Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2011., 22:03   #1461
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Med se ne proizvodi u Dalmaciji, pa zato ne postoji ograničenje na strani ponude zbog lijenosti populacije.
Zato nije skup, osim onog od kadulje i lavande, koji se, vidi slučajnosti, proizvodi u Dalmaciji.
Uvjerio si me!
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 23:12   #1462
Dodatak

Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Dalmatinac a o ulju skoro pa ništa da nezna,u najmanju ruku čudno.
Misliš na Dalmaciju.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 11:39   #1463
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Dalmatinac a o ulju skoro pa ništa da nezna,u najmanju ruku čudno.
Mnogo više od tebe, čak dobro razumijem metode određivanja kvalitete jerbo mi to nije daleko od struke ....zato mi se i ne može prodat muda pod bubrege.. za razliku od tebe. Po čemu to bi dalmatinac trebao znati nešto o maslinovom ulju, ja ih znam krdo koji ga niti ne koriste...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 11:44   #1464
Quote:
alica u zrcalu kaže: Pogledaj post
... a obično je roba koja se šalje na naše tržište druga klasa istih firmi koje to prodaju u EU!
I još uvijek vjerojatno bolja od našeg domaćeg gdje nema nikakve provjere kvalitete, zato dalmoši nit ne daju na analizu ulje, tam se na HPLC-u naime vidi dodavanje biljnog ulja u maslinovo.....extra-djevičansko...jelte....
Dođe mi da odem po uzorak kod tih fantastičnih uljara i propustim uzorke kroz HPLC imalo bi se kaj videti..... Kod nas je to kao s pivom, jednu šalješ na natjecanje a sasvim drugu prodaješ....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:05   #1465
kumek prijavio sam tvoj post! previše je istinit, glava će nam puknit! Ae!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:11   #1466
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
I još uvijek vjerojatno bolja od našeg domaćeg gdje nema nikakve provjere kvalitete, zato dalmoši nit ne daju na analizu ulje, tam se na HPLC-u naime vidi dodavanje biljnog ulja u maslinovo.....extra-djevičansko...jelte....
Dođe mi da odem po uzorak kod tih fantastičnih uljara i propustim uzorke kroz HPLC imalo bi se kaj videti..... Kod nas je to kao s pivom, jednu šalješ na natjecanje a sasvim drugu prodaješ....
pa ne stavljaju svi...

ali nit ne prodaju tako je meni svejedno, ali da smo mi, dalmatinci nenadjebivi- nismo...
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:22   #1467
Malo pratim ovu diskusiju o maslinovom ulju pa bi rado probao dati svoj pogled na to s obzirom da mi se čini da komentari idu skroz u krivom smjeru.

Ulje većina ljudi ovdje ocjenjuje po tome kako im se sviđa okus/miris, i po tome istarska čini se vode. Njima to uspijeva jer beru ranije i odmah melju pa dobiju tu gorčinu i extra vergine svojstva. Takva proizvodnja kod malih proizvođača posebno na otocima nemre bit logistički moguća.

Međutim, kvaliteta ulja (tj. njegova dobrobit za organizam) je u kompleksnosti ulja, njegovog kemijskog sastava. Kako većina istarskih (i novih dalmatinskih) proizvođača sadi mlade masline u nasadima na način da ih mogu brati strojno, navodnjavati i gnojiti, to su puno manje kvalitetna ulja od otočkih. Je.i ga, to je tamo velki biznis i hoće prinos po svaki cijenu. Stare otočke masline imaju korijenje koje ide ko zna kuda, i nemožete ih navodnjavati ni gnojiti i da hoćete. Njihovo ulje je puno kompleksnije i time kvalitetnije, bez obzira na vrijeme i način obrade (moj stari mjerio u dobrom labosu koji je nekad vodio). Tu možete povući paralelu sa vinom, razlikom između new world vina i onih iz starih francuskih vinograda. Ako čitate opise vina u stranim izvorima, često daju starost nasada kao dosta važan fakat.

