Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2005., 08:27   #101
Quote:
Secundo kaže:
Pokušavaju već desetlječima. Za sada šljaka samo fuzijska bomba.

Aha. I to fenomenalno. Pitaj starosjedioce Bikini atola

Sto se tice tokamaka i fuzijske energije, ne bude tu jos kruha slijedecih nekoliko desetljeca. Zapelo je sa stabilnoscu plazme pri visokim magnetskim poljima i velikoj akceleraciji (za dobivanje visoke temperature treba plazmu ubrzati). I tako je vec posljednjih 20-ak godina. Jos prije 30 godina su tvrdili kako je fuzijska energija na domak ruke, jos samo par godina i tu je. I danas tvrde isto.

Nedavno su tek uspjeli dobiti nekoliko neutrona u tokamaku, sto je pokazatelj pocetka fuzijske reakcije. Sada treba tu reakciju i odrzavati, a tu su tek pravi problemi. Inace, za dobiti tih par neutrona trebala iim je jos jedna nuklearna elektrana koliko su struje potrosili

Umjesto tokamaka, bilo bi puno zgodnije ulagati u lasersku fuziju ili fisiju s malom kolicinom goriva. I nastaviti razvoj nuklearne energije, oplodne reaktore itd. Ne treba nam fuzijska energija da bismo rijesili energiju svijeta za sva vremena. I napredne nuklearke su itekako dovoljne.

Quote:
Aham, što znači da možeš uštediti nekih 10 do 15% gubitaka u dalekovodima (najmoderniji gube još manje), odnosno isto toliko kod elektromotora. Ne zvuči kao energetska revolucija.
Nije toliko stvar u prijenosu energije vec u skladistenju. Sa supervodicima ne trebaju ti vise automobili na fosilna goriva, nema vise baterija i akumulatora. Ne trebaju ti vise uopce fosilna goriva. Svu struju koju proizvedes u elektrani mozes pohraniti u supervodic, a svi strojevi mogu raditi na struju.

Quote:
Da, samo što u praksi nitko nije uspio napraviti tako dugačku ugljikovu nit. I sve kad bi uspio, kako bi se to ponašalo pri vjetru, kiši, hladnoči (što ako se uhvati led?), ... ukratko, nije praktikabilno.
Uf - je, i te kako je praktikabilno. To su najcvrsci materijali na zemlji, nekoliko desetaka puta cvrsci nego dijamant. Kemijski neaktivni, savrseni izolatori, savrsenih fizickih i mehanickih svojstava. Kisa i hladnoca definitivno ne bi imali neki utjecaj, kao sto nemaju na dijamant. Jedini je problem sto je danas najduze vlakno dugo jedva koji mikron. Osim toga, nanovlakna imaju cijeli niz drugih 'dobrih' svojstava - supljine u sebi koje bi mogle apsorbirati ili otpustati tocno odredene molekule, itd itd. Definitivno nova tehnoloska revolucija.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2005., 08:44   #102
Quote:
Hmmm kaže:
Po meni , laiku , buducnost energetske zadovoljenost je u :
1. Fuzijski reaktor
Koliko sam ja skuzio njih 10-ak bi , naravno u teoriji , zadovoljilo cijelu potrebu svijeta . Procjena 15 godina do prvog ukljucivanja i proizvodnje , 30+ za komercijalu.
Mislim da je za komercijalu potrebno jos barem 100 godina... ozbiljno, ovo danas nikuda ne vodi. Sada su napokon shvatili kako se radi o toliko velikom projektu i istrazivanju da jedna drzava nema dovoljno sredstava da ga samostalno financira, pa su se udruzili (Japan, EU). Ali sada se natezu gdje ce graditi taj reaktor, i tako unedogled vec zadnjih nekoliko godina.

Quote:
MEne iskreno muce ovi lobiji energetski , nebih bas bio siguran
da vec nije izmisljena neka energija koja je jeftina tzv.free energy
Nece oni tako lako dati svoj dio kolaca nikada.Makar krv lili.
Ha, gledaj, tako su mogli reci i prije 100 godina kada je nafta zamijenila ugljen, pa prije 200 godina kada je ugljen zamijenio konje i vodu... Uvijek postoje lobiji, ali nisu niti oni drveni, a niti svemoguci (dobro, neki i jesu - npr 7 sisters & Rockafeller i njihovo inscenirano povecanje cijene nafte).

