Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2010., 22:36   #41
Quote:
ivo70 kaže: Pogledaj post
Nema to veze sa programom. Prije 7 godina kada mi se rodila kćer otišao sam na zdravstveno prijaviti je i nadobudna službenica od mene traži JMBG i potvrdu o prebivalištu za dijete staro 15 dana (ja i supruga na istoj adresi), povukla mi živac na brzinu jer sam se trebao vraćati 70 km radi potvrde. Malo sam tada podigao ton pa gdje će dijete toliko staro biti ako ne sa roditeljima i nakon desetak minuta uvjeravanja prihvatila ona moje argumente i odjednom ne treba potvrda o prebivalištu, ali traži JMBG (još nije bio određen). Kako je taman tih dana bio proglašen tajnim ja zapeo da ga ne dam jer je tajni. Na moje iznenađenje službenica kaže ionako nam ne treba mi ćemo ga odrediti i sad kći ima na zdravstvenoj broj koji nema veze za njenim JMBG-om (prvih 7 znamenaka istih, a ostalo bez veze nabacane znamenke). Od tada sam uvjerenja da je njima potreban samo broj koji ima 13 znamenaka pa tako mogu (ako hoće) ispred OIB-a staviti dvije nule.
Ima veze sa programom i te kakvim.Programi su napravljeni tako da mora primit 13 brojeva a ne 11.Ne može bit prve dvije nule jer taj dan ne postoji kao ni treći i četvrti broj nemogu bit nule.Iza godine rođenja nemogu bit svakavi broje jer je za rođene u RH 3 (ostale republike ex yu su imale svoje brojeve.Broj na zdravstvenoj nije broj JMBG-a i ne može ga odredit službenica na zdravstvenog već ga određuje MUP kad se dijete po rođenju prijavi ili netko postane hrvatski državljan.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 00:55   #42
Poznat mi je postupak određivanja JMBG-a i njegovo značenje. One dvije nule sam mislio da se ubace u program na HZZO-u pa neka ga naknadno korigiraju jer je njma JMBG potreban samo zato što ima 13 znamenki. Isto dijete koje sam već spominjam ima otvoren račun u jednoj domaćoj banci gdje je također umjesto zadnjih 6 znamenki JMBG-a upisano 6 sasvim drugih znamenki (također da se ispuni forma 13 znamenkastog broja).
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 15:57   #43
Zato jer sam mislila da zena ima stari program i nervira me to sta sad nikome nije dobar vraziji OIB.

Tako mi u banci nisu htjeli otvoriti racun bez stare osobne.

Sve je kriva ova nasa drzava, sta prvo sve ne urede za te neke "novitete".

OIB je ista shema ka i one glupe naljepnice za registraciju sto se lijepe izvana

Jadno

BTW jucer sam odnjela staru osobnu i prebacila se kod nove doktorice
__________________
Kad srce kaže dijete, ne kaže Hrvatska
bebać is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 21:37   #44
Quote:
ivo70 kaže: Pogledaj post
Poznat mi je postupak određivanja JMBG-a i njegovo značenje. One dvije nule sam mislio da se ubace u program na HZZO-u pa neka ga naknadno korigiraju jer je njma JMBG potreban samo zato što ima 13 znamenki. Isto dijete koje sam već spominjam ima otvoren račun u jednoj domaćoj banci gdje je također umjesto zadnjih 6 znamenki JMBG-a upisano 6 sasvim drugih znamenki (također da se ispuni forma 13 znamenkastog broja).
Ne mogu se ubacit u sistem kako ti kažeš jer je program napravljen tako da ne prihvaća sve brojeve na sva mjesta.Kad bi tako radili u HZZO-u bi se izgubili i tko bi korigirao 4,5 miliona JMBG-a.JMBG svatko može zapamtit jer treba pamtit samo zadnjih 6 brojeva.Banka je jedno a državne institucije su drugo.U banci daš karticu i pronađe te preko broja kartice ili računa rijrtko preko JMBG-a.Ima sistema koji rade na ubacivanje samog JMBG-a.Ako ti je netko upisao krivi broj od tvog pravog izgubio si identitet jer to nisi ti jer će izbacit nekog drugog ili nikog.Zamišljen je kako treba samo seljaci se nisu slagali s time i išlo se u uvođenje OIB-a.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 21:47   #45
Ma služi tome da se mogu radit nove iskaznice.
Nikakva novost samo što će umjesto JMBG koristit OIB.
Wanna be ušteda.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 22:13   #46
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
A što je to tako sakriveno u tvojem JMBG-u da nisi htjela dati? Iz njega se vidi samo datum rođenja i oznaka da li si muško, žensko i regija gdje si rođena. A to se sve ionako vidi iz osobne, ili nekog drugog dokumenta, pogotovo kod doktora. Oni nam čak znaju i povijest bolesti, krvnu grupu itd... što se ne vidi iz JMBG-a. I zato si ostala kod starog doktora
bas ne bih rekao da se vidi gdje si rodjen-a. moja mama je rodjena u bosni, pa joj pocinje jmg sa 3 sto je oznaka za zagreb, a zivi u zg vec 30 godina. dok je zivila u bosni je imala jmbg sa 1 (poslije datuma rodjenja)

jel zna kad ce pocet primjena tog oib-a, jer uvjek moram nosit sa sobom neku prastaru osobnu sa jmbg-om kad ocu otvorit tekuci il slicno.

