Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2010., 06:25   #161
Croatino hvala na trudu i odgovoru ali cini se da se nismo razumili.

Moj suprug radi u americkoj kompaniji koja radi u 30-ak zemalja po svjetu kao expatriat sa placom iz HQ koji je u Hustonu (od tud onaj hipoteticni tax).Za njega i ostalih 10%expatrijata, kompanija po vazecem zakonu ove drzave placa porez na prihod koji je nesto drugaciji nego sto placa za domace radnike koji su placeni iz ovdasnjeg ogranka kompanije.Kompanija je duzna za expatrijate rijesit i porezne zakonske obaveze u njovim domicilnim drzavama.

Moj suprug je vlasnik stana u Zagrebu i na toj adresi smo svi prijavljeni.Na temelju toga je porezni obveznik na prihode iz inozemstva i tuzemstva.Zemlja u kojoj zivimo sa HR nema vazeci ugovor o dvostrukom neoporezivanju dakle treba platit razliku poreza.

Porezna osnovica ovdje je 25% od bruto place.

Po prijavi koju je moj suprug dobio na potpis porezna osnovica za HR ukljucuje
-bruto placu umanjenu za hipoteticni tax

-porez na benefite in kind koje ste definirali u gornjem postu a nasi ukljucuj
*placanje pune cijene stana i sve rezije
*placanje skole za djete ukljucujuci i transport i sve troskove vezane
za skolu (tipa uniforme,torbe,knjige itd.)
*placanje automobila,vozaca ,troskova benzina

-porez koji je placen tu

Od ukupne porezne osnovice za HR odbijen je i osobni odbitak za uzdrzavane clanove.

Moj suprug je prije otprilike prije dva-tri tjedna dobio upitnik u svrhu prijavljivanja poreza iz HR koji je ispunio a koji se sastojao od pitanja tipa ulaganja u nekretnine,renovacije,uzdrzavane clanove itd na treitoriju HR i sa tim smo upoznati.
Medutim sada u petak dobivamo ispunjenu poreznu prijavu sa poreznom osnovom kako sam je opisala.

Napisali ste da Hr porezni zakon ne pozna termin "benefit in kind" ali zasigurno postoje radnici koji u nekim firmama dobivaju ove benefite.Dakle zanima me ako jedan radnik dobije auto ili stan na upotrebu dali mu se taj benefit kao odredena novcana vrijednost dodaje u poreznu osnovicu?Dali se moze umnjit porez za porez koji je ovdje vec placen i platit samo razlika?

Nadalje dali se placa porez na porez koji je placen u drugoj zamlji.

Moj suprug odvaja od place 30% za mirovinski fond(po zakonu je cini mi se 5% a sve ostalo je dobrovoljno).Na tu svotu djelomicno ne placa porez nego ce ga platit kad tu svotu dobije bilo prekidoma rada u kompaniji bilo odlaskom u mirovinu ,a na drugi dio vec sad placa porez i taj dio je kasnije neoporeziv.Dakle dali moze trazit smanjenje poreza za vec placeni porez tj platit samo razliku.

Kako se odreduje visina osobnog odbitka za uzdrzavane clanove.dali je to odredena svota ili se odreduje prema nekom postotku.

Evo ispricavam se ako sam oduzila ,nadam se da nisam opet iskomplicirala ali kako smo poreznu prijavu dobili u petak prekasno za dobti odgovore iz HR pokusavamo do ponedjaljka iskristalizirat situaciju jer je u utorak zadnji dan prijava.Croatino u pravu ste porez nije 53% nego oko 50 posto -45% porez+ 18% prirez.

Hvala jos jednom.



PS.u prijasnjem postu kad sam pisala o slanju novaca u HR nisam napisala da su novci slani sa naseg privatnog racuna iz inozemstva na nas ili neciji drugi privatni racun u tuzemstvu.Sorry, ako sam koga donjela u zabludu.

Zadnje uređivanje LuckyD : 20.02.2010. at 06:36.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 11:47   #162
Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
...
Znaci novci su slani od strane firme na vas devizni racun? Pa to je i bilo pitanje, zahvaljujem na odgovoru.

