Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2008., 20:48   #1
Zivot u SFRJ

Nova generacija sam, sve sto znam o Jugoslaviji je kako je nastala i kako se je raspala. Ono izmedju, 1946-80, je za mene crna rupa, pa zato molim da me prosvjetlite !
Mene zanima kakva je bila ekonomska situacija, obrazovni sustav, zdravstveni sustav, kakve su bile place, sto se je od tih placa moglo kupiti, kava je bila kvaliteta tih domacih proizvoda, kakav je bio standard zivota opcenito i u usporedbi sa nasim susjedima. Osobni dojmovi, anekdote, konkretne brojke, sve dozvoljeno, izvolite.

p.s. ko zeli pricati o partizanima, ustasama, fasistima, ratu, stalinu, represiji, politckim zrtvama itd., neka si otvori posebnu temu, fala !
diseased is offline  
Old 10.11.2008., 23:15   #2
Sve ovo što si nabrojao....je bilo super...sve je funkcioniralo...čak bolje nego sada.....

samo je bio jedan problem.....shvatilo se da netko to daje....da to tako bude....

da zamaže oči narodu......dok on provlači svoj hegemonizam....i širi svoje pipke..sve dublje..i dublje...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Old 10.11.2008., 23:28   #3
Ova neće dugo
žalac_1 is offline  
Old 10.11.2008., 23:42   #4
Taj pasoš te države (crveni) od 70.-ih je na svjetskom crnom tržištu bio najcjenjeniji.
Cuka is offline  
Old 11.11.2008., 00:03   #5
ukratko; da si ima iq 180, brdo vrlina poput radisnosti, postenja, kreativnosti, poduzetnosti, itd itd... a nisi bia politicki podoban niti clan partije, najvise sta si moga postic sta se kvalitete zivota tice bi bilo na nivou nekog cobana mile iz krajine koji je od rodjenja u partiji, a glup je, polupismen i zao dakle vozili bi isti auto, zivili u istim stanovina, nosili istu odjecu, itd. dakle to je u idealnom slucaju, a ne realnom. danas je mile negdi pijani portir, a ti radis u ericcson nikoli tesli na razvoju novih tehnologija.
T1950 is offline  
Old 11.11.2008., 00:05   #6
Abeceda jednog vremena
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Old 11.11.2008., 00:38   #7
Tesko je reci

U Jugoslaviji je mislim, ipak mnogo više stanovnika živelo dobro nego lose. Tadašnja država se znatno zaduživala, ali radnici su stambeno zbrinjavani posle nekoliko godina rada, ili se dobijao stan pri odlasku u penziju što je danas nezamislivo . Zdravstveni sistem je bio za uzor u svetskim okvirima, jer je svako mogao da ode na najtežu operaciju i ništa da ne plati pa bio čistač i fizikalac. Bilo je i tada slabo placenih , ali mnogo manje gladnih nego u današnjim državama

Industrija je često bila građena po nacionalnom principu, a ne po principu rentabilnosti i efektivnosti. Svaka republika osim Makedonije je imala svoju elektronsku industriju, što je bila greska. Često su fabrike imale po 3.4.5 puta više zaposlenih nego što je trebalo, kao recimo Varteks i Zastava. Tadašnjoj jugoslaviji je znatno pomoglo što je Vili Brant dao radne dozvole mnogobrojnim emigrantima iz Jugoslavije, pa je smanjena nezaposlenost. Privredna reforma 1965 je predviđala veću konkurentnost u globalnim okvirima, postojao je veliki višak radnika. Odlazak u nemačku je počeo 1967 ,a završio se već 1971

Sedamdesete su bile zlatno doba SFRJ, za ranije ne znam. Sumnjam da su se pojedinačni kucni uređaji kupovali na kredit, jer je tada konkretno standard bio dobar, ali auti jesu, međutim inflacija je obezvređivala dinar, pa su oni koji uzmu kredit manje vraćali nego što je bila prava njegova vrednost. Računalo se u starim i novim dinarima , stari su bili sa mnogo nula.

Jugo industrija je ostvarivala vredne poslove u Iraku , Libiji, Siriji, Egiptu, u kojima su gradili puteve pruge, aerodrome i to su bili jako profitabilni poslovi.

