Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2008., 22:28   #21
Quote:
S.Andrej kaže: Pogledaj post

Ok, Srki da rezimiram ovo što si naveo - tišina je u biti celibat. I ti se nadaš da će jednom ovaj narod to prihvatit? Jerbo je i Bog u celibatu. WTF?

Jesi li to možda iša kod onih izgubljenih Hare Krishna nevoljnika, jer oni tako nešto propovjedaju?
Ma kakvom celibatu, ko je spomenuo kakav celibat. Ja ti pricam o ljubavi u upotrebljavanja zivotne enregije u dobre svrhe. Sta ima dobro u drkanju? Dali je za tebe razlika masturbiranje i vodenje ljubavi sa zenom. Jel to za tebe isto? Prolijes malo svoje sperme i rezultat je isti il ipak ima ljubav u tvom zivotu neku vrednost pa time ne mores enaciti d**** sa ljubavi a seks bi trebo bit iz ljubavi?

Kontas li ti sta ti ja govorim? Kakav celibat ?? ne propovjeda to niko bar ne meni, to je moje osobno razmisljanje, sto mozda jest do neke mjere malo potaknuto nekom literaturom ali su to bile samo upute do mojih zakljucaka. To je to moje shvacanje i tako si ja predstavljam ovaj zivot. U ljubavi a ne tolko u onome sto vidim i sto mogu dokazati nekim einstajnovim formulama. Kontas?
srki2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 22:44   #22
Quote:
S.Andrej kaže: Pogledaj post
Ne bi baš rekao da se tišina postiže tako da se vježba kontroliranjem i samosavladavanjem u interakcijama sa okolinom.
Pa mislih utoliko što ti u najmanju ruku daje vrijeme da nađeš najbolji način da ju vježbaš.
Quote:
S.Andrej kaže: Pogledaj post
To je isto kao da kažeš da se celibat najbolje prakticira ako je gola žena kraj tebe.
Smiješno. To je prije dobro za karakter.
Quote:
S.Andrej kaže: Pogledaj post
Mislim da su interakcije lakmus papir koliko ti je um stvarno tih, a ovo gore navedeno metode kako da ga se pretjerano ne uztalasa.
Da li je tišina znači potpuno odsustvo svakog zvuka, ili samo smiren um? Je li ona stvar izbora da li nešt reć ili prešutjet. Ili je tišina uma potpuna perceptivnost zvukova izvana?

Najbolje bi onda bilo ovaj post držati praznim.
evascube is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 22:51   #23
Kad pricamo o tome moramo uzeti u obzir ko stvara to talasanje i smeta tisinu. To je ego. On ne zna da zivi u tisini. On je osjetljiv na vanjske interakcije. Kad se potpuno rjesis vanjskih interakcija onda nema ega...upotrebljavas svoju zivotnu energiju u punom smislu onda ides putem koji ti je odredjen. Svi mozemo barem za neki tren pogledati na taj put i uvideti da li smo na pravom putu. Najlakse je to uociti kad ego nije prisutan.
srki2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 22:57   #24
Quote:
Da li je tišina znači potpuno odsustvo svakog zvuka, ili samo smiren um? Je li ona stvar izbora da li nešt reć ili prešutjet. Ili je tišina uma potpuna perceptivnost zvukova izvana?

Najbolje bi onda bilo ovaj post držati praznim.
Tisina znaci potpuno odsustvo ega. U ovom kontekstu u kojom je napisano onih 9 . tacki.
Kao i svaka druga vjera i religija mislim da bi trebale imat istu paralelu. Sve streme prema mudrosti duse...prevazilazenje ega, smrtnosti
srki2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 22:58   #25
Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Ma kakvom celibatu, ko je spomenuo kakav celibat. Ja ti pricam o ljubavi u upotrebljavanja zivotne enregije u dobre svrhe. Sta ima dobro u drkanju? Dali je za tebe razlika masturbiranje i vodenje ljubavi sa zenom. Jel to za tebe isto? Prolijes malo svoje sperme i rezultat je isti il ipak ima ljubav u tvom zivotu neku vrednost pa time ne mores enaciti d**** sa ljubavi a seks bi trebo bit iz ljubavi?

