Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2014., 14:45   #1
Kako napraviti dobar žar za roštilj?

Znalci da vas čujem!

Nikada nemrem napraviti žar kak se spada, uvijek mi je žar dostatatan za 2,3 runde pečenjenja na malom roštilju

Nikak da napravim da se sve crveni od žara, a imam i dobra suha drva i ugljen i sve.

A ovaj električni... nije mi to to.



Majstori podijelite svoje tajne.
__________________
zadnja aktivnost u: 04.01.2023. 09:50
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 15:02   #2
Čiji ugljen kupuješ, dosta puta se pokazao dobar ugljen iz srbije, i najbolje kada je on krupan, a od drva ti je najbolje koristiti bukvu i graba....
kova_sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 15:06   #3
S jednog mjesta gdje konstantno gori vatra uzimam žar i stavljam ga na mjesto za roštiljanje(kad ga nestane). To nisu ista mjesta. Kod mene to izgleda ovako: 2 roštilja su u pitanju) ili naravno dva bilokakva mjesta predviđena za žar i vatru.
10 000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 15:35   #4
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
Znalci da vas čujem!

Nikada nemrem napraviti žar kak se spada, uvijek mi je žar dostatatan za 2,3 runde pečenjenja na malom roštilju

Nikak da napravim da se sve crveni od žara, a imam i dobra suha drva i ugljen i sve.

A ovaj električni... nije mi to to.



Majstori podijelite svoje tajne.
Nemaš dosta žara onda. Ak je mali roštilj onda ga valjda dosta niti ne stane..
Ja ovak radim.
Trećinu ugljena stavim na hrpu, upalim kocku-dvije na vrhu te hrpe i na to naslažem drva od tanjih prema debljima ali ukupno ne previše. kad drvo ode u žar, zgrnem na hrpu i na to istresem u piramidu ostatak ugljena, razmašem i to ostavim jedno 15 minuta da se ugljen upali, razmašem, razgrnem po površini roštilja, opet jako razmašem i eto.....žar mora biti debeo ako hoćeš da ti traje. Briket traje duže od ugljena. NE uzimati one velike vreće po Bauhausu i ta sranja i ne uzimati ugljen iz najlonskih vrečica. Prvo ugrijem rešetku na žaru par minuta tek onda pećem.
Prvo pećem ozbiljno meso, carsko i deblje komade piletine po rubu kao i kobase, tako dva do tri puta uz povremeno razmahivanje a povrće, ćevape, pljeskavice, pileća prsa etc na kraju jer oni vole slabiju vatru i ne smiju se prepeći.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 16.06.2014. at 15:46.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 18:00   #5
Chimney starter rijesava probleme sa zari. Uzmi to i sve rijeseno.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 21:00   #6
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
Znalci da vas čujem!

Nikada nemrem napraviti žar kak se spada, uvijek mi je žar dostatatan za 2,3 runde pečenjenja na malom roštilju

Nikak da napravim da se sve crveni od žara, a imam i dobra suha drva i ugljen i sve.

A ovaj električni... nije mi to to.



Majstori podijelite svoje tajne.
Stedis.
Pre malo svega stavis, meni recimo zar (ako namjerno napravim jaci) ostane nakon pecenja takav da netko moze jos svojih par tura ispeci.
Staviti sitnog drva, puno krupnog (od kojeg ce isto ostati zar), napraviti poprilicnu vatru, u to ubaciti puno krupnog ugljena (pa sve to gori neko vrijeme) na kraju dodati sitnog ugljena i pricekati da sve izgori (i spusti se), posloziti i to je to. Zeravica takva da ne mozes ruku pribliziti neko vrijeme, onda prvo stavim resetku da se dobro zagrije, pa malo obirisati i onda se krene...
Naravno, takvu jaku vatru radim po potrebi, za neke stvari ne treba.
Do sada, kada sam gledala kako netko drugi to radi, primjetila sam da u slucaju kada se zeli jaca/duza vatra svi skrtare (naravno, ne iz skrtosti, nego valjda ne znaju...i/ili se nisu dobro pripremili) i jedva da se tresce malo razgori...stavljaju ugljen na to...a to bas tako ne ide. Treba imati i drva koje daje poprilicnu vatru da se puno ugljena "ulovi".
Tako je kod mene, mm kaze da radim odlicnu vatru. On pece.