Vlast je bila "autoritarna", ali za kriminalce nije bilo milosti, policija je bila surova i nemilosrda prema huliganima.

Osamdestih jugoslaviju je pogodio skok cena nafte , porastao je deficit i javile su se nestašice. Ko je imao malo soli u glavi znao je da je rok trajanja Jugoslavije ograničen. Jugoslavija se temeljila na titovom kultu ličnosti koga su se svi bojali , a kad je on umro dani su joj bili odbrojani. Jugoslavija je napravljena kao interes zapadnih sila ,a ne njenih naroda. Umnogome izmišljena NOB je imala za cilj da bude kohezivni faktor, ali vremenom od toga nije ostalo ništa

Što se riče rumuna , mađara, bugara SFRJ je za njih bila pojam kao što su danas švajcarska i švedska, doslovno. Krajem osamdesetih rumuni su dolazili i prodavali posteljinu, peškire... bili su očarani viđenim jer su dolazili iz najcrnje nemaštine
Kontraktnik is offline  
Old 11.11.2008., 00:53   #8
Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
...
zahvaljujem na prvom dobrom odgovoru
diseased is offline  
Old 11.11.2008., 09:55   #9
Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
Tesko je reci

U Jugoslaviji je mislim, ipak mnogo više stanovnika živelo dobro nego lose. Tadašnja država se znatno zaduživala, ali radnici su stambeno zbrinjavani posle nekoliko godina rada, ili se dobijao stan pri odlasku u penziju što je danas nezamislivo . Zdravstveni sistem je bio za uzor u svetskim okvirima, jer je svako mogao da ode na najtežu operaciju i ništa da ne plati pa bio čistač i fizikalac. Bilo je i tada slabo placenih , ali mnogo manje gladnih nego u današnjim državama
Uza sav mrak ipak se mora priznati kako je socijalna strana bila daleko povoljnija nego danas. Ako ništa drugo bilo je daleko manje gladnih a ekstremno bogati likovi poput naših tajkuna bili su nepoznanica. Socijalnom "ravnopravnošću" koja je kupovana međunarodnim kreditima dizao se je rejting vladajuće strukture.

Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
Industrija je često bila građena po nacionalnom principu, a ne po principu rentabilnosti i efektivnosti. Svaka republika osim Makedonije je imala svoju elektronsku industriju, što je bila greska. Često su fabrike imale po 3.4.5 puta više zaposlenih nego što je trebalo, kao recimo Varteks i Zastava. Tadašnjoj jugoslaviji je znatno pomoglo što je Vili Brant dao radne dozvole mnogobrojnim emigrantima iz Jugoslavije, pa je smanjena nezaposlenost. Privredna reforma 1965 je predviđala veću konkurentnost u globalnim okvirima, postojao je veliki višak radnika. Odlazak u nemačku je počeo 1967 ,a završio se već 1971
Ekonomija je, nažalost, bila čista bedastoća. Prioritet socijalnog mira i "ravnopravnosti" iznjedrio je totalni nerad i nebrigu o zajedničkim dobrima a time i srušio sve buduće mogućnosti održanja takvog sustava. Gdje je još na svijetu postojala parola " ne možeš me tako malo platiti koliko ja mogu malo raditi". Višegodišnja bolovanja na teret socijalnog sustava su bila sasvim normalna pojava i jedan pošteni radnik se morao osjećati potpuno bedastim u takvom okruženju. Zapošljavanje pod svaku cijenu, bez ekonomskih opravdanja opteretilo je proizvodnju preko granica ekonomskog opstanka a ni direktori si nisu zbog toga previše trljali glavu jer su znali da će država, zbog socijalnog mira, na ovaj ili onaj način zakrpati njihove gluposti. Raj za nepotizam, nerad i neodgovornost. Svojedobno sam radio u firmi koja je sa 3 puta više radnika proizvodila 4-5 puta manje proizvoda nego li slična tvrtka iz Austrije. Kada je uprava firme spoznala tu činjenicu, ostala je u šoku ali ništa nije poduzela da to promijeni. I, kako takav sustav može opstati? Bez konkurentnosti i stvarne volje za radom, bez stvarne želje za uspjehom i kvalitetom? Sitnoposjednički mentalitet je potpuno dominirao društvom i sasvim je normano da je samoupravljanje postalo loš eksperiment koji je srušio ekonomiju (iako je, mora se priznati, bio drastičan napredak u odnosu na totalnu državnu kontrolu proizvodnje i "plansku" socijalističku privredu istoka) potpuni promašaj u odnosu na "kapitalistički" dionički sustav i stvarno nagrađivanje prema radu. Nadalje, mala privreda kao šansa za opći ekonomski boljitak je tretirana kulački i politički nepodobnom zbog mogućeg "bogaćenje" doista radišnih ljudi.

