Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2009., 21:34   #21
Thanx!
don giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 21:36   #22
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
'+' s praznog na '+' punog, a onda '-' s punog na '-' praznog. Skidaš obrnutim redoslijedom: '-' s praznog...

ban_cici ..to sam mislio
kod novijih motora ide ovak '+' s praznog na '+' punog, a onda '-' s punog na masu vozila kojem je prazan akumulator i to što dalje od akumulatora. Skidaš obrnutim redoslijedom
pinkskin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 21:52   #23
Quote:
pinkskin kaže: Pogledaj post
kod novijih motora ide ovak '+' s praznog na '+' punog, a onda '-' s punog na masu vozila kojem je prazan akumulator i to što dalje od akumulatora. Skidaš obrnutim redoslijedom
Koliko je to 'novije', zadnjih 5, 8 ... godina?
pukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 22:44   #24
sve navedeno je većinom u redu , al jbte od čega se sve ne može napravit nauka
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 23:28   #25
Quote:
pukac kaže: Pogledaj post
Koliko je to 'novije', zadnjih 5, 8 ... godina?
Onih sa puno elektronike, nisu precizirali.
pinkskin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 10:36   #26
Quote:
pukac kaže: Pogledaj post
Čekaj, to onda znači da onomu koji daje auto nije upaljen?!
A ovo da se minus spaja za kuku od motora to je neka šala?
nije šala.
kuka (ako je ima) s kojom se diže motor u radioni. jaka, dobro spojena na masu, daleko je od akumulatora.
Quote:
pinkskin kaže: Pogledaj post
Istina, ali ovaj na TV-u je reko da bi se zrebalo spojit što dalje od akumulatora.
akumulator je prazan (zato auto ne pali).
kad spojiš drugi akumulator kablovima na njega, počne kemija raditi u njemu, počnu izlaziti iz akumulatora plinovi, koji su zapaljivi.
kako kablovi za paljenje obično iskre kod spajanja i odpajanja......
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 10:54   #27
Quote:
ban_cici kaže: Pogledaj post
Istina je. Svaka kvadratura ima određenu max struju koju može provesti, a da se ne spali.
Čisto orijentacije radi, 1 žilni kabeli (oni sa licnama, finožični, da ti budu efleksibilni ) ti trpe otprilike sljedeće okvirne vrijednosti struje (maksimalne, naravno):

1x6 mm2 ..... 50 A
1x10 mm2 ..... 70 A
1x16 mm2 ..... 100 A
1x25 mm2 ..... 125 A

Ono "trpe" se odnosi na to da temperatura kabela neće porasti na opasnu razinu kod kontinuiranog opterećenja. Dakle, za ova kratka opterećenja tijekom starta, kabel može izdržati i koji postotak više od navedene vrijednosti struje.
Ako ti je kabel sa dvije žile, ta struja postaje bitno manja, skoro do 30-tak %.
Recimo, dvije "žile" od po 16mm2 bi ti bile i više nego dosta za pripomoć kod paljenja, a da nemaš nikakvih problema pri tome.

Ovo navedeno je izdržljivost kabela na pregrijavanje u ovisnosti o presjeku...

No, Ali, nego:

Nije to bitno (je ako nećeš spržit kabele), puno je bitniji OTPOR kabela, tako da "prenese" što više napona, tj da pad napona na njemu bude što manji...

Tako da u slučaju kabela vrijedi ona: "što deblje a kraće, to bolje"
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 11:04   #28
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Malo mi nije jasan redoslijed spajanja i odpajanja iz prijašnjih postova.
Ja sam prije čuo da ide najprije + davaoca na + primaoca,
pa - primaoca na - davaoca, a kod odpajanja obrnuti redosljed znači najprije se skida - sa primaoca. Jel to točan redoslijed?
Ovak...

Kako je na šasiju auta spojena (-) priključnica auta koja se spaja na akumulator, ako bi prvo spojio tu klemu, znači da bi prvo cijela šasija postala minus (-)...

Što to znači:

To znači da kada bi spajao plus (+) klemu, da u slučaju šerafljenja nekim viljuškastim ključem, i doticanja istim BILO kojeg metalnog djela auta, napravio bi kratki spoj, koji nije ni malo "ugodan"...

Zato je pravilo da se spaja PRVO (+), pa ti diraj šasiju, ali se neće ništa desiti, pa tek onda minus (-)...