Edit: sto se tice briketa, ne preferiram za rostilj, vise vilim drveni obicni. Briket koristimo za peku.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 23:18   #7
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
... jedva da se tresce malo razgori...stavljaju ugljen na to...a to bas tako ne ide. Treba imati i drva koje daje poprilicnu vatru da se puno ugljena "ulovi".....
Nije istina. Ugljen se "ulovi" od vručine a ne od plamena, ovolika količina koju si opisala je prema mojem mišljenju bespotrebno bacanje drveta. Za chimney starter kako kaže kolega iznad drva niti ne trebaju a ugljen se savršeno upali.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 16.06.2014. at 23:24.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 23:45   #8
viš viš radim slijedeći put "Charcoal Chimney Starter" na viksi, hvala na ideji.


U zadnje eksperimentram sa onim kockama za paljenje, napravim postelju od briketa pa zapalim nekoliko tih kocki, kad se razgore nabacam briketa u malu piramidu. Dosadilo mi cijepat drva, praviti trijeske ovo ono.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 00:07   #9
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
viš viš radim slijedeći put "Charcoal Chimney Starter" na viksi, hvala na ideji.


U zadnje eksperimentram sa onim kockama za paljenje, napravim postelju od briketa pa zapalim nekoliko tih kocki, kad se razgore nabacam briketa u malu piramidu. Dosadilo mi cijepat drva, praviti trijeske ovo ono.
Savršeno dovoljno.....mora bit piramida da se zagrijava iznutra, nakon toga razmašeš i voila. Kakva drek gomila trešća i drveća.....ja uvijek stavim malo (ukupno otprilike trećina cjepanice) dominantno da mi plamen skuri rešetku......iako sad kak u dvorištu imam čemprese i svako malo odrežem one grane kaj se osuše..... to tak skuri rešetku da je divota kad se smola zapali.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 00:37   #10
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Savršeno dovoljno.....mora bit piramida da se zagrijava iznutra, nakon toga razmašeš i voila. Kakva drek gomila trešća i drveća.....ja uvijek stavim malo (ukupno otprilike trećina cjepanice) dominantno da mi plamen skuri rešetku......iako sad kak u dvorištu imam čemprese i svako malo odrežem one grane kaj se osuše..... to tak skuri rešetku da je divota kad se smola zapali.....
a pizde ovi moji...."smrdi na naftu" , "potrovaćemo se od te kemije"

moram samo kupit kakav jeftin fen, pa produžni kabel da ne moram mahat sa kartonom.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 00:43   #11
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
a pizde ovi moji...."smrdi na naftu" , "potrovaćemo se od te kemije"

moram samo kupit kakav jeftin fen, pa produžni kabel da ne moram mahat sa kartonom.
Ne moras mahati kad koristis Chimney. Napunis briketima jer ti duze drze ispod stavi neke novine ili dvije starter kocke, zapalis, odes si po omiljeno rashladjeno pice, zavalis se 20 minuta i gotov "poso". Kad su briketi onako bjelkasto uzareni to je to i mozes peci nekoliko sati sta god ti kapacitet rostilja dozvoljava
Cemu se zahebavati sa ostalim varijantama.....
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 01:02   #12
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
a pizde ovi moji...."smrdi na naftu" , "potrovaćemo se od te kemije"

moram samo kupit kakav jeftin fen, pa produžni kabel da ne moram mahat sa kartonom.
Za mahanje - mišćafl
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 07:17   #13
Chimney Starter?
Razne puhalice?
Sve je to divno i krasno, ali nije "to to"...
Prije 20-tak godina i ja sam se sa time mučio. Kako sam stalno gledao prave i stvarne znalce roštilja, pa čak i u restoranima, pokušavao sam naučiti sve.
Iako je teorija jedno, u praksi često baš i ne ide od ruke.
Danas radim vatru i žar bez da upotrijebim "miščafl" za puhanje. Samo zapalim i uz vino, rakiju, ćakulanje...nakon pola sata imam savršen žar.

Dakle, najbitnije su godine iskustva.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 07:33   #14
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Za mahanje - mišćafl
heh, obično betoniram ili teško radim na viksi u izgradnji

Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
Ne moras mahati kad koristis Chimney. Napunis briketima jer ti duze drze ispod stavi neke novine ili dvije starter kocke, zapalis, odes si po omiljeno rashladjeno pice, zavalis se 20 minuta i gotov "poso". Kad su briketi onako bjelkasto uzareni to je to i mozes peci nekoliko sati sta god ti kapacitet rostilja dozvoljava
Cemu se zahebavati sa ostalim varijantama.....
ok, fino

Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Chimney Starter?
Razne puhalice?
Sve je to divno i krasno, ali nije "to to"...
Prije 20-tak godina i ja sam se sa time mučio. Kako sam stalno gledao prave i stvarne znalce roštilja, pa čak i u restoranima, pokušavao sam naučiti sve.
Iako je teorija jedno, u praksi često baš i ne ide od ruke.
Danas radim vatru i žar bez da upotrijebim "miščafl" za puhanje. Samo zapalim i uz vino, rakiju, ćakulanje...nakon pola sata imam savršen žar.