Loša politika je satrala ekonomiju.

Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post

Vlast je bila "autoritarna", ali za kriminalce nije bilo milosti, policija je bila surova i nemilosrda prema huliganima.
E, ovaj detalj, uz stambenu i zdravstvenu politiku mi najviše fali. Sjećam se da su se, u neka doba rijetko, zaključavala kućna vrata a huliganstvo i razbojništvo u bili rijetkost. Nitko nije niti pomišljao da bi ga odlazak u banku ili na poštu mogao koštati glave.
fgzcvijetic is offline  
Old 11.11.2008., 10:23   #10
Ja nikada neću zaboraviti pričanje moje bake o "radnim akcijama" - odmah poslje rata bili su ih poslali negdje u okolicu rjeke graditi cestu... no to je više slićilo na robovski rad nego na "slavljenje" istog... Jednom su im neki englezi s broda bacali stari upljesnivili kruh jer su mislili da su ovi u gulagu (!!!)
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 11.11.2008., 10:41   #11
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
ukratko; da si ima iq 180, brdo vrlina poput radisnosti, postenja, kreativnosti, poduzetnosti, itd itd... a nisi bia politicki podoban niti clan partije, najvise sta si moga postic sta se kvalitete zivota tice bi bilo na nivou nekog cobana mile iz krajine koji je od rodjenja u partiji, a glup je, polupismen i zao dakle vozili bi isti auto, zivili u istim stanovina, nosili istu odjecu, itd. dakle to je u idealnom slucaju, a ne realnom. danas je mile negdi pijani portir, a ti radis u ericcson nikoli tesli na razvoju novih tehnologija.
To se možda tebi desilo,meni nije.

Otac odgulio 5 g radi svojih proustaških naklonosti,a meni je taj isti sistem,omogućio visoko školovanje.
Nikada me nitko ni pitao niti sam osjetila bilo kakvu presiju,zato što sam iz obitelji "državnog neprijatelja".
Pozitivno je bilo da se svako čobanče moglo školovati ako je bilo voljno i sposobno,a da roditelji nisu morali plaćati.Nadarenima se davala stipendija.
Ljudi su gradili kuće,dobivali stanove,krediti bez problema,kamata smijurija i tko god se nije otvoreno petljao protiv KP.živio je mirno,mada ne i luksuzno.
U to vrijeme,kao mlada cura kretala sam se u svako doba(danju i noću)gradom Zagrebom,bez straha da će me napasti,opljačkati,gnjaviti dokoni maloljetnici ili još gore od toga.
Otkaz se dobivao tek nakon stvarno ekstremnih djela.
Moglo se putovati,od šezdesetih nadalje,svakom je od tada bilo slobodno da živi i radi u inozemstvu,a ovdje stvara dom.
Kako pokretača teme ne interesiraju nikakve religiozno-političke teme,već kako su se osječali i živjeli obični ljudi u bivšoj SFRj,kažem:
Više se ne osječam, a niti mislim da ikada hoću tako sigurno i mirno kao u onoj državi!



