Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2023., 23:40   #1
AI (umjetna inteligencija) u obrazovanju

Posljednjih dana igram se malo chatbotovima (nakon nekoliko sumnjivih učeničkih radova kojima nisam uspjela ući u trag) i istovremeno sam užasnuta i opčinjena onim što sam otkrila da AI može:

- može napisati odličan esej prema zadanim smjernicama,
- može sastaviti pitanja ili test u skladu s bilo kakvim zadatkom,
- može procijeniti vrijednost teksta bilo koje teme (slabiji je u procjeni duhovitosti),
- može vrlo inteligentno odgovoriti na brojna pitanja.

Shvatila sam da će vrlo brzo sastavljati testove bolje od mene. Da će i procjenjvati i ocjenjivati učenike bolje od mene. A učenicima već sad može riješiti bilo koji zadatak bilo kojeg tipa bolje od njih samih.

Mislim da će u vrlo bliskoj mogućnosti AI preuzeti barem 70% posla učitelja, a možda će ih u potpunosti zamijeniti. Kao i, možda, liječnike.

Međutim, ono što mi se čini zastrašujuće je što, ako imaš AI na raspolaganju u svemu, onda ti nije potrebno razmišljanje. I bojim se da će iz obrazovanja izlaziti ljudi koji sve manje razmišljaju jednostavno zato što će ono biti sve manje potrebno. To mi je neka iz mog kuta prilično crna, ali vrlo izgledna budućnost.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 06:44   #2
Zastrašujuće, slažem se.

Oduprijeti se tim lagodnostima , ne na nivou pojedinca već društva, bit će izazov stoljeća. Kako? da priupitam google? (Već nam se dešava).

Ako dodamo i mogućnost nadzora svih u svemu i svačemu, još strašnije.
Baba zhaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 07:23   #3
AI je tehnologija kao i druge, novo područje koje kao pojedinci trebamo svladati i suziviti se s njom.
Koliko znam već sad se koristi u nekim školama (van HR naravno) da pomogne nastavnicima u nastavnom procesu, bio je neki prilog o tome. Tad je trošak školarine bio ogroman. Ali AI jako brzo prodire svugdje i moguće je da kroz par godina to bude dostupno na puno širem nivou.

Što onda? Pa vjerojatno oni koji to prihvate i nauče upotrebljavati na pravi način (mislim da će Kakadu bit jedna od tih) mogu imati velike koristi, a oni koji će se odupirati i vječno rogoboriti i zgrazavati se, neće koristiti i njihovi učenici će zaostajati. Vrijediti će to i na individualnim i na nacionalnom nivou.

Naravno da učenici neće prestati razmišljati, ali obrasci i načini razmišljanja će biti drastično drugačiji od naših i sigurno ce se oslanjati na AI isto kao sto se danas ja oslanjam na predikciju i spellcheck dok pisem mailove. Je li to samo po sebi dobro ili loše? Osobno ne mislim da je nužno loše, ali vidjet cemo što budućnost donosi. Pitanje je načina korištenja, s praktične strane vjerujem da će bit klin se klinom izbija, odnosno s AI na AI. Čovjek jako teško se moze izboriti s AI ali drugi AI koji se u njegovo ime bori s AI već ima veće šanse.

Naravno trebamo hitno i dobar zakonodavni okvir, srecom smo u EU jer naša vlast po tim pitanjima je jednostavno NI (no intelligence).
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 07:26   #4
neki ljudi ce sigurno prestati razmisljati ali kako i sad vecina ljudi uopce ne razmislja mislim da nece biti neka velika razlika
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 07:39   #5
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
neki ljudi ce sigurno prestati razmisljati ali kako i sad vecina ljudi uopce ne razmislja mislim da nece biti neka velika razlika
Sažeto i točno.
Zadnjih 10.000 godina je bilo visemanje o tome kako sa sve manjom inteligencijom možeš preživjeti i razmnoziti se koristeći razvoj tehnologije. Kao vrsta smo se odlučili za taj pristup i prilično je uspješan. Kako vrijeme ide sve više glupih jedinki uspješno prezivljava sa sve manje znanja i sposobnosti zahvaljujući pojedincima koji su omogućili neke stvari na nivou cijele zajednice.

Srecom vidimo i efekt tehnologije da možeš uživati u seksu bez da imaš djecu rezultira napokon ne samo uspješnom prezivljavanju već i smanjenom razmnozavanju. Možda nas ipak ne čekaju apokaliptične scenariji iz sf filmova, samo da još smislimo novu ekonomsku paradigmu. Možda nam AI pomogne u tome...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 07:43   #6
@kakadu, mene zanima sto si rekla ucenicima ako si skuzila da su koristili AI. Meni se cini da je to isto kao i svako drugo varanje u skoli. Oni koji nisu skloni varanju ga nece koristiti, oni koji su i inace bili (prepisivanje od sestre/brata, s interneta, mama pisala i sl.) ce koristiti.