Quote:
Postoje razni ljudi koji bivahu ubijeni jer su bili na pragu otkrica
svakavih stvari (ove stvari sam gledo na tv 'Na rubu znanosti').
Uf, ne trebas vjerovati svacemu. A pogotovo ne emisiji tipa 'Na rubu znanosti'. Iskreno, takva emisija nema puno veze sa znanoscu i uglavnom laprdaju gluposti koje veze nemaju s fizikom i stvarnim svijetom. Tu i tamo im se zalomi da stvarno dovedu strucnjaku i nesto pametno kazu, ali uglavnom je sve to jadno, neistinito, SF i bajkovito. Cim se pojavi Plecko na ekranu ili okreni program ili se smij njegovim biserima... Nisu badava tu emisiju prozvali 'Na rubu pameti'.

I tu ne mislim na vanzemaljce i slicna senzacionalisticka prenemaganja, vec iskljucivo na teorije koje se kose fizikalnim zakonima i znanstvenim istrazivanjima.

BTW slobodne energije jednostavno nema jer se to protivi osnovnim zakonima fizike. Da bi energiju dobiju, moras 'otkljucati' neko stanje, uloziti energiju i tek tada dobiti stanje jos nize energije. Price oko energije vakuuma i zero point energy su price onih koji ni ne znaju sto je to. A slobodna energija u vidu hladne fuzije je isto tako skoro pa nemoguca. Dobro nas uci slucaj Pons & Fleischmann.

BTW, hvala za sok i pohvale
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2005., 15:54   #103
Drzi vodu , mozda si malo veci skeptik od mene sto se buducnosti tice......mozda se prenaglio sam procjenom da ce fuzija brzo.
Al nece za 100 godina , sigurno ce prije. O tome ovisi dosta faktore osim same znanost (lova , politicka situacija)

Istina je sto kazes za plecka , liq je luuuud !

E pitanje :

Sto nije shema da su inžinjerstvo i strojarstvo znali u povjesti iznenaditi cak i najvece znanstvene teoreticare?

Samo se nebi slozio s onim sto si komentirao o naftnim lobijima.
Kazes prije su bili drvni i sl. lobiji.
Nisu stari , danas ovaj nafno-vojni lobi zaista kontrolira svijet.
U proslost se nije takva lova vrtila , nafta je zaista ogromna para i tu gospodarsko interesna udruzenja prerastaju i same vlade.

Jos jedno pitanje glede supravodljivosti :
Vec je postignuta na nekim bjesnim temeperaturama , znaci korisiti se.
Sad mene zanima , za tu supravodljivosti na kucnoj temepraturi
zar nije shema da je to zapravo luck jer treba pogodit nekakvu slitinu s tocnim omjerima odredjenih elemenata da bi kao takva bila supravodljiva.
I jedno teorijsko pitanje
Kad bi zazivila ta supravodljivost , sto bi sve radilo na full malim volazama , bez gubitaka pri transportu i distribuciji .Jesam li ja to tocno shvatio .. puno veca iskoristvost struje jel tako.

Aj pucaj !
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2005., 20:52   #104
Quote:
Hmmm kaže:
Drzi vodu , mozda si malo veci skeptik od mene sto se buducnosti tice......mozda se prenaglio sam procjenom da ce fuzija brzo.
Al nece za 100 godina , sigurno ce prije. O tome ovisi dosta faktore osim same znanost (lova , politicka situacija)
Nece prije, gotovo sam siguran. Otprilike za razvoj komercijalnog modela treba onoliko godina koliko je trebalo za razvoj prototipa. Vec je proslo vise od 50 godina od nekontrolirane fuzije, a mi jos nemamo niti prototip. Sto je najgore, nije se puno maknulo sa razine iz 70-ih godina. Znaci jos najmanje 60-ak godina za komercijalni model, a malo slobodnija procjena daje mozda i 100 godina.

Quote:
Sto nije shema da su inžinjerstvo i strojarstvo znali u povjesti iznenaditi cak i najvece znanstvene teoreticare?
Ne bas. Posebno ne inzinjerstvo i strojarstvo. Sva velika otkrica koja su se kasnije primijenila prakticno uglavnom su otkrivena na fundamentalnom nivou ili na niskom praktickom nivou. Dokaz tome je otkrice tranzistora koje su otkrili dvojica fizicara baveci se fundamentalnim istrazivanjima. Uglavnom to tak ide, i zato su fundamentalna istrazivanja od ogromne vaznosti. Ne mozes otkriti nesto slucajno, tek tako bez da znas osnovne fizikalne principe po kojima bi tvoje otkrice trebalo funcionirati.

