Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2008., 13:00   #1
Za one koji žive u USA ili australiji

Imam nekoliko pitanja:
1. Kada ste se tek odselili u novu državu, koliko vam je trebalo vremena da naučite engleski savršeno?
2. Na kojim jezikom razmišljate?
3. Kojim jezikom pričaju vaša djeca?
4. Zaboravljate li polako hrvatski ili ga koristite još?
Dario-d is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 16:50   #2
izvjestaj iz au...

eto me god i pol...ne da ne znam nego se ismijem sama sa sobom svakodnevno...

mislim ide sve super dok se ljudi ne pocnu zajebavat i lupat sale....e tu meni zapne...a jos gore kad ja pokusam odgovorit na salu salom...

sluzbeni i akademski engl super al slang nikako pa nikako...
bas ispadnem dama kad tak pricam a ja obicno seljacko celjade
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 22:15   #3
Quote:
Dario-d kaže: Pogledaj post
koliko vam je trebalo vremena da naučite engleski savršeno?
Nekako mi se cini, da je savseno savladanje jezika, kojeg nismo pricali kao mali, poprilicno nedostizan cilj.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 22:18   #4
1. Kada ste se tek odselili u novu državu, koliko vam je trebalo vremena da naučite engleski savršeno?
Sto znaci savrseno? Pisati, citati ili govoriti? ...a di je naglasak u svemu tome?

2. Na kojim jezikom razmišljate?
Sve vise na Engleskome
3. Kojim jezikom pričaju vaša djeca?
doma pricamo hrvatski ali kako krenu u skolu tu se stvari bitno promijene i trebas se 'boriti' s njima da pricaju sa roditeljima na hrvatskome jeziku.

4. Zaboravljate li polako hrvatski ili ga koristite još?
Nikada ga neces zaboraviti ako si proveo 'bitne' godine doma (19+), ponekad se nemrem sjetiti nekakvih rijeci kada pricam sa frendovima...
Loky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 00:36   #5
Mislio sam "engleski savršeno govoriti"
Dario-d is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 02:52   #6
Kad se naucis zajebavati sa ovakvima, onda si zreo za USA...

http://www.youtube.com/watch?v=5Mc3GQmGGms
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 03:23   #7
Quote:
Dario-d kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja:
1. Kada ste se tek odselili u novu državu, koliko vam je trebalo vremena da naučite engleski savršeno?
2. Na kojim jezikom razmišljate?
3. Kojim jezikom pričaju vaša djeca?
4. Zaboravljate li polako hrvatski ili ga koristite još?

U Australiji sam 8 godina. Trebalo mi oko godinu dana da usavrsim engleski - pomoglo je to sto sam odmah poceo raditi i kretati se u ovdasnje drustvo.

Razmisljam... kako kada nekad na hrvatskom, nekad na engleskom, a nekad opet na arapskom Sve ovisi o tome o cemu razmisljam

Posto sam se kretao u potpuno nehrvatskim krugovima - za oko 3 godine sam poceo polako zaboravljati jezik. To je i glavni razlog zasto sam se i uclanio na ovaj Forum Tako da ne zaboravim jezik... sad sam i ozenjen za finu domacu curu pa pricamo HR kod kuce i manje vise mi je znanje jezika opet na mjestu
Gulpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 10:42   #8
Quote:
Dario-d kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja:
1. Kada ste se tek odselili u novu državu, koliko vam je trebalo vremena da naučite engleski savršeno?
2. Na kojim jezikom razmišljate?
3. Kojim jezikom pričaju vaša djeca?
4. Zaboravljate li polako hrvatski ili ga koristite još?
1. Prije desetak godina.
Savrseno? Nikad. Nisam nikad srela imigranta koji prica savrseno. Ali moji kriteriji su visoki...
Ljudi mi kazu da mi je engleski savrsen, odgovorim: "Hvala na komplimentu, ali to nije istina." I stvarno mislim da je kompliment, a ne istina. Lijepo je cuti komplimente. To mi godi. Ali nije istina.