Na profesorima je da to objasne.

To je kao i google transleter. Na poslu ga smijemo koristiti za nase potrebe. Ali tocno se vidi tko ga slijepo koristi, a tko samo kao pomocni alat, jer svaka bransa ima svoje izraze. Ili kada za istu rijec u 2 recenice imamo 2 razlicite rijeci. Tako je i s AI. Brzo se skuzi nacin “razmisljanja” i “pisanja”.

I da! Nece li djeca za iste kljucne rijeci za esej dobiti isti/gotovo isti esej od AI? Ako su to stvarno koristili onda su bas neinteligentni i treba im umjetna inteligencija kroz zivot.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 07:48   #7
pa, mislim da cemo doci zbilja do Idiocracy.
dapace, mislim da nismo daleko od toga vec sad
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 07:50   #8
Naravno da nece dobiti isti esej ako tako daju upute AI i ako je AI tako programiran. Pa nije glup, zato mu i stoji "I" u opisu
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 07:54   #9
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa, mislim da cemo doci zbilja do Idiocracy.
dapace, mislim da nismo daleko od toga vec sad
Pa je ali
- mi imamo tehnološki rudimentarni idiocracy od izuma poljoprivrede
- napokon smo prestali s eksponencijalno rastom stanovništva tamo gdje se predje odredjeni ekonomski prag razvoja

Ovo drugo je povezano s realizacijom da će ti djeca bolje proc u životu ako ih imaš manje a dobro obrazovanih a ne njih 10 za pomoćne radnike u poljoprivredi (i da je 99,99999% sansa da ce prezivjeti djetinjstvo a ne da ih 25% umre do pete godine) + dostupnost kontracepcije + sve veći broj ljudi kojima se jednostavno ne da imat djecu ili ne više od jednog, maksimalno dvoje

Evo kina ukinula one child policy a većina i dalje prakticira one ili no child slobodnom voljom kao i mi.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 07:59   #10
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Naravno da nece dobiti isti esej ako tako daju upute AI i ako je AI tako programiran. Pa nije glup, zato mu i stoji "I" u opisu
Ali retorika je ista, slicna. Svakako se brzo skuzi. I ne vjerujem da ce se djeca koja varaju sjetiti staviti puno detalja. Ako dobiju esej na temu: kiša u mom gradu, vjerojatno će to i napisati u inpute.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 08:02   #11
Pa nema jedan AI ima ih na tisuće koji su učili na tisuće razlicitih tekstova i razlicito su programirani. I naravno da će dijete naučiti kako zadati AI da dobije unikatni tekst, kako mijenjati AI-jeve, što eventualno promijeniti.... to je ono o čemu sam pisala razmišljati će ali o drugjm stvarima i na drugačiji način nego mi. Pametna djeca pametno a glupa će kopirati uspješne strategije pametnih. Kao i inače...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 08:06   #12
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Pa nema jedan AI ima ih na tisuće koji su učili na tisuće razlicitih tekstova i razlicito su programirani. I naravno da će dijete naučiti kako zadati AI da dobije unikatni tekst, kako mijenjati AI-jeve, što eventualno promijeniti.... to je ono o čemu sam pisala razmišljati će ali o drugjm stvarima i na drugačiji način nego mi. Pametna djeca pametno a glupa će kopirati uspješne strategije pametnih. Kao i inače...
Ajde, bas me zanima. Vidis da je Kakadu odmah skuzila da nesto ne stima, a tada nije ni znala za AI. Po ovome sto ti i Summar pisete ispada da cemo kretati od pretpostavke da su svi za eseje koristili AI, ali ce profesori ocjenjivati razlicitost i snalazljivost. Onda slobodno neka ukinu pisanje eseja i to nazovu prepisivanje ili pisanje eseja uz pomoc tehnologije.

I kako ce neki ucenik biti siguran da i drugi nije koristio isto sto i on/ona?
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 08:17   #13
Da li danas kad neko dijete napiše esej na engleskom i preda ga na papiru očekujem da postoji mogućnost ga ga je povukao kroz spell checker a ne da ga je provjeravao gledajući svaku riječ u 300 strana debeloj knjizurini zvanoj rijecnik? Da li djeca doma provjeravaju na digitronu racunske zadatke iz zadace makar ga ne smjeli koristiti na nastavi dok rade zadatke? Naravno da očekujem da kad će učenici imaju tu mogućnost da ce se njome koristiti.

Isti princip će vrijediti i za AI, bit će dostupan i svi će ga znati koristiti. E sad u kojem smjeru će ići nastavnici i školski sustav - vidjet ćemo. Vjerojatno prije ili kasnije prema prihvaćanju i inkluziji u bar nekoj mjeri kao i svaki put do sad.