imam osjecaj da je to bilo uludo trosenje novca poreznih obveznika, jer sve su mogli i preko jmbg-a saznat da su htjeli, ili? i on se za svaki drekec morao dat
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 23:21   #47
Treba ga znat čitat.Svi hrvatski državljani imaju 3.Ne zna se mjesto nego regija.Počela je primjena OIB-a.Najbolje da si napišeš oba broja na papir i u novčanik i sve je riješeno ili u mobitel.Nije bilo uludo.Jedan je smislio zašto treba mjenjat drugi prihvatio treći uzeo lovu i sve zajedno podjelili.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 00:25   #48
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ne mogu se ubacit u sistem kako ti kažeš jer je program napravljen tako da ne prihvaća sve brojeve na sva mjesta.
Nego, znaš li da se negdje na početku JMBG ručno računao, pa ih ima i s pogrešnim kontrolnim brojem? Kada se to otkrilo, softveri su prepravljani tako da u slučaju pogrešnog unosa ispišu obavijest da kontrolni broj nije ispravan, ali ako operater inzistira, da će ga unijeti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 01:16   #49
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Treba ga znat čitat.Svi hrvatski državljani imaju 3.Ne zna se mjesto nego regija.Počela je primjena OIB-a.Najbolje da si napišeš oba broja na papir i u novčanik i sve je riješeno ili u mobitel.Nije bilo uludo.Jedan je smislio zašto treba mjenjat drugi prihvatio treći uzeo lovu i sve zajedno podjelili.
http://en.wikipedia.org/wiki/Unique_...Citizen_Number
da fakat, zaboravih da drugi broj oznacava grad tj. u slucaju moje mame 3, iako je rodjena u bih.

e da, meni ne prihvacaju samo tako JMBG, nego traze neki dokument, putovnicu il. sl. gdje pise JMBG, i to mi taaaak ide na jetra, jel ono zbilja nemam pametnijeg posla od trazenja starih osobnih ili putovnica

ako neko moze nesto zakomplicirat onda hrvati.....
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 08:57   #50
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/Unique_...Citizen_Number
da fakat, zaboravih da drugi broj oznacava grad tj. u slucaju moje mame 3, iako je rodjena u bih.
e da, meni ne prihvacaju samo tako JMBG, nego traze neki dokument, putovnicu il. sl. gdje pise JMBG, i to mi taaaak ide na jetra, jel ono zbilja nemam pametnijeg posla od trazenja starih osobnih ili putovnica
Broj 3 ti označava hrvatskog državljana (onoga tko ima hrvatsko državljanstvo bez obzira gdje je rođen) a broj iza njega regiju gdje je rođen.Ne prihvaćaju ti broj iz razloga što većina ljudi ne zna napamet broj a može doći do greške u komunikaciji.Išlo ti na živce ili ne isti sistem te čeka sa oib-om.Za vidjet jmbg Hrvatskog državljan moraš gledat tu
http://hr.wikipedia.org/wiki/Matični_broj_građana
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 23:49   #51
Angry OIB - I KAKO DO NJEGA

POŠTOVANI ČITATELJI
Ima li iko pametan da mi odgovori na koji bi naćin došao do OIB-a radi otvaranja žiro računa za neformalnu udrugu koju smo nas troje frendova otvorili ovjerom potpisa kod javnog bilježnika kako zakon o udrugama i traži. Ministarstvo financija me šalje na min. uprave a, oni kažu da nemamo pravo na oib nego da žiroračun otvorimo na nekoga od nas, a mi baš radi vjerodostojnosti očemo na udrugu , a ne na osobno ime. Dajte pomagajte ako boga znate
 
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 00:38   #52
Quote:
swingerruza kaže: Pogledaj post
POŠTOVANI ČITATELJI
Ima li iko pametan da mi odgovori na koji bi naćin došao do OIB-a radi otvaranja žiro računa za neformalnu udrugu koju smo nas troje frendova otvorili ovjerom potpisa kod javnog bilježnika kako zakon o udrugama i traži. Ministarstvo financija me šalje na min. uprave a, oni kažu da nemamo pravo na oib nego da žiroračun otvorimo na nekoga od nas, a mi baš radi vjerodostojnosti očemo na udrugu , a ne na osobno ime. Dajte pomagajte ako boga znate
5. Tko i kako dobiva osobni identifikacijski broj?

Osobni identifikacijski broj dobivaju:
-hrvatski državljani rođenjem odnosno stjecanjem hrvatskog državljanstva,
-pravne osobe sa sjedištem na području Republike Hrvatske osnivanjem te
-strane osobe kada nastaje povod za njihovo praćenje na području Republike Hrvatske (upis u službene evidencije i stjecanje statusa poreznog obveznika).

