Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2012., 18:20   #1
Koliko košta školovanje...

U redu, školske knjige kupujemo - polovne, nove ali kupujemo.
Mi recimo torbu furamo već drugu godinu. Bilježnice pod normalno.
Za likovni i u prvom i u drugom razredu smo imali povelik popis da je u jednom trenu moj muž pitao ide li naše dijete u primjenjenu ili u osnovnu školu..
Testovi - e to me posebno mući. Dodatni listići. To smo pljunuli oko 170 kn no ima caka u svemu tome koja je meni grozna. Učitelji na to dobijaju proviziju kao i na smib i ostale časopise na koje se djeca preplate. Dosta je to love na jedan prosječan razred. Nekih 500 kn. I to nitko ne spominje. Jel vi to znate - pitam roditelje?
Ili recimo moramo donositi sapun, ubruse, papirnate maramice.
Meni je to strašno budući da svaka škola dobiva sredstva za to. Vječno pitanje - zašto u školskom WC nema Wc papira. Odgovor - djeca ga bace u Wc i sl.
Ok, ali moje dijete to recimo ne radi a čime da se obriše? Prstima? O sapunu nema ni govora u školskom Wc-u. Znači - higijena ravna nuli. Katastrofa.
Plus to - iz nekih predmeta se kopira test u zbornici i pazite sada - to košta po učeniku 1 do 2 kune. Jedan list kopiranog papira. Nije stvar te kune ili dvije ali ne radite od nas roditelja majmune. Pa da se i to plaća gdje jedan list papira košta toliko?
Izleti? Koliko vas to košta i što kažu djeca da su jela i vidjela na tim izletima?
Iskreno me zanima - da čujem.
Nemojte se ljutiti prosvjetni djelatnici. Znam i učitelje koji od onih novaca koji ostanu od radnih listića plate listiće djeci koja su lošijeg imovinskog stanja no u školi moje kćer to nije slučaj...
Mi recimo prehranu plaćamo poprilično - nismo Zg. Kada vidim da dobiju šljivu za užinu ili pekmez namazan između dvije šnite crnog kruha dobijem ospice. Koliko to ustvari košta,jer meni je njihov meni pretužan za djecu koja su u školi od 7.30 do 15.30 a neki i do 17 sati (produženi boravak)
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 19:01   #2
uza sve to..mene zanima gdje se i kako moze saznati koliko kosta obrazovanje po uceniku...uplacenog poreza?

znaci poptuna cijena skolovanja jednog prvacica u prvoj godini jel i jednog srednjoskolca ?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 20:25   #3
kod nas se ne plaća kopiranje, ne plaća se sapun ni papir, a uvijek ga ima.. za izlete uvijek ima nekoliko ponuda , a roditelji biraju koju će izabrati (plus prezentacija te agencije). kakvi dodatni listići? eventualno ako svaki roditelj uzima za svoje dijete kada dolaze oni agenti po školama.

provizija za dj. časopise? iskreno, ne znam.. ali kod nas u školi to ide preko škole (ništa preko učitelja), pa provizije ako i ima- ostaje školi. a najčešće se naručuje od šk. novaca nekoliko primjeraka zajedničkih za razred
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 21:18   #4
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ili recimo moramo donositi sapun, ubruse, papirnate maramice.
Meni je to strašno budući da svaka škola dobiva sredstva za to. Vječno pitanje - zašto u školskom WC nema Wc papira.
Ovako je i kod nas, djeca sama donose sapun, papirnate ubruse i wc papir. Štoviše, u mlađim razredima smo sami financirali farbanje učionice jer je bila u katastrofalnom stanju i žbuka se rušila. Platili smo 100,00 kuna po djetetu, s tim da je to bilo "povoljno" jer su krečili neki očevi pa nismo morali platiti majstore. Usput, odlično su to napravili.