Zadnje uređivanje lili p. : 20.02.2010. at 17:56. Reason: uređivanje guota
croatino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 14:33   #163
Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
Moj suprug je vlasnik stana u Zagrebu i na toj adresi smo svi prijavljeni.Na temelju toga je porezni obveznik na prihode iz inozemstva i tuzemstva..
....samo vlasnistvo stana, ne znaci nuzno i rezidentnost...ak zivite vani...kaj ak recimo iznajmite stan, ili ga date nekom na cuvanje ili vam je to stan za odmor....iliti vikendica ....nemate zakaj bit u njemu prijavljeni, nit u njemu u principu mozete zivit, ....ne vidim nikakav razlog ak zivite vani, stvarno zivite, a u hrvatsku dolazite samo na godisnji, recimo ... da placate ikakav porez na dohodak u hrvatskoj ....ak vam to firma placa, onda dobro...ali nema prevec smisla...
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 06:57   #164
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
....samo vlasnistvo stana, ne znaci nuzno i rezidentnost...ak zivite vani...kaj ak recimo iznajmite stan, ili ga date nekom na cuvanje ili vam je to stan za odmor....iliti vikendica ....nemate zakaj bit u njemu prijavljeni, nit u njemu u principu mozete zivit, ....ne vidim nikakav razlog ak zivite vani, stvarno zivite, a u hrvatsku dolazite samo na godisnji, recimo ... da placate ikakav porez na dohodak u hrvatskoj ....ak vam to firma placa, onda dobro...ali nema prevec smisla...



2.2. Rezident

Članak 3.

(1)Rezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj ima prebivalište ili uobičajeno boravište
(2) Rezident je i fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema prebivalište ni uobičajeno boravište, a zaposlen je u državnoj službi Republike Hrvatske i po toj osnovi prima plaću.

Evo ovo je izvod iz zakona,dakle jesmo rezidenti.



Croatino krivo si razumio.
Sa privatnog racuna u inozemstvu novci su slani na privatni racun u HR.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 15:08   #165
a dobro ....onda budite rezidenti ...
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 15:53   #166
Porezi i davanja - ino tvrtka

Pozdrav,

Zanima me par stvari vezano za zaposlenje hrvatskog drzavljana u ino tvrtci.

Dakle, hrvatski drzavljanin se zaposli u tvrtci cije je sjediste u Nizozemskoj, radi od doma - znaci iz Hrvatske i dostavlja svoj rad tvrtci u Nizozemskoj, placa se obracunava u Nizozemskoj.

Da li mora placati kakve poreze na placu koja mu se isplacuje na devizni racun? Ako da kakve?

Da li Ugovor o radu mora biti na Hrvatskom i na Nizozemskom jeziku?

Ako se sklopi Ugovor o djelu, kojim porezima podlijeze zaposlena osoba u istom slucaju?

Hvala
__________________
Light travels faster than sound. This is why some people appear bright until you hear them speak.
blasph is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 00:13   #167
Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
2.2. Rezident

Članak 3.

(1)Rezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj ima prebivalište ili uobičajeno boravište
(2) Rezident je i fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema prebivalište ni uobičajeno boravište, a zaposlen je u državnoj službi Republike Hrvatske i po toj osnovi prima plaću.

Evo ovo je izvod iz zakona,dakle jesmo rezidenti.



Croatino krivo si razumio.
Sa privatnog racuna u inozemstvu novci su slani na privatni racun u HR.
Ajmo se malo vratit na prethodne postove - neko je spomenuo da si rezident i obveznik poreza ako se ujutro dizes i ides po kruh i mlijeko u HR jedno 183 dana, i to mi se čini najbolji opis stanja. To što ti imaš prijavljeno tako kod policije je prekršaj jer je faktičko stanje takvo da stvarno imaš prebivalište i boravište vani (ako je, jel više i ne razumijem baš). Pa koliko gastarbajtera ima kuće po HR, čak je tamo i prijavljeno da na bi plaćali porez na vikendice, a stvarno žive Njemačkoj? No kad baš hoćeš, ti fino kod tete u poreznu...načelo fer oporezivanja kod nas se svodi da platiš previše a onda ti još uvali harač.
croatino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 21:35   #168
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
Prema poreznom zakonu, stvar je vrlo jasna - ili si rezident ili nisi...ako si rezident tj. imas mjesto boravka u hrvatskoj onda si porezni obveznik...ako nisi rezident onda s porezom nemas nist.
ako si porezni obveznik, to ne znaci da moras i platit porez - ako radis vani i vani placas porez onda ga ne moras platit hrvatskoj bez obzira sto si rezident. to je regulirano najcesce bilateralnim ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja - ako ne postoji takav sporazum, onda u principu mozes dokazat poreznoj da paltil porez nekom drugom, no onda je na njima da vide koliko si poreza tam paltil i mogu ti naplatit razliku ako postoji....obveznici placanja poreza su i ne-rezidenti tj. strani drzavljani, ako se u hrvatskoj nalaze i zaradjuju 6 mjeseci + 1 dan....ako si rezident vani, nor. odselis se u australiju, onda vise nisi u prinicipu rezident u hrvatskoj....al ako radis ne nekakvoj rotaciji pa si malo vani, malo doma, onda si rezident. Izuzetak od toga su prema novom pomorskom zakonu, pomorci ako se nalaze na brodu vise od 6 mjeseci + jedan dan u kalendarskoj godini, ili tako nesto. mislim da to vrijedi od 1.1. 2008. i ak se usporedi s poreznim zakonom onda ispadne da su ta dva totalno kontradiktorna, a pomorski je uz to neustavan, jer ispada da svi pred zakonom i poreznom upravom nisu u jednakom polozaju...

