Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2016., 22:24   #1781
Reskovac mi je bio mentor, malo je reći da teolozi imaju kompetencije raditi po tom udžbeniku.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 08:03   #1782
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ajmo po redu:
1. Citirala si moj post gdje navodim zemlje gdje ga nema, a odgovaraš mi sa "u nekim zemljama uopće nema vjeronauka u školama".
2. U istom postu navodim da je negdje vjeronauk, a negdje religijska kultura, ti onda napišeš da to nije ista stvar.
Znam da nije, zato i navodim postojanje jednog ili drugog.
Da, jer: 1. u 2. U istom postu gdje navodiš zemlje u kojima nema vjeronauka i u kojem je prisutan vjeronauk, kao i tamo gdje se izvodi religijska kultura, tvrdiš da je "svugdje" kao i u Hrvatskoj, što, dakle, nije istina:

Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
... argument o Hrvatskoj kao primjeru sramotnog utjecaja Crkve na državu pada u vodu. Vidimo da je tako svugdje. Ljudi su većinom vjernici, dal il tradicije ili uvjerenja nije toliko bitno.
Samo sam te suočila s tvojim vlastitim navodom koji očito krivo tumačiš, jer nije tako svugdje, baš zato što imamo i zemlje gdje vjeronauk nije u školi, kao i one gdje je prisutna samo religijska kultura, što je poseban predmet, koji nema nikakve veze s konfesionalnom crkvom. Osim toga, vjernici iz tradicije i vjernici iz uvjerenja nisu ista skupina po svom odnosu prema vjeri, kao niti po svom odnosu prema drugim ljudima različite vjere ili ateistima. Oni se u pravilu različito ponašaju. No, ti to sve trpaš u isti koš, bez razlike, kao da je Hrvatska ni po čemu ne odstupa od drugih zemalja EU.

Ja sam ti navela dodatni primjer, s KFB i FFom u HR, što je primjer bez presedana drugdje, ali ok, u to možda nisi upućena. Dakle, evo nekih linkova o početku te priče:

http://www.srednja.hr/Studenti/Vijes...uju-Filozofski

http://www.jutarnji.hr/-zasto-studen...nog--/1312667/

A evo i jednog linka studentskog zbora FFa uoči zadnje sjednice Vijeća FFa: https://www.facebook.com/slobodni.fi...91727064332632

Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Dakle ti tvrdiš da rektor radi pritisak kako bi student Teološkog fakulteta dobili diplomu profesora hrvatskog, povijesti ili engleskog?
Da, tako je.

Quote:
Bi li tu diplomu dobili bez da slušaju sve četiri godine tog studija? Znaš kako to blesavo i nemoguće zvuči?
Naravno da ne. Kako bi to bilo moguće?

Quote:
Ili se traži da im se omogoći dvostruki studij (teologije i drugog predmeta na FF)? Bez da prolaze upise? Hoće li onda i kvote na FF biti povećane, ili će upisnik Teološkog imati prvenstvo upisa? I to mi blesavo zvuči?
Dakle, traži se sklapanje "zajedničkih dvopredmetnih studija" s FFZGom. Najprije se predlagalo da to bude u kombinaciji s "religijskom pedagogijom i katehetikom" (za vjeronauk) KBFa, ali u drugoj verziji ugovora (jer je prva konačno odbačena) predlažu se kombinacije sa svim studijima na KBFu. Kvote su prethodno trebale biti "preko kvote", no u drugoj verziji su stavljene u "redovne kvote". Prvobitno se predlagalo da se studenti KBFa upisuju bez prijemnog ispita na željenu dvopredmetnu studijsku grupu FFZGa, no i to je prepravljeno u novom prijedlogu ugovora, prema kojem bi ipak išli na prijemni ispit. Predložene su "zajedničke diplome" svakome za njegov dio programa, što je inače zakonski neizvedivo, osim ako ne misle tražiti promjenu zakona, što me isto ne bi čudilo, jer u ovoj zemlji KC očito sve može.

