Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2016., 12:35   #341
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Sad kad je otkrivena tajna prvog neće biti problem zaključiti što je drugo stablo.
Čekaj, prvo je onaj neki dualizam dobro/zlo... bukvalna spoznaja, koja je trebala učiniti čovjeka sličnim bogovima. Drugo je bilo stablo života... s njega nitko nije jeo, osim možda Odina dok je visio naglavačke. Ako je prvo bukva, drugo ne može biti ništa drugo nego hrast. Kaj će mi bit ako se najedem žireva?
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2020., 01:18   #342
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Zadnja faza dizanja ovog topica.
Zivo me interesuje sta misli goranbo sada o ovoj temi (poziv na PM da se izjasni).
Quote:
Benjamin Creme nije doživio da vidi kako se Maitreya otkriva svijetu. Glasnik Kozmičkog Krista umro je mirno u svom domu u Tufnell Parku, na sjeveru Londona, u listopadu 2016., u dobi od 93 godine.
Quote:
Benjamin Creme did not live to see Maitreya reveal himself to the world. The herald of the Cosmic Christ died peacefully as his home in Tufnell Park, north London in October 2016, at the age of 93.
Prije tri godine je umro veliki navještač Maitrejina skorog dolaska i čudesnog pojavljivanja na TV-u.

On toga svega ništa. Nestalo sa Benjaninom Cremeom. A tako je bio siguran da je sve o Maitreji istina. Nema njegovih nastavljača koji bi bili zasjenjeni "Velikim Majstorima".

Dakle još jedna dugogodišnja prijevara... Kao i Sai Baba i ostali igrači. Moguće i Isus Kristus.... Hercegovačka družina u Međugorju još se ne da. lol
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2020., 23:06   #343
A jadni ljudi opijeni praznovjerjem... sta ces.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2020., 10:27   #344
Joj koliko ima takvih Bog u ljudskom tijelu, Bog se spustio na zemlju, Bog se rodio u ljudskom tijelu, Bog si je napravio ljudsko tijelo i rodio se na Zemlji likova i sekta (i njihovih raznih varijacija) koje to propagiraju i gle vraga baš njihov učitelj/vođa je taj Bog... Čim takvo nešto vidiš i približno znaš da je u igri neznanje i jedna od većih mogućih dogmi kao i samointeres te skupine koja tu dogmu propovijeda...
Nonterrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2020., 13:59   #345
U sustini, glede ovog topica, mene interesuje samo, kako goranbo (i eventualno teodor francic) vidi celu ovu pricu.
Jedino neki njihov eventualni uvid, opravdava ovo 14-godisnje zamajavanje (na forumu, u RL sa drugim sudionicima i duze).
Na zalost, taj uvid verovatno necemo nikad dobiti na uvid (kao ni onih sudionika sa "Isusovog drugog dolaska" i mnogih drugih slicnih tema).
Kao ni onih 10 eura od opklade.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2020., 15:31   #346
Moze se to tjerati i dalje, ne brini!

Malo karizme i ludosti pa lijepo objavis da su ti se i Maitreya i pokojni Creme ukazali i rekli da to tjeras dalje... Izdajes lijepo knjige, vodis seminare, narod placa. To je poso' do pemzije!

Kako krscani vec 2.000 godina tjeraju istu pricu?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2020., 16:48   #347
Maitreja priča je New Age budalaština identičnog kalibra poput ovih budističko-jastveno-sebocentričnih laprdanja na koja nailazimo ovdje.
Isti klinac drugo pakovanje.

Ni meni nije jasno kao to/na koji način budističko mistifikatorska kamarila u svijetu, čitavo ovo vrijeme gura tu štupidadu da je Buda uistinu povjesna osoba...itd.
Ona spika; "malog Budu mističnoj istini svijeta uči kočijaš (replika priče o Krišni koji za uzdama bojnih kola podučava onog streličara...wtwr). Ako to nije kopiranje/peglanje obrasca main-stream vjerovanja u ono doba/na tom prostoru, ne znam što jest.
Pa još k tome kraljević (sa zlatnom žlicom u ustima), odvojen od realnosti materijalnog svijeta svilom i kadifom, pa ovo, pa ono...dok nije na mudrog kočijaša naišo. KINO!
Tipičan pimjer doktrinalnog uštelavanja/marketinga/izgradnje "legende" od strane Budističkih Otaca...

Tek toliko da stavimo stvari u pravu perspektivu...izabalsiramo malo narativ.
Da ne krene sve skupa "u krivio".

Btw; otkud je iskopana ova tema?
Iz koje je ere?
Najkomičnije u svemu je pravac u kojem ju se gura ("ah, ti kršćani...")...ono još znakovitije - tko ju gura (kopa iz naftalina).
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2020., 18:29   #348
Tesko je dosticki krscanske mitomanske budalastine, istina, al eto, barem se trudimo
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2020., 21:13   #349
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Ni meni nije jasno kao to/na koji način budističko mistifikatorska kamarila u svijetu, čitavo ovo vrijeme gura tu štupidadu da je Buda uistinu povjesna osoba...itd.
Sastaju se po tim meditacijama, dogovaraju se kako da to dalje guraju... kako da narod daje pare za tu pricu… a ne popovima za bezgrijesna zaceca i uznesenja na nebo.

Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Ona spika; "malog Budu mističnoj istini svijeta uči kočijaš (replika priče o Krišni koji za uzdama bojnih kola podučava onog streličara...wtwr). Ako to nije kopiranje/peglanje obrasca main-stream vjerovanja u ono doba/na tom prostoru, ne znam što jest.
Pa još k tome kraljević (sa zlatnom žlicom u ustima), odvojen od realnosti materijalnog svijeta svilom i kadifom, pa ovo, pa ono...dok nije na mudrog kočijaša naišo. KINO!
Tipičan pimjer doktrinalnog uštelavanja/marketinga/izgradnje "legende" od strane Budističkih Otaca...
Kocijas ima stvarno veliku ulogu u budizmu. Bez njega ne bi bilo budizma.
Isto ko' i Krshna u vaishnava hinduizmu. Dobro si to uocio.

Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Tek toliko da stavimo stvari u pravu perspektivu...izabalsiramo malo narativ.
Da ne krene sve skupa "u krivio".
Da, da... narativ treba obavezno izbalansirati. Da ne ode slucajno u pravcu kritike krscanstva, jer kako bi onda mogli jos 2.000 godina cekati Isusa?

Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Btw; otkud je iskopana ova tema?
Iz koje je ere?
Najkomičnije u svemu je pravac u kojem ju se gura ("ah, ti kršćani...")...ono još znakovitije - tko ju gura (kopa iz naftalina).
To je sve medjunarodna urota celavih meditanata protiv Djevice, Jaganjca i Goluba...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2020., 08:34   #350
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Sastaju se po tim meditacijama, dogovaraju se kako da to dalje guraju... kako da narod daje pare za tu pricu… a ne popovima za bezgrijesna zaceca i uznesenja na nebo.


Da, da... narativ treba obavezno izbalansirati. Da ne ode slucajno u pravcu kritike krscanstva, jer kako bi onda mogli jos 2.000 godina cekati Isusa?


To je sve medjunarodna urota celavih meditanata protiv Djevice, Jaganjca i Goluba...
Yeah, Yeah..

Puna su ti usta "iracionalnosti" kršćanskog vjerovanja.
Snebivaš se nad njim, onako..."s visoka", sa zamjetnom dozom cinizma "u glasu".
Ok.

No, nisi li Ti onaj poznati / otvoreno deklarirani "O, Baba nam, Ooo, kevalam...O, wtwr" poklonik / lik!?
Ona spika; "Babino je ime jedina istina koja postoji"!?
Čim više; "U našeg je babe svega vidljivoga i nevidljivoga...naš je babo manifestacija Puruše svekolike...sve nas gleda, svakog osobno vodi i mistično intervenira u živote članova babinog jata. Na početku svijeta prvo bijaše XY, pa se onda Izvor sveg stvaranja inkarniro u formi plavolikog Šive, pa nakon njega u formi plavotnog Krišna...do konačno treće inkarnacije; našeg babe!?
Koji sve vidi, sve zna...i sve može!?
Iz tamo neke zabiti u bespućima Indije...gdje je kao dijete, svako malo jahao na leđima tigra, koji ga je noćom noso do mističnih mjesta stjecanja nauka duše.
S kojim ciljem? Da promjeni Svijet. Donese/inicira novo Neohumanističko doba, koje od njega - jelte/samorazumljivo - počinje!?
Year "0"!
I kojem se, naravno...svak mora poklonit!?
I to ne bilo kako...već leć licem prema zemlji, izdužiti se koliko je dug i širok, rukama prema naprijed!?
Aha...da ne zaboravim; "jedino što se isplati činiti za ovog života, jest pokloniti ga babi...čineći ono što On kaže, bez pogovora ("No logic, no reasoning, but cmpliance of orders/Baba's wishes")

E sad, objasni mi, kako je to kršćansko vjerovanje budalaština, a tvoje - eto - svekolika istina?
I na koji si ti to način, drugačiji u svojim bajama?

Tim više me to zanima s obzirom na napuahnu/"uber" pozu koju zauzimaš, kad se uhvatiš kršćansku dogmu omalovažavat.

Izvoli...

Isto se pitanje odnosi i na ovdje djelatnog švicarskog gastarbajtera/sljedbenika "Aba Aziz Makaje", koji to čini po identičnom obrascu.
Zanima me, koji je klinac to famozno "Aba Aziz Maka...wtwr"!?
Na što se referira? Nekakvu inkarnaciju...ukazivanje na prošle manifestacije koje su se - eto - mistično opet ispilile - da podučavju narode svijet Abinoj istini!?

Beljkija još i kužim.
Pozicija mu je materijalistička...

No vas dvojicu; "Baba nam, O kevalam...ufuravanje" i "Aba Aziz...moje svjelo i život", iskreno - i ne baš.

Tim više mi je ovo "Maitreja arheološko iskopavanje", nerazumljivo.
Koji mu je smisao?
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2020., 10:46   #351
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Yeah, Yeah..
Ti to aludiraš na Ananda Margu pošto je to njihova kirtan mantra koju jedino oni koriste?

Da, oni isto vjeruju da je njihov učitelj Bog koji se je direktno "spustio" na Zemlju u fizičkom tijelu, tj. napravio si je to svoje fizičko tijelo direktnom intervencijom i tako se objavio ljudima...na jedan način slično (ali ipak malo drugačije) kao što i kršćani vjeruju za Isusa.