I žene jesu bile ravnopravnije no danas.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Old 11.11.2008., 10:54   #12
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
ukratko; da si ima iq 180, brdo vrlina poput radisnosti, postenja, kreativnosti, poduzetnosti, itd itd... a nisi bia politicki podoban niti clan partije, najvise sta si moga postic sta se kvalitete zivota tice bi bilo na nivou nekog cobana mile iz krajine koji je od rodjenja u partiji, a glup je, polupismen i zao
dakle, skoro isto kao danas, samo što nije iz krajine nego iz imotske krajine
dk1 is offline  
Old 11.11.2008., 10:54   #13
Quote:
diseased kaže: Pogledaj post
Nova generacija sam, sve sto znam o Jugoslaviji je kako je nastala i kako se je raspala. Ono izmedju, 1946-80, je za mene crna rupa, pa zato molim da me prosvjetlite !
Mene zanima kakva je bila ekonomska situacija, obrazovni sustav, zdravstveni sustav, kakve su bile place, sto se je od tih placa moglo kupiti, kava je bila kvaliteta tih domacih proizvoda, kakav je bio standard zivota opcenito i u usporedbi sa nasim susjedima. Osobni dojmovi, anekdote, konkretne brojke, sve dozvoljeno, izvolite.

p.s. ko zeli pricati o partizanima, ustasama, fasistima, ratu, stalinu, represiji, politckim zrtvama itd., neka si otvori posebnu temu, fala !
Ja sam odrastao u 80-tima. Samo o tome mogu govoriti.

Dakle, naravno da na taj dio života imam divna sjećanja, jer sam bio dijete. No to ne znači da nisam percipirao suštinske razlike između nas i, recimo, austrijanaca. Naime, često smo išli u kupovinu preko granice jer kod nas nekih stvari, jednostavno nije bilo.

Evo negativnih sjećanja:

Jugoslavija je prema zapadu bila siva, sumorna, smrdljiva rupa. U zgradi su živjeli brkati šljakeri koji su vonjali po Opatiji (najjeftinije cigarete), rakiji i Ralonu (običan puk je za aftershave imao Ralon ili eventualno Pino Silvestre - govovo svi su smrdili po tome), imali smo redukcije struje pa smo, ovisno o danu (svaki dan drugi kvart) večeri provodili kod susjeda. Od vrtića su me učili kako su Nijemci bili okupatori i kako su partizanima čupali nokte (sve 5, ali od vrtića!!!!!), učiteljica u osnovnoj školi nam je povremeno, ničim izazvana, pričala to isto u detalje (niži razredi). Najveća čast nam je bila biti primljen u pionire.
Djecu oficira nisi smio dirati, čak i ako su te maltretirala jer bi se major ili kapetan odmah nacrtao u školi pa bi onda izbila frka. Negdje u prvoj polovici osamdesetih nije bilo benzina pa ga se kupovalo na bonove. Moj stari je tri puta stajao u redu da napuni rezervoar. U školi su najveće face bili oni kojima je gasterbajterska rodbina slala šarene olovke, žvake u tubi i slične gluposti. Grad u kojem živim bio zapušten, siv, oronuo. U velikoj tvornici radio je svaki četvrti čovjek i veliki dio života im je bio vezan uz nju - sindikalni izleti, sport, kultura - sve.

No mi smo bili klinci i sretni i uživali. Do tada je režim već ozbiljno popustio, barem kod mene. Mi smo bili nekakva "srednja klasa" (moš mislit) i starci su mogli priuštiti neke sitnice. Već '82 ili '83 sam imao ZX Spectrum, nismo vozili Zastavu nego Renault 4 (moj stari nije htio davat lovu u Kragujevac - citiram), na more nismo išli po sindikalnim odmaralištima nego u minijaturnu vikendicu na "jednom" našem otoku (pogodi kojem??) - bez struje i vode po mjesec i pol. U drugoj polovici osamdesetih su stvari totalno popustile pa smo živjeli "još hrabrije" u financisjkom smislu (krediti koje ždere inflacija).

Ovo je naravno obrnuta logika jer s obzirom na struku mojih roditelja, njihovo obrazovanje i znanje, u Njemačkoj, Francuskoj ili bilo kojoj drugoj zapadnoj zemlji tada (ali i sada) živjeli bi bez ikakvih financijskih opterećenja i činjenica da smo imali "kompjuter" i išli na more i imalo TV u boji, ne bi bila smatrana uspjehom. U tadašnjoj Jugoslaviji 75% ljudi to nije imalo i radilo se o luksuzu skoro neviđenih razmjera. Naravno, bilo je i onih koji su imali još više. Ti nedohvatljivi "privatnici" na koje je vlast gledala podozrivo.