KBF je inače u postupku dobivanja dopusnica za svoje studije na Senatu već dobio odobrenje za to, bez pristanka FFZG, pri čemu je prijavio sebe kao matičnu instituciju kojoj FFZG "izvodi" drugi predmet, što je više nego nakaradno, budući da je FFZG samostalna i autonomna visokoškolska institucija koja ima dvopredmetne kombinacije studija koje samostalno izvodi u kombinacijama od nekih skoro 100 studijskih programa, te njemu KBF uopće nije potreban. Pritisak radi upravo KBF i želi se silom nametnuti FFZGu, uz podršku rektora i vrha KC, kojeg je usput rečeno, ta ista ekipa i podržala u kandidaturi za rektora, jer im je on obećao upravo tu stvar "progurati" na Sveučilištu, što je i htio izvesti bez znanja članova vijeća FFZG, te im je podmetnuo prvobitni ugovor bez teksta ugovora na vijeće, pod naslovom "suradnja s KBFom". Nakon toga je dobio izbore za rektora. Tek se u novoj postavi uprave FFZG, ta stvar raskrinkala, obznanio prvi tekst ugovora i odbacio na vijeću s velikom većinom glasova "protiv". Ali, ali to nije kraj priče i naravno da ne misle stati samo na FFZGu, nego im je sljedeći korak PMF, ako prođe Filozofski, tj. svi oni predmeti koji se predaju u školama, osim vjeronauka. Žele vratiti "stari srenjovjekovni sjaj", kako kaže Tonči Matulić, dekan KBFa, u razgovoru s rektorom.

Zasad je stvar na čekanju, jer je dekan FFZGa skinuo točku s dnevnog reda, budući da se protiv tog ugovora očitovalo 7 najuglednijih odsjeka FFa (psihologija, filozofija, sociologija, anglistika, povijest umjetnosti i još neki). Dekanu siugurno mora biti stalo do toga da zadrži dobru poziciju na fakultetu, iako ga rektor i vrh KC koji to guraju nemilice pritišću, tako da je već počeo i ucjenjivati s radnim mjestima po fakultetu. Ali, vidjet ćemo što će slijediti u nastavku priče. Pretpostavljam da će biti i u medijima..

Zadnje uređivanje north wind : 24.02.2016. at 08:25.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 08:12   #1783
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Što se tiče pritisaka na FFZG i druge fakultete, mislim da je riječ o ovome, ima i dobar članak ovdje
Nisam mislila baš na to, iako i to ima veze, nego baš na konkretan ugovor o "zajedničkim dvopredmetnim studijima" između KBFa i FFa.

Quote:
Naravno da se sad ide na filozofiju i etiku, i naravno da se u kupus stavljaju i kroatisti, kroatolozi, politolozi, sociolozi, da ne bi ispalo da samo teologe i katehete pokušavaju napraviti sposobnima za predavanje tih predmeta, a činjenica da dodirne točke ovih smjerova s filozofijom ispadnu smiješne kad čovjek poznaje materiju. S obzirom na to da sam kroatist, ne vidim se u smislu studiranja samo te grupe kompetentnom predavati etiku i filozofiju, osim u smislu filozofije odgoja ili jezika (ne vidim se ni sa završenom filozofijom, ali to je drugi par rukava ); ne znam što bi jedan društvenjak poput sociologa imao tu raditi, eventualno kroz međupredmetne korelacije; ne vidim ni politologa osim u nekim seminarima političke filozofije, socijalne filozofije; ne vidim ni kako će teolog preuzeti bioetiku i načela moderne filozofije, može eventualno biti gost predavač za Akvinca, Spinozu...; katehetu pogotovo ne vidim jer se njihov studij zaista, ali zaista ne može usporediti ni sa studiranjem teologije, a nekmoli filozofije.

O tome se govori valjda kad se spominje vršenje pritiska.