E sad, kako je donorsi akumulator živ, dok je primateljev mrtav, ako bi prvo skinuli kabele sa primateljevog, postoji velika šansa da nam se kliješta kabela kratko spoje (dok prtljamo i namatamo kabel) i time kratko spoje donorski aku pun snage, i eto belaja!!!

Zato je pravilo da se PRVO odspaja donorski akumulator!!!

E sad, kako donorski auto kada radi fila cca 14V alternatorom, i to max struje kojih 70ak ampera (koju može komotno dati), kada primatelj zakurbla, zna povući i po 200A (pogotovo ak je dizlo), što ruži napon na donoru i na 8V. Što je SMRT za alternator donora - i rezultat: elektronika donora ode u vječna lovišta. Zato, bi bilo preporučljivo imat ugašen donorski auto.

Isto tako, kod se kabeli spoje, bilo bi dobro upaliti donorski auto, PRIČEKATI jedno 5 min, da donorski alternator i auto malo nafilaju i "probude" pospanka u primatelja, i onda ugasit donorski auto i kresnut... Jer u protivnom, donor mora em kurblat em punit akumulator primatelja...

I još na kraju, kliješta kabela su dosta kruta... Se slažemo? -Da.
Kuka na motoru je dosta kruta... se slažemo? -Da.

Rezultat: Spoj kliješta na kuku NIJE dobar jer se spajaju u nekoliko malih točaka!!! Te je otpor VELIK.

S druge strane, kleme na akumulatoru su od olova koje je mekano, i kleme priključnice na klemama su rađene od mekanog materijala, pa je rezultat puno bolje prijanjanje i spoj na klemu nego na kuku...!!!!
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:04   #29
@gogo111
E sad će nas autor teme poslat u 3 krasne...

Sad mu tek ništa nije jasno..a ni meni (pogotovo jer znam da se razumiš u aute)..iskreno...mislio sam da je ispravno onako kako sam napisa jer sam tako na više mista pročita (i radio u praksi).

Pitanje jedno - budući da je kuka, ko što kažeš, kruta, kakva je onda situacija kod novijih auta čiji su akumulatori relativno nedostupni (ispod zadnje klupe, u gepeku..zaturen bilo di) i imaju krute izvode (+) i (-) polova dovedene ispod poklopca motora?
__________________
Nema pravde ni nasuprot

Zadnje uređivanje spyker22 : 16.01.2009. at 12:09.
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:42   #30
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Ovo navedeno je izdržljivost kabela na pregrijavanje u ovisnosti o presjeku...

No, Ali, nego:

Nije to bitno (je ako nećeš spržit kabele), puno je bitniji OTPOR kabela, tako da "prenese" što više napona, tj da pad napona na njemu bude što manji...

Tako da u slučaju kabela vrijedi ona: "što deblje a kraće, to bolje"
Ma nema problema za otpor kod kabela te debljine i na tako kratkim dužinama (cca 3-4 m). Otpor kabela od 16mm2 presjeka ti je reda veličine 1 ohm/km.
Dakle, zanemarivo na 3 m.


Drugim riječima - potpisujem ovo tvoje - deblje, kraće, bolje
__________________
... Living in Chaos
ban_cici is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:44   #31
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
@gogo111
E sad će nas autor teme poslat u 3 krasne...

Sad mu tek ništa nije jasno..a ni meni (pogotovo jer znam da se razumiš u aute)..iskreno...mislio sam da je ispravno onako kako sam napisa jer sam tako na više mista pročita (i radio u praksi).

Pitanje jedno - budući da je kuka, ko što kažeš, kruta, kakva je onda situacija kod novijih auta čiji su akumulatori relativno nedostupni (ispod zadnje klupe, u gepeku..zaturen bilo di) i imaju krute izvode (+) i (-) polova dovedene ispod poklopca motora?
Situacija je takva da zoveš HAK ili XYZ road assistance...
Pa valjda znaš da danas i za promjenu žarulje moraš u servis...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 14:35   #32
Meni još uvijek naizgledije djeluje da se skine pun akumolator s donora, upali drugi auto i vrati natrag.
Koje su moguče posljedice?
Nisam bio u situaciji da svoj auto palim preko kablova, ali sam bio u suprotnoj. Pe nebi htio nešto sebi shebati bez razloga.
debeliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 15:07   #33
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
I još na kraju, kliješta kabela su dosta kruta... Se slažemo? -Da.
Kuka na motoru je dosta kruta... se slažemo? -Da.