Kontas li ti sta ti ja govorim? Kakav celibat ?? ne propovjeda to niko bar ne meni, to je moje osobno razmisljanje, sto mozda jest do neke mjere malo potaknuto nekom literaturom ali su to bile samo upute do mojih zakljucaka. To je to moje shvacanje i tako si ja predstavljam ovaj zivot. U ljubavi a ne tolko u onome sto vidim i sto mogu dokazati nekim einstajnovim formulama. Kontas?
Šta si se razžestia, .....ajmo Srki, peace of mind, tao te ching, sjeti se onog što si gore preveo .... ne ljuti se

reka si:

Quote:
zene vecinu zivota imaju te menstruacijske cikluse, kod toga je meni nekako logicno da tada u zene ta zivotna energija ide u prazno bas kao kod muskaraca u vreme onog....
pa sam pomislio ..... momak priča o celibatu.
Ali.....
sad razumijem tvoju poantu: nema drkanja nego voditi ljubav sa ženskom (koja doduše još uvijek mora imati menstruacije) i onda je peace of mind....
ili moć tišine uma. Fakat. Sve dok se ponovno um ne uznemiri. Nakon čega opet valja vodit ljubav.
S.Andrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 23:07   #26
Quote:
S.Andrej kaže: Pogledaj post
Šta si se razžestia, .....ajmo Srki, peace of mind, tao te ching, sjeti se onog što si gore preveo .... ne ljuti se

reka si:


pa sam pomislio ..... momak priča o celibatu.
Ali.....
sad razumijem tvoju poantu: nema drkanja nego voditi ljubav sa ženskom (koja doduše još uvijek mora imati menstruacije) i onda je peace of mind....
ili moć tišine uma. Fakat. Sve dok se ponovno um ne uznemiri. Nakon čega opet valja vodit ljubav.



Ma nisam se ozbiljno razžestio vec mi nije bilo jasno od kud ti zakljucak da sam mislio na kakav celibat. Celibat je meni neprihvatljiv. Ali isto tako ako vodimo ljubav sa zenom trebao bi bit samo iz ljubavi. Ne iz nekih...onih znas bolesnih stvari

Ja mislim, mada nisam o tome nesto istrazivao ali mislim da bi trebalo bit moguce, da zena kad procisti svoj duh i ako zazivi u tisini...trebala bi se rjesit menstruacije......trebalo bi tak bit...
Ipak je razlika izmedju muskarca i zene...svako ima svoju ulogu koji bi trebali ziveti u cjelosti i ljubavi....damn kako mi je ovo tezko objasnjavat...jednostavno vidim slike a nemam rjecnika za izrazit
srki2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 23:11   #27
A ja sam onda krivo pretpostavila da Srki samo 'pere' sa sebe misli koje stoje između njega i potpune tišine...
evascube is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 23:16   #28
Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post

Ja mislim, mada nisam o tome nesto istrazivao ali mislim da bi trebalo bit moguce, da zena kad procisti svoj duh i ako zazivi u tisini...trebala bi se rjesit menstruacije......trebalo bi tak bit...
Ipak je razlika izmedju muskarca i zene...svako ima svoju ulogu koji bi trebali ziveti u cjelosti i ljubavi....damn kako mi je ovo tezko objasnjavat...jednostavno vidim slike a nemam rjecnika za izrazit
Meni nije poznata veza između pročišćenog duha i prestanka menstruacije. Ustvari trenutno vjerujem/osjećam da je taj ciklus svet i da nije nikakva zapreka duhovnoj čistoći. Odakle ti kopaš to ??
evascube is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 23:56   #29
Quote:
evascube kaže: Pogledaj post
Da li je tišina znači potpuno odsustvo svakog zvuka, ili samo smiren um? Je li ona stvar izbora da li nešt reć ili prešutjet. Ili je tišina uma potpuna perceptivnost zvukova izvana?

Najbolje bi onda bilo ovaj post držati praznim.
Um ne postoji kao takav. Ne može ga se naći, napipati, uprit prstom i pokazat gdje je u mozgu i sl. Isto kao što npr ne postoji hodanje.
Hodanje je aktivnost. Tako je i um neprestana aktivnost.

Tišina se ne uspostavlja njegovim zaustavljanjem, jer to je nemoguće.

