vojnika): Adresa djedovog oca (pradjeda),
Erkennungsmarke (markica prepoznavanja): -92- 1./Gren.Rgt.847 (Kroat.)
=1.Kompanie Grenadier-Regiment 847
Truppenteile: 1.Kp.Infanterie-Regiment 847 (Kroat.)
Truppenuebungsplatz Doellersheim

I to je sve, nazalost nista o 2 ranjavanja, nakon drugog je dobio i neki cvarak na rukavu... Nista o zarobljavanju u Dravogradu, kriznom putu do Beograda (pjesice), i nista o zarobljenistvu u Makedoniji do mislim 10 mjeseca 1947, kada se napokon vratio u Slavoniju.
blitsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 15:56   #50
Quote:
Ludovik III. kaže: Pogledaj post
I, to je sve? Zanimljivo da je završio tako daleko na sjeveru. Možda je služio u protuzrakoplovnoj postrojbi? Da li si dobio ikakve podatke u kojoj postrojbi ti se nalazio stric?
Da, odgovorili su mi da je bio u Kroatische Flak legion, prozuzračna obrana, da je bio mitraljezac, običan vojnik, da je pronađen mratav 23.05.1945. godine (dakle preživio rat od 1942. do 1945.), u okici grada Dassow, da je pokopan na vojnom groblju Dassow, Krs. Schönberg/Mecklenburg, bez posebnih obilježja (valjda nema imena i prezimena, već samo ploča sa nekom zahvalom) i da ne znaju da li spomenik još postoji. Dalje da se za smrtni list mogu obratiti na neki ured u Berlinu (ne znam napamet), što sam i učinio i čekam odgovor. U međuvremenu sam zamolio jednog gospodina, koji živi u Njemačkoj, dami nazove grad Dassow i da pita tko upravlja grobljem te da li imaju podatke da je ta osoba pokopana na tom groblju i u kojoj grobnici te da li to mogu pokazati ako se dođe tamo jer me živo interesira i možda bih jednom otišao gore.
A zašto je tako visoko gore na sjeveru bio, pitanje je da li su se povlačili prema gore iz Berlina (ako je brani Berlin) ili su bili stacionirani gore te ako su se predali Rusima (to je bila zona njihovog djelovanja), onda su i tako zvršili, nažalost.
Ako ima netko nekoga u Njemačkoj da mi nazove u grad Dassow, poslao bih podatke o mom pokojnom stricu, da saznam da li je gore pokopan na tom groblju i sl.
modul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 18:42   #51
Quote:
modul kaže: Pogledaj post
Da, odgovorili su mi da je bio u Kroatische Flak legion, prozuzračna obrana, da je bio mitraljezac, običan vojnik, da je pronađen mratav 23.05.1945. godine (dakle preživio rat od 1942. do 1945.), u okici grada Dassow, da je pokopan na vojnom groblju Dassow, Krs. Schönberg/Mecklenburg, bez posebnih obilježja (valjda nema imena i prezimena, već samo ploča sa nekom zahvalom) i da ne znaju da li spomenik još postoji. ...
Hvala ti što si podijelio ove podatke s nama. Inače je o protuzrakoplovnim postrojbama NDH koje su se nalazile na području Njemačke sačuvano najmanje podataka i povijesna znanost do sad uopće se nije ni dodirnula ove teme. Nadam se da će to uskoro biti ispravljeno i da će time ovim ljudima biti odano dužno poštovanje.
Ludovik III. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 16:05   #52
Pozdrav !
Evo, informacije radi, zatražio sam pomoć od Hrvatske katoličke misije u Berlinu, da mi probaju ispitati u gradu Dassow-u, vezano uz grobnicu mog pokojnog strica Janka Cigula (već sam naprijed o tome pisao).
Oni su se potrudili i dobili odgovor od općine Schönberger Land zajedno sa slikom ndgrobnog spomenika - kamene ploče,te su mi prevedeni odgovor sa prijevodom i slikom nadgrobnog spomenika poslali mailom.
Da, moj pokojni stric, Janko Cigula, pronađen mrtav 23.05.1945. godine u Dassow-u, pokopan je na groblju Dassow, u grobnici sa još cca 25 osoba, ali što je najbitnije, na zajedničkoj grobnica tj. nadgrobnom kamenom spomeniku uklesana su imena poginulih, a izmeđi njih i ime mog strica. Sve se vidi na slici koju su mi poslali mailom. Iz općine vele da se na groblje može doći u svako doba bez najave. Vidim na slici da se spomenik održava.
Eto, sad imam još veću želju da posjetim grobnicu (usput napraviti izlet u Berlin, odsjesti negdje u jeftinijem smještaju tipa Hostel), usput navratiti u općinu Schönberger Land da im se zahvalim na održavanju spomenika te u Berlinu posjetiti Hrvatsku katoličku misiju i zahvaliti se njima na trudu.
Što sad? Probati organizirati ekipu (ak će bit moguće) za put prema Berlinu i Dassow-u, da se podijele troškovi puta (autom radi mobilnosti)!
modul is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:26   #53
Quote:
modul kaže: Pogledaj post
Poslao sam pismeni upit na Deutsche Dienstelle (Wast) i dobio pismeni odgovor da je stric pronađen mrtav 23.05.1945. na sjeveroistoku Njemačke kod gradića Dassow te da je pokopan na vojnom groblju bez posebnih obilježja.
koliko kostaju ti upiti jer isao sam na link koji ste postavili za dd-wast i tamo pise koliko sam razumio da se to placa samo neznam koliko.