Samo kako si objašnjavaju onda to da Bog dođe na Zemlju i priča nebuloze i daje netočna objašnjenja i da mu nisu jasne neke stvari?

Pa je tako njihov učitelj tvrdio da nakon smrti zbog prane, nokti i kosa nastavljaju rasti na mrtvacu (što je i dosta popularna dogma među Indijcima), što je notorna glupost u okvirima znanosti (i dokazano je da takvo nešto nije točno) jer za rast noktiju i kose je potrebna stanična aktivnost koju mrtvo tijelo nema (ima ju tek jako jako kratko nakon što netko umre). Ono što se događa je da trune koža, gubi se vlaga i sl. pa nokti i kosa mogu se nekome činiti kao da su nešto narasli na mrtvacu pošto sežu i korijen imaju ispod kože.

Također je tvrdio da je Subhas Chandra Bose živ (kao što su te dogme i mitove zagovarale i neke druge i takve nacionalističke i političko-religiozne organizacije u Indiji) pa je i uvodio svoje članove u trans stanja u kojem su oni onda mogli vidjeti S.C. Bose-a kako meditira u pećinama Himalaje i kako je zaista živ. Samo šteta što nečije deluzije se ne mogu uzimati kao nešto više od čistih deluzija i halucinacija, a moguće da je i riječ samo o običnim konstruiranim lažima koje su korištene u nacionalističke i druge svrhe. Naravno, postoji preko 150 svjedoka koji su vidjeli kako je Subash Chandra Bose poginuo i jasno su vidjeli njegovo mrtvo tijelo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Death_...in_plane_crash

Osim toga tu je još cijeli spektar dogmi i nebuloza koje dotični propagiraju, pa i vjeruju u jetije (kao što je i Indijska vojska ono nedavno prije nekog vremena objavila da su pronašli tragove jetija koji ima samo jednu nogu, kad ono radi se o tragovima medvjeda, tko bi rekao ), pa oni vjeruju kako je Anandamurti se mogao teleportirati na druge planete (što prema njegovim sljedbenicima je prakticirao gotovo na svakodnevnoj bazi), itd, itd, itd. i masu takvih dogma oni pripisuju svojem učitelju (što je u Indiji skroz normalna stvar među tako primitivnim, naivnim i lakovjernim pukom za razne njihove učitelje).

A također pričaju da je Anandamurti ubio iz Indije okultnim moćima samog Staljina u 2. svjetskom ratu na zahtjev jednog duha koji ga je to zatražio i za to postoji cijela hrpa njegovih sljedbenika koji to mogu potvrditi i koji su to vidjeli svojim očima kako oni tvrde Prema njima, Anandamurti je zaslužan za smrt Staljina i kraj 2. svjetskog rata zbog svoje direktne intervencije

Bio je Anadamurti čak solidan sistematizator nekih tradicionalnih indijskih učenja (i za filozofiju i za praksu), ali ništa posebno novog baš i nije rekao u tom pogledu, a niti je uspio iz svoje sinteze ukloniti cijelu hrpu dogmi. Anada Marga je daleko više bazirana na tim dogmama nego na nekim korisnijim stvarima koje se može naći u njegovim učenjima, slično kao i situacija s kršćanima i Isusovim učenjima.

Dovoljno je baciti oko na neke njihove forume i primijetiti kolika je to razina religijskog fanatizma i dogmatizma:

http://anandamargauniversal.blogspot.com/

Vidim da na wikipediji i općenito u očima javnosti skrivaju jako puno toga o sebi i svojem učenju koje propovijedaju i prikazuju se tek kao nekakva obična škola ashtanga yoge, što je tipična metoda za razne sekte. Ovi najosnovniji članovi koji dođu zbog samo yoge najvjerojatnije niti ne znaju što se sve događa u organizaciji i na kakvim sve dogmama se baziraju učenja Ananda Marge i kakvi sve to mlatimudi vode. Imali su u Indiji i svoju političku stranku i kandidirali su se i na izborima ali neuspješno. Njegova žena (od Anandamurtija) ga je pak ostavila pod optužbama da je nekakav zlostavljač.

Također je nakon smrti Anandamurtija, Ananda Marga podijeljena na više dijelova i međuosobno ratuju (doslovno ratuju međusobno i fizički se napadaju, pogotovo tamo u Indiji) kao što međusobno ratuju i putem sudskih tužbi i bore se međusobno za prevlast i novce svojih članova. Imaju i popriličnu prošlost mnogi njezini članovi s raznim kriminalnim aktivnostima, a mnoge od njih se i dan danas odvijaju u njihovim redovima. Samo za par primjera:

https://ampsnys.org/margiis-notified...march-27-2010/
https://cultnews.com/category/ananda...lfrealization/

Čuo sam iz povjerljivih izvora da je prije nekih godina u Zagrebu bio jedan njihov redovnik za kojeg se ispostavilo da je ševio i mlatio neku tamo klinku pa se to zataškavalo i na kraju se zataškalo, a on je maknut iz Zagreba i premješten na drugu poziciju (isto kao i kad RKC samo premjesti nekog dokazanog pedofila kad to dođe do javnosti u drugu župu), kao što takvih i sličnih primjera ima po cijelom svijetu u Ananda Margi koji se isto tako svim silama zataškavaju. Slično kao i pedofilija u RKC.

