Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2006., 16:15   #1
Post kuhanje rize_help

dragi kuhari/ce

molim za pomoc

kako skuhati rizu a da se ne zaljepe zrna jedna za druga...da se ne raskuha...tj da ne bude mecavo.

ponekad se raskuha izvana i kad zagrizes pola je tvrdo

koji je recept da se dobro skuha i ne zaljepi ni za posudu niti jedno za drugo-

hvala
__________________
sretna sam
mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 19:12   #2
omjer riže i vode 1:4, znači 1 čaša riže i 4 vode. Prije toga se može ispržiti luk sa začinima ili samo skuhati rižu. Kuhano je kad se voda ukuha. Ništa se ne cijedi niti ne ispire.
Martinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 09:28   #3
Quote:
Martinka kaže:
omjer riže i vode 1:4, znači 1 čaša riže i 4 vode. Prije toga se može ispržiti luk sa začinima ili samo skuhati rižu. Kuhano je kad se voda ukuha. Ništa se ne cijedi niti ne ispire.
Hm...mora da imas neku kamenu rizu.
Moj omjer je 1:2 i ispadne savrseno.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 18:04   #4
Quote:
Martinka kaže:
omjer riže i vode 1:4, znači 1 čaša riže i 4 vode. Prije toga se može ispržiti luk sa začinima ili samo skuhati rižu. Kuhano je kad se voda ukuha. Ništa se ne cijedi niti ne ispire.
NE!!!!

1:2!

Najjednostavnije u mikrovalki. Dodati malo ulja u vodu, posoliti, povegetiti po zelji (ili dodati pol kocke juhe) i najprije par min, na max. i onda jos 10-ak min na pol jacine (ovisi o kolicini rize).
__________________
We do NOT stop playing because we grow old; We grow OLD because we stop playing !.!.!

Tanj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 19:28   #5
Quote:
mala kaže:
dragi kuhari/ce

molim za pomoc

kako skuhati rizu a da se ne zaljepe zrna jedna za druga...da se ne raskuha...tj da ne bude mecavo.

ponekad se raskuha izvana i kad zagrizes pola je tvrdo

koji je recept da se dobro skuha i ne zaljepi ni za posudu niti jedno za drugo-

hvala
kinezi razlikuju parenu rižu i prženu rižu
za parenu se uzima riža okruglasta glazirana zrna, a za prženu dugozrna brušena
parena riža se kuha u puno blago posoljene vode do pola, zatim se procijedi i sito sa rižom se postavi nad posudu u kojoj je kipuča voda od kuhanja i poklopi da se odmori (dok zrna nisu mekana do sredine)
pržena riža se ubaci sirova i suha na vrelo ulje u kojem već je preprženi (na staklasto) luk, paprika ili drugo povrće po želji (grašak,bob, mrkva, peršinov i/ili celerov korijen, gljive, komadići mesa ili ribe ...), ali može i na čisto vrelo ulje , preprži se kratko, posoli vegetom ili samo posoli/popapri, te se podlije sa istim volumenom vode ili temeljca kolko je bilo riže (šalica na šalicu), plamen se smanji i kuha se dok riža ne popije svu tekučinu uz povremeno miješanje, skine se s plamena i poklopi da se odmori (napuhne na punu veličinu, dakle mekano a ne ljepljivo)

talijanska rižota se rade od okrugle škrobaste riže, ali na način kao za prženu rižu, s tim da se dodaje 1/2 više tekučine, bilo samo temeljca ili raznih šalši i mora ostati gnjecavo-tekuče konzistencije

fino zelenje - šparoge, blanširane brokole, tikvice, peršinovo lišće te morski plodovi (škampi, školjke) ....dodaje se tek u zadnjoj fazi, prije početka odmaranja, te se pusti da se odmori skupa sa rižom da bi se preuzeli okusi
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 21:18   #6
uncle bens riza u vrecicama

kuhash koliko pise na vrecici i nemresh omanut
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 09:10   #7
odlicno
hvala na savjetima/receptima
__________________
sretna sam
mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 12:13   #8
Quote:
atlantis kaže:
uncle bens riza u vrecicama

kuhash koliko pise na vrecici i nemresh omanut
slažem se, zakon
bondbabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 07:13   #9
Quote:
atlantis kaže:
uncle bens riza u vrecicama

kuhash koliko pise na vrecici i nemresh omanut
Ove rize u vrecici su vec donekle termicki obradjene, pa ovisno o kutiji koju si kupila, moras je dokuhati 5 ili deset minuta.