Meni je otočko ulje od starih maslina neusporedivo sa istarskim ili bilo kojim drugim tako proizvedenim uljem. Moram još reći i da sam tu totalno subjektivan, jer imam (tj. moji) četiri masline stare preko 80 godina koje daju u dobrim godinama 70-80 litara ulja, koje damo samo najbližima. Vi ostali slobodno kupujte talijansko i slični industrijski šit.
jermyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:26   #1468
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
Meni je otočko ulje od starih maslina neusporedivo sa istarskim ili bilo kojim drugim tako proizvedenim uljem. Moram još reći i da sam tu totalno subjektivan, jer imam (tj. moji) četiri masline stare preko 80 godina koje daju u dobrim godinama 70-80 litara ulja, koje damo samo najbližima. Vi ostali slobodno kupujte talijansko i slični industrijski šit.
ajme, ke upis, a koji ti tek shit imas od ulja spram mojeg di su masline najmladje 200.g.

da, 4 masline... i to je, kao, nešto bitno. pa to nit spominjala ne bi. iako, malo su ti prerodne, ali kužim subjektiva je to...
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:29   #1469
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
I još uvijek vjerojatno bolja od našeg domaćeg gdje nema nikakve provjere kvalitete, zato dalmoši nit ne daju na analizu ulje, tam se na HPLC-u naime vidi dodavanje biljnog ulja u maslinovo.....extra-djevičansko...jelte....
Dođe mi da odem po uzorak kod tih fantastičnih uljara i propustim uzorke kroz HPLC imalo bi se kaj videti..... Kod nas je to kao s pivom, jednu šalješ na natjecanje a sasvim drugu prodaješ....

ajd daj, pa nam stavi tu kromatograme da vidimo i mi ostali

inače problem nedostatka kontrola nije samo kod maslinovog ulja, već kod svega
a što se toga tiče nije ni u EU puno bolja situacija
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:29   #1470
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
Malo pratim ovu diskusiju o maslinovom ulju pa bi rado probao dati svoj pogled na to s obzirom da mi se čini da komentari idu skroz u krivom smjeru.

Ulje većina ljudi ovdje ocjenjuje po tome kako im se sviđa okus/miris, i po tome istarska čini se vode. Njima to uspijeva jer beru ranije i odmah melju pa dobiju tu gorčinu i extra vergine svojstva. Takva proizvodnja kod malih proizvođača posebno na otocima nemre bit logistički moguća.

Međutim, kvaliteta ulja (tj. njegova dobrobit za organizam) je u kompleksnosti ulja, njegovog kemijskog sastava. Kako većina istarskih (i novih dalmatinskih) proizvođača sadi mlade masline u nasadima na način da ih mogu brati strojno, navodnjavati i gnojiti, to su puno manje kvalitetna ulja od otočkih. Je.i ga, to je tamo velki biznis i hoće prinos po svaki cijenu. Stare otočke masline imaju korijenje koje ide ko zna kuda, i nemožete ih navodnjavati ni gnojiti i da hoćete. Njihovo ulje je puno kompleksnije i time kvalitetnije, bez obzira na vrijeme i način obrade (moj stari mjerio u dobrom labosu koji je nekad vodio). Tu možete povući paralelu sa vinom, razlikom između new world vina i onih iz starih francuskih vinograda. Ako čitate opise vina u stranim izvorima, često daju starost nasada kao dosta važan fakat.

Meni je otočko ulje od starih maslina neusporedivo sa istarskim ili bilo kojim drugim tako proizvedenim uljem. Moram još reći i da sam tu totalno subjektivan, jer imam (tj. moji) četiri masline stare preko 80 godina koje daju u dobrim godinama 70-80 litara ulja, koje damo samo najbližima. Vi ostali slobodno kupujte talijansko i slični industrijski šit.
A kad Zagorac od četiri trsa napravi 70-80 litara vina, onda mu se smiju.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:31   #1471
Ma ne znam ni ja kolko su stare, uzeo sam godine od dida ali posadio ih je tko zna ko. Dosta se ulja dobije jer su preogromne. samo 4, nema već dugo tko to širiti, svi davno otišli u grad ili svetom petru
jermyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:35   #1472
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
Ma ne znam ni ja kolko su stare, uzeo sam godine od dida ali posadio ih je tko zna ko. Dosta se ulja dobije jer su preogromne. samo 4, nema već dugo tko to širiti, svi davno otišli u grad ili svetom petru
pa sto onda pises, kako, ovoono, a ni sam nisi siguran.

iskreno, masline je biljka koja je prehranila dalmaciju i lijepo mi je da su ljudi vezani uz nju. ali, tako moremo o francuskim guskama, ili, o bakalarima barenstovog mora (koji je plaćen neki dan 250 kuna za KILO!).

svakom je njegovo drago i poznato, ali da je nenadjebivo, pogotovo delanci - nije.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:36   #1473
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Da jer su se dogovorili i to nije cijena od 40 kn za litru, zato i jedva čekam slobodan uvoz....
Na Braču je jedan lokalac prodavao vino fureštima za 10 kuna manje od drugih, brzo su ga posjetila dvojica jačih mladića i objasnili mu da to nije dobro za njega...u Povljima...prije dvije-tri godine. Mogu ti na PM reć i ime čovjeka ak te baš zanima
...i onda se i stari Vinko s Ugljana isto prestrašio pa drži cijenu ulja kakva je i u Povljima?