Što još? Kvaliteta proizvoda? Teško je to procijeniti, ali ključna razlika je bila u nedostatku izbora. E da, potpuno normalno je bilo da se "preko sindikata" uzme svinjska polovica, koju su onda starci dofurali u zgradu, u lift a neki lik, ložač ili neko iz njihove "firme" je to došo razrezat. Šparalo se, a ovo je bilo puno jeftinije nego u mesnici.

No, sada malo aktualno. U najgorem sjećanju mi je ostalo pušenje. Slično je doduše bilo i na Zapadu, ali kod nas se pušilo stalno i svugdje. U busu, u čekaonicama raznim, iz školske zbornice je doslovno kuljao dim. Skoro svi su pušili Opatiju ili Filter 160, a to je strašno smrdilo. Još dan danas se sjećam oporog mirisa tih cigareta u zimi. I onog zvuka kada auti (stojadini, fićeki, pokoji moskvič i eventualno golf i renault) neće upaliti na -10 ili -15 u zimi. Svi su išli na poso u cik zore (spomenuta tvornica) pa je, kad je pala temperatura, odjednom ujutro odzvanjalo do šupljih anlasera.
rope is offline  
Old 11.11.2008., 11:10   #14
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Ja nikada neću zaboraviti pričanje moje bake o "radnim akcijama" - odmah poslje rata bili su ih poslali negdje u okolicu rjeke graditi cestu... no to je više slićilo na robovski rad nego na "slavljenje" istog... Jednom su im neki englezi s broda bacali stari upljesnivili kruh jer su mislili da su ovi u gulagu (!!!)
Zaboravljaš da je u tom trenutku bilo gotovo nulto stanje. Država u k*cu, privreda, objekti, komunikcije. Nisu li i u Njemačkoj nakon rata bile radne akcije. Tko je raščistio samo one puste ruševine. Što ti u takvoj situaciji preostaje osim javnih radova na temelju "dobrovoljnosti" i uz minimalnu naknadu?

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 11.11.2008. at 11:41.
fgzcvijetic is offline  
Old 11.11.2008., 11:17   #15
potpis al do riječi .neam dodat ništa na ovo
Henry T is offline  
Old 11.11.2008., 11:18   #16
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Pozitivno je bilo da se svako čobanče moglo školovati ako je bilo voljno i sposobno,a da roditelji nisu morali plaćati.Nadarenima se davala stipendija.
Na mom fakultetu (koji sam pohađao doista besplatno) najveći je lumen bio momak iz zabiti koji je ustajao svako jutro u 4:30 kako bi uhvatio vlak kojim će doći u grad a zatim ići na fakultet. Potjeće iz krajnje bijedne obitelji sa sela koja je dobila nešto zemljice nakon nacionalizacije (do tada su bili čisti kmetovi) a dečko je svojim predanim radom postao znanstvenik svjetske klase koji već desetljećima može birati hoće li raditi u SAD, Japanju, Njemačkoj ili bilo gdje u svijetu. To što je netko potekao kao čobanće a ne kao "gradsko" dijete ničim ne umanjuje njegove potencijale a mora se priznati da je ona država upravo takvima davala mogućnosti za uspjeh.
Dovoljno je samo malo bolje pogledati rodoslovlje vodećih hrvatskih liječnika. Bez socijalizma bi većina njih i dan danas bila uz nekakvo stado a njegove i njihove šanse, čak i u urednom kapitalizmu, bi bile na nivou pozitivne nule.
fgzcvijetic is offline  
Old 11.11.2008., 11:36   #17
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Ja sam odrastao u 80-tima. Samo o tome mogu govoriti.

Dakle, naravno da na taj dio života imam divna sjećanja, jer sam bio dijete. No to ne znači da nisam percipirao suštinske razlike između nas i, recimo, austrijanaca. Naime, često smo išli u kupovinu preko granice jer kod nas nekih stvari, jednostavno nije bilo.