Nije losa opcija kad ti se apsolutno zuri. Iako, nisam bas odusevljena rezultatom. Nekako je "sterilna" u okusu, a izlgeda da ima veci glicemicki indeks, pa je "manje zdrava" nego obicna.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 09:55   #10
Quote:
Shtefitza kaže:
Ove rize u vrecici su vec donekle termicki obradjene, pa ovisno o kutiji koju si kupila, moras je dokuhati 5 ili deset minuta.

Nije losa opcija kad ti se apsolutno zuri. Iako, nisam bas odusevljena rezultatom. Nekako je "sterilna" u okusu, a izlgeda da ima veci glicemicki indeks, pa je "manje zdrava" nego obicna.
ili 20 minuta za ovu koju ja kupim

i jebe mi se jel zdrava ili ne
ne ljepi se, ne raskuha se, nije gnjecavo-ljigava i ukusna je
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 16:18   #11
Thumbs up

Quote:
atlantis kaže:
ili 20 minuta za ovu koju ja kupim

i jebe mi se jel zdrava ili ne
ne ljepi se, ne raskuha se, nije gnjecavo-ljigava i ukusna je
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 16:32   #12
ja rižu nakon kuhanja OBAVEZNO isperem, ono ljigavo i bljutavo mi se katastrofa gadi.
fuj.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 13:18   #13
U principu je bitno da imas sto vise vode, jer riza oslobadja skrob koji se u manjim kolicinama vode zgusne i tako riza dobija kasasti oblik.

Ja obicno kuham jednu casu rize (casa od 2,5 dcl) na tri litra vode, kuham 10-15 minuta, probam naravno.

Ocijedim, dobro isperem rizu pod mlazom vode, na maslinovom ulju proprzim luk i na to bacim rizu, zacinim po zelji.

Ali obavezno kuham dugo zrno, takozvanu pakistansku rizu koja nije bijela vec je vise krem boje, ne ovu nasu "domacu" makedonsku glaziranu.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 14:22   #14
Quote:
Vanjushka kaže:
Ali obavezno kuham dugo zrno, takozvanu pakistansku rizu koja nije bijela vec je vise krem boje, ne ovu nasu "domacu" makedonsku glaziranu.



meni je ta super,puno bolja od obicne bijele.

ja prvo ulijem malo ulja i poprzim rizu.zatim ulijem vodu,omjer otprilike 1:3.stavim vegetu,promijesam,smanjim plin i pustim da u polupoklopljenoj posudi ukuhava.ne smijes vise mjesati.
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 07:11   #15
Ovisno sto zelis dobiti. Pojednostavljeno: riza dugog zrna manje se lijepi, ostaju odvojena zrna. Dobra je kao prilog, sama. (Basmati)

Riza kratkog zrna nakon kuhanja opstaje ljepljivija, pa je dobra za rizoto, sushi ili kineski prilog, kad se zalijepi u grude, pa je mozes jesti stapicima. (Arborio, sticky rice)
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 17:07   #16
Quote:
Shtefitza kaže:
Riza kratkog zrna nakon kuhanja opstaje ljepljivija, pa je dobra za rizoto, sushi ili kineski prilog, kad se zalijepi u grude, pa je mozes jesti stapicima. (Arborio, sticky rice)
Ja tu rizu ne volim iz jednostavnog razloga sto sam (na zalost) imao priliku vidjeti kako alzirci jedu tu rizu koja se lago zgrudva.... mislim, ne bih vam gadio zivot, ali ako mi vjerujete na rijec da bi vam se zeldac pomjerio ka grlu.

Kad god vidim skasanu rizu, sjetim se alziraca.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 07:45   #17
Quote:
Vanjushka kaže:

Kad god vidim skasanu rizu, sjetim se alziraca.
Sto fali alzircima?

U Francuskoj sam uzivala trcat alzircima na jelo, nakon svih profinjenih francuskih okusa, presretna sam se vracala dinstanim jelima. Feels like home!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 17:06   #18
Quote:
studentica21 kaže:


meni je ta super,puno bolja od obicne bijele.

ja prvo ulijem malo ulja i poprzim rizu.zatim ulijem vodu,omjer otprilike 1:3.stavim vegetu,promijesam,smanjim plin i pustim da u polupoklopljenoj posudi ukuhava.ne smijes vise mjesati.
Ovo je školski primjer kako bi se trebalo kuhati rižu da doista bude ukusna (osim vegete jer je to obično kemijsko smeće)

Najčešće ga ne stignem provest, osim ovog omjera 1:3
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 17:08   #19
Ja ju skuham u mikrovalnoj. Svako zrno ostane za sebe neovisno o vrsti riže.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 17:10   #20
Quote:
Cats kaže:
Ja ju skuham u mikrovalnoj. Svako zrno ostane za sebe neovisno o vrsti riže.

oh, oh, oh, kako zelimo vidjeti detaljno napisan recept za taj poduhvat!!!!!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.