naravno, da to sve vrijedi, ako se drzi zakona - to sto ljudi vani rade a zive doma i ne polacaju porez ni vani ni doma, je naravno nezakonito, ali za sad obzirom na stanje drzavne uprave nista zapravo cudno...

kako bi to moglo u praksi jednog dana izgledat moze se zakljucit na primjeru njemacke - jer je hrvatski porezni zakon, prakticki prepisani njemacki....a tam je boris becker zavrsio u zatvoru zbog neplacnja poreza...

nadam se da je pomoglo
Ljudi rade vani a žive doma??!! Molim da mi autor ovog posta pojasni ovaj nadnaravni fenomen
croatino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 04:44   #169
Quote:
blasph kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Zanima me par stvari vezano za zaposlenje hrvatskog drzavljana u ino tvrtci.

Dakle, hrvatski drzavljanin se zaposli u tvrtci cije je sjediste u Nizozemskoj, radi od doma - znaci iz Hrvatske i dostavlja svoj rad tvrtci u Nizozemskoj, placa se obracunava u Nizozemskoj.

Da li mora placati kakve poreze na placu koja mu se isplacuje na devizni racun? Ako da kakve?

Da li Ugovor o radu mora biti na Hrvatskom i na Nizozemskom jeziku?

Ako se sklopi Ugovor o djelu, kojim porezima podlijeze zaposlena osoba u istom slucaju?

Hvala
Osim ako ta firma inzistira na placanje poreza u HR, otvori bankovni racun vani i problem rijesen.
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 08:05   #170
Quote:
croatino kaže: Pogledaj post
Ljudi rade vani a žive doma??!! Molim da mi autor ovog posta pojasni ovaj nadnaravni fenomen
Pomorci, naftasi, gradjevinci, ratni placenici, kamiondzije po iraku...itd...
btw....ono o 183 dana vrijedi samo za pomorce...jer zakon o porezu na dobit i opci porezni zakon to tak ne tretira, vec samo pomorski zakon...
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 01:10   #171
Oporezivanje dohotka iz inozemstva

Pozdrav svima,

unaprijed se ispricavam ukoliko je ovo ili slicno pitanje vec bilo postavljano, i ako slucajno postavljam pitanje na krivom mjestu. Trebala bi mi pomoc/savjet oko jedne situacije.

Naime, posljednje dvije godine sam radio za jednu firmu u Irskoj, a sada s njima pregovaram oko nastavka suradnje, s time da bih nastavio raditi za njih iz Hrvatske. Nije tema, ali oni meni pokusavaju skinuti nesto sa place jer smatraju da idem u zemlju nizeg standarda (pa mi, jel, ne treba veca kolicina novaca), dok naravno, ja zelim zadrzavati sto vecu kolicinu svog zaradjenog novca.

Sad, malo sam gledao i proucavao, koje su mi sve mogucnosti i kako najbolje "prijavljivati" taj dohodak u Hrvatskoj i ono sto mi je palo na pamet kao "najbolja" opcija je iduce :

Firma mi vrsi uplatu na moj racun u HR sa naznakom "winnings" ili nesto slicno, sto bi u prijevodu znacilo da se te uplate na moj racun tretiraju kao dobici na kladionici (radi se o firmi koja jest kladionica). S ozbirom na to da pojedinacne uplate ne bi prelazile 40 tisuca kn, a zakon kaze da se porez naplacuje tek na pojedinacne dobitke na kladionici vece od tog iznosa, u mojoj "idealnoj" viziji ja bih zadrzavao cijeli taj iznos i ne bih uopce placao porez.