2. Hrvatskom i engleskom.
3. Nemam djece. S muzem pricam hrvatski, ali kad se zalaufamo u nekoj temi, apsolutno preskocimo u engleski i natrag.
4. Da, zaboravljam. Tesko mi je govorit tecno s osobom s kojom ne mogu "preskocit u engleski". Ali sa manjim stankama sve uspijem izreci.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 16:11   #9
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Nekako mi se cini, da je savseno savladanje jezika, kojeg nismo pricali kao mali, poprilicno nedostizan cilj.
ma nije istina, postoje phonetics & phonology, te accent coaching da ti pomognu
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 13:54   #10
Quote:
Dario-d kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja:
1. Kada ste se tek odselili u novu državu, koliko vam je trebalo vremena da naučite engleski savršeno?
2. Na kojim jezikom razmišljate?
3. Kojim jezikom pričaju vaša djeca?
4. Zaboravljate li polako hrvatski ili ga koristite još?
..vako...

1.engleški san zna oduvik,bar se meni tako pari da je..savršeno...mmm..ajmo reć 2-3 godine...

2.hrvatski...ritko engleskin...

3.mi pitamo na hrvatski a oni odgovaraju na engleski...na lito po hrvatski sa našima...

4.niti zaboravljan i koristin ga,fala Bogu..neću valja sa mojin susidon pričat engleški a on bosanac
roko ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 00:31   #11
Iman jedno pitanje - dali je istina da Amerikanci koji si ne plaćaju osiguranje jer ne rade i nemaju novaca- nemaju pravo na liječenje od neke teže bolesti npr. rak ...
Best Bride is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 01:00   #12
Quote:
Best Bride kaže: Pogledaj post
Iman jedno pitanje - dali je istina da Amerikanci koji si ne plaćaju osiguranje jer ne rade i nemaju novaca- nemaju pravo na liječenje od neke teže bolesti npr. rak ...
1 Osiguranje mozes dobiti iako ne radis.
2 Nije osigurano jedno 5-10% stanovnistva. Koliko je % onih koji imaju rak a nece da kupe osiguranje? mozda koji tisuciti dio promila ukupne populacije? Sta se sad i oko marginalnih slucajeva moramo zamarati?
3 Umjetno disanje se ne naplacuje:

http://youtube.com/watch?v=4TeSiNJ_PRs&feature=related
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 03:11   #13
Quote:
Best Bride kaže: Pogledaj post
Iman jedno pitanje - dali je istina da Amerikanci koji si ne plaćaju osiguranje jer ne rade i nemaju novaca- nemaju pravo na liječenje od neke teže bolesti npr. rak ...
Lijecenje bez osiguranja je moguce dobiti (to svi ilegalni Meksikanci rade) na Hitnoj jer te Hitna ne smije odbiti (zato se cesto Hitna zatvori u sred noci jer imaju previse pacijenata pa i oni sa osiguranjem poljube vrata)...neka kronicna bolest kao npr rak, za to te vjerojatno ne bi primili na hitnu tako da teze bolesti bez osiguranja ne prolaze uvijek.
CroatiaTomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 03:16   #14
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
2 Nije osigurano jedno 5-10% stanovnistva. Koliko je % onih koji imaju rak a nece da kupe osiguranje? mozda koji tisuciti dio promila ukupne populacije? Sta se sad i oko marginalnih slucajeva moramo zamarati?
Jebiga, 5% nije slicno sa 34%

"Approximately 89.6 million Americans—more than one out of three people (34.7 percent) under 65 years of age—were uninsured at some point of time during 2006-2007, according to a report released today by the health consumer organization Families USA.

The report, based mainly on Census Bureau data, showed that most of these uninsured individuals lacked coverage for lengthy periods of time: nearly two-thirds (63.9 percent) were uninsured for six months or more; and more than half (50.2 percent) were uninsured for nine months or more.

