Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2016., 16:02   #1001
Živčani sustav

Ne znam riješiti neka pitanja iz radne bilježnice pa ako može pomoć:
1. Zašto su dendriti živčane stanice razgranati poput grana na drvetu? Ima li to veze sa zadaćom koju obavlja živčana stanica. Protumači svoj odgovor.
2. Objasni sličnosti i razlike između pokretačkih živaca i pokretačkih živčanih vlakana.
3. Uloga amortizera na automobilu može se usporediti s ulogom tekućine koja se nalazi između ovojnica koje obavijaju leđnu moždinu. Zašto?
Koje bi bile moguće posljedice, primjerice pri kimanju glavom, ukoliko mozak ne bi bio zaštićen ovojnicama i moždanom tekućinom?

4. Može li ozljeda kralježnice utjecati na sposobnost leđne moždine da obavlja svoju ulogu? Zašto?Je li smještaj leđne moždine povezan s njezinom ulogom? Objasni svoj odgovor.

5. Zašto je važno da se naboj živčane stanice nakon prolaska živčanog impulsa vrati u početno stanje? Na konkretnom primjeru obrazloži na koji način podražljivost i provodljivost živčane stanice omogućuju preživljavanje.
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 15:33   #1002
evo, budući da ja biologiju u školi imam, ali kao da nemam, imam jedno pitanje

Uzmemo li u obzir samo neovisnu orijentaciju homolognog para kromosoma u metafazi I, koliko različitih kombinacija kromosoma u gametama može stvoriti organizam koji diploidno ima 10 kromosoma? E sad...ja sam na netu našla formulu, ali ju nigdje u knjizi nisam našla pa nisam sigurna, a ona glasi : 2n, što bi po tome bilo, 25 tj. 32?
brennan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 13:52   #1003
Ovogodišnju Nobelovu nagradu za medicinu dobio je Yoshinori Ohsumi za otkriće mehanizma autofagije, temeljnog procesa kojim se razgrađuju stanične komponente, objavila je u ponedjeljak Nobelova skupština na institutu Karolinska u Stockholmu.

Njegovo otkriće početkom 1990-ih otvorilo je put razumijevanju procesa kojim stanica ‘reciklira’ svoj sadržaj i važnosti autofagije u mnogim fiziološkim procesima poput prilagodbe na izgladnjivanje na staničnoj razini i odgovora na infekciju. Mutacije gena koji reguliraju autofagiju mogu izazvati bolesti a proces autofagije uključen je u nekoliko stanja poput karcinoma ili neuroloških bolesti.
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 14:16   #1004
Ako se u molekuli mRNA dugoj 33 nukleotida zamijeni 19. nukleotid koliko će aminokiselina u proteinu ostati nepromijenjeno? Može li mi netko pojasniti kako doći do rješenja?
brennan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 20:20   #1005
Quote:
brennan kaže: Pogledaj post
Ako se u molekuli mRNA dugoj 33 nukleotida zamijeni 19. nukleotid koliko će aminokiselina u proteinu ostati nepromijenjeno? Može li mi netko pojasniti kako doći do rješenja?
3 kodona = 1 aminkiselina

nadam se da sam ti sad pomogao
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 21:14   #1006
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
3 kodona = 1 aminkiselina

nadam se da sam ti sad pomogao
to mi je jasno i i ima 11 aminokiselina, ali me zanima gledam li samo tu 1, ne dolazi do promjene u idućim?
brennan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 16:46   #1007
Nasljeđivanje - zadatak

Pozdrav!

Nemrem riješiti ovaj zadatak iz biologije, a hitno mi je potrebno rješenje.
Ovak glasi:

Kod pasa je gen za tamnu boju dlake dominantan nad genom za albino dlaku, a gen za kratku dlaku je dominantan nad genom za dugu dlaku.
Odredi genetsku konstituciju roditelja ako je zadan fenotip roditelja i fenotip potomstva.

Fenotip roditelja: tamna kratka dlaka x tamna kratka dlaka

Fenotip potomstva:
29 albino kratkodlakih
89 tamni kratkodlaki
31 tamni dugodlaki
11 albino dugodlaki

C-gen za tamnu boju dlake
c-gen za albino dlaku
S-gen za kratku dlaku
s-gen za dugu dlaku