Za kraj, dobar tekst koji ukratko opisuje AM kao i BKWSU s puno realnijeg stajališta nego što te organizacije opisuju same sebe:

https://www.cairn-int.info/article-E...now-it-all.htm
Nonterrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2020., 14:09   #352
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
...
Tim više mi je ovo "Maitreja arheološko iskopavanje", nerazumljivo.
Koji mu je smisao?
Nisam ponovo iskopao temu, ali ti mogu objasniti zasto sam je pokrenuo i par puta dizao.
Ostatak tvog posta nema nikakvog smisla, osim sto pokazuje neuobicajenu netoleranciju i agresivnost za jednu krscanku.

6.10.2006. je goranbo pokrenuo temu Čuda na kojoj je tvrdio da se blizi skori dolazak Maitreye (oslanjajuci se na pricu od Benjamin Creme, koji je to propagirao od 1974.), spominjuci "Znamenja u izobilju".
Quote:
Dragan; 8.10.2006. kaže:
...
No posto sam ja trkac na duge staze evo jedan predlog. Sastanemo se opet na ovom istom mestu za 10 godina i razmotrimo temu ponovo - ukljucivo Maitreyino pojavljivanje na TV-u i njegove posledice. OK ?
Quote:
goranbo; 8.10.2006. kaže:
Hm, što se mene tiče sve je Ok, ni meni taj pristup nije nezanimljiv, da se tako izrazim. Dakle moze, ali mislim da tada nece biti nikakve potrebe za tako nešto (a i sumnjam da me pamćenje služi tako da ću ovo zapamtiti tako dugo , mislim dogovor za sastanak upamtiti deset godina, to je mea culpa) )
Osim toga sledi:
Quote:
goranbo; 15.01.2010. kaže:
Upravo sam saznao da je Benjamin Creme na predavanju u Londonu jucer 14.1. pri kraju predavanja prvi put javno iznio informaciju da je Maitreja lani u razdoblju između 24.11. i 25.12. (2009) imao prvi intervju na jednoj od većih američkih TV mreža. Intervju se dogodio u vremenu između američkog Dana zahvalnosti i Božića, odnosno unutar "prozora mogućnosti" kojega je sam Maitreja nedavno prije toga pretkazao. B. Creme nije naveo točan datum niti ime mreže, no radi se o TV postaji koja pokriva 12-14 milijuna gledatelja. B. Creme je zatim naglasio da se radi o prvom dogadjaju te vrste u povijesti čovječanstva.
Tom intervjuu će u bliskoj budućnosti slijediti drugi, što će kulminirati takozvanim danom objave.
i
Quote:
goranbo; 2.3.2010. kaže:
Koliko ja znam, rečeno je da će od tih prvih intervjua, u kojima se on ne predstavlja kao Maitreja, nego je običan čovjek, i koji se zbivaju upravo sada, pa do tzv Dana objave, kada će se Maitreja predstaviti čitavom svijetu i kada će svi saznati za njega i čuti njegovu poruku, proći maksimalno 2-3 godine. No kako je krenulo s tim intervjuima, čini bi se da bi moglo biti i nešto prije tog roka.
Sto se mene tice ovde je prica zavrsena, te mi nije jasno zasto se ti Della17 uopste mesas.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ono gde bi ti, sa svojim opsirnim teoloskim znanjem i vjernickim saznanjem, mogla dati svoj veliki doprinos su teme, na kojima su tvoji istovjernici
dosta fulali poslednjih 17 godina na forumu i par tisuca godina izvan foruma.

- Kratka povijest promašenih najava kraja svijeta

- Upozorenje pred drugi dolazak Isusa Krista
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2020., 18:25   #353
Ananda Marga je tantricka organizacija, a u tantri je predanost prema guruu (guru-bhakti) jedna od vaznih sastavnica duhovnog puta. U tome nije Anandamurti poseban, kao sto pokazuje i odlican clanak koji je naveo Nonterrible. Konacno, to je sastavnica i krscanske duhovnosti (ja sam put istina i zivot, samo preko sina je moguce doci do oca i sl.). Osobno me nikada nije smetala krscanska predanosti, niti neki konkretan dio njihove duhovne prakse (molitve, postovi, meditacije), nego praznovjerja kojima je optereceno to vjerovanje (doktrina). Odgovornost za to ne snose niti Isus (jer tko zna sta je on stvarno ucio), niti sadasnji krscani pa cak niti sadasnje crkve, nego kaos koji je vladao u prenosenju tog ucenja u prvim stoljecima ranih crkava.

Kako god bilo, krscanstvo se ne moze usporedjivati sa istocnim ucenjima. Ona sva (bez obzira da li tantrickog, vedatinskog, budistickog ili taoistickog porijekla) imaju kao osnovu samo-oslobodjenje. Vlastiti napor u dostizanju duhovne spoznaje i time oslobodjenja od ogranicenja i patnje. Zbog toga opcenito istocnjacki ucitelji vecinom nisu bili proroci, prorokovanje je besmisleno, jer je za njih oslobodneje osobno, a ne kolektivno. Nista se nece i ne moze desti kolektivno pa da svi tantrici ili svi vedantinci najednom dozive zajednicko duhovno oslobodjenje, odlazak u raj ili u 1.000 godisnje kraljevstvo na zemlji... potpuno svejedno. Takva kolektivna koncepcija duhovnog iskustva je za istocnjake posve bespredmetna, besmislena i nemoguca.