ja bih upitao za ovog covjeka,to je djed od supruge slucajno sam naletio na sliku medu starim papirima,on je samo nestao i nikad ni rijeci vise

MEHMED BAŠIĆ

Mnogo bi pomoglo kad bi znao gdje jos postaviti ovu sliku pa da pametni ljudu kazu u kojoj je jedinici bio prema uniformi
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 20:39   #54
Quote:
nusko79 kaže: Pogledaj post
koliko kostaju ti upiti jer isao sam na link koji ste postavili za dd-wast i tamo pise koliko sam razumio da se to placa samo neznam koliko.


ja bih upitao za ovog covjeka,to je djed od supruge slucajno sam naletio na sliku medu starim papirima,on je samo nestao i nikad ni rijeci vise

MEHMED BAŠIĆ

Mnogo bi pomoglo kad bi znao gdje jos postaviti ovu sliku pa da pametni ljudu kazu u kojoj je jedinici bio prema uniformi
Bio je u hrvatskom Domobranstvu - nema nikakve veze s Wehrmachtom i Nijemcima (osim što su bili saveznici).Za neku sudbinu bi trebao pitati za to određene institucije u Zagrebu (sumnjam da se išta može u Sarajevu, iz razloga pripadnosti toj vojsci).Sutra ću ti dati popis domobranskih pukovnija koje su bile obvezne nositi fez.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 18:09   #55
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Bio je u hrvatskom Domobranstvu - nema nikakve veze s Wehrmachtom i Nijemcima (osim što su bili saveznici).Za neku sudbinu bi trebao pitati za to određene institucije u Zagrebu (sumnjam da se išta može u Sarajevu, iz razloga pripadnosti toj vojsci).Sutra ću ti dati popis domobranskih pukovnija koje su bile obvezne nositi fez.
Hvala ti puno,bilo koja informacija je dobro dosla i ovo je jedan korak.
Znaci "domobran" ako moze koji link za ovaj forum pa i da tamo ubacim sliku i naravno taj tvoj popis.: S
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 15:35   #56
Već sam prije pisao o svom stricu, a prema uputi Deutsche Dienststelle (WASt) poslao sam upit jednom uredu u Berlinu za smrtni list i nakon par mjeseci su mi ga poslali. Cijena je 7,05 Eura, dok je prijašnja obavijest o smrti mog strica od strane Deutsche Dienststelle (WASt) bila besplatna. Nisam još otišao na groblje u gradić Dassow, da posjetim stričev grob, ali namjeravam u proljeće ili ljeto 2012. godine.
modul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 17:25   #57
vražja

Quote:
subhunter kaže: Pogledaj post
Pouzdano znam da se jedna velika postrojba Hrvata
ako pizdano znaš sto pitaš,
malo pruučavaj,čitaj
a ne samo da pouzdano znaš
__________________
Car je go
Fourier is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 23:54   #58
Pozdrav,
Jel zna netko dali je i gdje je moguće dobiti podatke o vojnicima koji su bili pripadnici "bilo kojih" njemačkih postrojbi u 2 svj.ratu, ali da nisu bili u hrvatskim jedinicama pri wermachtu nego isključivo njemačkih...
Vojnik je preživio rat, pa me zanima ratni put, jedinica, zapovjednici,suborci..hvala!
kendrick27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 23:40   #59
Djed u Drugom svjetskom ratu

Ovaj forum mi se učinio najozbiljnijim od svih koji obrađuju ovu temu pa sam odlučila potražiti vaš savijet.Kako,na koji način mogu saznati gdje je moj djeda služio u drugom svjetskom ratu? Nema mi tko ispričati,svi su umrli,imam samo jednu sliku,a putem nje ne mogu ništa saznati.
marinelaosijek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 12:32   #60
probaj u uredu za obranu
oni bi ga trebali imat u evidenciji
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.