Evo negativnih sjećanja:

Jugoslavija je prema zapadu bila siva, sumorna, smrdljiva rupa. U zgradi su živjeli brkati šljakeri koji su vonjali po Opatiji (najjeftinije cigarete), rakiji i Ralonu (običan puk je za aftershave imao Ralon ili eventualno Pino Silvestre - govovo svi su smrdili po tome), imali smo redukcije struje pa smo, ovisno o danu (svaki dan drugi kvart) večeri provodili kod susjeda. Od vrtića su me učili kako su Nijemci bili okupatori i kako su partizanima čupali nokte (sve 5, ali od vrtića!!!!!), učiteljica u osnovnoj školi nam je povremeno, ničim izazvana, pričala to isto u detalje (niži razredi). Najveća čast nam je bila biti primljen u pionire.
Djecu oficira nisi smio dirati, čak i ako su te maltretirala jer bi se major ili kapetan odmah nacrtao u školi pa bi onda izbila frka. Negdje u prvoj polovici osamdesetih nije bilo benzina pa ga se kupovalo na bonove. Moj stari je tri puta stajao u redu da napuni rezervoar. U školi su najveće face bili oni kojima je gasterbajterska rodbina slala šarene olovke, žvake u tubi i slične gluposti. Grad u kojem živim bio zapušten, siv, oronuo. U velikoj tvornici radio je svaki četvrti čovjek i veliki dio života im je bio vezan uz nju - sindikalni izleti, sport, kultura - sve.

No mi smo bili klinci i sretni i uživali. Do tada je režim već ozbiljno popustio, barem kod mene. Mi smo bili nekakva "srednja klasa" (moš mislit) i starci su mogli priuštiti neke sitnice. Već '82 ili '83 sam imao ZX Spectrum, nismo vozili Zastavu nego Renault 4 (moj stari nije htio davat lovu u Kragujevac - citiram), na more nismo išli po sindikalnim odmaralištima nego u minijaturnu vikendicu na "jednom" našem otoku (pogodi kojem??) - bez struje i vode po mjesec i pol. U drugoj polovici osamdesetih su stvari totalno popustile pa smo živjeli "još hrabrije" u financisjkom smislu (krediti koje ždere inflacija).

Ovo je naravno obrnuta logika jer s obzirom na struku mojih roditelja, njihovo obrazovanje i znanje, u Njemačkoj, Francuskoj ili bilo kojoj drugoj zapadnoj zemlji tada (ali i sada) živjeli bi bez ikakvih financijskih opterećenja i činjenica da smo imali "kompjuter" i išli na more i imalo TV u boji, ne bi bila smatrana uspjehom. U tadašnjoj Jugoslaviji 75% ljudi to nije imalo i radilo se o luksuzu skoro neviđenih razmjera. Naravno, bilo je i onih koji su imali još više. Ti nedohvatljivi "privatnici" na koje je vlast gledala podozrivo.

Što još? Kvaliteta proizvoda? Teško je to procijeniti, ali ključna razlika je bila u nedostatku izbora. E da, potpuno normalno je bilo da se "preko sindikata" uzme svinjska polovica, koju su onda starci dofurali u zgradu, u lift a neki lik, ložač ili neko iz njihove "firme" je to došo razrezat. Šparalo se, a ovo je bilo puno jeftinije nego u mesnici.

No, sada malo aktualno. U najgorem sjećanju mi je ostalo pušenje. Slično je doduše bilo i na Zapadu, ali kod nas se pušilo stalno i svugdje. U busu, u čekaonicama raznim, iz školske zbornice je doslovno kuljao dim. Skoro svi su pušili Opatiju ili Filter 160, a to je strašno smrdilo. Još dan danas se sjećam oporog mirisa tih cigareta u zimi. I onog zvuka kada auti (stojadini, fićeki, pokoji moskvič i eventualno golf i renault) neće upaliti na -10 ili -15 u zimi. Svi su išli na poso u cik zore (spomenuta tvornica) pa je, kad je pala temperatura, odjednom ujutro odzvanjalo do šupljih anlasera.
Lijepo je kada neko misli da mu po prirodi stvari pripada status člana 200 obitelji.