Ona se uspostavlja promatranjem ove aktivnosti. Unošenjem svjesnosti u prolazak misli, osjećaja, fenomena. Tako postajemo svjedok (drashta ili sakchhi - da se malo napravim važan sa sanskritom ).....

Misli i dalje prolaze, odlaze, aktivnost i dalje traje (doduše bitno smanjena) - ali ono što je najvažnije mi više nismo poistovjećeni s njom. I to je onda tišina.

Osim stanja promatrača svi drugi oblici svijesti donose poistovjećenje s umom i samim tim nemir.
S.Andrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 23:58   #30
Quote:
evascube kaže: Pogledaj post
Meni nije poznata veza između pročišćenog duha i prestanka menstruacije. Ustvari trenutno vjerujem/osjećam da je taj ciklus svet i da nije nikakva zapreka duhovnoj čistoći. Odakle ti kopaš to ??
Taoizam uci da muskarac najvise energije izgubi sa ejakulacijom, a ženske sa menstruacijom. Zena u 30 godina menstruacijskog ciklusa izgubi od 30 do 40 odsto energije. Posebnim treninzima mozemo tu eenrgiju koja nepotrebno izlazi promjeniti u zivotnu energiju koja je potrebna unutrasnjim organima i zljezdama sa unutrasnjim izlucivanjem, mozgu ili je mozemo promjeniti u duhovnu energiju. Taoisti su spoznali da cuvanje ili obnavljanje energije produzava i daje zdraviji zivot. Kraj krajeva ako bi stvarno mogli ziveti kao Tao onda bi zivjeli u "celibatu" ali samo vanjskum. Tu energiju koja izlazi napolje moguce je okrenuti prema sebi i gore...ali to je vec druga prica...

Laku noc!
srki2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 00:10   #31
Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post


u tisini...trebala bi se rjesit menstruacije......trebalo bi tak bit...
Ipak je razlika izmedju muskarca i zene...svako ima svoju ulogu koji bi trebali ziveti u cjelosti i ljubavi....damn kako mi je ovo tezko objasnjavat...jednostavno vidim slike a nemam rjecnika za izrazit
Sve ok, srki razumijem te .....
Ono što mislim, a u vezi čega ćemo se složiti, je da je vođenje ljubavi jedna od rijetkih aktivnosti gdje um nema šta tražiti, jer ako se umiješa "we have problems with launching, Huston". I ne samo sa lansiranjem nego i sa izvedbom, sa užitkom, sa orgazmom ....

Zato se um više manje stiša dok vodimo ljubav i kao da ne postoji. Osim toga zaustavlja se i vrijeme. I naposljetku ako stvarno vodimo ljubav (ne seksanje nego baš vođenje LJUBAVI) onda nestaje ego u predavanju drugoj osobi. Postajemo jedno sa objektom ljubavi.

Tako vođenje ljubavi MOŽE biti duboko duhovno iskustvo, jer te iste tri stvari se događaju i u meditaciji (stišavanje uma, nestajanje vremena, nestajanje ega) i dovode do samadhija.
S.Andrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 01:16   #32
Smile

evo jedan jako dobar citat koji upucuje na to sto je zapravo ta "tisina" to smo zapravo pravi mi, nase vise ja, bog, ljubav, svemir ili kako god to zvali


„Medutim, ako zelite za dijelic sekunde mozete skliznuti iza uloge. Kad citate ove stranice okrenite pozornost na onoga tko cita. Odmah ce te osjetiti svjesnost koja je budna, pozorna, neukljucena, tiha no ipak intezivno ziva, sto ste zapravo ucinili? Prekinuli ste cin promatranja da bi ste vidjeli promatraca.“ „Ovaj trik pruza nam uvid u apsolutnu sigurnost postojanja jer iznad svakog promatranja nalazi se nepromjenjivi promatrac. Taj vidjelac je bezimeni cinitelj svakog dogadaja ogranicenog vremenom, Taj vidjelac – to ste vi.“
by deepak chopra iz put carobnjaka

spoznaja i duhovni rast su smisao zivota a konstantno prebivanje unutar sebe (u tisini) je cilj