Iako na tom putu osobnog samo-razvoja i napora (sadhana), predanost prema ucitelju jeste pozeljna kvaliteta i igra odredjenu ulogu (u tantri i vedanti vecu, u budizmu manju), u osnovi su to sve individualisticki putevi osobne prakse. Inace, zasto bi radili svaki dan kundalini-yogu? Kada bi samo milost gurua oslobadjala (kako se tvrdi o jednom od onih clanaka), onda ne bi trebalo raditi tantricku ili neku drugu sadhanu.

Mi mozemo o tome mislit sta god hocemo, ali to nema nikakve veze s krscanskim ocekivanjem kolektivnog oslobodjenja kada Isus jednom dodje (a doci je trebao navodno vec u svojem pokoljenju, ali nema ga 2.000 godina). Upravo zato je Cremeovo proricanje dolaska Maitreye potpuno ista vrsta praznovjerja kao i ovo krscansko.

Tako da bez obzira da li bi tu i temo poneki hinduisticki guru dao neko prorocanstvo (politicko ili socijalno, sto ce se desiti u svijetu i sl.), ono s duhovne strane za sljedbenike tih religija nemaju preveliko znacenje (osim mozda znatizelje hoce li se ispuniti ili nece). Nitko od sljedbenika tih religija nista ozbiljno ne ocekuje da se ima desiti u svijetu... usporedivo recimo s krscanima, kojima je to jedna od glavnih preokupacija kada vidim krscanske forume i teme.

Ja se sjecam recimo kada sam negdje 1989. ili 1990. bio u sjedistu Ananda Marge u Calcutti (sada bengalski Kolkata) da je nekoliko ljudi bilo na dharshanu, malom osobnom primanju za mozda 30-40 ljudi (mijesano, redovnici i obiteljski ljudi iz cijelog svijeta) u jednom malo prostoru u kojem ih je primio ovdje spominjani Anandamurti. I kako nije svatko tada mogao biti prisutan, jedan od vodecih tadasnjih redovnika Ananda Marge je nama ostalima (stotinama) koji nisu mogli osobno biti na tom primanju prepricavao sta je Marga Guru rekao. Mozda doma cak i imam negdje tu snimku na nekoj kazeti... jer sam snimao. Uglavnom, Anandamurti je govorio o nekim buducim dogadjajima u svijetu koji ce se uskoro desiti.

Komunizam je pao... to je bilo odlicno vrijeme za Ananda Margu jer je guru od 1955. pricao da ce komunizam pasti. Sada je on njima drzao predavanjce sta ce se dalje desavati u svijetu.

Kapitalizam ce prolaziti kroz sve vece i vece krize dok se i on ne urusi... dobro, i to sam vec bio cuo. Zaposlenici trebaju voditi poduzeca u kojima rade, stedise trebaju biti vlasnici banaka u kojima stede, kupci upravljati ducanima u kojima kupuju... tradicija britanskih krscanskih zadruga. Dobro, to mi je sve poznato. Medjutim, sjecam se da mi je jedna cudna stvar tada privukla paznju. Rekao je da ce u medjunarodnim odnosima u buducnosti veliku ulogu igrati teror?! Ja sam si tada mislio, kakav sad teror pobogu? Sta teror?! Zadnji teroristi za koje sam (tada) cuo su bili oni Arapi na Munchenskim olimpijskim igrama... ili oni ustase koji su upali u Yugu tamo negdje 70'tih...

Kad, ne dugo nakon toga... terorizam. To je jedan primjer nekog sitnog prorokovanja, vise uveseljavanja sljedbenika, ali koje zauzima krajnje nevazno mjesto u tom svijetu Ananda Marge. Nije uopce usporedivo sa Cremeovim prorokovanjem dolaska Maitreye, koja zauzima mjesto sredisnjeg, jedinog i glavnog sadrzaja misije koju promice Share Int.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2020., 19:42   #354
zimske gume :(

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Nisam ponovo iskopao temu, ali ti mogu objasniti zasto sam je pokrenuo i par puta dizao.

6.10.2006. je goranbo pokrenuo temu

Čuda na kojoj je tvrdio da se blizi skori dolazak Maitreye (oslanjajuci se na pricu od Benjamin Creme, koji je to propagirao od 1974.), spominjuci "Znamenja u izobilju".
Bilo bi interesantno tako jednog velikog poklonika Maitreye pitati kakav je sada njegov stav glede toga, nakon što je glavni navjestitelj čudesne pojave Maitreye umro prije tri godine.

Ali izgleda da ga sada više zanimaju zimske gume nego naša religijsko-duhovno-filozofska pitanja:

Zar to tako završava? .....

Bio je interesantniji kao revni štovatelj dolaska velikih Učitelja mudrosti..... nego tako prizemna zanimacija....

Čovjek se upita ima li smisla pokazat vjerniku da vjeruje u iluzije....

Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Vrlo vjerojatno da im cijeli jedan odjel radi na tome (psiholozi razni anketari, marketing i pitaj boga) u kom trenutku je bolje nesto plasirat da bi se maksimiziro profit itd, proucavaju navike i mane kupaa kod biranja pa ih iskoristavaju itd.
Makar ne zvuci nelogicno ni ono sa zalihama a moze biti i vise razloga.
Mozda se nadaju da ce sad pred raj vise ljudi bacit stare gume kad vide da su izasle neke nove bolje - mozda su izracunali da ce objava u ovo vrijeme zaokupiti najvise medijske paznje, itd, ko zna.

Može ga netko pitat?

Isto vrijedi i za prijašnje poklonike Veličanstvenog Boga na Zemlji Sai Babe....

Možda da otvorimo temu: "bivši sljedbenici" i kako na to danas gledaju?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2020., 06:22   #355
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Beljkija još i kužim.
Pozicija mu je materijalistička...

No vas dvojicu; "Baba nam, O kevalam...ufuravanje" i "Aba Aziz...moje svjelo i život", iskreno - i ne baš.

Tim više mi je ovo "Maitreja arheološko iskopavanje", nerazumljivo.
Koji mu je smisao?
A trebalo bi biti obratno, jer nastupas dosta ostrascenije od njih u ideoloskoj zatvorenosti i kritici drugacijeg i zato sto kao vjernik sustinski imas istu epistemiolosku osnovu, grupne identitete i pripadnosti itd

Uostalom ovdje drugi istocni sektasi i neki skeptici zajebavaju neke pseudoistocne njuejdjere, a ti se tako strastno uklizala sa krscanskim martirofantazizmom


Inace, ima vec neko vrijeme kako Fazlija nije u AM, koliko vidim.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2020., 08:46   #356
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zar to tako završava? .....
Možda je "duhovnost" ljudima mahom interesantna kad su mladi, imaju dosta energije i slobodnog vremena, onda dođe period u kome žive posve svetovnim životom (brak, deca, posao, karijera, putovanja, uživanje u raznim materijalnim dobrima) kad sasvim zaborave na svoja mladalačka interesovanja, a onda se pojedini u starijem dobu, kad opet imaju dosta vremena, ali manjak energije, iznova vraćaju svojim nekadašnjim hobijima.

Quote:
Možda da otvorimo temu: "bivši sljedbenici" i kako na to danas gledaju?
Mislim da bi to bilo zanimljivo.

Postoji tema na "Magiji i mistici" - Vjerovanja nekad i sad....., ali je zamrla, jer na taj podforum niko ne zalazi, pa bi možda bilo interesantno otvoriti nešto slično i ovde.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2020., 12:33   #357
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Ananda Marga je tantricka organizacija, a u tantri je predanost prema guruu (guru-bhakti) jedna od vaznih sastavnica duhovnog puta. U tome nije Anandamurti poseban, kao sto pokazuje i odlican clanak koji je naveo Nonterrible.
To je moderna tantra (iako daleko više je obična yoga) temeljena na sintezi tradicionalnih učenja, kao i dijelom na islamu, kršćanstvu i drugome i nekim modernijim znanstvenim i društvenim teorijama (npr. ciklički model svemira gdje materija kontinuirano nastaje za primjer jednog znanstvenog modela koji zagovaraju koji je zasad odbačen u okvirima znanosti pred teorijom velikog praska i lijepo se vidi da Anandamurti nije oborio niti objasnio neke osnovne kritike tog modela koji je zagovarao, ili demokratski i humanistički socijalizam za primjer jednog društvenog modela na kojima se baziraju njihova socijalna učenja - sve je to ionako bilo spominjano u svijetu u vrijeme prije i za vrijeme Anandamurtija).

Nije tradicionalna tantra u smislu da prakticiraju tradicionalne tantričke tehnike (imaju ih nekolicinu, ali sve je to razvodnjeno i modernizirano). Isto tako nije tradicionalna tantra u smislu da je to direktni nastavak neke tradicije ili neke škole, već je to novonastala moderna organizacija 20. st. i moderna sinteza učenja. Također je glavni naglasak Ananda Marge na dogmi da je Anandamurti treća "inkarnacija" Boga i da se je Bog objavio u njegovom liku. Koliko sam shvatio, oni vjeruju u cikličke inkarnacije koje se prema Ananda Margi događaju svakih cca 2500 godina i kad izbije nekakvo sranje u svijetu (prema Bhagavad Giti) - prvo je bio Shiva, pa Krshna, pa Anandamurti prema AM. Takve dogme nisu ipak prisutne u svim tantričkim smjerovima. Prema tim nekim dogmama, Ananda Marga je daleko više religija nego praktično duhovno učenje.

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Inace, zasto bi radili svaki dan kundalini-yogu? Kada bi samo milost gurua oslobadjala (kako se tvrdi o jednom od onih clanaka), onda ne bi trebalo raditi tantricku ili neku drugu sadhanu.
Pa i kršćani iznimnu važnost stavljaju na krštenje, euharistiju, molitvu...nije samo tako baš u tom smislu oslobođenje na Božjoj milosti niti u kršćanstvu.