I još jedna stvar - danas se očekuje da na poslu znaš koristiti i kalkulator i spell checker, sutra (kod mene već danas) da znaš koristiti AI. Po mogućnosti i da si znaš isprogramirati neki da odradi bar dio tvog posla
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 08:52   #14
Ponukala si me da idem isprobavat, nije mi do sad palo na pamet. Uzela sam za primjer temu mini-projekta kojeg je mali imao iz likovnog preko praznika. Trebao je istraziti zadanu temu pa sloziti kratku prezentaciju. U udzbeniku nije imao nis potrebnog pa je isao guglat i suocio se sa hrpom linkova koji su ili: - preopsirni ili prekomplicirani za njegov uzrast, - fake, - lose i krivo napisani i u biti ne pomazu nego odmazu itd. Uglavnom, jako jako tesko mu je iz te sume odgovora bilo iscupati neke podatke. Na kraju sam mu pomogla da izvucemo i filtriramo kvalitetne rezultate

Sad sam to isto probala sa AI chatbotom i u biti je dosta uspjesno zamijenio google i odmah iz prve mi dao lijepo i sazeto ono sto bi trebalo za taj projektic. Daleko od toga da bi se dalo iskoristiti za copy/paste, ali u svakom slucaju puno lakse bi bilo doci do rezultata nekih i informacija nego guglajuci i boreci sa sumom poluprovjerenih informacija

Onda sam se sjetila i matematickog jednog problema kojeg su nedavno radili (mostovi Koningsberga)... ista stvar - dok mi je Google davao hrpu nepreglednih i tesko filtrirajucih informacija, AI mi je lijepo, sazeto, pregledno i jednostavno opisao sto je taj problem, u cemu je (povijesna) fora i zapravo mi je dao tocno onaj odgovor kojeg sam trazila.

Nekad davno su tako funkcionirale trazilice, al je trenutno internet krcat smeca i rezultat kojeg ti baci trazilica jednostavno vise nije toliko (iz prve) pimjenjiv kao nekad (pogotovo ako uzmes u obzir da ti prvo uvali brdo placenih linkova )

Lajkam ovo Ne da umjesto tebe pise radove vec kao pomoc u dolazenju do onoga sto ti treba brze i lakse
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 09:06   #15
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
neki ljudi ce sigurno prestati razmisljati ali kako i sad vecina ljudi uopce ne razmislja mislim da nece biti neka velika razlika
da

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa, mislim da cemo doci zbilja do Idiocracy.
dapace, mislim da nismo daleko od toga vec sad
i opet da

@cepin, pitanje je na koji nacin nastavnik zada esej i ima li dijete ideju koji je cilj eseja. zasto uopce moraju pisati sastavke...
ako je cilj dobit pet/impresionirat profesora, naci ce nacina da ga napise maksimalno savrseno (to nije od jucer, samo sto su do jucer znali nekome platit da ga napise, sada je, trenutno, besplatno i svima dostupno-tko hoce trazit, ofkors)

@kakadu, nije to buducnost, to je debela sadasnjost.


btw, klinci doma za zadace ne koriste kalkulator nego photomath
a neki koriste i na nastavi.
neki i na nastavi na kojoj ispravljaju ocjenu


nije problem ako AI zamijeni posao nastavnika, problem je kada se posao nastavnika svede na policajca koji gleda jel prepisano ili je iz duse (ovaj mozga) i kada ne ostane ni znanje, a bome ni (kreativno) razmisljanje...

i problem je kada se, nakon duzeg koristenja, nadjes u novoj i nepoznatoj situaciji (npr. nema interneta, nema struje).
al da, takve situacije su nemoguce.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 09:28   #16
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Ajde, bas me zanima. Vidis da je Kakadu odmah skuzila da nesto ne stima, a tada nije ni znala za AI. Po ovome sto ti i Summar pisete ispada da cemo kretati od pretpostavke da su svi za eseje koristili AI, ali ce profesori ocjenjivati razlicitost i snalazljivost. Onda slobodno neka ukinu pisanje eseja i to nazovu prepisivanje ili pisanje eseja uz pomoc tehnologije.

I kako ce neki ucenik biti siguran da i drugi nije koristio isto sto i on/ona?
Skužila sam zato što je učenik siromašna rječnika i prilično slabe vještine oblikovanja teksta imao odlično napisan esej u skladu s uputama. Zadatak je bio specifičan pa nije mogao copipejstati s interneta, a da je preuzeo samo dijelove teksta (što mnogi rade), vidjela bi se razlika u stilu između tuđih rečenica i njegovih. Postoje samo dvije opcije:
a) esej mu je napisao netko drugi,
b) esej mu je napisao AI bot.