U mom okruženju cijene se razlikuju po 10-20 kn pa nitko nikoga na posjećuje. To su pizdarije. Ne tvrdim da se to o čemu pričaš nije dogodilo, ali je teorija cijene ulja prenategnuta.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!

Zadnje uređivanje palj : 21.12.2011. at 12:43.
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:39   #1474
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
pa sto onda pises, kako, ovoono, a ni sam nisi siguran.

iskreno, masline je biljka koja je prehranila dalmaciju i lijepo mi je da su ljudi vezani uz nju. ali, tako moremo o francuskim guskama, ili, o bakalarima barenstovog mora (koji je plaćen neki dan 250 kuna za KILO!).

svakom je njegovo drago i poznato, ali da je nenadjebivo, pogotovo delanci - nije.
a jesi zla baba...
jermyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:42   #1475
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
a jesi zla baba...
pa da. a imam i 50x više maslina od tebe...

i nisu špricane, i na otoku su, imaju samo najbolji gnoj oko sebe, ja im ponekad mahnem kad krenem šetati u polje, i navodnjavaju se, i stare su, i dobre su sorte, i ni kap ijednog drugog ulja nije ušao u njih, i nisu čuvane u moru, i radila je uljara non stop kad je trebalo, pa ne mislim da je to vrhovno ulje na svijetu...
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:46   #1476
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
pa da. a imam i 50x više maslina od tebe...

i nisu špricane, i na otoku su, imaju samo najbolji gnoj oko sebe, ja im ponekad mahnem kad krenem šetati u polje, i navodnjavaju se, i stare su, i dobre su sorte, i ni kap ijednog drugog ulja nije ušao u njih, i nisu čuvane u moru, i radila je uljara non stop kad je trebalo, pa ne mislim da je to vrhovno ulje na svijetu...
Pa kad ih ne čuvaš u moru

__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:49   #1477
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Pa kad ih ne čuvaš u moru

to je prvo i osnovno zasto izbjegavam maslinovo u dalmaciji. nije se cuvalo jer su nasi stari znali bolje nego su ih skupljali i čekali (a u moru su manje se sušile i gubile na kvaliteti) jer se plaćalo "po makini"...

makina danas kosta velebnih 200 kuna... tako da - samo deri i melji...
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:50   #1478
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
A kad Zagorac od četiri trsa napravi 70-80 litara vina, onda mu se smiju.


Ovo me je podsjetilo na mog prijatelja koji je nasljedio maslinik s relativno mladim maslinama. I onda je razbijao glavu kamo će s tolikim uljem Na kraju jedva dobio koju litru. Nadam se da ne ga nema na forumu, jer sada, nakon desetak godina ulja ima dovoljno da i meni redovno stiže pokoja litra. Nema biznis od toga - samo za obitelj i prijatelje


Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ako je ispod 450 kn za pol litre to je kua od ulja....
Ovo prenemaganje s maslinovim uljima i pretjerivanje s cijenama i meni ide na živce. Prije trideset četrdeset godina maslinovo ulje je imalo prihvatljivu cijenu i sjajan okus (barem ono koje su moji dobivali ili nabavljali). Ako je nekome bilo prejako, sam si je miješao s nekim drugim uljem.

Vjerojatno sam staromodna po pitanju ulja, ali mi se uopće ne dopada miješanje maslinovog ulja s bilo kojim drugim uljem, kao što ga ima, tako i deklariranog, kupiti u našim dućanima. Čemu? Nisam Dalmatinka i kao maloj je i meni taj okus bio stran, ali, mic po mic, i danas je to ulje glavno u mojoj kuhinji. Svakoga može zafaliti, ali njega ne.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:50   #1479
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
pa da. a imam i 50x više maslina od tebe...

i nisu špricane, i na otoku su, imaju samo najbolji gnoj oko sebe, ja im ponekad mahnem kad krenem šetati u polje, i navodnjavaju se, i stare su, i dobre su sorte, i ni kap ijednog drugog ulja nije ušao u njih, i nisu čuvane u moru, i radila je uljara non stop kad je trebalo, pa ne mislim da je to vrhovno ulje na svijetu...
Pa po ovom što si napisala, vjerojatno i je, bar meni. Imaš dečka?
jermyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 13:06   #1480
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
A kad Zagorac od četiri trsa napravi 70-80 litara vina, onda mu se smiju.
grožđa ima kolko Bog da, a vina kolko napraviš , pa tak i s maslinovim
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:32.