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Mozda doma cak i imam negdje tu snimku na nekoj kazeti... jer sam snimao. Uglavnom, Anandamurti je govorio o nekim buducim dogadjajima u svijetu koji ce se uskoro desiti.
A jel itko kamerom snimio barem jednu okultnu i magičnu demonstraciju ili čuda koje mu se pripisuju i koje su se izvodile na dnevnoj bazi kao što tvrde njegovi sljedbenici? Ipak halucinacije nije moguće snimiti kamerom

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Komunizam je pao... to je bilo odlicno vrijeme za Ananda Margu jer je guru od 1955. pricao da ce komunizam pasti. Sada je on njima drzao predavanjce sta ce se dalje desavati u svijetu.
Zbog političke situacije Indije u to doba i raznih okolnosti, Ananda Margi je npr. komunizam bio daleko više trn u oku nego npr. nacizam. A da ne govorimo da je Staljin imao važnu ulogu u padu nacizma i općenito toj situaciji i da je u par desetaka godina doveo Ruse od zadnjih seljaka sa srpovima do toga da su otišli u svemir i na Mjesec. Staljin je planirao napasti Hitlera, i onda je Hitler odlučio prvo napasti Rusiju i znamo što je bilo. Nije sve crno-bijelo u svijetu. I Subhas Chandra Bose je tamo nešto "koketirao" s nacistima i Japanskim Carstvom i želio je pomoću njih i s njihovom pomoći osloboditi Indiju od Britanske vladavine (a Anandamurti i onda Ananda Marga se podosta temelje i na tom Bose-ovom indijskom nacionalizmu. Bose je isto prakticirao tantru, bio je iniciran u tantru i utjecao je izravno na Anandamurtija i po tom pitanju). Sve ti je to politika, pogotovo kad je još nacionalizam u pitanju i onda su to sve zajedno dobre okolnosti za nastanak raznih dogmi (pogledaj i židove i kršćane i muslimane i njihovu povijest isto po tom pitanju).

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Medjutim, sjecam se da mi je jedna cudna stvar tada privukla paznju. Rekao je da ce u medjunarodnim odnosima u buducnosti veliku ulogu igrati teror?! Ja sam si tada mislio, kakav sad teror pobogu? Sta teror?! Zadnji teroristi za koje sam (tada) cuo su bili oni Arapi na Munchenskim olimpijskim igrama... ili oni ustase koji su upali u Yugu tamo negdje 70'tih... Kad, ne dugo nakon toga... terorizam. To je jedan primjer nekog sitnog prorokovanja, vise uveseljavanja sljedbenika,
I drugi prije njega su te stvari predviđali i oko terorizma i oko pada komunizma i oko pada kapitalizma i sl. Niti u CIA-i npr. ne rade nekakvi nostradamusi pa da su prorokovali raspad Jugoslavije
Nonterrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2020., 14:58   #358
Jos malo o Ananda Margi... kada vidim da vas to toliko zanima.

Tesko je to jasno odvojiti. Bengal je uz Kasmir, opcenito jedno od tradicionalno najjacih tantrickih uoprista u Indiji (pogotovo shakta tantra, ali i shaiva). Subhas Candra Bose je bio rodjeni ujak Anandamurtija. Tako da ne cudi prozetost te cijele obitelji s tantrickim ucenjem.

Subhasa Candru Bosea je sluzbeno u nekoliko navrata trazila i komisija indijskog parlamenta, jer su se stalno javljali ocevidci koji su tvrdili da su se susretali s njima i da je navodno zivio kao sanyasin u nekom himalayskom ashramu.

Ne treba cuditi niti jednostavnost osnovnih tehnika sahaja yoge koju na najosnovnijem stupnju poducava AM. To je uobicajeno i u drugim tantrickim skolama, npr. u kashmirskoj tantri koja takodjer ima 3 odnosno 4 inicijaticka stupnja. Najnizi stupanj, anavopaya, je isto tako osnovan i jednostavan, kao sto je i sahaja yoga, odnosno pashvacara u AM. I kod kasmirske tantre na tom osnovnom stupnju inicijaniti rade najobicniju hatha yogu i najednostavnije meditacije... ako i to. Uglavnom hramske puje i devocijsko pjevanje kirtana i bhajana. To je vrlo uobicajeno u tantrickoj tradiciji.

Ne treba zaboraviti da osim sahaja yoge, AM njeguje kapalika sadhanu i vishesha yogu, kao jos visu razinu inicijacije. AM ne bi trebalo stoga olako odbaciti u pogledu tantricke sadhane. Problem je samo u tome sto se te tehnike nikada u povijesti tantre nisu, pa tako niti u AM, dijelile bilo kome tko prvi navrati u ashram.

To sto AM smatra svojeg gurua utjelovljenjem Shive nije takodjer nista posebno, niti novo. Shiva je prvo i osnovno bozanstvo tantre, vrlo vjerovatno i prvi zivi tantricki ucitelj u povijesti (tesko je to naravno dokazati) koji je kasnije obogotvoren. Ali treba znati da su sve tantricke sljedbe svoje kljucne ucitelje smatrali utjelovljenjem samoga Shive. Kada se citaju radovi Kshema Raje, on svojeg ucitelja Abhinavaguptu opisuje kao Shivu. Abhinavagupta u svojim komentarima na BhG naziva Krshnu utjelovljenjem Shive... opcenito je za Azijate sasvim normalno da svakoga koga smatraju za istinski du'ovni autoritet odmah prihvacaju kao temeljno bozanstvo svoje tradicije.

