Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2012., 23:48   #1
Fistula

naime danas sam uocila ispod popravljenog zuba malo izbocenje tj fistulu, koje kad sam istisnula izasao je gnoj. Popodne se opet napravila. Zub me ne boli, niti reagira na toplo/hladno. Zanima me koliko je fistula opasna? Da li mogu pričekati 2 tjedna, jer moram u ponedjeljak na službeni put, a sad me uhvatio vikend. Da li se od fistule može dobiti sepsa? Znači ne apsces, ništa ne otiče, nema temperature, nego fistula. Za 2 tjedna bi otišla onda kod zubarice pa da mi radi što je već potrebno, pretpostavljam vađenje plombe, čišćenje i ponovno punjenje.... Hvala.
SilverSequin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 12:24   #2
Brkaš pojmove pa ću malo pojasniti. To što ti sada imaš se zove kronični periapikalni apsces. Karakterizira ga relativno mirno stanje jer se gnoj iz područja vrška korjena zuba (periapeks) drenira kroz epitelni kanal u usnu šupljinu (fistula). Dokle god je fistula otvorena, ne bi trebalo biti problema, iako ne bi bilo loše što prije započeti endodontsko liječenje zuba ili ga barem otvoriti. Dakle od kanala u sluznici ne možeš dobiti sepsu. Sepsa se dobija od bakterija koje organizam ne može zauzdati - u vrlo zapuštenih ljudi s katastrofalnim imunitetom.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 19:38   #3
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Brkaš pojmove pa ću malo pojasniti. To što ti sada imaš se zove kronični periapikalni apsces. Karakterizira ga relativno mirno stanje jer se gnoj iz područja vrška korjena zuba (periapeks) drenira kroz epitelni kanal u usnu šupljinu (fistula). Dokle god je fistula otvorena, ne bi trebalo biti problema, iako ne bi bilo loše što prije započeti endodontsko liječenje zuba ili ga barem otvoriti. Dakle od kanala u sluznici ne možeš dobiti sepsu. Sepsa se dobija od bakterija koje organizam ne može zauzdati - u vrlo zapuštenih ljudi s katastrofalnim imunitetom.
pozz...pisala sam i prije na sličnu temu, a budući da čekam pregled paradentologa, zabavljam se kopanjem po ovoj temi
meni, recimo,ta fistula stoji kraj liječenog zuba, i ne smanjuje se, već je čak malo narasla...zub je liječen, navodno ok, ne boli, nije ni prije nešto posebno...ali, slika je rekla da se mora popravljati...nisam skužila da se išta tu cijedi, crvene je boje...ali, u ustima, na toj strani mi je konstntno kiselkast okus...pogotovo nakon unosa slatkog...
tako da...nisam ekspert, ali mi je sumnjiva ta fistula, ako je to to, jer predugo traje, i ne odlazi...dr.stomatolog mi govori da je to lojna žljezda...ali, nije prije bila tu...ne znam
imam očajan osjet nelagode na toj strani, jer sam vadila 3 zuba u nizu, do te sedmice, kraj koje je "fistula" ...širi se prema prednjim zubima, tj,zubnom mesu, zubi me ne bole, osim što su i oni osjetljivi a, oslobodibože više
__________________
ma, koga briga...
novipočetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 20:45   #4
slikaj...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 22:10   #5
slikala, i ortopan imam...čekam srijedu, pa javim.
__________________
ma, koga briga...
novipočetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 08:29   #6
Raja ima i ja fistulu mozda nekih 12 godina,nikad s tim zubom nisam imala problema,nije me nikad boljelo,samo m ise pojavi ta krvzica i gnoj mi izadje i to je to...ali moje pitanje je sljedece, na tom zubu iznad kojeg je fistula plomba mi je vec istrosena,mene zanima da li bi mogla promijeniti plombu na zubu na kojem je fistula?Bojim se da necu sta zeznuti pa napraviti kakav problem...