Uguravanje vjeroučitelja u nastavu filozofije sramotan je potez koliko je god ta nastava u današnje vrijeme loša i potrebna joj je žestoka reforma.
Naravno da jest, ali se ne radi samo o tomu, nego o potpunom preustroju Filozofskog fakulteta i namjere da se on pretvori u ekspozituru za opsluživanje KBFa. odnosno dugoročnoj klerikalizaciji društva na visokoškolskoj i znanstvenoj razini. Ako se uđe tako slobodno na FFZG, ulazak na ostale fakultete, od kojih je najinteresantniji PMF je samo pitanje dana.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 08:35   #1784
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Iskreno najiskrenije, ne vidim nikakvog problema da teolozi (ne znam koja je točno razlika u obrazovanju između njih i vjeroučitelja?) predaju srednjoškolsku filozofiju, gdje se koliko se sjećam predaje isključivo povijest filozofije.
Je li onaj udženik i dalje na snazi? Neki debeli dosadni

Inače su teolozi IMO bolje obrazovani od većine studenata FF-a, a na kraju, dodirne su točke (bar meni laiku) teologa i filozofa poprilične. Ovi su samo vjerski filozofi, koliko kontam?
Odakle ti ta ideja da su teolozi bolje obrazovani u filozofiji od filozofa? Na temelju čega to tvrdiš? Na FFZG se inače obrazuju studenti iz više od 23 znanstvene discipline u preko 100 kobinacija, od kojij je filozofija jedna disciplina i znanost, što vidim da ne znaš. Ostali studenti drugih disciplina niti ne pretendiraju na zapošljavanje iz područja filozofije, jer za to nemaju kompetencije. Na temelju čega bi to imali teolozi?

Quote:
A ovako iz moje prakse, meni je filozofiju, logiku, sociologiju i etiku u srednjoj predavala ista osoba. Ne mogu se sjetiti što od toga je, a što nije završila.
Međutim, školi je očito bilo ili neisplativo ili nemoguće naći više osoba za te predmete, a i ona je ovako mogla popuniti satnicu
.Već ti je odgovoreno da je logika i etika dio filozofije, za što su dakle kvalificirani upravo filozofi. Za sociologiju su kvalificirani sociolozi, ali na FFZG je moguće studirati dvopredmetni studij (1 studij) u kombinaciji filozofija/sociologija. Dakle, čovjek dobiva diplomu iz 2 predmeta i kompetencije iz ta 2 različita predmeta.

Na temelju čega bi teolozi s diplomom iz teologije (ili vjeroučitelji) bili kvalificirati na to, molim te?

Quote:
Razumijem također da ovo sad vodi problemu za filozofe, budući bi vjeroučitelj mogao popuniti satnicu vjeronaukom i filozofijom.
Niti u jednoj državi vjeroučitelj ne može puniti satnicu s filozofijom, ako u dotičnoj državi postoji matični studij filozofije, osim u Hrvatskoj, nažalost. U nekim državama (npr. Njemačkoj) vjeroučiteljstvo niti ne spada u znanstveni studij, niti je takva obrazovna institucija uključena u Sveučilište, jer to niti nije znanost. Ali, u Hrvatskoj jest.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 09:01   #1785
E sad gle ovako, malo sam pročitala i uza sve zamjerke na uvjete takvih ugovora (jer smo i dalje na brdovitom Balkanu i totalni smo dibidusi za ono što bi ovakvi ugovori trebali predstavljati), ideja da se studiranje učini interdisciplinarnim meni uopće nije loša. Ionako smo mi jedan nesvakidašnji primjer da se gotovo isti smjerovi mogu studirati na dva različita fakulteta unutar nekoliko kilometara, to je isto presedan.

U smislu KBC-a i FFZG-a čini mi se to još vrijednijim potezom kad malo razmisliš o činjenici da će ljudi koji su jako dobro potkovani u skolastici, patristici, latinskom, grčkom, upisati i drugu studijsku grupu filozofiju na FFZG-u i time dopuniti svoje znanje i sposobnosti. Ili kroatistiku, bilo što. Ne vidim problem, tko može, neka studira, a i utjecaj svjetovnog na profano mogao bi pogodovati razvoju tolerancije studenata KBC-a te odmake od dogme (iako ondje ne studiraju samo konfesionalci recimo).

E, ali onda bih ja primjerice htjela takvu protočnost i u drugim smjerovima, pa bih npr. htjela upisati na FFZG-u, primjera radi, ruski jezik i književnost te geologiju, čisto zbog konkurentnosti na tržištu. Ili recimo povijest umjetnosti i muzikologiju, ili molekularnu biologiju i lingvistiku, ili automatiku i kroatologiju, beskonačno je mnogo kombinacija.

