Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2017., 20:10   #1
Prenamjena stana u ured (kod najma) - potrebno ili ne?

Pozdrav!

Danas sam saznala da ako kao pravna osoba iznajmljujem stan od fizičke osobe za ured, ne mogu samo tako iznajmiti stan, nego on mora biti prenamijenjen u ured - je li ti istina i gdje se može saznati više o tome? (zakon, odredbe)
Moja firma iznajmljuje ured od fizičke osobe, ugovor imamo, oni su prijavili poreznoj i mi svaki mjesec plaćamo rentu na žiro račun. No danas mi kažu da to nije legalno, da stan da bi se iznajmio kao ured mora biti prenamijenjen u ured. Ako je to istina, gdje se to uopće radi, ta prenamjena? Googlam i ne uspijevam pronaći ovaj podatak niti neki zakon ili ured koji bi se ovim bavio. Ili me agenti nekretnina muljaju? (rekli su da da mi dođe inspekcija u taj stan koji iznajmljujemo kao ured, da bi platili kaznu jer nismo u stanu prenamijenjenom za ured)


Također, podpitanje - šta onda u slučaju kada iznajmljujem dio npr. maminog stana za koji plaćam najam, ali ne plaćam račune - račune plaća vlasnik stana. Jel u tom slučaju treba nekako razmjerno obračunati dio stana za koji se iznajmljuje ured po koeficijentu za pravne osobe? (voda, struja etc).
Kako bi bilo da je sve po peesu i gdje mogu naći točne instrukcije/zakone o tome? Hvala!
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 20:29   #2
Krenimo od :
- moraš promijeniti odnos sa dobavljačem el. energije sa kućanstva na privredu
- moraš promjeniti odnos sa vodovodom i odvodnjom
- moraš promjeniti status u odvoz otpada
- kupiti vatrogani aparat
prvo otiđi do odjela za privredu da dobiješ minimalne tehničke uvjete (MTO) slažem se sa tvojom željom za legalnošću ali.... šutim
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 22:55   #3
Sve to je ok, pogotovo za MTO, ali mene zanima je li zakonski reglirano tj. je li ilegalno ako firma unajmi prostor od fizičke osobe, tj. stan koji nije prethodno prenamijenjen u ured? Drugim riječim, može li firma unajmiti privatni stan kao ured (sve i da kasnije prebaci račune na firmu i plaća povišenu tarifu).
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 08:59   #4
Ja ću reći sa građevinskog aspekta, svaka građevina se mora koristiti sukladno svojoj namjeni, znači za promjenu namjene bi trebalo ishoditi neki papir kojim se to dozvoljava.
U Zakonu o prostornom uređenju stoji stvar koja se zove dozvola za promjenu namjene i uporabu građevine koja bi u vašem slučaju bila pravi put, pretpostavljam da nije potrebno izvoditi nikakve građevinske radove da bi prostor dobio uredsku namjenu. Zahtjevu se prilaže 70 kuna biljega, dokaz vlasništva građevine (u vašem slučaju funkcionalna jedinice), kopija građevinske dozvole i projekta na temelju kojeg je izgrađena i kopija uporabne dozvole, ako je zgrada zaštićeno kulturno dobro i suglasnost konzervatora. Postupak traje 20-ak dana i sa dozvolom se građevina/funkcionalna jedinica može početi koristiti za novu namjenu i može se za nju izdati MTU.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.