E sad, mene zanima koliko je to "cisto", tj u kolikoj sam opasnosti ako bih tako nesto radio. Teoretski, ne radim nista protuzakonito, jer to podrucje u HR nije zakonom do kraja definirano i radi se o dosta "sivom podrucju".

Naravno, itekako bih bio zahvalan na bilo kojoj drugoj ideji o eventualnom nacinu placanja sto manjeg poreza na ta primanja.

Konkretno, u usporedbi sa Hrvatskom, porezi u Irskoj su dosta mali, pa mi se trenutno na placi obracunava tek oko 10% poreza, dok bi se u Hrvatskoj, tj Zagrebu, na taj iznos placalo 40% poreza, sto mi je ipak dosta puno. Ako netko slucajno poznaje irski zakon, takodjer bi bilo ode velike pomoci, jer mozda postoji mogucnost da placu i dalje primam kao zaposlenik te firme na irski racun, pa si onda prebacujem tu lovu na svoj racun u HR po potrebi, ili dizem lovu sa bankomata, itd.

Uglavnom, svasta mi pada na pamet, al ni sam ne znam sto se od toga uopce moze, sto je "legalno" i koliko ce me zapravo sto kostati, pa bih zaista bio zahvalan na bilo kakvoj pomoci.

Hvala unaprijed
Guinness25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:39   #172
Quote:
Guinness25 kaže: Pogledaj post
zakon kaze da se porez naplacuje tek na pojedinacne dobitke na kladionici vece od tog iznosa, u mojoj "idealnoj" viziji ja bih zadrzavao cijeli taj iznos i ne bih uopce placao porez.
Kao prvo, nisam siguran da se ovo sa neoporezivanjem dobitaka do odredjenog iznosa odnosi i na prihode iz inozemstva.

Ako se radi o nekom ne bas sitnom iznosu, mislim da je najbolje otvorit dobitaski obrt ili doo. "Minimalac" + samo 20% poreza na dobit, jeftinije nego igdje u europi (manje vise).

Quote:
E sad, mene zanima koliko je to "cisto", tj u kolikoj sam opasnosti ako bih tako nesto radio. Teoretski, ne radim nista protuzakonito, jer to podrucje u HR nije zakonom do kraja definirano i radi se o dosta "sivom podrucju".
Pa to bi bila utaja poreza, naravno da to nije cisto. Ako ostvaris prihod na temelju rada, a to ne prijavis, odnosno namjerno drugacije deklrariras, naravno da to nije nimalo cisto.

Quote:
Konkretno, u usporedbi sa Hrvatskom, porezi u Irskoj su dosta mali, pa mi se trenutno na placi obracunava tek oko 10% poreza, dok bi se u Hrvatskoj, tj Zagrebu, na taj iznos placalo 40% poreza, sto mi je ipak dosta puno.
Kako samo 10%? Ovdje pise drugacije:

http://en.wikipedia.org/wiki/Taxatio..._of_income_tax

Quote:
Uglavnom, svasta mi pada na pamet, al ni sam ne znam sto se od toga uopce moze, sto je "legalno" i koliko ce me zapravo sto kostati, pa bih zaista bio zahvalan na bilo kakvoj pomoci.
Pa jesi li vec razmisljao o otvaranju obrta ili doo-a? Mnogi dodju kod nas otvorit firmu i prijave lazno boravise upravo zato sto se placa samo 20% poreza + minimalac. Ti ako u RH i zivis onda to naravno mozes sasvim legalno postic. Ovo s obrtom se ne isplati ako imas bas neki sitni promet.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 12:13   #173
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Kao prvo, nisam siguran da se ovo sa neoporezivanjem dobitaka do odredjenog iznosa odnosi i na prihode iz inozemstva.

Ako se radi o nekom ne bas sitnom iznosu, mislim da je najbolje otvorit dobitaski obrt ili doo. "Minimalac" + samo 20% poreza na dobit, jeftinije nego igdje u europi (manje vise).
Ovo prvo je dosta sivo podrucje. Evo sto ti zakon kaze o tome :

X. INOZEMNE IGRE NA SREĆU

Članak 68.

