Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2014., 16:07   #4121
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
samo jedno brzinsko pitanjce

željezo 38 a referentni interval 8-30

koga god pitam, nitko čuo za tako nešto...uglavnom ljudi imaju nisko željezo

u ponedjeljak idem doktoru....ali me zanima otkud ovako nešto

nikakvih tegoba, bolesti, bla bla....nešto me žuljalo u trbuhu, internista gledao na UZV...veli da je balon zraka u crijevima na pregibu....sve drugo ok...ali je naručio rutinsku obradu...tek toliko "da mu nešto ne promakne"
Poštovana,

dosta često se na ovoj temi vide upiti ovakvog tipa, tj. u vezi koncentracije željeza u serumu. Uvijek treba naglasiti kako koncentracija željeza u serumu zna dosta varirati ovisno o raznim čimbenicima te je kod vrijednosti koje nisu u referentnom intervalu dobro nalaz još jednom ponoviti prije donošenja nekih zaključaka i daljnje obrade u tom smjeru jer se ne tako rijetko u ponovljenom nalazu vide normalne vrijednosti. Inače, za pouzdaniju procjenu statusa željeza potrebno je učiniti i TIBC, UIBC te feritin i, naravno, krvnu sliku, hemoglobin i hematokrit te je tek onda moguće donijeti neki zaključak o stanju željeza u organizmu.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 16:39   #4122
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

dosta često se na ovoj temi vide upiti ovakvog tipa, tj. u vezi koncentracije željeza u serumu. Uvijek treba naglasiti kako koncentracija željeza u serumu zna dosta varirati ovisno o raznim čimbenicima te je kod vrijednosti koje nisu u referentnom intervalu dobro nalaz još jednom ponoviti prije donošenja nekih zaključaka i daljnje obrade u tom smjeru jer se ne tako rijetko u ponovljenom nalazu vide normalne vrijednosti. Inače, za pouzdaniju procjenu statusa željeza potrebno je učiniti i TIBC, UIBC te feritin i, naravno, krvnu sliku, hemoglobin i hematokrit te je tek onda moguće donijeti neki zaključak o stanju željeza u organizmu.
TIBC normalan, UIBC 15....debelo ispod normale....

ma i ja sam pretpostavila da će morati ponoviti

nisam baš "tip od puno pretraga i nalaza", pa zbrišem kad god smatram da nešto nije za daljnja kopanja....više puta sam u životu odlučila "da ja nisam bolesna" i prekinula njihova rovarenja....jer brate tome nikad kraja....koda su plaćeni po učinku

u svakom slučaju....hvala
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 15:36   #4123
Poštovani,

na bakteriološkom brisu cerviksa bili su mi izolirani Escherichia coli i Streptococcus agalactiae u velikom broju te Ureaplasma urealyticum (10^3). Propisan mi je Nolicin ( doduše bez antibiograma) koji sam pila deset dana. Također sam (na svoju ruku) pila čaj od origana i breze. Na nalazima od ponovljenog brisa piše (citiram) : Mikroskopski preparat: pločaste epitelne stanice, gram-pozitivni bacili. Ne spominje se E. coli i streptokok, kao ni Ureaplasma. Imam li razloga za brigu i ponovni bris?
Hvala unaprijed
Jeff Lindsay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 14:18   #4124
upravo sam dobila nalaz urinokulture.

na nalazu od prvog dana piše: kontaminiran urin, više od tri vrste bakterija u urinu. molimo ponoviti pretragu pridržavajući se naših upustava.

na nalazu od drugog dana piše: rijetki leukociti. fiziološka flora (10 na 3).

na nalazu od trećeg dana piše: rijetki leukociti, kultura: sterilna.

s obzirom da su nalazi od drugog i trećeg dana uredni mogu li zanemarit nalaz od prvog dana jer mi se stvarno ne ide opet.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 15:52   #4125
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
upravo sam dobila nalaz urinokulture.

na nalazu od prvog dana piše: kontaminiran urin, više od tri vrste bakterija u urinu. molimo ponoviti pretragu pridržavajući se naših upustava.

na nalazu od drugog dana piše: rijetki leukociti. fiziološka flora (10 na 3).

na nalazu od trećeg dana piše: rijetki leukociti, kultura: sterilna.

s obzirom da su nalazi od drugog i trećeg dana uredni mogu li zanemarit nalaz od prvog dana jer mi se stvarno ne ide opet.
Vjerojatno da.
No, ipak ovisi.

1.Postoje li tegobe i koje?
2.Zbog čega je točno rađena urinokultura?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 16:39   #4126
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Vjerojatno da.
No, ipak ovisi.