sve ostalo je pozornica, glumci, kulise etc. pa i mi sami, tj ono sto nazivamo sobom (nase tijelo, misli, stavovi, emocije i odredena kolicina energija koja nam je dana na koristenje za ovog zivota etc)

tu energiju trosimo aprolutno svime sto radimo osim prebivanjem u tisini i radnjama koje iz toga proizlaze

znaci hranjenjem, sexom, besmislenom pricom, razmisljanjem, prozivljavanjem emocija, strahova etc se gubi ta energija

a za vrijeme meditacije energija raste tako da ljudi koji su na odredenom stupnju razvoja izgube ljudske potrebe kao npr potrebu za hranom, oni zive na prani iliti bozanskoj energiji jer su toliko procisceni, zdravi, uskladeni i otvoreni da energiju crpe iz samog izvora

jos par citata iz iste knjige

„Kako mozete biti tako smireni?“ pitaju smrtnici. A carobnjakov odgovor je: „Pogledajte unutra, tamo gdje se nalazi samo mir.“

„Scena se mijenja, vidjelac ostaje isti.“

„Vase tijelo je samo mjesto koje vasa sjecanja nazivaju domom.“
keala is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 01:45   #33
Quote:
S.Andrej kaže: Pogledaj post
Tako je i um neprestana aktivnost.

Tišina se ne uspostavlja njegovim zaustavljanjem, jer to je nemoguće.

Ona se uspostavlja promatranjem ove aktivnosti. Unošenjem svjesnosti u prolazak misli, osjećaja, fenomena. Tako postajemo svjedok (drashta ili sakchhi - da se malo napravim važan sa sanskritom ).....

Misli i dalje prolaze, odlaze, aktivnost i dalje traje (doduše bitno smanjena) - ali ono što je najvažnije mi više nismo poistovjećeni s njom. I to je onda tišina.

Osim stanja promatrača svi drugi oblici svijesti donose poistovjećenje s umom i samim tim nemir.
Tišina se uspostavlja na više načina stanje promatrača jedno je od njih koje smanjuje mentalnu aktivnost, donoseći mir i tišinu.
Isto tako i neke gore navedene tehnike smanjuju mentalnu aktivnost i donose tišinu i mir.
Boravak u prirodi na nekom mirnom i tihom mjestu također donosi mir.
Spavanje donosi tišinu i mir.
Tako da stanje promatrača nije jedino koje može donesti mir i tišinu.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 02:19   #34
Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post
Um ne voli tisine, jer je neogranicena, brezlicna i neodredjena. Zato voli zvuk, jer je, slicno kao misli, ogranicen, izmerljiv i prilagodljiv. Um izbjegava tisinu; zato jer tisina predstavlja za ego "zvuk" smrti. Buka ili stalno pricanje trosi nas qi nasu energiju
Komunikacija je postala u danasnjem drustvu jedan od fondamentalnih faktora.
Nismo svi nadareni za komunikaciju.Zato postoje stotine kurseva da bih popravili,ili naucili komunicirati.

Ja sam uvijek asocirala tisinu i smrt.Cijeli moj zivot sam se plasila tisine iz tog razloga.

Uvjek sam se nelagodno osjecala u drustvu ljudi koji sute.Imala sam dojam da sa tisinom zele dokazati da su superiorni,ili da su inferiorni.Nisam se mogla nikada opustiti u prisustvu takvih individua.

Svi mi nosimo u nasem subconscientu markantne dogadjaje iz nasega dijetinjstva,koji nas koce u razvoju jedne kvalitetne komunikacije.

Morala sam da napravim jednu dugu terapiju da bih konacno pronasla faktor koji me sprecava da komuniciram korektno sa ljudima koji me okruzuju.

Zadnje uređivanje Dragan : 06.10.2008. at 00:15. Reason: pogresno quotovanje
colibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 10:27   #35
Quote:
keala kaže: Pogledaj post
...
tu energiju trosimo aprolutno svime sto radimo osim prebivanjem u tisini i radnjama koje iz toga proizlaze

znaci hranjenjem, sexom, besmislenom pricom, razmisljanjem, prozivljavanjem emocija, strahova etc se gubi ta energija
...
Koliko je samo Bog izgubio energije stvarajuci ovaj svet !