Dakle, najbitnije su godine iskustva.
Ok, MLADJO ali pobogu napiši kako to radiš?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 08:20   #15
Ok, MLADJO ali pobogu napiši kako to radiš?[/QUOTE]

Bitan je dobar krupni drveni ugljen. Evo, vidim da ima dolje tema Kaufland...dakle uzeti u Kauflandu onu njihovu vreću od 4 kg (30 kn-a...dakle nije jeftin, meni se pokazao kao bez premca najbolji).

Zatim prvo staviti ugljen i na njega sitnija drva...malo više. Kada drva izgore ugljen se sam od sebe zapali, netreba uopće puhati sa bilo čime.

Bitno je prvo ugljen a ne drva iz 2 razloga?

1. Ugljen se zapali bez problema, što je jako bitno za manje iskusne.

2. Najbitnije...pepeo od drva stvori sloj na ugljenu i uvijek (a to je pogotovo bitno na početku pečenja) imate savršen žar. Dakle, ne prejaki...kao što to zna biti na početku pečenja pa se mora rešetka dizati u nebesa...ili paziti na plamen...itd, itd. Nakon "trifrtalj" sata pečenja (ukoliko ima potrebe za toliko mesa, a najčešće ima) samo se sa žaračem još jednom ugljen promješa i bez brige ste još "trifrtalj" sata uz savršen žar.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 10:28   #16
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Nije istina. Ugljen se "ulovi" od vručine a ne od plamena, ovolika količina koju si opisala je prema mojem mišljenju bespotrebno bacanje drveta. Za chimney starter kako kaže kolega iznad drva niti ne trebaju a ugljen se savršeno upali.
Ok, nije nuzno, ali eto kod mene odlicno funkcionira takav nacin.
Da, znam da se moze napraviti odlican zar i bez drveta. A ima i opreme koja to olaksava. link
Vidjela sam i kako se radi i zar je stvarno dobar.
No, dopusti da netko voli raditi drugacije i da je zar isto tako vrlo dobar.
Sto se tice bacanja drvete, ne mislim da je to bacanje, jer i to drvo daje zar, ako bi islo manje drveta, treba vise ugljena, a ugljen nije besplatan. (netko drvo ima, a ugljen kupuje, pa zasto ga ne i trositi)
Omjer ovisi o tome sto se pece i koliko zar mora biti jak, za neke stvari je potreban slabiji zar, pa je onaj od drva ili granja itekako dobar. Ali obzirom da govorimo o jakom zaru (kojeg autor ne uspijeva dobiti) mislim da ipak na necemu stedi, tj. stavlja pre malo. Jasno, s puno ugljena trebao bi dobiti i dobar zar. Kako ce ga uzariti su finese,tehnike....svatko ima svoj nacin. Ako funkcionira, onda je valjda ok.
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
viš viš radim slijedeći put "Charcoal Chimney Starter" na viksi, hvala na ideji.
To stvarno odlicno radi, ali ja vise volim starinski nacin.
Quote:
U zadnje eksperimentram sa onim kockama za paljenje, napravim postelju od briketa pa zapalim nekoliko tih kocki, kad se razgore nabacam briketa u malu piramidu. Dosadilo mi cijepat drva, praviti trijeske ovo ono.
A mi bas volimo malo se zezat s tim, pa buljit u vatru i tako to...
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Savršeno dovoljno.....mora bit piramida da se zagrijava iznutra, nakon toga razmašeš i voila. Kakva drek gomila trešća i drveća.....ja uvijek stavim malo (ukupno otprilike trećina cjepanice) dominantno da mi plamen skuri rešetku......iako sad kak u dvorištu imam čemprese i svako malo odrežem one grane kaj se osuše..... to tak skuri rešetku da je divota kad se smola zapali.....
Drek? Hm, bas se lijepo razgovaramo.
Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Chimney Starter?
Razne puhalice?
Sve je to divno i krasno, ali nije "to to"...

Quote:
Prije 20-tak godina i ja sam se sa time mučio. Kako sam stalno gledao prave i stvarne znalce roštilja, pa čak i u restoranima, pokušavao sam naučiti sve.
Iako je teorija jedno, u praksi često baš i ne ide od ruke.
Danas radim vatru i žar bez da upotrijebim "miščafl" za puhanje. Samo zapalim i uz vino, rakiju, ćakulanje...nakon pola sata imam savršen žar.
Dakle, najbitnije su godine iskustva.
Ni ja nemam "opremu", niti ista pusem i masem. Malo se vrtim oko rostilja, prckam (bez stvarne potrebe) iz gusta, ali vatra tj. zar se napravi sam.
Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Bitan je dobar krupni drveni ugljen. Evo, vidim da ima dolje tema Kaufland...dakle uzeti u Kauflandu onu njihovu vreću od 4 kg (30 kn-a...dakle nije jeftin, meni se pokazao kao bez premca najbolji).