E kad bi to bilo onako kako bolonjski proces zaista promiče u nekim svojim idejnim temeljima, bilo bi izvrsno vidjeti recimo PMF-ovca koji uz matematiku studira teologiju, ne vidim apsolutno nikakav problem, samo dobrobiti, kad bi ovo bila neka druga država i kad Boras ne bi bio jedan od najutjecajnijih članova Starokatoličke crkve.

Ovako svi mi znamo o čemu je riječ, a ove su druge smjerove tutnuli samo da imaju neki alibi da zaista nije riječ o pokušaju sjebavanja kritičkog mišljenja koje je još u nekim natruhama prisutno na filozofiji FFZG-a.

Ljudi se malo razumiju u filozofiju samu i uvriježeno je mišljenje da je filozof svatko tko si postavi onih nekoliko temeljnih pitanja s početka Kalina. Njima je sociologija i filozofija isto, psihologija se isto tu gura, što ne bi onda i teologija. Te znanosti imaju različite predmete i različite metode, povezivanje u isti koš bilo bi isto kao da kažeš da se tako trebaju povezati kemija i fizika (i trebaju, svaki fizičar treba poznavati kemiju i obrnuto, i to ne na razini laika), što će nam dvije znanosti?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 10:26   #1786
mene od ovih pitanja tko ce predavati filozofiju/sociologiju/pa cak i psihologiju, vise brine sto vjeroucitelji u osnovnim skolama uzimaju/dobivaju razrednistvo, cak i tamo di ima djece koja ne idu na vjeronauk, i to mi se ne svidja.
ne znam, nemam dobar osjecaj sa cinjenicom da dijete na putu skolovanja prati vjeroucitelj (kontakti sa roditeljima, ocijene, izostanci, izleti, maturalac....). i uopce ne znam kak se te stvari dopustaju po skolama,ako se radi o drzavnim skolama.
i da se na taj nacin "prisiljava" da izborni predmet ostane izabran do kraja skolovanja.

da ne spominjem detalj gradjanskog/zdravstvenog ili kojeg vec odgoja, za kojeg se predlaze da neke teme odrade razrednici na satu razredne nastave
(doduse, ima i psihologa "u ime obitelji", iako se tu toplo nadam da ce psiholoska komora odraditi svoje,ako se usude zabrazditi u svoju ideologiju)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 11:54   #1787
škole nisu državne vec javne ustanove, kad shvatiš razliku, vjerojatno ceš shvatiti i besmislenost napisane pritužbe....
nadalje, citirat cu
"Voditelji županijskih stručnih vijeća organiziraju usavršavanje na temu GOO-a za sve učitelje svih predmeta i struka."
što znaci, da ako je taj vjeroucitelj završio to usavršavanje, on je strucan za odrađivanje zadanih tema iz GO, bez obzira kome to odgovaralo ili ne....
btw. vjeroucitelj može strucnije i kvalitetnije odraditi zadane teme nego neki profesor biologije, hrvatskog ili matematike...i, stvarno nema potrebe za omalovažavanjem icije strucnosti ili struke na temelju osobnih predrasuda...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 12:10   #1788
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
btw. vjeroucitelj moze strucnije i kvalitetnije odraditi zadane teme nego neki profesor biologije, hrvatskog ili matematike...


i, stvarno nema potrebe za omalovazavanjem icije strucnosti ili struke na temelju osobnih predrasuda...
Prvi i drugi dio se pomalo sudaraju, jel?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 12:10   #1789
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
škole nisu državne vec javne ustanove, kad shvatiš razliku, vjerojatno ceš shvatiti i besmislenost napisane pritužbe....
nadalje, citirat cu
"Voditelji županijskih stručnih vijeća organiziraju usavršavanje na temu GOO-a za sve učitelje svih predmeta i struka."
što znaci, da ako je taj vjeroucitelj završio to usavršavanje, on je strucan za odrađivanje zadanih tema iz GO, bez obzira kome to odgovaralo ili ne....
btw. vjeroucitelj može strucnije i kvalitetnije odraditi zadane teme nego neki profesor biologije, hrvatskog ili matematike...i, stvarno nema potrebe za omalovažavanjem icije strucnosti ili struke na temelju osobnih predrasuda...
U potpunosti se slazem sa nosorogom ( kako lijepo zvuci )

Tanita, shvatili smo ,Vjeruj....koja je tvoja poruka.
A TI sad probaj shvatiti i besmislenost Tvojih izjava i uvjerenja.
Jel hoces?
Naravno da neces, pa ne pokusavaj ni nas ostale uvjeravati u tvoju apsolutnu istinu i pravicnost.

Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Prvi i drugi dio se pomalo sudaraju, jel?
Ne da se sudaraju već su hitna služba i vatrogasci bili na mjestu događaja, od siline udara
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 14:24   #1790
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Prvi i drugi dio se pomalo sudaraju, jel?
"sudaraju" se za osobe koje u svemu vide iskljucivo i samo sudaranje
Quote:
trenutna kaže: Pogledaj post
Tanita, shvatili smo ,Vjeruj....koja je tvoja poruka.
A TI sad probaj shvatiti i besmislenost Tvojih izjava i uvjerenja.
Jel hoces?
Naravno da neces, pa ne pokusavaj ni nas ostale uvjeravati u tvoju apsolutnu istinu i pravicnost.
da si shvatila napisano, pokušala bi isto pobiti argumentima (ako ih vec imaš) a, ne trolanjem, sorry...
inace, ovaj pdf ne doživljavam kao mjesto gdje cu lijeciti svoje frustracije, vec kao mjesto gdje treba dvaput razmisliti što napisati jer ga citaju i klinci....
osim ako je nekom cilj poticati klince na mržnju, netoleranciju itd....
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 15:29   #1791
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
škole nisu državne vec javne ustanove, kad shvatiš razliku, vjerojatno ceš shvatiti i besmislenost napisane pritužbe....
nadalje, citirat cu
"Voditelji županijskih stručnih vijeća organiziraju usavršavanje na temu GOO-a za sve učitelje svih predmeta i struka."
što znaci, da ako je taj vjeroucitelj završio to usavršavanje, on je strucan za odrađivanje zadanih tema iz GO, bez obzira kome to odgovaralo ili ne....
btw. vjeroucitelj može strucnije i kvalitetnije odraditi zadane teme nego neki profesor biologije, hrvatskog ili matematike...i, stvarno nema potrebe za omalovažavanjem icije strucnosti ili struke na temelju osobnih predrasuda...
aha, drzavna, javna, bitna razlika jel ...
ono sto cini razliku, jest da se financira iz proracuna svih nas, i roditelja ateista, i roditelja budista, muslimana, pravoslavaca...i da je obavezna za svu tu djecu.
nije mi nimalo okej da razrednik bude osoba katolicke vjeroispovjesti koja drzi predmet koji ne pohadjaju sva djeca i koju se, na taj nacin potice da nastave pohadjat taj predmet, cak i ako ne zele.

cudno da si ovaj dio sa razredistvom preskocila komentirati

ja se mogu sloziti sa tobom da o osobi ovisi kako ce ispredavati neke teme, ne znam po cemu si mislila/procitala da ikoga omalovazavam i gdej sam to napisala? ideoloski, neke teme iz gradjanskog odgoja po meni ne moze ispredavati vjeroucitelj....ili ti mislis da moze na temelju neke edukacije koju agencija organizira?
hoce li, ako prodje tu edukaciju, i odrzi sat u skladu sa stom edukacijom, ostati vjerodostojan na svom predmetu?