Da, ljudi su pušili Opatiju ne zato što je vole već zato što nisu zaboravili kako su ponikli u krajnoj bijedi. Slijedeća generacija je već olako zaboravila tegobe prošlosti i dozvoljavala si je neke stvari koje njihovi roditelji nisu mogli zamisliti. Da, i moj ćaća je pušio Opatiju i trošio Brion/Pitralon no, to nije priječilo njegovog sina da puši Winston i koristi Paco Rabanne. Nova generacija je postala razmetna u odnosu na svoje pretke koji su se još uvijek sjećali gladi a danas mnogi žive upravo na temelju imetka koji su oni stekli a ne na učinku svojih 10 prstića.

Gle, živio si u zgradi koja je imala lift a nisi u čizmama gumašama gazao kroz blato i svinjska govna. Pokušaj danas kao proleter doći do stana u zgradi sa liftom. A ako su tvoji roditelji doista živjeli toliko lošije nego što su mogli, što ih je priječilo da odu na Zapad i ostvare svoj američki san. Svojedobno sam i sam razmišljao o emigraciji ali, priznajem, nikada mi nije bilo toliko loše da bi se odlučio na takav pothvat.

Što se automobila tiče, de pogledaj malo što je prosječni Talijan, pa i Švabo vozio 70-tih godina a, koliko se sjećam, i na našim ulicama je bilo i Fiata i NSU-ova. Moji su si uredno 70. prodali Fiću i kupili Forda (koji je bio tek parsto maraka skuplji od Fiata 850).

Apropo ZX Spectruma, moš mislit koliko je tvojih vršnjaka sa svijetlog zapada raspolagalo istom spravicom iako je ona kod njih bila osjetno jeftinija.

Bedasto je uspoređivati današnji život sa situacijom prije 30-40 godina. Poslije rata, osim SAD, gotovo je cijeli svijet grcao u neimaštini. Koliko se sjećam jedno od remek djela talijanskog filma se zove "Kradljivci bicikla" a ne "Kradljivci Ferrarija". O ostvarenjima poput "Mimi metalac" i "Prljavi, ružni i zli" da i ne govorim

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 11.11.2008. at 11:50.
fgzcvijetic is offline  
Old 11.11.2008., 11:58   #18
Većina bitnog je već izrečena ali ajde... da budem ovom loncku poklopac i ovoj krpi zakrpa

Ja sam također odrastao u 80tima i o onome prije toga nebih govorio jer sve znam samo iz druge ruke... sječam se da naprosto nije bilo toliko velikih razlika među ljudima, ali isto tako nije bilo niti nekog velikog izbora robe široke potrošnje, tehniče robe, auta i sl... stoga se po nekoj kvaliteti života neki radnik u tvornici i nije mnogo razlikovao od npr. doktora i inžinjera. OK, ta neka srednja klasa (kojoj sam pripadao) si je mogla recimo priuštiti nešto bolje aute, odlaske u šoping u Grac ili Trst, telku u boji, prve video uređaje, kompjutere... ali to je u globalu bilo to. Ajmo reć da su gotovo svi imali za neki minimum pristojih životnih uvjeta, a samo malobrojni su jako odskakali od prosjeka.

Sječam se da prosjaka skoro uopće nije bilo... niti sam ikad vidio da netko kopa po kantama za smeče.

Jedino tko je odskakao po bogatstvu bili su obrtnici i političari, ali i oni su bili dječja igra prema današnjim političarima i poduzetnicima

Nadalje, komunizam, tita, partiju, NOB, JNA samoupravljanje i slične stvari nisi smio dirati... vrhunac je bilo pričanje političkih viceva a i to samo u probranom društvu i ispod glasa. Kult i ličnosti (tito) i partije i narodnooslobodilačke borbe je bio izrazito jak... kako je netko i rekao još od vrtiča su nas filali tim stvarima.

I ja se sječam redukcija struje, redova za ovo i ono, famoznih šečernih tabli koje su kao zamjenjivale čokoladu, nestašice benzina i sl.

Istina je bila da ako nisi bio član partije da nisi mogao postati neki direktor, rukovoditelj, ravnatelj... ali i bez toga, ako si htio raditi i imao visoko obrazovanje mogao si pristojno zarađivati.