Zatim prvo staviti ugljen i na njega sitnija drva...malo više. Kada drva izgore ugljen se sam od sebe zapali, netreba uopće puhati sa bilo čime.

Bitno je prvo ugljen a ne drva iz 2 razloga?

1. Ugljen se zapali bez problema, što je jako bitno za manje iskusne.

2. Najbitnije...pepeo od drva stvori sloj na ugljenu i uvijek (a to je pogotovo bitno na početku pečenja) imate savršen žar. Dakle, ne prejaki...kao što to zna biti na početku pečenja pa se mora rešetka dizati u nebesa...ili paziti na plamen...itd, itd. Nakon "trifrtalj" sata pečenja (ukoliko ima potrebe za toliko mesa, a najčešće ima) samo se sa žaračem još jednom ugljen promješa i bez brige ste još "trifrtalj" sata uz savršen žar.
Sto se tice ovog pod br. 1 ...ne shvacam sasvim, ok, zapali se, ali zapali se i ako je iznad , ne?
Ovo drugo...ima smisla i mozda i pokusam tako.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 10:57   #17
@kajperinja
Kuzim ja sta ti hoces rec. Volis old skul grill i to je ok. Ponekad se uzme dve velike kugle papira, oko toga suho granje pa na to ne previse drva sve fino u piramidu. Na to gore se stavi neki metalni cunj(otvoren gore) koji pokriva veci dio te drvene "piramide" i da vidis vatrice za par minuta. Morat ces par puta zamahnuti no nista previse jer ti cunj jako puno pomaze. Kad se to fino rasplamsa stavljas postepeno ugljisu ili brikete ovisno koliko mora biti vruce i opet poklopis sa cunjem. Za 10 minuta imas vrlo kvalitetnu vrucinu.
Chimney sam spomenuo zbog autora teme jer se pitalo kako dobiti odlicnu zar. Iskreno ne poznajem brzi i bolji nacin od chimneya.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 11:52   #18
Gdje ima za kupiti taj Chimney Starter?
__________________
zadnja aktivnost u: 04.01.2023. 09:50
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 11:55   #19
Cunj, weber chimney starter ili neki treci oblik metalnog dimnjaka...sve je to slicna stvar, jednostavnija/jeftinija ili malo sofisticiranija i naravno skuplja. Sve je to super i vrlo ucinkovito. Kao sto rekoh imala sam prilike gledati kako se radi (vise puta) i zar je stvarno super.
I dodatna pomagala tipa kocki, nekakvih posebnih dacscica, pa necega sto izlgeda kao smotuljak slame...a gori dugo i uzari sav ugljen iako ga se stavi gomila...sve je to vrlo korisno.
No, dobro si rekao ...volim starinski nacin i nije mi bitno da napravim vatru za 10 minuta, nego volim uzivati u tom dijelu pripreme.
A zar napravim stvarno ok, bez cunja i dimnjaka.

Edit: @maminho, pa vec sam dala link, ali evo jos jednom.
...mozda ti i ovo bude korisno. Uglavnom, ako ti do sada nije uspijevalo, probaj napraviti jacu vatru i potrositi vise ugljena, a mozes imo i drva (ako ga imas, ne moze skoditi) Vise puta sam gledala neke koji se muce s vatrom, pusu i masu...a nema sto gorjeti/zariti se ... pogotovo ne duze vrijeme.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje kajpa : 17.06.2014. at 12:07.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 12:10   #20
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ok, nije nuzno, ali eto kod mene odlicno funkcionira takav nacin.
Da, znam da se moze napraviti odlican zar i bez drveta. A ima i opreme koja to olaksava. link
Vidjela sam i kako se radi i zar je stvarno dobar.
No, dopusti da netko voli raditi drugacije i da je zar isto tako vrlo dobar.
Sto se tice bacanja drvete, ne mislim da je to bacanje, jer i to drvo daje zar, ako bi islo manje drveta, treba vise ugljena, a ugljen nije besplatan. (netko drvo ima, a ugljen kupuje, pa zasto ga ne i trositi)....
That's beyond the point, možeš spaliti cijelu šumu i imati jednako tako jako puno žara. Ako imaš samo drva radiš samo od drva ali ti trošiš i puno drveta i puno ugljena ja samo kažem da je to nepotrebno. Nije bilo pitanje kako ušparati 15 kuna na ugljenu ako imam drva.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.