Nego kad ste se vec uputili u te taoisticne vode, pade mi na um jedna stara zen prica, koja govori o prirodnom nastavaku smirenosti uma, naime smirenom delovanju, ne-delovanju, wu weiu.

Dok je zena radila u kuci sedeo Crnogorac u dvoristu.
U jednom trenutku on povika: "O zeno, imamo li jos onaj serum protiv zmijskog ujeda ?!"
Ona ce na to: "Imamo, a sto ce ti, nije te valjda zmija ujela ?!"
ON : "Nije, bogumi, ali evo ide !"

PS
Pa se posle cudimo sto nam narod izumire - sve je to zbog smirenosti uma i wu weia.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 14:07   #36
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Pa se posle cudimo sto nam narod izumire - sve je to zbog smirenosti uma i wu weia.

Nije lenjstvovanje wu-wei, već život 's tokom', prihvatanje i istovremeno odbacivanje svega što dolazi, skakutanje iz trena u tren tako što se prethodni zaboravi, a o idućem se i ne razmišlja, beskrajno putovanje kojim se putuje bez cilja i svrhe i namere i smisla i na kome se više ne razdvajaju i razlikuju putnik i put kojim on putuje, pa i samo putovanje se više ne definiše i ne doživljava kao takvo, jednostavno 'nepodnošljiva lakoća postojanja'. Svako delovanje je istovremeno ne-delovanje, u zavisnosti od toga iz kog se ugla gleda. A 'smireni um' je zapravo 'unutrašnja tišina' koja nastaje onda kada se um suoči sa vlastitom nemogućnošću spoznaje bilo čega, kada se sva verovanja razlome i 'spadnu' sa njega, a on slobodan i nesposoban da se za bilo šta veže, zbunjen i začuđen, ostane u miru i tišini.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 00:08   #37
Thumbs up

Odlican tekst srki2311, hvala na prijevodu.
Neke od prevedenih napisanih recenica samo su potvrdile ono sto ponekada prakticiram u komunikaciji sa sobom i drugima.
Jos jednom hvala.
Mislim jos reci, ukolio bi nesto od ovoga cesce bivalo primjenjeno, dolazilo bi do manje nesporazuma uvjetovanih iskljucivo blebetanjem motoriziranim sebeljubljem i tvrdoglavoscu - izvorima nevolje.

K tomu jos bih nadodala jos jednu tipicnu "nevolju" i bolest, "zapadnog covijeka" , a to je manija kritikovanja. Cesto neogranicena sloboda zna kod neodgovornih blebetavih pojedinaca dovesti do toga, da okolini nanesu svojom bolesnom kritik-ovisnoscu neogranicenu stetu. Kad kritikikovanje postane manija i bolest pa se misli da se, bez strucnog znanja, razumjevanja, moze o svemu suditi i blebetati bez poznavanja uzroka.
Pametovanje na svim oblastima bez detaljnog poznavanja materije je stvaranje medjusobnih nevolja i izvor nesporazuma.
Misli se da se o svemu i na sve ima sto reci.
lea* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 00:14   #38
Thumbs up

Quote:
srki2311 kaže: Pogledaj post




2. Budite ogledalo, slusajte i zrcalite. Univerzum je kao ogledalo, koje prima vase misli, osjecaje, pricanje i djela te vam jih vraca. Tako vas definira i oblikuje. Ako se jednacite sa uspjehom, bicete uspjesni. Ako se jednacite sa neuspjehom, postignit cete neuspjeh. Znači vaš je život jednostavno vanjska manifestacija vaseg unutrasnjog razgovora. Da bi bili u svom svakodnevnom zivotu kao Univerzum: kad govorite, oprezno slusajte i umjesto da bi reagirali na slusano sa zagovaranjem svojih stavova, osjcecaja, jednostavno i bezosjecajno zrcalite sugovornikove rječi. Na primer: ako vam neko kaze "Mislim da ste pacov," jednostavno odgovorite "U redu, to zvuci kao da vi mislite, da sam ja pacov. Dali je to uredu?". Probajte biti bezosjecajno ogledalo. Na taj nacin, iako ste govorili, vaš um ostaje tih, zato jer niste itrazili svog misljenja ili reakcije. Umjesto toga pomogli ste sugovorniku, da je poceo pricati sam sa sobom! To je nacin mudraca, koji nema vlastitog uma; uzima u obzir um obicne osobe, kao da je to njegov um.