6. Kako ću ja dobiti svoj osobni identifikacijski broj?

Svim zatečenim osobama (fizičke osobe rođene prije 1. siječnja 2009., pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj osnovane prije 1. siječnja 2009., te strane fizičke i pravne osobe kojima je povod za praćenje nastao prije 1. siječnja 2009.) Ministarstvo financija - Porezna uprava odredit će i dodijeliti osobni identifikacijski broj.

Potvrda o osobnom identifikacijskom broju dostavit će se putem pošte na kućne adrese u prepoznatljivoj kuverti. Postupak dostave: potvrda o osobnom identifikacijskom broju za sve zatečene osobe započet će 12. siječnja 2009. godine. Pretpostavka za ispravnu dostavu Potvrde o osobnom identifikacijskom broju je ispravna adresa prebivališta odnosno sjedišta koja se vodi u nadležnim registrima.

Ako zatečena osoba zatreba podatak o svom osobnom identifikacijskom broju prije nego što dobije Potvrdu na svoju kućnu adresu može nakon 1. siječnja 2009:
poslati SMS poruku na 61642 (61OIB) u kojoj će upisati svoj matični broj građana ili matični broj (MB),
postaviti upit putem web aplikacije na stranici www.oib.hr te
zatražiti Uvjerenje u Poreznoj upravi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 21:52   #53
Dokument na kojem se vide OIB i JMBG?

Zna tko koji dokument bi ispunio ova dva uvjeta?
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 22:57   #54
Ni jedan.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 14:49   #55
Quote:
OhYeah kaže: Pogledaj post
Zna tko koji dokument bi ispunio ova dva uvjeta?
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Ni jedan.
.. nikada više.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 03:37   #56
nema dokumenta, ima samo stranica na kojoj vidis oboje:

http://oib.oib.hr/SaznajOibWeb/fizickaOsoba.html
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 16:51   #57
Traže me OIB kod pretplate na časopis??

davanje OIB-a kod pretplate na časopis??

Htio sam se pretplatiti na jedan časopis iz svoje struke, i nemogo to obaviti bez da im dam OIB.

Sad razmišljam opće bili im dao ili ne i ktome to bi trebalo ići emailom, neznam mogu li usmeno kod njih to obaviti ali činjenica da šaljem oib preko emaila ili da ga uopće davam jednoj firmi od koje mi treba samo pretplata na časopis mi je naprosto odvratna.

Njihovo stajalište je da se nemožeš pretplatiti ako im ne ustupiš OIB i da je to zbog poslovne evidencije.

Tu imate malo više o PRIVATNOSTI OIB-a http://www.bankamagazine.hr/Naslovni...o/Default.aspx

Piše Damir Paladin, stručnjak za informacijsku sigurnost.


Uglavnom katastrofa, taman da mi još prodaju OIB na crnom tržištu ili da ih neko hakira, taj njihov kakti zaštićen sustav....zamisli ti to.

???
Lisac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 13:37   #58
Quote:
Lisac_1 kaže: Pogledaj post
davanje OIB-a kod pretplate na časopis??
Oni mogu skupljati samo one osobne podatke koji su nužni da bi se ostvarila svrha zbog koje im ti uopće daješ osobne podatke. Kod OIB-a je teško reći da li im to treba ili ne, ali stvarno je točno da je teško identificirati osobu po bilo kojim drugim podacima nego po takovm podatku poput OIB-a i oni bi to mogli opravdati.

Ključ je, međutim, da su oni svoju bazu podataka pretplatnika morali prijaviti AZOP-u zajedno s detaljnim informacijama o svrsi skupljanja podataka, trajanju podataka (kada će ih obrisati) i načinu njihove zaštite. Registar baza osobnih podataka se može pretraživati na web-stranicama AZOP-a (www.azop.hr) i ako ga tamo ne nađeš, opravdano je da zatražiš inspekcijski nadzor agencije kako bi bio siguran da su tvoja prava zaštićena.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 10:51   #59
OIB i Zagrebački holding

Nedavno sam od Zagrebačkog holdinga dobio zahtjev da im dostavim OIB.

http://www.online-zagreb.hr/moj_zagr...ckom-holdingu/

http://www.zgh.hr/default.aspx?ID=911

Što će njima moj OIB, imaju li ga pravo tražiti, jesam li ga im dužan dostavit te što ako to ne učinim?

Da podsjetim, o HRT-ovom sličnom zahtjevu "pretplatnicima" već su se negativno očitovale potrošačke udruge:

http://slobodnadalmacija.hr/Biznis/t...5/Default.aspx

EDIT:

Greškom sam ovo dao na Politiku, a e na Pravo (kako sam namjeravao), a ne mogu obrisat???

Zadnje uređivanje nvnk : 11.04.2011. at 10:57.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 11:09   #60
Preseljeno s politike.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:11.