Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2013., 03:28   #1
Kako uspostaviti autoritet u razredu?

prvi put radim u srednjoj školi i imam velki problem s autoritem, naime većina učenika me uopće ne doživljava (predajem biologiju i kemiju). kaj da radim?

neki savjeti

__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 11:04   #2
Najbolje je uspostaviti nekoliko jednostavnih i široko primjenjivih pravila (ne više od pet) koja nisu preapstraktna pa onda kažnjavati njihovo kršenje.

Npr.:
- Kad nastavnik uđe u učionicu, učenici moraju biti na svojim mjestima i imati pripremljen materijal za nastavu.
- Učionica se mora održavati čistom i urednom, što nadgledaju redari.
- Ako netko želi govoriti, treba dići ruku i čekati da mu/joj nastavnik dade odobrenje.
- Zabranjeno je korištenje mobilnih telefona i drugih uređaja na satu.
- Poštovanje prema sebi, ostalim učenicima i nastavniku.

I slično. Cilj je da svaki neposluh i inaćenje koje možeš zamisliti krše neko od tih pravila, pa tako brbljanje na satu krši treće pravilo, ismijavanje drugih krši peto, rusvaj u razredu krši prvo i drugo itd. Važna stvar: nema milosti niti odstupanja od pravila. Nekad će baš onaj najmirniji učenik nastradati, ali ako njemu oprostiš, oni najgori će vidjeti da se mogu izvući i onda pravila možeš okačiti mačku o rep. Kazne moraju biti razmjerne i primjerene. Nekad je to usmeno ispitivanje (uz namjerno teža pitanja ), nekad prekid zabavnih aktivnosti za cijeli razred i prešaltavanje na dosadne zadatke, nekad teža dodatna zadaća. Za one "tvrdokorne" učenike koji ne haju za jedinice često pali razgovor u četiri oka. Nemoj se s njima natezati na satu jer je to njihov cilj i tako si podižu "street cred" u razredu, a često će i agresivno reagirati da obrane svoju čast, nego pozovi takvog nasamo izvan učionice i objasni mu tipa da se čudiš što koristi svoju inteligenciju i prirodnu sposobnost za majmunarije umjesto da ih usmjeri na učenje i postizanje. Zatim ga pusti natrag na nastavu i daj mu neko odgovornije zaduženje poput mijenjanja slajdova na projektoru ako ga koristiš, asistiranja kod pokusa ili čuvanja reda kod korištenja mikroskopa. Ako mu pokažeš poštovanje, onda će se smiriti i više te cijeniti. Nikad nemoj ići s kontrom ili spuštanjem; oni znaju sto puta više trikova od tebe i samo će te spustiti na svoju razinu pa te propisno rasturiti.

Za najgore slučajeve, ispade agresivnosti i neukrotivo inaćenje možeš osobno odvesti učenika pedagogu ili pred njim nazvati njegove roditelje, ovisno o pravilima u tvojoj školi. Nažalost, pravilnik govori da i takav učenik ima pravo biti na nastavi.

Ima dosta dobre literature o upravljanju razredom. Preporučam knjigu Tools for Teaching Freda Jonesa ako je uspiješ naći. Meni se sviđa jer ne ulazi u idealizam koji ti neće biti od koristi i jer daje rješenja za konkretne situacije koje se svakodnevno odvijaju u razredu.

Evo, par stvari koje su mi pomogle kad sam još radio kao nastavnik. Kako konkretno izgleda tvoj tipični sat?
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:00   #3
...bez po muke....u svakom razredu....i trogodišnjem i četverogodišnjem....već 16 godina....

kako?....skoro pa ti ne bih znala ni objasniti.....jednostavno rješavam stvari u hodu.....i uvijek se muha čuje u razredu.....svakom nađem mjeru.........a istina je da te i nakon nekog vremena bije glas da si "takav i takav" pa niti ne pokušavaju....

a nemaš me šta za vidit....metar i žilet i 40 kila....

zapravo ne znam čega se boje....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:07   #4
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
...bez po muke....u svakom razredu....i trogodišnjem i četverogodišnjem....već 16 godina....

kako?....skoro pa ti ne bih znala ni objasniti.....
Mislim da nisi od velike pomoći autoru teme. To što ti opisuješ je nekakva mistična karizma autoriteta. Nema veze s fizičkom pojavom – učenici znaju da ih ne smiješ tući pa sve da imaš 120 kg na 190 cm visine; ne vidim zašto bi se takvog nastavnika više bojali od sitnog i slabašnog. Ja uz svo svoje znanje o predmetu koji predajem nisam uspijevao zračiti karizmom pa sam morao pribjegavati metodama iz literature.

Aj ti nabaci neke tipične situacije i kako ih rješavaš pa te autor možda može kopirati.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:13   #5
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi od velike pomoći autoru teme. To što ti opisuješ je nekakva mistična karizma autoriteta. Nema veze s fizičkom pojavom – učenici znaju da ih ne smiješ tući pa sve da imaš 120 kg na 190 cm visine; ne vidim zašto bi se takvog nastavnika više bojali od sitnog i slabašnog. Ja uz svo svoje znanje o predmetu koji predajem nisam uspijevao zračiti karizmom pa sam morao pribjegavati metodama iz literature.