Britney2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 20:17   #7
Probaj ga liječiti pa nećeš imati ni fistule ni problema
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 02:32   #8
Jedno kratko pitanje u vezi tih fistula,ja lijecim upravo dva zuba koja mi nisu dobro napravljena,odnosno nakon godine dana doslo je do fistula iznad obadvije sestice plombirane....sad kod privatnika popravljam napravljeno i jedan zub je ponovno endodontski lijecen i sve je super ispalo a drugi je u postupku i isto ide na bolje vec. Znaci fistula na prvom zubu se skroz povukla,osjetim vrhom jezika samo malu maaalu tockicu gdje je prije bila fistula a na drugom se pocela povlacit,ne raste vise kako je znala ali je jos tu,doduse kanali mi jos nisu ponovno napunjeni,to tek treba obaviti ovaj tjedan iako je problem bio u necemu drugom zbog cega je doslo do upale.
Moja zubarka mi kaze da ce se ta fistula povlaciti i mjesecima i da ce se tijelo samo izboriti sa vremenom da se to smiri,da ne mogu ocekivati povlacenje preko noci iako je zub saniran i bit ce sve u redu,to je istina?
sanjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 11:35   #9
može mi netko reći, za kojeg specijalistu da tražim uputnicu, imam smetnje 24/7 sa desnima - kiselkast okus, pogotovo nakon kontakta sa slatkim, kavom..ma, općenito hranom moja dr. opće prakse veli da ona ne daje uputnice za "to", a zubarica ne zna "kome" da me pošalje? bila u paradentologa, u dvominutnom pregledu otkrila da nema paradentoze ( nedavno su vađeni zubi na suprotnoj strani, gdje su sad smetnje...ali ja dobro vidim da su se vratovi tih zuba počeli ogoljavat, možda je tek krenulo...)...i da je to " normalno???
vjerujte da ovaj osjet nije normalan, kad se budiš, i ideš leć s time ((
ne znam, da nitko ne može napravit bris, nešto??? ubij bože ovog zdravstva...zubarica i paradentolog su rekli da moram HITNO napravit most, nebi da je 5 kn????!!! planiram to, ali što sa ovim problemom? HEEELP!
__________________
ma, koga briga...
novipočetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 11:45   #10
i, još samo jedno pitanje,,,dali je moguće da 1 zub, na kojem je rađena "zakrpa", puknut je bio na jednom mjestu, a amalgamska plomba je ispod - nju se nije mijenjalo pritom, izaziva ove smetnje? imam osjećaj da je taj zub drven, i žulja...
tnx! ako itko zna...
__________________
ma, koga briga...
novipočetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 00:40   #11
prvo slikaj zube da se vidi stanje jel ima negdje karijesa
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 21:01   #12
CANIDA ALBICANS u ustima...kako fino <3
sama tražila uputnicu...jesam pametna, blago meni...pitaj boga jeli to počelo prčkanjem po mojim zubima, jer sam imala raznih radova unutra, i nakon toga je "krenulo" sa simptomima :S
__________________
ma, koga briga...
novipočetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 16:53   #13
Kandida u ustima može biti normalni komenzal, a ispoljava se kada ti nešto ne štima s organizmom/imunitetom. Ne prenosi se "prčkanjem" po zubima. Odi na oralnu medicinu ili bilo kojem savjesnijem stomatologu i dati će ti terapiju
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 15:42   #14
Imam fistulu kraj donje šestice koja je mrtva već nekoliko godina i napunjeni su joj kanali.
E sad, s obzirom da sam trudna, na slikanje ne smijem, a na Stomatologiji su mi rekli da dođem za dva tjedna pa će izvršit operaciju.
Pretpostavljaju da je došlo do frakture korijena.
Zanima me što u tom slučaju.. ide li zub van ili postoji način da ga se spasi?
Moraju li se piti antibiotici uz to?

Nemam nikakvih simptoma, ništa me ne boli, čak ni gnoj ne izlazi van odnosno nema bijele kapice na fistuli.
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 16:03   #15
Pozdrav,
u subotu sam izvadila šesticu iznad koje je već tri mjeseca fistula.Popila sam dvije doze antibiotika prije vađenja(zub ranije liječen i ispunjeni kanali).
Od vađenja ne mogu bez analgetika jer me boli čitava vilica i uho.Inače sam dijabetičar.
Koliko je normalno da toliko dugo boli nakon vađenja zuba? Ima li kakvih posljedica ako je upala i dalje postojala??