1.Postoje li tegobe i koje?
2.Zbog čega je točno rađena urinokultura?
imala sam e. coli u visokoj koncentraciji, pa mi je doktor, s obzirom da sam trudna, dao uputnicu da još jednom provjerim jesam li je se stvarno rješila. nemam nikakvih tegoba, nisam ih imala ni kad je nalaz bio loš.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 18:27   #4127
Koliko epruveta vade za kompletnu krvnu sliku?
Volim_glazbu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 18:32   #4128
za standardni kks se uzima jedna epruveta.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 18:48   #4129
Šta znači 3 epruvete?
Volim_glazbu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 19:04   #4130
ne razumim pitanje. uzeli su ti 3 epruvetice krvi i sad ovdi pitaš zbog čega su uzeli tri, a ne npr. jednu? doktor je očito dao uputnicu za malo širu krvnu pretragu, a to "malo širu" se može odnosit na bilo šta od nekoliko desetaka, pa čak i stotina, pretraga. to ti niko sa foruma ne može odgovorit, bar ne na osnovu ovoga šta pišeš ... "šta znači 3 epruvete?" ...
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 12:54   #4131
Quote:
Jeff Lindsay kaže: Pogledaj post
Poštovani,

na bakteriološkom brisu cerviksa bili su mi izolirani Escherichia coli i Streptococcus agalactiae u velikom broju te Ureaplasma urealyticum (10^3). Propisan mi je Nolicin ( doduše bez antibiograma) koji sam pila deset dana. Također sam (na svoju ruku) pila čaj od origana i breze. Na nalazima od ponovljenog brisa piše (citiram) : Mikroskopski preparat: pločaste epitelne stanice, gram-pozitivni bacili. Ne spominje se E. coli i streptokok, kao ni Ureaplasma. Imam li razloga za brigu i ponovni bris?
Hvala unaprijed
Poštovana,

nekoliko stvari ostaje nejasno. Kao prvo, zašto je učinjen obrisak (jeste li imali neke tegobe)? Kao drugo, ako se radi o signifikantnom broju bakterija, na nalazu je uvijek napisan i antibiogram te se infekcija (ako se radi o infekciji a ne kolonizaciji) dokazana obriskom liječi po antibiogramu a ne empirijski. Kao treće, nije jasan odabir Nolicina (norfloksacina) jer taj antibiotik ne djeluje na ureaplazme niti na Streptococcus agalactiae (visok postotak rezistencije), a za infekciju E. coli se rabi kada je ista u mokraćnom sustavu (tj. kod upale mjehura), a ne za infekciju cerviksa. Kao četvrto, nije jasno što se točno liječilo: mnogi ureaplazmu u ovom broju (10^3) ne bi uopće liječili; za Streptococcus agalactiae se zna da on često kolonizira genitalni sustav i mnogi smatraju da se izvan trudnoće na ovoj lokalizaciji, ako ne stvara smetnje, ne treba liječiti.

Kao što vidite, puno nedoumica i pitanja.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 27.09.2014. at 13:01.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 13:11   #4132
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
imala sam e. coli u visokoj koncentraciji, pa mi je doktor, s obzirom da sam trudna, dao uputnicu da još jednom provjerim jesam li je se stvarno rješila. nemam nikakvih tegoba, nisam ih imala ni kad je nalaz bio loš.
Koliki je bio vremenski odmak od prestanka terapije do davanja uzorka za UK? Zašto UK 3x?! Kakav je sediment urina?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 15:04   #4133
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Koliki je bio vremenski odmak od prestanka terapije do davanja uzorka za UK? Zašto UK 3x?! Kakav je sediment urina?
od prestanka uzimanja terapije do davanja uzorka je prošlo 20-ak dana. zašto 3 puta? ne znam. kad radim urinokulturi, a u zadnje vrijeme je radim često, uvijek moram donijeti 3 uzorka i to 3 dana zaredom. nemam nalaz za sediment urina. taj nalaz dobijem kad dam jedan uzorak urina, i to se u mom gradu radi u drugom laboratoriju.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 12:33   #4134
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
od prestanka uzimanja terapije do davanja uzorka je prošlo 20-ak dana. zašto 3 puta? ne znam. kad radim urinokulturi, a u zadnje vrijeme je radim često, uvijek moram donijeti 3 uzorka i to 3 dana zaredom. nemam nalaz za sediment urina. taj nalaz dobijem kad dam jedan uzorak urina, i to se u mom gradu radi u drugom laboratoriju.
Da, sediment urina i urinokultura rade se u različitim laboratorijima.

Za sediment urina Vas pitam zbog toga što se u nalazu navodi prisutnost leukocita koju bi trebalo i brojčano izraziti, a urinokultura je sterilna. Ako bi broj leukocita u mokraći bio povećan, a uz sterilnu urinokulturu, tada bi bilo potrebno provesti daljnju obradu.