Rezultat: Spoj kliješta na kuku NIJE dobar jer se spajaju u nekoliko malih točaka!!! Te je otpor VELIK.

S druge strane, kleme na akumulatoru su od olova koje je mekano, i kleme priključnice na klemama su rađene od mekanog materijala, pa je rezultat puno bolje prijanjanje i spoj na klemu nego na kuku...!!!!
spoj na kuku motora, ili što dalje od motora se savjetuje ako ja akumulator u banani (curi negdje i sl...) da umanjiš mogučnost eksplozije istog... tj. da ti ne grune baš pod rukom!
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 15:56   #34
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
spoj na kuku motora, ili što dalje od motora se savjetuje ako ja akumulator u banani (curi negdje i sl...) da umanjiš mogučnost eksplozije istog... tj. da ti ne grune baš pod rukom!
Bedasto, jer, di ćeš plus spojiti...??? Opet moraš blizu akumulatora...

a akumulator neće tako lako expodirat... Vidio sam doduše dva puta kak to izgleda, i, istina, nije lijep prizor... Ali da ga možeš potaknut da explodira spajanjem na klemu (iskrenjem), nula bodova!
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 19:49   #35
zanima me prilikom paljenja auta na kablove kada se sjedne i da kontakt te stisne papučica gasa,koliko je potrebno "napucat" gasa pošto mi je lik palio auto i do ibera stiso gas(iz mog saznanja to nije bas najbolje za stariji auto)...dali se moze sta loše dogodit i jeli potrebna tolika količina gasa?
ruky-x is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 20:08   #36
ovisi koliko je star auto.

ako je na rasplinjač, sa punim gasom dovodiš puno zraka što bi trebalo posušiti svjećice (ako su mokre od uzaludnog pokušaja paljenja).
ako je motor injection, sa punim gasom mu zatvaraš dovod goriva, sa istom svrhom kao i ovo gore.

kod paljenja na kablove, gas se stišće kao kod normalnog paljenja ako je sve u redu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 20:31   #37
Fuškaš ti nove aute kad na njemu nemreš niš napravit
__________________
GY - bolest
bugy_AB is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 12:10   #38
pitaj lopova
boys123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 11:31   #39
Kako upaliti auto kad se akumulator isprazni?

Rješenje znamo:
-jumper kablovima
-guranjem



Jumper kablovima se drugog auta i njegovog akumulatora.
Negdje sam čitao da motor drugog automobila treba biti ugašen(valjda da ne dođe do naglog porast napona, a ako je motor drugog automobila upaljen, porast napona može spržiti elektroniku. Može li netko detaljnije objasniti takav način paljenja motora?


Drugi način - guranjem.
Nikad probao(tj. do sad sam samo gurao), te nemam pojma kako.

U koju brzinu ubaciti i kad otpustiti kvačilo?

I koliko je takav način paljenja auta zdrav za motor(razvodni mehanizam prije svega - konkretno zupčasti remen)?
__________________
Timski igrač

Zadnje uređivanje Pilatus : 05.04.2010. at 11:46. Reason: zupĆasti - :facepalm:
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 11:36   #40
Guranje ne...(zadnja opcija ) ,

Dakle kabeli, auto koji daje struju do sad je uvjek kad sam ja to koristio bio upaljen..

Prvo se spoji crvena zica na + akumulatora koji je vrerojatno isto crven ili pise "+"
Po meni unatoc pricama o elektronikama itd, auto koji daje struju , najbolje je da motor radi kad se spaja.
Onda se spoji minus (crna zica) Osjetit ce se pad u turazi auta koji daje struju , to je normalno.

Odspajanje obrnutim redom. U biti je sve jedno oces li prije spojit + ili -, to je samo u slucaju da ti padne stezaljka na masu, da ne napravi nepotreban kratki spoj.

Upalis i to je to...

PS.

Na guranje, sam neces moci, barem 2, idealno 3. Kad se zaletite dobro (kontakt je ukljucen), uskocis u auto ubacis u drugu brzinu , pustis kvacili i das gas. Ne pustas dok ne upali. U teoriji nije zdravo za zupcasti remen.

Zadnje uređivanje gentor : 05.04.2010. at 12:03.
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.