Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2018., 12:19   #261
Ili vrijeme ne postoji pa moramo naći bolji parametar

Poslano sa mog Moto E (4) Plus koristeći Tapatalk
master_dju is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2018., 01:56   #262
Quote:
master_dju kaže: Pogledaj post
Zar nije samo postajanje svemira paradoksalno?
Da li postojanje samog svemira možemo definirati kao termodinamički sustav?

U svakom termodinamičkom sustavu imamo paramater t(vrijeme) kojim definiramo sve prijenose energije, kod svemira imamo očigledan problem u t=0 (ako uopće postoji to vrijeme).

Ako to vrijeme postoji, sama inicijalna energija je nastala od ničega jer u t=-1(dont shoot me) svemir nije postojao.

Ako to vrijeme ne postoji, onda svemir postoji oduvijek.

U svakom slučaju ili je postojanje svemira neki oblik perpetuum mobila ili jednostavno ne primjenjujemo termodinamičke zakone na takav entitet.

Dal stoji ova moja logika ?

Poslano sa mog Moto E (4) Plus koristeći Tapatalk
Rekao bih da ne stoji, jer paradoks je već po definiciji nešto što izmiče logici.
Ali sad već zalazimo u nešto što me u zadnje vrijeme sve više zgraža: u filozofizaciju (to mi se nekako čini kao prikladan izraz) kozmologije.
Zato bih volio čuti od upućenih ljudi ovdje kako se kozmološki model koji priznaje beskonačnost poklapa sa prvim zakonom termodinamike.
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2018., 10:16   #263
Zanimljiv post od *Q* i dio vezan za shizofrenike.

Vrijeme - subjektivni parametar (u oku posmatrača), fizički ne postoji i činjenica je da ga opažamo tako da ide samo u jednom pravcu, a to je jedan pravac kontinuirane budućnosti. Drugačije kazano, možemo opaziti da se sve što možemo opservirati događa samo jedanput u 'vremenu' po principu uzrok-posljedica i akcija-reakcija. U biti deja vu nije moguć.

Intenzitet protoka vremena i pravac vremena (u oku posmatrača) - uveliko ovisan o vanjskim podražajima na posmatrača ili tijelo, i subjektivno se osjeća (percepcija da vrijeme protiče brzo ili sporo), a i objektivno je dokazano (Teorija relativiteta). Vrijeme ne protiče svim posmatračima jednako (objektivno), a ni jednom posmatraču (subjektivno) istim intenzitetom zbog različitih fizičkih i mentalnih ograničenja percepcije vremena. Ovo se možda može u budućnosti promijeniti, napretkom tehnologije i uma. Mislim i do ovog digitalnog dobaa smo došli razmišljanjem i unaprijeđenjem sebe.

Smjer vremena - najveće pitanje. Da li vrijeme teče u budućnost ili prošlost?
Ukoliko je sadašnji moment produkt više različitih događaja uzrok-posljedica i unaprijed je određen i definisan njima (Big Bang kao prvi i osnovni uzrok?), tako da je naša budućnost ustvari unaprijed određena, to bi značilo da vrijeme možda ima i smjer prošlosti i da bi 'Big Crunch' na kraju bio realan scenarij kad nestane 'uzroka', samim tim i posljedice nema, dakle singularitet. Ovo je po meni manje realna teorija, prvenstveno zbog ukupne entropije, za koju imamo pouzdane dokaze da je na kosmičkom nivou uvijek veća sa vremenom. Veća entropija, neuređenost na sve strane znači i više uzroka, pa i posljedica koji su logično slabijeg intenziteta.

A ukoliko je sadašnji moment nezavisan od prošlih događaja i svaki objekat (i mi sami) je uzrok koji kreira nove posljedice - narodski: kreira neovisno svoju sudbinu, onda možemo reći da vrijeme putuje u jednom smjeru neizvjesne i hladne budućnosti koja će vjerovatno ugasiti Big Cooldownom kad se potroše svi uzroci u prostoru i vremenu. A kada se sva energija kosmosa potroši, tj. nestat će i prostora i vremena jer nema ni energije ni posmatrača. Zašto je tako? Pa zato što vrijeme nije fizička veličina, kao npr. masa pa da nastavlja postojanje na -273.15 K.


Konačni odgovor: Vrijeme načelno uvijek ide u istom smjeru (prošlost ili budućnost), ali nema isti intenzitet protoka za sve, kao i to da za različite posmatrače moguće je da ide različim pravcima uzrokovano vanjskom okolinom i ograničeno sposobnostima vlastitog opažanja. Ne može se desiti da danas idemo u budućnost, a sutra u prošlost, jer taj isti moment bi pod određenim uslovima možda mogao doživjeti drugi posmatrač koji je došao iz drugog referentnog sistema u tvoj, ali nikako i sam ti. Drugačije kazano, ako neko i doživi tvoju prošlost, doživjeće je dok 'vaša vremena' idu u istom smjeru.