ja inace nemam problem da se neke religijske teme obradjuju i na satu hrvatskog, engleskog, likovnog, glazbenog, jer nemam namjeru negirati umjetnost koja jest nastala pod utjecajem u unutar neke religije.
i to smatram bogatstvom.
dobrom podlogom za raspravu, ucenje, razmisljanje...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 15:42   #1792
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
E sad gle ovako, malo sam pročitala i uza sve zamjerke na uvjete takvih ugovora (jer smo i dalje na brdovitom Balkanu i totalni smo dibidusi za ono što bi ovakvi ugovori trebali predstavljati), ideja da se studiranje učini interdisciplinarnim meni uopće nije loša. Ionako smo mi jedan nesvakidašnji primjer da se gotovo isti smjerovi mogu studirati na dva različita fakulteta unutar nekoliko kilometara, to je isto presedan.
Mah, pa ne možeš utrpati sve u isti koš, pogotovo vjeronauk i znanost!? Osim toga, onda bi trebalo prvo pokazati obostrani interes nekih fakulteta, ako postojian, za takvom suradnjom, a ne jednostrano i silom gurati samo jednu stranu. Ovdje, kokretno, nije niti ravnopravan odnos studijskih grupa. KBF ih ima samo 3 studija, a FFZG 23 odsjeka i 3 samostalne katedre s više od 100 kombinacija. U sustavu zapošljavanja u školama druge struke pred vjeroučiteljima s drugom diplomom sigurno gube posao, čime bi FFZG stavio svoje vlastite studente koji nisu studenti KBFa u neravnopravnu poziciju. Zašto bi to radio? Osim toga, mnoge discipline na FFZG sigurno bi bile više zairesirane da se kombiniraju s nekim drugim fakultetima, kao što je Pravo, Ekonomija, Arhitektura, PMF, prije i više nego s KBFom.. Po meni bi trebalo prvo utvrditi strateške interese pojedinih fakulteta, a ne silom gurati Crkveni fakultet na Filozofski, pri čemu KBF i nije svjetovna institucija, nego ima i Crkvenu vlast koja njime upravlja.

Quote:
U smislu KBC-a i FFZG-a čini mi se to još vrijednijim potezom kad malo razmisliš o činjenici da će ljudi koji su jako dobro potkovani u skolastici, patristici, latinskom, grčkom, upisati i drugu studijsku grupu filozofiju na FFZG-u i time dopuniti svoje znanje i sposobnosti. Ili kroatistiku, bilo što. Ne vidim problem, tko može, neka studira, a i utjecaj svjetovnog na profano mogao bi pogodovati razvoju tolerancije studenata KBC-a te odmake od dogme (iako ondje ne studiraju samo konfesionalci recimo).
Je, pa sigurno da bi to bilo dobro studentima KBFa da se dodatno obrazuju na FFZG, ali ne i obrnuto, jer studenti FFZG ne dobivaju time ništa, nego samo gube preko redovitih kvota upisa i konačno s mogućnostima zapošljavanja.

Quote:
E, ali onda bih ja primjerice htjela takvu protočnost i u drugim smjerovima, pa bih npr. htjela upisati na FFZG-u, primjera radi, ruski jezik i književnost te geologiju, čisto zbog konkurentnosti na tržištu. Ili recimo povijest umjetnosti i muzikologiju, ili molekularnu biologiju i lingvistiku, ili automatiku i kroatologiju, beskonačno je mnogo kombinacija.
Pa to ti ja i govorim. Zašto bi FFZG privilegirao KBF za kojeg uopće nije zainteresiran, a ne bi recimo potencirao neke druge studije na drugim sastavnicama, kao što je biologija, geografija, socijalni rad, farmacija, dizajn itd.? Ali, za to moraš imati centralizirano sveučilište, što mi nemamo.

Quote:
E kad bi to bilo onako kako bolonjski proces zaista promiče u nekim svojim idejnim temeljima, bilo bi izvrsno vidjeti recimo PMF-ovca koji uz matematiku studira teologiju, ne vidim apsolutno nikakav problem, samo dobrobiti, kad bi ovo bila neka druga država i kad Boras ne bi bio jedan od najutjecajnijih članova Starokatoličke crkve.
To se već zove.. "što bi bilo, kad bi bilo"... ali, to nije, jer je ovo zatucana Hr država.

Quote:
Ovako svi mi znamo o čemu je riječ, a ove su druge smjerove tutnuli samo da imaju neki alibi da zaista nije riječ o pokušaju sjebavanja kritičkog mišljenja koje je još u nekim natruhama prisutno na filozofiji FFZG-a.
Naravno da je o tome riječ, ali niti nema drugih smjerova koji se silom guraju... Ima samo taj jedan - KBF.