Jedan profesor na početku svake školske godine traži, čini mi se, 30,00 kuna za fotokopije koje će morati obaviti u toku godine jer u školi nema pravo na toliko primjeraka koliko mu treba pa bi razliku trebao sam financirati.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 21:30   #5
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Jedan profesor na početku svake školske godine traži, čini mi se, 30,00 kuna za fotokopije koje će morati obaviti u toku godine jer u školi nema pravo na toliko primjeraka koliko mu treba pa bi razliku trebao sam financirati.
ovo je , nažalost, točno. mjesečno imamo odobreno 200 primjeraka za iskopirati (kopirka ti broji), što ti u neke mjesece nije ni izbliza dosta, a u neke (rijetke) je previše. a ne možeš prenositi u sljedeći mj, ako ne iskoristiš sve u ovom.

isto tako- na početku šk. godine sam dobila jedan paket od 500 bijelih papira, što mi je otišlo prije božića.

od tada sam sama kupila 3 takva paketa (treći se trenutno troši), a muž mi je kupio laserski printer- tako da trošim i svoj toner jer kopirka u školi češće ne radi nego što radi, pa se na nju ne možeš "osloniti" da će funkcionirati kad ti treba.

sama sam kupila hamere, kolaže, materijale za pano, jer škola nije imala novaca. sav pisaći, potrošni pribor koji smo trebali dobiti, također nismo, jer škola-nema novaca. ali od učenika uzimati, ne smijemo.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 22:01   #6
Extrem katastrofa.Istina je da su od ove šk. godine školama smanjena materijalna sredstva ali za takve stvari mora biti. Znam da kupuješ jer želiš kvalitetan i kreativan rad s učenicima-ali drugi put uzmi R1 i daj ravnatelju na potpis. Jeste li se kada pobunili na Učiteljskom vijeću?
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 22:26   #7
extreme, slazem se s ribez.
zasto to radis?
mislis da ce itko reci bar hvala?!

ja sam se opametila. i s nama u vrticima je ista situacija. svaki mjesec sve manje i manje potrosnog materijala. par kolegica je imalo fiks ideju da se za jedan projekt ode kupiti tapete i svasta nesto. od nasih para, naravno. rekla sam, nema sanse.
nema. jebene. sanse.
snaci cemo se s onim sto imamo i sto mozemo nazicati od roditelja (tu se misli na ambalazu, novine i takve stvari, sto roditelj ne mora kupovati, nego ima doma i tak i tak bi zavrsilo u smecu). ali svoje pare vise ne dajem, nema sanse. zasto bih?
nek se izvoli skola/vrtic bolje izorganizirati i paziti na sto raspodjeljuje lovu. ako neke skole mogu svojim uciteljima kupovati i davati laptope na koristenje (da ima i takvih skola!), onda brate mili nek izvole namaknuti novac i za fakin fotokopirni papir.