(1) Zabranjeno je:

1. sudjelovanje u inozemnim igrama na sreću ako se ulozi uplaćuju na području Republike Hrvatske,

Dakle, ulozi se ne uplacivali na podrucju Republike Hrvatske, vec u inozemstvu. Ljudi vec godinama na taj nacin povlace novce sa Moneybookersa i nitko nikada nije platio nikakvu kaznu. Uglavnom, imas tu zakon, pa procitaj ako ces imati vremena, jako nejasno i nedefinirano.

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakon_igre.asp



Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pa to bi bila utaja poreza, naravno da to nije cisto. Ako ostvaris prihod na temelju rada, a to ne prijavis, odnosno namjerno drugacije deklrariras, naravno da to nije nimalo cisto.
Otkad je to problem Salim se malo, jasno mi je da je to na odredjeni nacin utaja poreza, iako nitko ne moze dokazati na koji nacin je taj prihod ostvaren. A ja uvijek mogu ishodovati potvrdu da je prihod zaista ostvaren na taj nacin, a ne na temelju rada.



Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Kako samo 10%? Ovdje pise drugacije:

http://en.wikipedia.org/wiki/Taxatio..._of_income_tax
Takav mi je obracun place. Godisnje brutto 38k, a dobijam mjesecno oko 2800e. Imam neke porezne olaksice (ozenjen, stanarina, itd.) Nije bas 10, malo je vise, al je jos uvijek puno manje nego u Zagrebu.



Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pa jesi li vec razmisljao o otvaranju obrta ili doo-a? Mnogi dodju kod nas otvorit firmu i prijave lazno boravise upravo zato sto se placa samo 20% poreza + minimalac. Ti ako u RH i zivis onda to naravno mozes sasvim legalno postic. Ovo s obrtom se ne isplati ako imas bas neki sitni promet.
Naravno da sam razmisljao, ali prije toga pokusavam iscrpiti sve ostale opcije. U svakom slucaju, hvala na odgovoru i pomoci.
Guinness25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 13:17   #174
Quote:
Guinness25 kaže: Pogledaj post
Otkad je to problem Salim se malo, jasno mi je da je to na odredjeni nacin utaja poreza, iako nitko ne moze dokazati na koji nacin je taj prihod ostvaren. A ja uvijek mogu ishodovati potvrdu da je prihod zaista ostvaren na taj nacin, a ne na temelju rada.
U irge na srecu se ne razumijem ni 1% tako da necu nista govorit, ali ne bi mi bilo nezamislivo da te porezna uprava trazi uplatnicu za igru na srecu. U zakonima na http://www.lutrija.hr/Zakoni nisam nasao to sa 40.000 Kuna (iako znam da su mediji o tome pisali), jel znas gdje to uopce tocno pise?

Quote:
Naravno da sam razmisljao, ali prije toga pokusavam iscrpiti sve ostale opcije. U svakom slucaju, hvala na odgovoru i pomoci.
Jesi ti prije bas zivio u Irskoj? Ne kuzim tko ti je i gdje uplacivao mirovinsko i zdravstveno? Malo mi je cudno da se i to uz poreze placalo samo tih ~11%.

Mozda mozes nekim muljazama proc jos povoljnije, ali u drzavi u kojoj obicni radnici moraju placat oko 50% poreza i doprinosa, meni je bilo sasvim prihvatljivo placat samo tih ~25% (20% na dobit + porez i doprinosi na direktorski minimalac + troskovi firme) i to 100% legalno, i pri tome cak imat i zdravstveno osiguranje. Kod nas "sirotinja" placa 50% a ako zaradjujes vise onda lako nadjes nekulegalnu shemu.

Ne znam koji je to bio aranzman u Irskoj (mozda je poslodavac na taj bruto imao jos doprinosa), ali tesko da ces kod nas legalno doc do tako niskog postotka.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 14:06   #175
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
U irge na srecu se ne razumijem ni 1% tako da necu nista govorit, ali ne bi mi bilo nezamislivo da te porezna uprava trazi uplatnicu za igru na srecu. U zakonima na http://www.lutrija.hr/Zakoni nisam nasao to sa 40.000 Kuna (iako znam da su mediji o tome pisali), jel znas gdje to uopce tocno pise?
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_87_2128.html

Porez na dobitke od igara klađenja

Članak 52.