Aj ti nabaci neke tipične situacije i kako ih rješavaš pa te autor možda može kopirati.
eo....na primjer.....meni osobno jako smeta kad ja pričam da mi se netko došaptava, šuška, priča......kad se netko i usudi.....ja trenutno zašutim....jednostavno prestanem usred riječi ono šta sam govorila.....i isti tren prestane i došaptavanje i šuškanje.....zašto???.....e pa ne znam da me ubiješ....

sad sam opet dobila razredništvo prvih razreda.....oni šta su otišli lani....u 4 godine....možda sam sve zajedno 3 puta zagalamila na njih.....a ta 3 puta su oči iskolačili od straha.....sve drugo smo rješavali na tiho.....ta 3 puta su pretjerali.....ne meni....čini mi se da su radili probleme drugim nastavnicima pa sam ja morala intervenirati....

ovi novi šta su došli su nemogući...svi se žale na njih....na kraju 1. tjedna mi je došlo da im zavrnem vratom ko pilićima.....i onda je počeo teror.....s moje strane, naravno....što sa ispitivanjima, što sa zadaćama....što sa sve tišim i tišim predavanjima.....i onda traženjem da ponove šta sam rekla....ovo je sad sredina 10. mjeseca.....muha se čuje u razredu....svi oni imaju svoju mjeru....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:23   #6
Šutnja sa strogim pogledom bila je prva stvar koju sam probao, na prijedlog iskusne mentorice. Neuspješno: ili bi počelo smijuljenje ili bi se buka još pojačala, kao da me nema u učionici. Valjda ovisi od osobe do osobe. Ali sviđa mi se ideja s tihim predavanjima pa da kasnije detaljno propitaš one koji nisu čuli.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:28   #7
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Šutnja sa strogim pogledom bila je prva stvar koju sam probao, na prijedlog iskusne mentorice. Neuspješno: ili bi počelo smijuljenje ili bi se buka još pojačala, kao da me nema u učionici. Valjda ovisi od osobe do osobe. Ali sviđa mi se ideja s tihim predavanjima pa da kasnije detaljno propitaš one koji nisu čuli.
oooo da.....uvijek pali....ali ide i ocjena u ono sudjelovanje u nastavnom procesu....pa ako je kolac....a ja pišem kolac...bio on odlikaš ili ne bio....a i tu ocjenu računam kad zaključujem na kraju....pa si oni ipak odvagnu da im se to baš i ne isplati....i ne moraš ne znam koliko kasnije.....nakon 2-3 bitne rečenice koje si rekao digneš onog za kojeg znaš da te nije čuo.....i odmah opali ocjenu...tako jednom...tako drugi put....pa da vidiš tišine
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 22:52   #8
Hvala na idejama!

ma problem su maturanti i 1. razred. 2. i 3. su ok.

ovi prvi opće ništa ne radi tj. ne želi raditi

a kod maturanata mogu ja urlati kolo god hoću! smire se na 1 minutu i onda opet počinje smijanje, slanje aviona preko učionice i sl.

ma grozno

ali evo ideja, hvala vam

ak ima još netko neku ideju neka slobodno napiše

na kraju sata neka ponove što smo radili pa da podijelim jedinice
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 23:16   #9
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Hvala na idejama!

ma problem su maturanti i 1. razred. 2. i 3. su ok.

ovi prvi opće ništa ne radi tj. ne želi raditi

a kod maturanata mogu ja urlati kolo god hoću! smire se na 1 minutu i onda opet počinje smijanje, slanje aviona preko učionice i sl.

ma grozno

ali evo ideja, hvala vam

ak ima još netko neku ideju neka slobodno napiše

na kraju sata neka ponove što smo radili pa da podijelim jedinice

nemoj čekat kraj sata.....

kad kažeš par bitnih stvari.....digni onog koji ti stvara najviše problema...nek ponovi....neće znati, naravno....piši jedan....iza njega još dvoje troje....svima upiši jedan....ne galami....ne nerviraj se....i onda nastavi dalje sa satom kao da se ništa nije dogodilo....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 23:42   #10
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
nemoj čekat kraj sata.....

kad kažeš par bitnih stvari.....digni onog koji ti stvara najviše problema...nek ponovi....neće znati, naravno....piši jedan....iza njega još dvoje troje....svima upiši jedan....ne galami....ne nerviraj se....i onda nastavi dalje sa satom kao da se ništa nije dogodilo....
hvala ti
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 23:44   #11
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
hvala ti
i pazi gdje upisuješ....nikako u usvojenost sadržaja....obavezno u suradnju u nastavnom procesu....onda ti nitko ništa ne može....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 23:45   #12
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
i pazi gdje upisuješ....nikako u usvojenost sadržaja....obavezno u suradnju u nastavnom procesu....onda ti nitko ništa ne može....
tj. aktivnost

e da, dobro da si mi to rekla
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 23:48   #13
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
tj. aktivnost