uf, sto me takve stvari ljute.. mislim, ne ljutim se na vas cure koje to radite. jer znam da to radite u najboljoj namjeri.
no, ako tako nastavite, ako tako i drugi pocnu raditi, skola ce skuziti da vam je dovoljno i ono premalo sto vam daje, pa vam nikad vise nece nit povecati kolicinu tih sredstava.
bunite se i cvilite svaki dan ako treba da nemate sredstva za rad.
ali nemojte trgati sebi i svojoj djeci od usta zbog njihove nesposobnosti upravljanja novcem!
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 22:36   #8
Iole normalni roditelji kod nekog kreativnog rada s djecom će pomoći. Tkanine, konci, svašta se može napraviti iz stvari koje nam stoje doma a ničemu nam ne služe.
Ja se sada pitam - a na što onda novac ide? Za dan škole sigurno imate radionice? Tko onda financira materijal?
Pitanje, možda blesavo jer nisam od struke. Grafoskopi? Koliko oni pomažu u radu? Znam da ih večina škola ima ali su rijetko u uporabi.
Kako je to sve glupo
Ja ne znam kuda sve to vodi..užas živi. Niti smo zadovoljni mi roditelji niti učitelji..a tko je onda zadovoljan pitam se ja??
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 22:43   #9
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
extreme, slazem se s ribez.
zasto to radis?
mislis da ce itko reci bar hvala?!
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Extrem katastrofa.Istina je da su od ove šk. godine školama smanjena materijalna sredstva ali za takve stvari mora biti. Znam da kupuješ jer želiš kvalitetan i kreativan rad s učenicima-ali drugi put uzmi R1 i daj ravnatelju na potpis. Jeste li se kada pobunili na Učiteljskom vijeću?
nova sam u školi i još ne znam kako stvari tamo funkcioniraju..
a želim da sati budu klincima zanimljiviji jer su knjige i rb loše.. i šta da radim..? jbg..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 22:47   #10
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Iole normalni roditelji kod nekog kreativnog rada s djecom će pomoći.
je, imaš i onih koji njurgaju ako djetetu zadaš nekakav kreativni zadatak u kojem na mali način mora sudjelovati i roditelj (npr, da navečer pomogne djetetu procijeniti njegov današnji trud oko kuć. poslova, zadaća,.. i sl.)
neki su super i u svemu sudjeluju, al ja više nemam živaca procjenjivati tko je iole normalan , a tko nije. ovako bar sačuvam svoje živce
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 23:31   #11
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Učitelji na to dobijaju proviziju kao i na smib i ostale časopise na koje se djeca preplate. Dosta je to love na jedan prosječan razred. Nekih 500 kn. I to nitko ne spominje. Jel vi to znate - pitam roditelje?
ne znam, a ni ne zanima me baš. npr, dijete se pretplati na smib po cijeni koja jest i za taj novac ga i dobije, čita i uživa u njemu. ne znam zašto bi mi to bio problem?


Quote:
Ili recimo moramo donositi sapun, ubruse, papirnate maramice.
kod nas se to podijeli pa ispadne da jednom do dvaput u godini jedan roditelj donese. a i nije obvezno i ne fali im u školi toga. osim toga, dijete uvijek nosi uz sebe paketić vlažnih i običnih maramica. ne znam jel' tebi problem što misliš da ti novci idu negdje gdje ne trebaju ili ti je sve to preveliko financijsko opterećenje?
ako bih baš gledala gdje se najviše potroši, onda je učestalo kupovanje raznih bilježnica, blokića, bojica, gumica i sličnih drangulija koje nisu nužne već vesele dijete
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 23:41   #12
Cijena nije takva kakva je nego je unutra uračuna i provizija. no dobro - ja sam za to da se djeci slabijeg imovinskog stanja pomogne ili se nešto kupi za razred.

Ne, nije mi problem dati djetetu vlažne maramice. Zašto bi mi bio?
Higijenske navike ima. No, po svim sanitarnim propisima u WC-ima mora biti papir i sapun i tu se nema što više dodati...
Znam jednu školu gdje je prije nekoliko godina nastala epidemija žutice. Nije baš zgodno zar ne?
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 23:51   #13
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Cijena nije takva kakva je nego je unutra uračuna i provizija. no dobro - ja sam za to da se djeci slabijeg imovinskog stanja pomogne ili se nešto kupi za razred.
ma mislila sam na to da npr, jedan smib košta 15 kn, a nemam pojma, godišnja pretplata možda 100 kn. i to im piše na narudžbenici. to platim i ne razmišljam koliko je dobio ilustrator, koliko prodavač, koliko škola i koliko učitelj. pristala sam na tu cijenu i dobila taj proizvod. što će i gdje će oni s tim novcima ne zanima me ni najmanje. tako ja nekako gledam.

Quote:
Ne, nije mi problem dati djetetu vlažne maramice. Zašto bi mi bio?
ma nisam mislila na vlažne maramice, već na cijelu temu o cijeni školovanja. misliš li da je to sve skupa preskupo, da je previše izdatataka ili da ne dobiješ uslugu kakvu dijete treba za taj novac, da vas netko potkrada?