(1) Porez na dobitke od igara klađenja plaćaju fizičke osobe koje ostvaruju dobitke od igara klađenja.

(2) Porez na dobitke plaća se po stopi od 15% na dobitke iznad 30.000,00 kuna do 500.000,00 kuna, a po stopi od 20% na dobitke iznad 500.000,00 kuna.

(3) Porez na dobitke iz stavka 1. ovoga članka obračunava se i naplaćuje pri isplati dobitka, a obračun i uplatu obavlja priređivač igre klađenja. Osnovica za porez na dobitak je pojedinačni novčani iznos dobitka iznad 30.000,00 kuna.

Dakle nije 40, vec 30 tisuca, al meni ne igra ulogu.


Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Jesi ti prije bas zivio u Irskoj? Ne kuzim tko ti je i gdje uplacivao mirovinsko i zdravstveno? Malo mi je cudno da se i to uz poreze placalo samo tih ~11%.

Mozda mozes nekim muljazama proc jos povoljnije, ali u drzavi u kojoj obicni radnici moraju placat oko 50% poreza i doprinosa, meni je bilo sasvim prihvatljivo placat samo tih ~25% (20% na dobit + porez i doprinosi na direktorski minimalac + troskovi firme) i to 100% legalno, i pri tome cak imat i zdravstveno osiguranje. Kod nas "sirotinja" placa 50% a ako zaradjujes vise onda lako nadjes nekulegalnu shemu.

Ne znam koji je to bio aranzman u Irskoj (mozda je poslodavac na taj bruto imao jos doprinosa), ali tesko da ces kod nas legalno doc do tako niskog postotka.
Zivim jos uvijek u Irskoj Sve ovo pitam u vidu priprema za povratak, jer ovih dana pregovaram o placi, pa me zanima da li da forsam nesto veci iznos ili mogu na neki nacin rijesiti da placam manji porez, sto znaci da mogu pristati na nesto malo veci rez place. Ako ce se pregovori lomiti na tome, cisto da mogu odluciti do koje granice mogu ici.

Sto se tice doprinosa, nemam sad odrezak od place kod sebe, ali otprilike ide ovako : firma placa PRSI (to su nekakvi doprinosi), firma meni placa zdravstveno (oko 50eura mjesecno), a ako ja dobro kuzim, mirovinsko ne placamo niti ja niti oni, vec imam mogucnost da mi se skida 5% place za mirovinsko, a firma onda dodaje jos 5% na to. Nisam iskoristio tu opciju jer sam se svakako namjeravao vratiti u Hrvatsku. I naravno, placam "harac", ne znam tocno koliki je bio zadnji iznos, al mislim da je 1% place. Mislim da je to to.

Jasno mi je da bih trebao biti zadovoljan time da platim 20-25% poreza, nije mi to prelosa opcija, samo istrazujem eventualno bolje Recimo, pokusat cu vidjeti i da li postoji mogucnost da oni meni i dalje isplacuju placu na isti nacin, na racun u irskoj banci, vjerojatno bih izgubio nesto olaksica, al jos uvijek bi to bilo podnosljivo. A po ugovoru u dvostrukom oporezivanju, ako se ne varam, ne bih bio nista duzan platiti u HR.
Guinness25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 17:48   #176
Najsigurnije ti je da ti nitko nista ne placa na racune u Hrvatsku, tako si siguran da nemas problema sa drzavom. Drzi pare u inozemstvu i dizi ili preko bankomata ili odi svakih par mjeseci tamo i prenesi cash preko granice.
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 17:00   #177
uletio je frendu jedan honorarni posao u inozemstvu.strana firma sve vani.

isplata u eurima.jel se isplati otvoriti racun u recimo njemackoj da bi oni to tamo isplatili a ne da ide kroz ove nase banke i porezni sistem
__________________
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 12:20   #178
Isplati se, ali je protuzakonito

Ne smiješ imati račun vani, za kojeg ne znaju naši.

Tako da, više od ovoga na forum.hr ti ne smijemo reći.
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 18:40   #179
Quote:
LudaPtica kaže: Pogledaj post
Ne smiješ imati račun vani, za kojeg ne znaju naši.
Od 1.1.2011 smiješ.
kopija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 11:03   #180
Quote:
kopija kaže: Pogledaj post
Od 1.1.2011 smiješ.
Opa, novi zakon/pravilnik ?

Koji, gdje ? (hvala)
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:01.