Rad se kao jako cijenio a postojao je i kult nerada... uz prije spomenutu poslovicu postojala je i "Joj što volim ovaj režim, lova ide a ja ležim"

Mislim-jugu je ubila ekonomija i ubila ju je hegemonija jednog naroda , i gušenje maltene bilo kakvih nacionalnih osječaja... da je ekonomija malo bolje šljakala, da velika večina policajaca, oficira, direktora nisu bili srbi (jebi ga-budimo relani) i da se smjelo pjevati ustani bane i vila velebita... možda bi i dan danas opstala. Doduše sumnjam ali nikad ne znaš...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 11.11.2008., 12:03   #19
de momče smiri malo....
iako vidim da si nešta stariji sa sigurnošću ti mogu reć da se na zapadu puno bolje živjelo nego ovdje...imam bratića koji je rođen 1980 u njemačkoj i znam
da njegov stari koji nije bitno šta po zanimanju , dovoljno je reći 3 razreda srednje škloje svake dvije godine počevši od 70 mijenjeao novog audija...imao je do sada sve modele i 6 i 8-ice i sve kurce palce....
a ti ovdje si imao parne i neparni dane kad si smio voziti a kada ne ,prašak za pranje veša neki ruski za koji se čekalo u redu, a o markiranoj robi ...recimo levisicama se moglo sanjati .....za prvi dio posta ono as selom sve pet ali ne trakeljaj
Henry T is offline  
Old 11.11.2008., 12:16   #20
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Lijepo je kada neko misli da mu po prirodi stvari pripada status člana 200 obitelji.

(1)Da, ljudi su pušili Opatiju ne zato što je vole već zato što nisu zaboravili kako su ponikli u krajnoj bijedi. Slijedeća generacija je već olako zaboravila tegobe prošlosti i dozvoljavala si je neke stvari koje njihovi roditelji nisu mogli zamisliti. Da, i moj ćaća je pušio Opatiju i trošio Brion/Pitralon no, to nije priječilo njegovog sina da puši Winston i koristi Paco Rabanne. Nova generacija je postala razmetna u odnosu na svoje pretke koji su se još uvijek sjećali gladi (2)a danas mnogi žive upravo na temelju imetka koji su oni stekli a ne na učinku svojih 10 prstića.
Gle, živio si u zgradi koja je imala lift a nisi u čizmama gumašama gazao kroz blato i svinjska govna. Pokušaj danas kao proleter doći do stana u zgradi sa liftom. (3)A ako su tvoji roditelji doista živjeli toliko lošije nego što su mogli, što ih je priječilo da odu na Zapad i ostvare svoj američki san. Svojedobno sam i sam razmišljao o emigraciji ali, priznajem, nikada mi nije bilo toliko loše da bi se odlučio na takav pothvat.

Što se automobila tiče, de pogledaj malo što je prosječni Talijan, pa i Švabo vozio 70-tih godina a, koliko se sjećam, i na našim ulicama je bilo i Fiata i NSU-ova. Moji su si uredno 70. prodali Fiću i kupili Forda (koji je bio tek parsto maraka skuplji od Fiata 850).

(4) Apropo ZX Spectruma, moš mislit koliko je tvojih vršnjaka sa svijetlog zapada raspolagalo istom spravicom iako je ona kod njih bila osjetno jeftinija.

Bedasto je uspoređivati današnji život sa situacijom prije 30-40 godina. Poslije rata, osim SAD, gotovo je cijeli svijet grcao u neimaštini. Koliko se sjećam jedno od remek djela talijanskog filma se zove "Kradljivci bicikla" a ne "Kradljivci Ferrarija". O ostvarenjima poput "Mimi metalac" i "Prljavi, ružni i zli" da i ne govorim

1. nije istina -ljudi nisu ni imali niti znali za nešto više. U malboro se gledalo kao u Boga ako ga je netko imao

2. nije istina - govori u svoje ime. Zbog svoje sulude i neodržive gospodarske politike Jugoslavija se i raspala (uz još poneku stvarčicu)

3. tipična floskula

4. totalna neistina -ovo može tvrditi ili netko apsolutno pristran (iz bilo kojeg razloga), ili netko tko nogom nije kročio izvan bivše države
denman is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:58.