Quote:
Higijenske navike ima. No, po svim sanitarnim propisima u WC-ima mora biti papir i sapun i tu se nema što više dodati...
pa naravno, to se podrazumijeva
Quote:
Znam jednu školu gdje je prije nekoliko godina nastala epidemija žutice. Nije baš zgodno zar ne?
ni najmanje
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 23:53   #14
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ako neke skole mogu svojim uciteljima kupovati i davati laptope na koristenje (da ima i takvih skola!), ...
Naravno da ima. Što je tu toliko šokantno?
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 01:03   #15
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Naravno da ima. Što je tu toliko šokantno?
pa sokantno je upravo to da, dok jedna skola moze i zeli svojim radnicima kupiti laptope, druga skola svojim radnicima ne kupuje niti sugavi papir za kopiranje!!
znaci, nije da para nema, neg su pare o'sle na tko zna sto, a ucitelji nek od svojih para kupuju papir za printanje. ili kopiraju u nekoj lokalnoj kopiraoni jer, onak, imaju mjesecni neprenosivi limit na kopirki
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 08:14   #16
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
pa sokantno je upravo to da, dok jedna skola moze i zeli svojim radnicima kupiti laptope, druga skola svojim radnicima ne kupuje niti sugavi papir za kopiranje!!
znaci, nije da para nema, neg su pare o'sle na tko zna sto, a ucitelji nek od svojih para kupuju papir za printanje. ili kopiraju u nekoj lokalnoj kopiraoni jer, onak, imaju mjesecni neprenosivi limit na kopirki
Ne mora značiti da su pare o`šle na ćevape. Loša zgrada npr. može pojesti čudo toga.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 09:22   #17
Loša zgrada ide pod sasvim druge investicije i to je nešto sasvim drugo od kopirnog papira, Wc papira, sapuna i lapotopa.
Da ne bude zabune - za to su predviđena druga sredstva koja ne amenuje ravnatelj.

Ionako žalosno ali istinito je da je večina škola koja su građena prošlog stoljeća (mogu saznati od koje točno godine mislim 1970 i neke) proglašene spomenikom kulture i ne smije se dirati ništa što mijenja izgled izvana. Znači trule rolete, prozori, derutni zidovi ne smiju se dirati jer je to vauuu spomenik kulture.
Sve ostalo unutar zgrade plaća se na poseban način - ne iz materijalnih sredstva škole.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 09:39   #18
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Loša zgrada ide pod sasvim druge investicije ...
Ne govorim o investicijama već o režijama i redovnom održavanju.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 09:56   #19
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
šta da radim..? jbg..
Napravi PDF-ove i stavi ih na školski web.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 10:34   #20
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Loša zgrada ide pod sasvim druge investicije i to je nešto sasvim drugo od kopirnog papira, Wc papira, sapuna i lapotopa.
Da ne bude zabune - za to su predviđena druga sredstva koja ne amenuje ravnatelj.
državne/lokalne ustanove dobiju sredstva po nekim kontima, ali nije to sveto pismo.
recimo, ravnatelj napiše dopis svom osnivaču/financijeru, zamoli da prebaci sa sapuna na investicije, a kako je ravnatelj politička funkcija i u dobrim odnosima sa financijerom, ovaj mu to odobri.

(ne kažem sad da to rade, možda jednostavno dobiju premalo za sapun. ali mogu preraspodijeliti sredstva).

Quote:
Ionako žalosno ali istinito je da je večina škola koja su građena prošlog stoljeća (mogu saznati od koje točno godine mislim 1970 i neke) proglašene spomenikom kulture i ne smije se dirati ništa što mijenja izgled izvana. Znači trule rolete, prozori, derutni zidovi ne smiju se dirati jer je to vauuu spomenik kulture.
lol, znači državni je interes da spomenik kulture propadne? ima li ti to logike?

prvo, ne znam je li nešto što ima niti 50 godina spomenik kulture... ili su to škole postale iz nekog posebnog razloga? stvarno prvi put čujem za to
ali pa valjda se spomenici kulture obnavljaju, samo treba dozvola i nadgledanje od strane konzervatora.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.

Zadnje uređivanje Nica : 16.05.2012. at 14:24. Reason: edit
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.