Quote:
Samo se nebi slozio s onim sto si komentirao o naftnim lobijima.
Kazes prije su bili drvni i sl. lobiji.
Nisu stari , danas ovaj nafno-vojni lobi zaista kontrolira svijet.
U proslost se nije takva lova vrtila , nafta je zaista ogromna para i tu gospodarsko interesna udruzenja prerastaju i same vlade.
U je, itekako se vrtila velika lova. Jos tamo od 16. stoljeca i velikih geografskih otkrica. Na pocetku su ekonomiju drzale drzave i nacije pa je ekonomska borba bila najcesce i medudrzavni sukob. No razvojem velikih kompanija, poput istocnoindijske ili zapadnoindijske kompanije stvar se potpuno promijenila. To su bile multinacionalne kompanije koje se pokretale i zaustavljale ratove jos u 17. stoljecu. I njima definitivno nije islo u korist tehnoloski razvoj i odmak od snage vjetra jer su parnim turbinama jako izgubile. Slijedece imas velike zeljeznicke kompanije koje su kontrolirale pola evrope i SAD-e (npr Orijent express), a njima definitivno nije bilo u interesu razvoj benzinskog motora. Dakle, slicno kao i danas


Quote:
Jos jedno pitanje glede supravodljivosti :
Vec je postignuta na nekim bjesnim temeperaturama , znaci korisiti se.
Pa postignuta je, ali se ne koristi prakticno jer nema smisla, a i sku.po je. Osim u specijaliziranim uredajima

Quote:
Sad mene zanima , za tu supravodljivosti na kucnoj temepraturi
zar nije shema da je to zapravo luck jer treba pogodit nekakvu slitinu s tocnim omjerima odredjenih elemenata da bi kao takva bila supravodljiva.
E pa mnogi tako misle. Problem je sto ni danas ne znamo fundamentalnu pozadinu supravodljivosti, odnosno ne znamo njezino porijeklo niti fizikalne zakone koji njome upravljaju. Postoje neki modelu, ali oni ne uspjevaju problem objasniti u potpunosti. A ako ne razumijes problem u potpunosti, tada niti ne znas kako pripremiti materijale da imaju zeljeno svojstvo. Za sada se sve temelji na pukom pogadanju, ali sumnjam da ce se doci daleko ako se napokon ne razumije problem u potpunosti. Jer ovo je kao trazenje bisera u zamracenoj dvorani doma sportova.

Quote:
I jedno teorijsko pitanje
Kad bi zazivila ta supravodljivost , sto bi sve radilo na full malim volazama , bez gubitaka pri transportu i distribuciji .Jesam li ja to tocno shvatio .. puno veca iskoristvost struje jel tako.
Pa stvar je u tome da vise ne bi imao niti gubitaka niti zagrijavanja. Zamisli procesor sa supravodljivim karakteristikama - nema disipacije energije, nema grijanja, nema 'bjezanja' elektrona zbog grijanja, nema cekanja pri nabijanju kondenzatora. Time bi racunala radila nekolik redova velicine brze.

A zamisli tek ultrabrze levitirajuce vlakove na magnetskim jastucima koji nemaju nikakvog trenja s podlogom.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 11:03   #105
Quote:
El Tomo kaže:
Nije toliko stvar u prijenosu energije vec u skladistenju. Sa supervodicima ne trebaju ti vise automobili na fosilna goriva, nema vise baterija i akumulatora. Ne trebaju ti vise uopce fosilna goriva. Svu struju koju proizvedes u elektrani mozes pohraniti u supervodic, a svi strojevi mogu raditi na struju.
Možeš li ovo malo pojasniti? Čuo sam za efekt, ali primjena je praktički nemoguća. Veli Wikipedia:To achieve commercially useful levels of storage, around 3,600 GJ, a SMES installation would need a loop of around 100 miles (160 km).
Quote:
El Tomo kaže:
Uf - je, i te kako je praktikabilno. To su najcvrsci materijali na zemlji, nekoliko desetaka puta cvrsci nego dijamant. Kemijski neaktivni, savrseni izolatori, savrsenih fizickih i mehanickih svojstava. Kisa i hladnoca definitivno ne bi imali neki utjecaj, kao sto nemaju na dijamant. Jedini je problem sto je danas najduze vlakno dugo jedva koji mikron. Osim toga, nanovlakna imaju cijeli niz drugih 'dobrih' svojstava - supljine u sebi koje bi mogle apsorbirati ili otpustati tocno odredene molekule, itd itd. Definitivno nova tehnoloska revolucija.
Pa, ovdje je bila priča o kablovima dugačkim nekoliko stotina km, koji bi išli u svemir. A mi smo tek kod nekoliko mikrometara. Ovo ostalo (apsorpcija i otpuštanje molekula) zaista krije još veliki potencijal.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.