3. Budite nejasni i dvoumni. To je isto tako dio bezlicne, tihe i istinoljubive osobe. Ako sa sigurnoscu izrazite konacnu tvrdnju, onda ste nesto rekli. A ako ste nejasni i i dvoumni onda u principu niste rekli nista, u principu ste negovoreci. Tako ste puno blize istini, kao da bi trazili nesto precizno/definirano. Zato jer je Tao/Svjetlo beskrajno, nije definirano. Ne postoji nista, za sto bi mogli reci, da je krajnje i gotovo. Znaci ako ste nejasni i dvoumni, onda ste blizu istine. A ako ste precizni i sigurni u nesto, onda se pretvarate, da znate nesto, sto zapravo ne znate i nije istina. Znaci mozemo reci "Laž/kriva vjera je slična istini s Velika Istina je slicna lazi.



4. Ne razotkrivajte, ne zagovarajte i ne hvalite samoga sebe. Kad razotkrivate, zagovarate ili hvalite samog sebe, onda se izpostavljate, dizete se na vrh svojih prstiju. Kad izpistavljate samog sebe onda ste ranjivi i lako ponizani. Tako postanete taoc slike koju ste projecirali; naime ljudi ce ocekivati, da cete uvjek biti ono sto ste rekli da jeste. Ako sutite o dogadjajima i detaljima svog zivota, onda ste oslobodjeni tudjih misljenja i tako ostanete nevidljivi, tajanstveni, bezdanji, neidentificirani - takvi kao sto je bezkrajni Tao!


5. Ne takmicite. Umjesto toga postavite se ispod ljudi. Dok slusate ljude, budite oprezni i ne pravite se briljantnije, dovršenije od ostalih. Ako neko kaze "Bas sam pretrcao maraton" i vi nato kazete "Zanimljivo, ali dali ste znali da sam se ove godine dvaput popeo na Everest", takmicite. Mudrac ne takmici. Ako vas ko šta pita, izbjegavajte razkazivanje svojih filozofskih ili duhovnih dostignuca. Umjesto toga mu postavite pitanje, koje ce ga uputiti ka refleksiji. Pustite mu, da sam odgovori na svoje pitanje. Ako vam se to cini u danoj situaciji pretezko, onda odgovorite jednostavnim rjecima. Budite ograniceni i smotani. Ne razotkrivajte svog ponasanja; otkrijte nesto sto ne znate. Umjesto da takmicite s ljudima, stavite sebe u nizi polozaj i poduprite jih slicno kao Zemlja. Rjecima jih hvalite, podupirajte, dizite. Pustite jim neka sjaje. Toliko vremena dok ne pricate o sebi ili svojim stavovima, toliko vremena vas um ostaje tih iako govorite. Tome se kaze pricanje bez rjeci.




[/B]


Ovo mi je predobro, moram jos jednom izvojiti. The way of life.
lea* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 10:13   #39
Quote:
lea* kaže: Pogledaj post
Odlican tekst srki2311, hvala na prijevodu.
Neke od prevedenih napisanih recenica samo su potvrdile ono sto ponekada prakticiram u komunikaciji sa sobom i drugima.
Jos jednom hvala.
Mislim jos reci, ukolio bi nesto od ovoga cesce bivalo primjenjeno, dolazilo bi do manje nesporazuma uvjetovanih iskljucivo blebetanjem motoriziranim sebeljubljem i tvrdoglavoscu - izvorima nevolje.

K tomu jos bih nadodala jos jednu tipicnu "nevolju" i bolest, "zapadnog covijeka" , a to je manija kritikovanja. Cesto neogranicena sloboda zna kod neodgovornih blebetavih pojedinaca dovesti do toga, da okolini nanesu svojom bolesnom kritik-ovisnoscu neogranicenu stetu. Kad kritikikovanje postane manija i bolest pa se misli da se, bez strucnog znanja, razumjevanja, moze o svemu suditi i blebetati bez poznavanja uzroka.
Pametovanje na svim oblastima bez detaljnog poznavanja materije je stvaranje medjusobnih nevolja i izvor nesporazuma.
Misli se da se o svemu i na sve ima sto reci.