Quote:
Ljudi se malo razumiju u filozofiju samu i uvriježeno je mišljenje da je filozof svatko tko si postavi onih nekoliko temeljnih pitanja s početka Kalina. Njima je sociologija i filozofija isto, psihologija se isto tu gura, što ne bi onda i teologija. Te znanosti imaju različite predmete i različite metode, povezivanje u isti koš bilo bi isto kao da kažeš da se tako trebaju povezati kemija i fizika (i trebaju, svaki fizičar treba poznavati kemiju i obrnuto, i to ne na razini laika), što će nam dvije znanosti?
Ah, oni koji to guraju znaju jako dobro koje su razlike i o čemu se radi.. zato to i guraju.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 15:47   #1793
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
btw. vjeroucitelj može strucnije i kvalitetnije odraditi zadane teme nego neki profesor biologije, hrvatskog ili matematike...i, stvarno nema potrebe za omalovažavanjem icije strucnosti ili struke na temelju osobnih predrasuda...
Ma da? A koje to teme, konkretno, može vjeroučitelj obraditi iz područja nekih drugih struka, ako nije za to kvalificiran? I zašto bi to radio vjeroučitelj, ako imamo stručnjake za pojedina područja koji su kvalificirani za to?

Zadnje uređivanje north wind : 24.02.2016. at 16:03.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 17:20   #1794
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
aha, drzavna, javna, bitna razlika jel ...
ono sto cini razliku, jest da se financira iz proracuna svih nas, i roditelja ateista, i roditelja budista, muslimana, pravoslavaca...i da je obavezna za svu tu djecu.
nije mi nimalo okej da razrednik bude osoba katolicke vjeroispovjesti koja drzi predmet koji ne pohadjaju sva djeca i koju se, na taj nacin potice da nastave pohadjat taj predmet, cak i ako ne zele.

cudno da si ovaj dio sa razredistvom preskocila komentirati

ja se mogu sloziti sa tobom da o osobi ovisi kako ce ispredavati neke teme, ne znam po cemu si mislila/procitala da ikoga omalovazavam i gdej sam to napisala? ideoloski, neke teme iz gradjanskog odgoja po meni ne moze ispredavati vjeroucitelj....ili ti mislis da moze na temelju neke edukacije koju agencija organizira?
hoce li, ako prodje tu edukaciju, i odrzi sat u skladu sa stom edukacijom, ostati vjerodostojan na svom predmetu?
ne kužim kakve veze ima tko koga financira s razlikama državnih i javnih ustanova? inace da, razlika je jako bitna i u njoj ti leže odgovori na pitanje zašto je to tako kako je....

ovo boldano, ne, odgovara ti da je razrednik katolicke vjeroispovjesti, ti inace pitaš proferore što su po vjeroispovjesti?.... i cim je neko katolik odmah je za tebe loš covjek, profesor itd....sorry, al, nadam se da se šališ i da je ovo samo odraz tvoje trenutne nepromišljenosti i brzopletosti a, ne stvarno mišljenja..
također, razrednik ne mora predavati tvom klincu i to nije ništa novo,
može mu predavati samo jednu godinu, dvije...ostale dvije ili tri ne...ne odgovara ti, imaš mogucnost prebaciti klinca u drugi razred...iskoristi svoje pravo, nitko ti ne brani...
a, spike kako ce razrednik vjeroucitelj poticati sve klince da pohađaju vjeronauk, ne da nema logike vec je van svake pameti,
1. jer vjeroucitelj nije placen po uceniku,
2. jer je svakom profesoru bolje i lakše raditi s manjim brojem klinaca,
3. ucenici do 5. razreda nešto ipak nauce, svaki naknadni upis je zapravo ponavljanje onog odrađenog + obrada novog...itd...itd