Da mu je esej napisao netko drugi, onda bi mu taj vjerojatno pisao i prethodne eseje prethodnih godina. A mogućnosti AI-a već su beskonačne. Možeš mu deset puta zadati da napiše esej po istim uputama i on će napisati deset različitih eseja.

Nije mi palo na pamet pitati AI "Je li autor ovog eseja AI?", možda bih dobila odgovor.

@proab, kad sam otvarala ovu temu, odmah sam otprilike znala koje je tvoje mišljenje . Moje je mišljenje podijeljeno, ali trebamo se zapitati: čemu učiti pravopis i gramatiku kad će to računalo u vrlo bliskoj budućnosti savršeno savladati? Čemu pisati eseje kad ih računalo može napisati (bolje)? Čemu uopće učiti 80% svega što se uči kad to znanje čovječanstvu više nije potrebno?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 09:45   #17
Evo i doprinosa AI-a ovoj temi. Uglavnom ima prilično optimistična mišljenja.

JA: Prema tvojoj procjeni, koje će poslove učitelja AI preuzeti u idućih pet godina?

AI: Nemoguće je predvidjeti točno koje poslove će AI preuzeti u idućih pet godina, jer to ovisi o mnogim čimbenicima, uključujući brzinu razvoja tehnologije, korištenje AI-a u različitim sektorima, i propise i regulative koje upravljaju njegovim upotrebom. Međutim, učitelji su vjerojatno sigurni od preuzimanja poslova od strane AI-a, jer učiteljstvo zahtijeva ne samo poznavanje predmeta, već i sposobnost razumijevanja i rješavanja problema, komunikacije s učenicima i drugih ljudi, te prilagođavanja na različite situacije, što je teško zamijeniti sa AI-em u bliskoj budućnosti.


JA: Koja znanja i vještine koje se uče u školama zbog izuma AI-a čovječanstvu više nisu potrebna? Što je suvišno od svega onog što se uči u školama? Što se, prema tvojoj procjeni, u budućnosti u školama više neće učiti?

AI: Izum AI-a može učiniti neka znanja i vještine manje potrebnima, dok druga znanja i vještine postaju još važnije. Na primjer, AI može zamijeniti neke manualne poslove i poslove koji zahtijevaju jednostavnu podatkovnu obradu, tako da se manje vježba tim vrstama zadataka. Međutim, vještine koje se temelje na kreativnosti, empatiji, kritičkom mišljenju i problem-solvingu, te komunikacijski i suradnički vještine još su uvijek važne.

Konkretno, prema mojoj procjeni, u budućnosti se u školama može manje učiti neke temeljne vještine kao što su mehanicko pisanje i matematicko računanje, jer te vještine postaju manje potrebne zbog napredaka u tehnologiji. Međutim, razvoj AI-a također će zahtijevati veće znanje i razumijevanje podataka, kao i korištenje različitih alata za analizu i vizualizaciju podataka, što će biti važne vještine u budućnosti.

Stoga, u školama će se i dalje učiti znanja i vještine koje su relevantne za razumijevanje svijeta oko nas i za rješavanje problema, te za razvoj kreativnosti i empatije. Ukupno, fokus će se više staviti na vještine koje su kritične za budućnost i koje ne mogu biti zamijenjene AI-em.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 09:57   #18
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Čemu uopće učiti 80% svega što se uči kad to znanje čovječanstvu više nije potrebno?
zasto slikati kad to nikome nije POTREBNO? Milsim da su ljudi inherentno znatizeljni i zele znati i shvatiti. Ili ne
ne znam, i ja sam podvojena, zapravo, bas mislim da je crno bijelo, ili nas ceka distopija ili utopija, ne vidim srednji put
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 10:11   #19
Quote:
Čemu uopće učiti 80% svega što se uči kad to znanje čovječanstvu više nije potrebno?
A učit ćemo ono što nam treba pod obavezno a ono što nam ne treba pod opcionalno ili će bit predmet specijalističkog znanja. Do sad kako se civilizacija razvijala s razvojem je trebalo sve više znanja za uspješno funkcioniranje u društvu i da budeš član koji pridonosi... Tako da ne sumnjam da će biti toga za učiti i naučiti, ali naravno malo drugačije nego danas, danas je drugačije nego jučer, itd... Tko danas od svježe diplomiranih inženjera zna radit s logaritamskim ravnalom? Vjerojatno nitko A prethodnim generacijama je to bila svakodnevnica. Sad smo jedan uređaj zamijenili drugim (naprednijim) sutra možda još naprednijim itd...

No nije da i dalje ne trebamo hrpu znanja samo je drugačije. I to je višemanje to...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 15:05   #20
Dajte link na taj chatbot šta piše


Poslano sa mog SM-A136B koristeći Tapatalk
-skyfall- is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:07.