Ne znam u kojim vremenskim intervalima radite urinokulture, ali nakon dokazane infekcije i primjene terapije, urinokulturu bi trebalo učiniti 1-2 tjedna nakon završene terapije te 4-6 tjedana nakon završetka terapije, a u određenim slučajevima još jednu urinokulturu 3 mjeseca nakon terapije. Takav je preporučeni slijed uzimanja urinokultura prema stručnim smjernicama.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 12:49   #4135
hvala na detaljnom i jasnom odgovoru.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 16:29   #4136
Molila bih ako mi netko može pojasniti nalaz te me uputiti u moguće daljnje pretrage.

eritrociti 3.87 ( 3.86 - 5.08 )
hemoglobin 123 (119 -157)
hematokrit 0.367 (0.356 - 0.470)
MCV 95.0 (83.0-97.2)
MCH 31.8 ( 27.4 - 33.9)
MCHC 336 ( 320-345)
Trombociti 249 ( 158 -424)
Leukociti 8.0 (3.4 - 9.7)
Granulociti segmetirani 57.50 (44-72)
Limfociti 27.60 (20-46)
monociti 14.90 H (2-12)


sediment urina:

Leukociti 5 ( 0-2)
Eritrociti 10 (0-2)
Stanice pločastog epitela 3 (0-1)
Sluz - masu

Napominjem da sam prije 4 tjedna imala kiretažu nakon spontanog pobačaja koja je provedena bez komplikacija i urednog je oporavka i nalaza.
U toku trudnoće imala sam loš nalaz urina:
Leukociti 10
Eritrociti 50
ST.pločastog epitela 10

nakon čega je učinjena urinokultura koja je bila sterilna..na daljnje pretrage nisam slana...4 tjedna iza toga utvrđeno je da je plod mrtav. Iako su vrijednosti urina u padu na predhodni nalaz zabrinjavaju me što još uvijek nisu unutar referentnog intervala. Dobila sam turu antibiotika bez daljnjih pretraga
__________________
The brain is the most complex thing in the universe and it's right behind the nose
Lost_in_Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 09:27   #4137
Imala sam infekciju streptokokima,crp tada 88.8
temperatura,zimica,pri kraju terpaije silapenom bolovi u zgobovima ili mišićima,teško mi je odrediti i kao manjak snage
nakon toga vađeni nalazi
cpr 3.3 (normalan)
kks u referentnim vrijednostima
jedino me brine taj kreatinin u krvi jer je na svakoj stranici drugačija referentna vrijednost,kod mene je
50 (ref.49-90)
dali je moguće da je to uzrok bolova u mišićima i zgobovima iako je na samom dnu referentnih vrijednosti
inače sam i u obradi za vrtoglavicu,puno hvala
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 09:10   #4138
Lijepo bi molila ako mi netko može protumačiti nalaze hormona koje sam radila.
TSH 1,9 ref.interval 0.34-5.6
fT4 13.61 ref.interval 7.8-14,41
anti-TPO <0.25 ref. interval 0-9
Nalaz rađen radi produženog menstroacijskog krvarenja.
boba jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 23:29   #4139
Pozdrav, može li mi netko pojasniti nalaz i imam li razloga za zabrinutost?

26g., prorijeđuje mi se kosa pa me je dermatolog poslao na analizu urina, vađenje krvi i za hormone štitnjace. Nalaz za hormone i tumorski biljezi su u zadanim okvirima. Brine me krvna slika.

Svi rezultati su u okvirima ref. intervala, samo ova tri imaju oznaku H.

Hematologija:
MCHC (k) 352 ( 304 - 346 )

Enzimi:
AST (s) 39 ( 11 - 38 )
ALT (s) 68 ( 12 - 48 )

Koliko vidim po netu to su enzimi jetre.
Spydar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 21:59   #4140
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
Imala sam infekciju streptokokima,crp tada 88.8
temperatura,zimica,pri kraju terpaije silapenom bolovi u zgobovima ili mišićima,teško mi je odrediti i kao manjak snage
nakon toga vađeni nalazi
cpr 3.3 (normalan)
kks u referentnim vrijednostima
jedino me brine taj kreatinin u krvi jer je na svakoj stranici drugačija referentna vrijednost,kod mene je
50 (ref.49-90)
dali je moguće da je to uzrok bolova u mišićima i zgobovima iako je na samom dnu referentnih vrijednosti
inače sam i u obradi za vrtoglavicu,puno hvala
Hm.
Bilo bi mudro što skorije obaviti pregled infektologa i kardiologa (uz obavezan UZV srca).
Streptokok zna biti jako zločest prema zglobovima, bubrezima, srcu (manjak snage kao moguća posljedica zahvaćenosti srčanog mišića??)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.