e da, dobro da si mi to rekla
tako je....jer će ti svaka inspekcija poništiti ocjenu ako pitaš gradivo koje nije obrađeno i ponovljeno....međutim....u aktivnost možeš...
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 23:53   #14
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
tako je....jer će ti svaka inspekcija poništiti ocjenu ako pitaš gradivo koje nije obrađeno i ponovljeno....međutim....u aktivnost možeš...
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 10:20   #15
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Fore i precice slabo pomazu ako se ti osjecas nesigurno.Razred je kao zivotinjica - odmah to namirise.
Pokusaj u sebi razrjesiti sto uzrokuje tvoju nesigurnost i radi na tome.
A evo i jedne provjereno dobre metode: obavijesti ih da ce svaki sat poceti blic ispitivanjem i to nasumce .To provodi dosljedno i garantiram ti da ce sat pocinjati u drugacijoj atmosferi.
Takodjer bi bilo dobro da sat koncipiras tako da nema dugih "ex catedra" monologa - novo gradivo kroz primjere,uvedi prakticni rad i opite,inzistiranje na sudjelovanju,dijeljenje zadataka i zaduzenja tijekom cijeloga sata...
Kad krenu pitanja "sto je rekla/o"
ili "hocete ponoviti" iznesi deal - svaki put kad krene galama od koje te ne cuju netko ce dobiti zaduzenje da u samostalnom izlaganju obradi taj dio gradiva.
Jedno pitanje - jesi li imala metodiku na faksu?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 10:34   #16
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Fore i precice slabo pomazu ako se ti osjecas nesigurno.Razred je kao zivotinjica - odmah to namirise.
Pokusaj u sebi razrjesiti sto uzrokuje tvoju nesigurnost i radi na tome.
A evo i jedne provjereno dobre metode: obavijesti ih da ce svaki sat poceti blic ispitivanjem i to nasumce .To provodi dosljedno i garantiram ti da ce sat pocinjati u drugacijoj atmosferi.
Takodjer bi bilo dobro da sat koncipiras tako da nema dugih "ex catedra" monologa - novo gradivo kroz primjere,uvedi prakticni rad i opite,inzistiranje na sudjelovanju,dijeljenje zadataka i zaduzenja tijekom cijeloga sata...
Kad krenu pitanja "sto je rekla/o"
ili "hocete ponoviti" iznesi deal - svaki put kad krene galama od koje te ne cuju netko ce dobiti zaduzenje da u samostalnom izlaganju obradi taj dio gradiva.
Jedno pitanje - jesi li imala metodiku na faksu?
na zamjeni sam godinu dana i tek idem polagati pedagoške predmete

ali nije problem u predavanjima jer većina kaže da sam super i da odlično predajem

moaj predavanja su većinom interakcija učenik-profesor (npr. jel netko zna, ima ko kakvu ideju, zašto je to tako), a ne da ja blebećem 45 minuta, a oni šute

a ovo za samostalno izlaganje na satu je bogovska ideja
__________________
Awakening

Zadnje uređivanje manchild : 16.10.2013. at 10:47.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 12:29   #17
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
na zamjeni sam godinu dana i tek idem polagati pedagoške predmete

ali nije problem u predavanjima jer većina kaže da sam super i da odlično predajem

moaj predavanja su većinom interakcija učenik-profesor (npr. jel netko zna, ima ko kakvu ideju, zašto je to tako), a ne da ja blebećem 45 minuta, a oni šute

a ovo za samostalno izlaganje na satu je bogovska ideja
Metodika zna biti dosadna,didaktika i pedagogija jos i vise- ali neke tehnike i provjerene metode su zlata vrijedne.
Drzim ti fige.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 02:55   #18
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Metodika zna biti dosadna,didaktika i pedagogija jos i vise- ali neke tehnike i provjerene metode su zlata vrijedne.
Drzim ti fige.
hvala ti
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 03:59   #19
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a kod maturanata mogu ja urlati kolo god hoću! smire se na 1 minutu i onda opet počinje smijanje, slanje aviona preko učionice i sl.
Urlanje čini da djeluješ jadno, nemoćno i gubiš poštovanje. Imala sam takve profesore, vjerojatno i ti, i šta da ti kažem, nijedna histerična krava koja ne zna što da radi i ne zna se kontrolirati nije baš imala ugodnu atmosferu u razredu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 10:49   #20
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Urlanje čini da djeluješ jadno, nemoćno i gubiš poštovanje. Imala sam takve profesore, vjerojatno i ti, i šta da ti kažem, nijedna histerična krava koja ne zna što da radi i ne zna se kontrolirati nije baš imala ugodnu atmosferu u razredu.
Ovo je istina. Kad ti urlaš, učenici u sebi likuju jer su te izbacili iz takta. Ako počneš vikati, učenici će samo još glasnije brbljati jer neće čuti jedan drugoga. Čuvaj svoje živce, zdravlje ti mora biti važnije od posla. Probaj ostati kul i hladno primijeniti neku metodu kažnjavanja koju imaš na raspolaganju. Znam nekad proći kraj osnovne škole i čuti histerično urlanje koje probija zidove. Takvi učitelji neće baš doživjeti zdravu starost.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.