The number of states where more than one-third of non-elderly people went without health insurance for all or part of a two-year period more than doubled—rising from nine states in 1999-2000 to 20 states plus the District of Columbia in 2006-2007. Texas had the highest rate with 45.7 percent of the non-elderly population uninsured. The other states are: New Mexico (44.3%); Arizona (41.8%); California (40.5%); Florida (40.1%); Mississippi (38.7%); Nevada (38.4%); Louisiana (38.1%); Oklahoma (37.7%); Georgia (37.6%); South Carolina (37.4%); Arkansas (37.2%); Utah (35.2%); Alabama (35.1%); the District of Columbia (35.1%); West Virginia (35.1%); Alaska (34.8%); North Carolina (34.6%); Oregon (34.6%); Colorado (34.2%); and Montana (33.9%).

“The huge number of people without health coverage over the past two years helps to explain why health care has become the top domestic issue in the 2008 presidential campaign,” said Ron Pollack, Executive Director of Families USA. “The expansion of health coverage in America is no longer simply a matter of altruism about other people but a matter of intense self-interest.”

The report shows that four out of five of the uninsured (79.3%) were in working families: 70.6 percent were employed full-time, and 8.7 percent were employed part-time. In addition, nearly every age group was affected. Of the total 89.6 million uninsured, 64.2 million were between 18 and 64 years of age. More than one-third (34.9%) were ages 25 to 44—the age group that makes up the largest percentage of the uninsured."

==

Ne znam sta se to desava na Jugu ali neosigurani tamo se jako vole izlezavati po bolnicama.


"Uninsured people in the South were the most likely to be hospitalized. Their hospitalization rate was nearly 140 times greater than that of uninsured people in the West, 65 percent higher than those in the Midwest, and 35 percent higher than those in the Northeast".
CroatiaTomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 04:54   #15
To su ti neki podaci iz Komunisticke Partije Kalifornije.

Moji podaci su nesto drugaciji.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 05:03   #16
Koga zanimaju podaci i usporedbe, tu je manje-vise sve pobrojano:

http://www.ncpa.org/studies/s166/s166.html
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 05:07   #17
Cak i dzukele imaju bolje osiguranje nego u GB, Canada ili New Zealand

http://www.aspcapetinsurance.com/
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 09:35   #18
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
To su ti neki podaci iz Komunisticke Partije Kalifornije.
Quote:
CroatiaTomo kaže: Pogledaj post
The report, based mainly on Census Bureau data,
Kad vec imas problema sa citanjem....a tvrdnje o 5% su skuhane u tvojoj kuhinji.
CroatiaTomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 09:36   #19
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
Koga zanimaju podaci i usporedbe, tu je manje-vise sve pobrojano:

http://www.ncpa.org/studies/s166/s166.html
Ovaj dio je posebno zanimljiv:

"United States vs. Canada: Differences in Health Care Needs.

Because of historical and cultural differences between the two countries, the need for health care spending is often higher in the United States than in Canada. For example, the United States has a much higher violent crime rate, heavier illegal drug use and a greater incidence of AIDS - all of which generate more health care spending. According to Leroy Schwartz (Health Policy International):14

The U.S. male homicide rate is five times that of Canada, and for every homicide there are 100 assaults reported to hospital emergency rooms.

The U.S. rate of incidents of AIDS is three times that of Canada, and the lifetime cost of treatment is about $85,000 per patient.

More than 25 percent of the 10,000 to 15,000 annual spinal cord injuries in the United States are due to violent assaults, and treatment and rehabilitation costs are about $600,000 per patient.

There are about 375,000 drug-exposed babies in the United States with an average treatment cost of $63,000 per baby.
This problem is negligible in Canada."
CroatiaTomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 22:27   #20
Da, ali US ulaze i dobar dio proracuna za zdravstvo u medicinska istrazivanja, dok Kanada ne, jer stedi.
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.