ne moraš se ni složiti sa mnom, bože mili pa ne živimo u vremenima jednoumlja....meni samo nije jasno da jedna odrasla osoba sudi ljude na taj nacin...a, da pritom zaboravlja da je i taj vjeroucitelj visokoobrazovana osoba, covjek, građanin, roditelj... itd....te da, kako ce netko približiti gradivo klincima ne ovisi o njegovoj vjeroispovjesti vec o njegovoj volji i sposobnosti.
i ako ciljaš na onaj dio o spolnim odnosima, zar ti nije bolje da ti klincu o sex-u osnovnoj govori netko tko od tog sexa nece raditi "must do" da bi bio faca u razredu nego netko kom je možda u tom trenu sex jedina životna okupacija?
i zašto vjeroucitelj nakon održavanje sata u skladu s edukacijom o GO ne bi ostao vjerodostojan svom predmetu? misliš da su vjeroucitelji neka posebna vrsta koja ne zna šta je sex, država, međuljudski odnosi?....sorry, bez uvrede pls, al što te tjera da u sebi hraniš takve predrasude...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 17:22   #1795
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Ma da? A koje to teme, konkretno, može vjeroučitelj obraditi iz područja nekih drugih struka, ako nije za to kvalificiran? I zašto bi to radio vjeroučitelj, ako imamo stručnjake za pojedina područja koji su kvalificirani za to?
strucnjak za GO je?....strucnjak za biti razrednik je?
pls, poštedi me
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 17:57   #1796
Vjeroučitelji su odgovorni Crkvi, Crkva je njihov jedini korektiv, činjenica je to koja je mnogima promaknula. U vecim sredinama cak imaju neku vlastitost, u manjima im se ulazi i u obiteljski život, oni ne smiju predavati GO izvan crkvenih postulata, a znamo kakvi su u slucaju kontracepcije i spolnosti, o LGBTQ pravima da ne govorimo.

Meni su te vrijednosti sasvim jasne i prirodne za jednog vjeroučitelja koji je donio odluku tako živjeti i naravno da bih dala priliku da unutar GO-a iznese svoja uvjerenja, kao gost predavač. Ništa više
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 18:05   #1797
kako razrednik moze biti netko ko ne poznaje svu djecu, da ne ulazimo uopce u dublje rasprave?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 19:22   #1798
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
strucnjak za GO je?....strucnjak za biti razrednik je?
pls, poštedi me
Umjesto odgovora nudiš pitanje uz ironični dodatak? Oprosti, ali time nisi ništa objasnila, niti se predstavila vjerodostojno. Ja nemam ništa protiv da ti odgovorim na to, ali nakon što dobijem tvoj odgovor na prethodno pitanje na koje mi nisi odgovorila. Dakle, ako tvrdiš sljedeće:
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
[Bbtw. vjeroucitelj može strucnije i kvalitetnije odraditi zadane teme nego neki profesor biologije, hrvatskog ili matematike...i, stvarno nema potrebe za omalovažavanjem icije strucnosti ili struke na temelju osobnih predrasuda...
.. onda bi trebala znati objasniti što to vjeroučitelj može "stručnije i kvalitetnije odraditi" od profesora biologije, hrvatskog ili matematike ako se radi o tim stručnim područjima drugih struka? Možeš li mi odgovoriti?
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 19:25   #1799
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
kako razrednik moze biti netko ko ne poznaje svu djecu, da ne ulazimo uopce u dublje rasprave?
I netko tko nije stekao pedagoške, didaktičke ni metodičke kompetencije za predavanja djeci.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 19:45   #1800
Prije nekih par godina, sasvim slučajno sam na nekom izletu upoznala jednog
vjeroučitelja . U našoj su školi predavale samo časne a od crkvenih redova imala sam
iskustvo samo sa svećenicima, o kojima sada ne bih

Ukratko, provela sam ugodnih 2 sata u zanimljivom razgovoru, koji su proletjeli samo tako.
Imao je kojih 30-tak god., i sve za čime se zalagao...u potpunosti se popdudaralo sa mojim uvjerenjima. Teško je sad opisati ali da ,takvih kao on,ima više i da želi predavati o moralnosti i životu u mojoj školi, odmah bi upisala dijete,htjelo- ne htjelo
Rezime'-
protivnik je održavanja vjeronauka u školi ako nisu stvoreni uvjeti za ostalu djecu.
protivnik je svega onog što već dugo ne valja u crkvenim krugovima i o tome slobodno progovara, bori se za prava sve djece,ljudskost i empatija izlaze iz svake izrečene riječi. Ni u jednom momentu nisam osjetila želju da nametne svoje mišljenje,
Ma njemu svaka čast, mislim da bi to bila neka normalna zlatna sredina između zatucanosti i besprijekornog slušanja svega što crkva kaže i ateističkog gledanja na stvari.

__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.