Tako da ja tu oko AM ne bih previse dramio. To je jedna sasvim solidna tantricka skola, kakvih u indijskoj povijesti ima nekoliko. Javljaju se s vremena na vrijeme.

Ono sto je sigurno u vezi AM, je da oni njeguju osoban put do duhovnog ostvarenja, a ne kolektivnu religiju. Naravno da je to dvoje nemoguce potpuno odvojiti, ali sto se tice sadhane to je svakako osoban napor.

Inace, zasto bi glavno geslo AM glasilo:
Atma-moksha-artham (cilj je samo-oslobodjenje)
Jagad-hitaya ca (i dobrobit svijeta).

Oni kolektivni pristup njeguju kod ovoga drugoga, kod sluzenja svijetu. Kod provodjenja drustvenih i politickih aktivnosti. Ali kod osobne prakse, nema nikakvog ocekivanja da ti dodje neka inkarnacija... Maitreya, Isus, Shiva... i rijesi sve probleme. U ucenju AM nema nikakvih kolektivnih ocekivanja spasitelja. Stovise, spasitelj Anandamurti, ako je i bio, otisao je i nema ga vise.

Tako da se za AM moze svasta reci, ali je usporedjivati sa krscanstvom ili Share Int. u pogledu ocekivanja izbavitelja je stvarno bespredmetno.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Inace, ima vec neko vrijeme kako Fazlija nije u AM, koliko vidim.
Ostao sam u vrlo dobrim odnosima. Moje formativne godine su provedene u AM i to je ucenje, posebno socijalno ucenje, ostavilo jako dubok i pozitivan utjecaj na mene
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2020., 15:22   #359
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Subhas Candra Bose je bio rodjeni ujak Anandamurtija.
Kao što piše i u onom članku, vjerojatno da je on uputio Anandamurtija u tantru, ili osobno ili ga je odveo nekom svojem učitelju ili tako nešto...

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Subhasa Candru Bosea je sluzbeno u nekoliko navrata trazila i komisija indijskog parlamenta, jer su se stalno javljali ocevidci koji su tvrdili da su se susretali s njima i da je navodno zivio kao sanyasin u nekom himalayskom ashramu.
https://www.bbc.com/news/world-asia-india-48101717

Znaš li koliko očevidaca tvrdi da ih kidnapiraju vanzemaljci ili da razgovaraju s Elvisom? Pa i indijska vojska je službeno izjavila da su otkrili tragove jetija i zaključili da se radi o jetiju nakon "pomnog proučavanja" Samo je smijeh još veći kad vidiš što se u Indiji sve događa i što sve prolazi čak i na državnoj razini i koliko su razna praznovjerja zastupljena. A dodajmo tome i nacionalističke interese (kao i kapitalističke interese jer Indija odlično kapitalizira svoju duhovnost i tradiciju, pogotovo zapadnjacima - dovoljno je i pogledati samo indijske ashrame koji su prepuni zapadnjaka kao i razne "gurue" koji su orijentirani zapadu, jer i za Indiju zarada od duhovnog turizma je ogromna), pa situacija čudi još manje...

A disinfectant, Rivamol, was put over most of his body and then a white ointment was applied and he was bandaged over most of his body. Dr. Yoshimi gave Bose four injections of Vita Camphor and two of Digitamine for his weakened heart. These were given about every 30 minutes. Since his body had lost fluids quickly upon being burnt, he was given Ringer solution intravenously. A third doctor, Dr. Ishii gave him a blood transfusion. An orderly, Kazuo Mitsui, an army private, was in the room and several nurses were assisting. Bose still had a clear head which Dr. Yoshimi found remarkable for someone with such severe injuries.[25]

Soon, in spite of the treatment, Bose went into a coma.[25][20] He died a few hours later, between 9 and 10 PM.

Bose's body was cremated in the main Taihoku crematorium two days later, 20 August 1945.[26]


Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
AM njeguje kapalika sadhanu
Samo redovnici. Također, ublažene i modernizirane verzije tradicionalnih tehnika kapalike.

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Tako da ja tu oko AM ne bih previse dramio.
Dogme su i dalje dogme, koliko god bile raširene. A dogme treba rušit (bez obzira na to čije su i otkud dolaze) i sve treba propitivati, to je jedna od praksi istinske duhovnosti... Inače, veća drama u AM je oko raznih nemoralnih aktivnosti, zlostavljanja, novčanih malverzacija i sl. stvari koje se događaju i sustavno zataškavaju (pogledati onaj njihov forum, tamo je cijela hrpa slučajeva o tome, a i detaljnije googlanje otkriva još cijelu hrpu drugih slučajeva), slično kao i kod RKC i dosta drugih organizacija. To pogotovo ne treba podržavati, kao niti bilo koju organizaciju koja takve svoje aktivnosti prikriva i zataškava na bilo koji način od očiju javnosti i pravde. Amen!
Nonterrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2020., 18:04   #360
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Nisam ponovo iskopao temu, ali ti mogu objasniti zasto sam je pokrenuo i par puta dizao.
Evo nove poslastice za tebe: Znak da je ARMAGEDON blizu!
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:42.