Moj odgovor je da vrijeme uvijek ide u istom smjeru.
RuSkO_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2018., 08:09   #264
Quote:
Earnest kaže: Pogledaj post
Rekao bih da ne stoji, jer paradoks je već po definiciji nešto što izmiče logici.
Ali sad već zalazimo u nešto što me u zadnje vrijeme sve više zgraža: u filozofizaciju (to mi se nekako čini kao prikladan izraz) kozmologije.
Zato bih volio čuti od upućenih ljudi ovdje kako se kozmološki model koji priznaje beskonačnost poklapa sa prvim zakonom termodinamike.
Nisam kvantni fizičar, ali termodinamiku sam položio, prvo zakon termodinamike ne ovisi o veličini sustava i trajanju procesa, najbitnije je da je količina energije u sustavu ista.


Poslano sa mog Moto E (4) Plus koristeći Tapatalk
master_dju is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2018., 14:04   #265
Quote:
master_dju kaže: Pogledaj post
Nisam kvantni fizičar, ali termodinamiku sam položio, prvo zakon termodinamike ne ovisi o veličini sustava i trajanju procesa, najbitnije je da je količina energije u sustavu ista.


Poslano sa mog Moto E (4) Plus koristeći Tapatalk
Nije li Svemir jedan zatvoreni sustav? Kako količina energije u njemu može biti ista ako je beskonačna?
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2018., 21:31   #266
Na koju foru količina energije (materije) u zatvorenom ( konačnom) sistemu može biti beskonačna?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2018., 23:58   #267
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Na koju foru količina energije (materije) u zatvorenom ( konačnom) sistemu može biti beskonačna?
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Sasvim sigurno je 'ukupni' svemir daleko veći od opservabilnog. Kako mjerimo da je ravan, onda je najmanje između 10^20 i 10^100 većeg volumena od opservabilnog i to ako je zatvoren, ako je otvoren, vjerojatno je i beskonačan.


Što zapravo znači "otvoreni svemir"? Vraćamo se na Hoylovu C-field teoriju?
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2018., 08:38   #268
Quote:
Earnest kaže: Pogledaj post
Nije li Svemir jedan zatvoreni sustav? Kako količina energije u njemu može biti ista ako je beskonačna?
Naravno, imamo jedan veliki problem ovdje. Ako pretpostavimo da je beskonačan svemir imamo problem sa distribucijom konačne količine energije.
Također imamo problem sa beskonačnom količinom energije na beskonačnom svemiru jer kršimo zakone termodinamike.

Ostaje nam (po termodinamici) da imamo konačnu količinu energije, i da nas distribucija energije ne muči, najlogičnije je da je i svemir konačan.

No, teško je dokazati ispravnost termodinamičkih zakona na primjeru svemira jer ne znamo puno toga o svemiru.
Big bang teorija također krši zakon termodinamike.

Uspoređujemo fizikalni zakon sa teorijama, naravno da će biti puno rupa u teoriji. S razlogom su još uvijek samo teorije.

Poslano sa mog Moto E (4) Plus koristeći Tapatalk
master_dju is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2018., 09:23   #269
Quote:
Earnest kaže: Pogledaj post

Što zapravo znači "otvoreni svemir"? Vraćamo se na Hoylovu C-field teoriju?
Ne, u ovom kontekstu otvoreni Svemir govori o njegovoj geometriji, tj da je ravan.

Ravan Svemir je najvjerojatnije i prostorno beskonačan Svemir, ako izuzmemo neke netrivijalne, zapravo dosta kompleksne topologije u kojima Svemir može biti i ravan i konačan.

Quote:
master_dju kaže: Pogledaj post
Naravno, imamo jedan veliki problem ovdje. Ako pretpostavimo da je beskonačan svemir imamo problem sa distribucijom konačne količine energije.
Također imamo problem sa beskonačnom količinom energije na beskonačnom svemiru jer kršimo zakone termodinamike
Evo ne znam, koliko se ja sjećam, termodinamika nam nalaže da energija mora biti konstantna. Ne kaže da postoji količinski limit ukupne energije.

Isto tako, beskonačan Svemir možemo smatrati 'zatvorenim sustavom' jer po definiciji obuhvaća sve, što znači da 'izvan' njega nema ničega što bi moglo narušavati konstantnost energije.

Naravno, ovdje se postavlja pitanje o kojim vrstama beskonačnosti govorimo kada pričamo o beskonačnosti Svemira i/ili energije.

Quote:
Ostaje nam (po termodinamici) da imamo konačnu količinu energije, i da nas distribucija energije ne muči, najlogičnije je da je i svemir konačan.
Termodinamički, najprihvatljivija je konačna količina energije, međutim, mnoga mjerenja sugeriraju da je lako moguće da je Svemir prostorno beskonačan.

Quote:
No, teško je dokazati ispravnost termodinamičkih zakona na primjeru svemira jer ne znamo puno toga o svemiru.
Big bang teorija također krši zakon termodinamike
Striktno govoreći, BB kozmologija niti ne kaže da je energija spontano nastala iz singularnosti. To je nekakvo deskriptivno tumačenje teorije. Kad malo bolje pogledaš, sve što BB model kaže je da je nekad Svemir bio puno manji i gušći. Nema nikakvih zaključaka o tome što se događalo unutar Planckove epohe, a kamoli prije.

Quote:
Uspoređujemo fizikalni zakon sa teorijama, naravno da će biti puno rupa u teoriji. S razlogom su još uvijek samo teorije.
Fizikalni zakon je teorija, a ovo što nazivaš teorija je hipoteza
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:26.