__________________
I zauvijek sam ostao gladan ljubavi i pažnje: niko me u životu nije mogao iznenaditi grubošću, uvijek sam je očekivao, a svako me mogao pridobiti pa i prevariti pitomošću, nježnošću, prijateljstvom; pa i kad bih se prevario, opet sam uvijek bio spreman da naletim na isti mamac."
ponekadslaba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 20:34   #16
Exclamation apsces zuba

ovako: zub slikan (zobg apscesa), na ortopanu se vidjelo da ima jedan korijen pod "upalom" zubar otvorio i začudio se kako je se apsces stvorio na "živome zubu" (bolilo me kad je bušio isti), kanali zuba čišćeni par puta probijen apsec (bio 1 cm otprilike širine i par mm u visine) zub zatvoren nekakvim lijekom popio klavocin nakon toga medazol pijem (pijem ga već 2 dana) apsces trenutno je vrlo mali ali u njemu se stvara nekakakav gnjoj (kad uprem prstom izađe taj gnjoj i apsec se "ispuše" skroz) barem par puta dnevno se nakupi taj gnjoj (prije je bio više vodan sad je dosta gušći gnjoj)..pitanje što mi je činiti jer nemam nikakvih bolova niti kakvih drugih simptoma kako ovo traje već više od mjesec i pol pomalo sumnjam u stomatologa da baš zna 100 % što radi...ima li netko da je imao nešto slično i kako je to rješio(apseces je iznad 6-ice sa vanjske strane zuba)???
Svaka pomoć dobrodošla!
mali17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 17:53   #17
Quote:
mali17 kaže: Pogledaj post
ovako: zub slikan (zobg apscesa), na ortopanu se vidjelo da ima jedan korijen pod "upalom" zubar otvorio i začudio se kako je se apsces stvorio na "živome zubu" (bolilo me kad je bušio isti), kanali zuba čišćeni par puta probijen apsec (bio 1 cm otprilike širine i par mm u visine) zub zatvoren nekakvim lijekom popio klavocin nakon toga medazol pijem (pijem ga već 2 dana) apsces trenutno je vrlo mali ali u njemu se stvara nekakakav gnjoj (kad uprem prstom izađe taj gnjoj i apsec se "ispuše" skroz) barem par puta dnevno se nakupi taj gnjoj (prije je bio više vodan sad je dosta gušći gnjoj)..pitanje što mi je činiti jer nemam nikakvih bolova niti kakvih drugih simptoma kako ovo traje već više od mjesec i pol pomalo sumnjam u stomatologa da baš zna 100 % što radi...ima li netko da je imao nešto slično i kako je to rješio(apseces je iznad 6-ice sa vanjske strane zuba)???
Svaka pomoć dobrodošla!
Trebaš endodontsko liječenje zuba, kvalitetno, da se zub pokuša spasiti jer kako je krenulo još ćeš ga i izgubiti
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 10:46   #18
Kako je krenulo i meni se čini da mu neće biti spasa :-) ....a je li sigurno da će problem biti rješen sa vađenjem zuba jer ta 6-ica je ionako pod velikom plombom pa i nije prevelika šteta (samo ću morati vidjeti šta nakon implantat ili krune(7 i 5) i mostovi (6))...sutra idem zubaru čini mi se samo čišćenje kanala ima smisla antibiotici nisu promjenili ništa u količini gnjoja iz apscesa (osim što je sad nekakav žući i gušći, prije je bio više bijel i bistriji)...
mali17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 10:52   #19
kad sam već ovdje molim odgovor na još jedan upit imam 8-icu dolje desno poluimpaktiranu, na ortopanu se vidi da je ista pozicionirana ispravno tj da ne dira u 7-icu i da pravilno stoji, u zadnje 2 godine je malo nikla, inače već 5,6 godina osjećam taj zub kako izlazi ali tek prije 2 godine je provirio iz desni...(fali mu još par mm da bude u visini kojoj bi trebao da bude)...jedan stomatolog kaže da se vadi, drugi kaže da stoji dok ne pravi problem, treći kaže isto što i prvi, četvrti što i drugi :-) ) ja subjektivnih problema nemam osim što sam u ove 2 godine imao jedanput perikoronitis ali to mi je stomatolog lako rješio, sad trenutno sa njim nemam problema...da li osim vađenja ili čekanja ima neko treće rješenje npr skidanje desni iznad zuba da mu se olakša nicanje ili se to ne prakticira...imam 38 godina a ostale 3 osimice su nikle kad sam imao cca 20 godina...
mali17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 17:35   #20
Ako ne radi probleme, ne dirati
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.