Bas mi je drago sto je neko zahvalan za moj trud....sad bi preveo jos hiljadu takvih tekstova. Nesto najlepse u zivotu mi je kad iskreno dobijem od covjeka hvala
Hvala tebi.

Quote:
7. Ne kritizirajte i ne sudite. Tao je nepristranski i ne sudi. Ne kritizira ljudi. On je bezkrajno suosjecajan. Tiho prihvaca in podupire svakoga i sve, sta je osobo odlucila uraditi. Nikoga ne pokusava promjeniti ili "popraviti". Ne razlikuje tacno od netacnog, ili dobrog od zla. Kad kritizirate ili sudite, ne radite nista osim da izrazavate svoje misljenje. To je trošenje energije, pravljenje buke. Brbljanje. Ljudi brzo obole i postanu umorni od kritiziranja ili osudjivanja. Ljudi, koji trose svoju energiju kritiziranjem ili osudjivanjem drugih, isto tako ce oboleti ili ce postati umorni. Kritiziranje ili osudjivanje su znaci slabosti (weak). Jaka osoba moze da tolerira sve bez komentara. Zapamti: ako znas sebe znas i druge. Sta ne volite kod drugih, samo je projekcija nekog izkrivljenog djela vaseg Ja. Umjesto da mentalno ili verbalno uznemiravate ljude, pokusajte jim objasniti, pustite jih same. Pustite jim, neka sami rjese svoje probleme i ulozite energiju u svoj zivot. Uredite sebe.
Kod kritikovanja ja bih dodao jos to...da samom kritikom mi se dizemo iznad onoga koga kritikujemo. To nije lepo. Da se razumjemo ima dobra kritika ima i losa. Ovde je rec o losi kritiki, dobra je vise spodbuda nego kritika. Npr. (Vidis kako si to nactrao, to bi mogao malo ljepse i bolje npr sa ovim i ovim...razmisli malo) ili losa kritika (sta ti uopce radis na toj skoli, pa to nije za tebe, bolje da si uzeo kramp u ruke, neznas ovo neznas ono, ovako onako)

Kritika je losa stvar. Ako ne mozes covjeku pomoc i dati mu spodbudu nemoj ga ni kritizirati, samo mu nanosis stetu. Dosta puta se vidi kako je to ruzno npr na poslu ako ima ko sefa koji voli kritikovat i pametovat, iskoristavanje svoje nadredjenosti. Kad u stvarnom zivotu dajes takve kritike postavis se u istu poziciju ko na poslu, sef-radnik. Dignes se iznad covjeka. Treba biti svjestan da smo svi smrtnici i da nanosenje zla steti i nama i drugima. Treba biti svjestan da nam duse izviru sa istog mjesta, svima ljudima na zemlji. Treba se postaviti u ravnopravan odnos.
srki2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 07:29   #40
tišina je potrebna kako bi se um oslobodio nepotrebnih misli, ako ih imate
riječi su nekada previše jer djelo je to koje govori, tj slika vrijedi tisuću riječi
a opet ako bismo trenirali tišinu kada je ona višak ne bismo postigli baš ništa, riječi nas zbližavaju, usmjeravaju
neke riječi imaju posebnu vrstu vibre koja nas vraća u ravnotežu,
zašto nam je priroda dala glasnice? aboriđini vjeruju da je čovjeku govor dat radi pjevanja a ne radi pričanja a opet to je samo vjerovanje i to su samo aboriđini
ako želiš šutjeti kako bi osluhnuo oko sebe ili sebe opet je to samo tvoja percepcija
ima ljudi koji stalno pričaju i ne kažu ništa, to je njihov način da se pronađu
ima ljudi kojima je tišina potrebna da se pronađu
u svakom slučaju i tišinu treba znati primijeniti,
fundamentalno shvaćanje prvog posta će isto tako fundamentalno biti i odbačeno ( i tada se rađa još jedan političar) samo je pitanje vremena
neka pametni ne šute jer to nije mudrost, ako netko brije na mudrost a nije mudar tišina će ga zbuniti i udaljiti od sebe i drugih
__________________
promjena i balans
brlog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:12.