Molim Vas da riješite zadatak sa detaljnim postupkom jer ovakav zadatak vidim po prvi put...
Unaprijed fala!
MaxorMjau is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 13:07   #1008
hoće li veću vjerojatnost preživljavanja imati bakterije koje se razmnožavaju dvojnom diobom ili konjugacijom?
__________________
...i najpolaganiji ako ne gubi cilj iz vida ide brže od onoga koji okolo luta bez svrhe........
chemie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 13:47   #1009
Quote:
chemie kaže: Pogledaj post
hoće li veću vjerojatnost preživljavanja imati bakterije koje se razmnožavaju dvojnom diobom ili konjugacijom?
konjugacijom
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 19:40   #1010
kako to objasniti?
__________________
...i najpolaganiji ako ne gubi cilj iz vida ide brže od onoga koji okolo luta bez svrhe........
chemie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 23:19   #1011
Quote:
chemie kaže: Pogledaj post
kako to objasniti?
zato jer konjugacijom prenosi plazmid sa stanice donora na stanicu primateljicu, a plazmid najćešće nosi rezistenciju na određene antibiotike ili sposobnost korištenja nekih novih metaboličkih puteva (npr. aminokiselina)
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 23:34   #1012
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zato jer konjugacijom prenosi plazmid sa stanice donora na stanicu primateljicu, a plazmid najćešće nosi rezistenciju na određene antibiotike ili sposobnost korištenja nekih novih metaboličkih puteva (npr. aminokiselina)
hvala. a diobom se plazmid ne prenosi? To uopće nije objašnjeno u udžbeniku.
__________________
...i najpolaganiji ako ne gubi cilj iz vida ide brže od onoga koji okolo luta bez svrhe........
chemie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 00:29   #1013
Quote:
chemie kaže: Pogledaj post
hvala. a diobom se plazmid ne prenosi? To uopće nije objašnjeno u udžbeniku.
diobom nastaje ISTA kopija bakterije
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 10:52   #1014
Dolaženje do novog lijeka odnosno spoja koji bi mogao izliječiti neku bolest - tradicionalno je tajni istraživački proces. Znanstvenici često rade na istom projektu na različitim mjestima tajeći to jedni od drugih. No srednjoškolci u Sydneyu napravili su pravu revoluciju. Glavni sastojak za liječenje malarije, koja svaki dan ubije oko dvije tisuće ljudi, sintetizirali su u školskom laboratoriju, i to za nekoliko tisuća puta manje novca.

Gimnazijalci u Sydneyu, u Australiji, odlučili su demistificirati otkrivanje lijekova koji spašavaju živote. Odlučili su to napraviti potpuno drukčije i podijeliti sa svima koje zanima, on-line u realnom vremenu, svakome dopustiti da sudjeluje i pritom ne svojatati patent. Projekt je nazvan 'Open Source malarija' i želja im je pronaći nove lijekove za strašnu bolest.

Sveučilište u Sidneyu projekt je pokrenulo 2015., nakon što je Martin Shkreli, kojeg zovu najomraženijim čovjekom na svijetu, yuppie na čelu farmaceutske kompanije, odlučio poskupiti lijek protiv AIDS-a za 5.000 posto.

Učenici su potom u svom školskom kemijskom laboratoriju napravili glavni aktivni sastojak koji se u medicini koristi za izradu lijeka protiv malarije. Stoji 27 australskih dolara, 20 američkih, za 3 cijela 7 grama. Ekvivalent je Daraprimu, lijeku tržišne vrijednosti 150 tisuća dolara koji, inače, prodaje farmaceutska kompanija Turing Pharmaceuticals.
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 19:42   #1015
energija u valnoj duljini elekromagnetske radijacije je:
a)propocijonalna
b)inverznopropocionalne
c)neovisna
woow123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 18:39   #1016
Ekipo cura moja a i ja bi molili pomoć ne znam jel uopce to pitanje spada pod biologijom, predmet se zove osnove biometrike.. Ako netko zna bio bih vam zahvalan jako... sorry ako sam krivi podforum izabrao, jer su mi par ljudi rekli da je to biologija... evo slika zadatka...


http://www.igreklik.com/slike/images...3260755763.jpg
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:38   #1017
Može li netko pomoći oko ovoga

a)prilikom mikrosporogeneze od 10 majčinskih stanica koliko nastane mikrospora,od 20 mikrospora koliko nastane polenovih zrna

b) Od jedne makrospore koliko jezgara nastane u embrionalnoj vreći plodnika? Nabrojati jezgre.

c) Neki organizam ima 2n=12 kromosoma. Koliko ima stanica ovog organizma u profazi I,metafazi I,telofazi I,profazi II i telofazi II ?
woow123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 16:28   #1018
Quote:
woow123 kaže: Pogledaj post
Može li netko pomoći oko ovoga

a)prilikom mikrosporogeneze od 10 majčinskih stanica koliko nastane mikrospora,od 20 mikrospora koliko nastane polenovih zrna

b) Od jedne makrospore koliko jezgara nastane u embrionalnoj vreći plodnika? Nabrojati jezgre.

c) Neki organizam ima 2n=12 kromosoma. Koliko ima stanica ovog organizma u profazi I,metafazi I,telofazi I,profazi II i telofazi II ?
Moj savjet je udžbenik iz biologije. Sve ostalo je rekla-kazala.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 16:40   #1019
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Moj savjet je udžbenik iz biologije. Sve ostalo je rekla-kazala.


preporuka neka?
woow123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 16:52   #1020
referat - osmoza i difuzija

ljudi help! radili smo u grupama pokus i sad moramo o tome napisat referat. da bismo dokazali difuziju i osmozu stavili smo tri kockice krumpira u različite otopine (prethodno kockicama izmjerili volumen): hipotonična: kockica plus destilirana voda
izotonična: kockica plus manje koncetrirana otopina vode i šećera
hipertonična: kockica plus više koncetrirana otopina vode i šećera. kockica u izotonicnoj je trebala ostat ista, kockica u hipertonicnoj se trebala povecat, a kockica u hipotoničnoj se trebala smanjit. zar ne?
kockica u izotonicnoj otopini se povecala. kockica u hipertonicnoj otopini se smanjila, a kockica u hipotonicnoj otopini se povecala.
ima li netko objasnjenje za to? jesam li u pravu, ako nisam ispravite me, molim vas.
__________________
I'm a hexagon. All my hecks are gone.
like a boss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.