Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2009., 15:46   #1
Koncesija plaže

Oprostite ako je ova tema već bila.

Imam pitanje koje nisam mogao naći na googlu pa evo, u pitnju je koncesija plaže hotela, odnosno koja prava ima osoblje (zaštitari) koji čuvaju koncesijsku plažu.

Konkretno i delikantnije. Ako je hotelska šetnica unutar pomorskog javnog dobra, znači onih 6 metara od mora i do nje se može doći preskakajući maleni zid na granici hotela, dali zaštitar ima pravo udaljiti tu osobu koja nije gost hotela ili ta osoba ima pravo doći tu i kupati se unutar tih 6 metara, bez obzira na koncesiju?
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 19:03   #2
Normalno da može...Sve su plaže unutar granica pomorskog dobra, a ako na nekoj postoji isključiva koncesija u korist hotela, koja isključuje ostale od korištenja, onda ti ostali nemaju pravo pristupa...tomu i služi koncesija, zato je hotel i plaća...

Istina, radi se o pomorskom dobru, ali njime upravlja jedinica lokalne samouprave, koja je u okviru tog svog upravljanja - odlučila nekom dati koncesiju, i zaraditi...to je skroz zakonito i postoji svugdje u svijetu...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 19:16   #3
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Normalno da može...Sve su plaže unutar granica pomorskog dobra, a ako na nekoj postoji isključiva koncesija u korist hotela, koja isključuje ostale od korištenja, onda ti ostali nemaju pravo pristupa...tomu i služi koncesija, zato je hotel i plaća...

Istina, radi se o pomorskom dobru, ali njime upravlja jedinica lokalne samouprave, koja je u okviru tog svog upravljanja - odlučila nekom dati koncesiju, i zaraditi...to je skroz zakonito i postoji svugdje u svijetu...
To znači da zaštitar može udaljiti bilo koga tko nije gost hotela s te plaže i nije bitno odakle je došao, s mora ili do visine onih 6 metara ili s kopna?
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 23:05   #4
Da.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 14:29   #5
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Da.
A možeš li mi to podkrijepiti nekim člankom zakona ili ugovora?
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 23:04   #6
Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
A možeš li mi to podkrijepiti nekim člankom zakona ili ugovora?
Nažalost, mater im jebem, mogu:
ZAKON
O POMORSKOM DOBRU I MORSKIM LUKAMA

I. OPĆE ODREDBE



Članak 2.

Ako ovim Zakonom nije drugačije određeno, pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom Zakonu imaju sljedeća značenja:


5. koncesija je pravo kojim se dio pomorskog dobra djelomično ili potpuno isključuje iz opće upotrebe i daje na posebnu upotrebu ili gospodarsko korištenje fizičkim i pravnim osobama, sukladno prostornim planovima,

6. koncesijsko odobrenje je akt na temelju kojeg se fizičkim i pravnim osobama daje na korištenje pomorsko dobro za obav­ljanje djelatnosti koje ne isključuju niti ograničuju opću upotrebu pomorskog dobra,

POMORSKO DOBRO

1. Osnovne odredbe

Članak 3.

Pomorsko dobro čine unutarnje morske vode i teritorijalno more, njihovo dno i podzemlje, te dio kopna koji je po svojoj prirodi namijenjen općoj upotrebi ili je proglašen takvim, kao i sve što je s tim dijelom kopna trajno spojeno na površini ili ispod nje.

U smislu stavka 2. ovoga članka, dijelom kopna smatra se: morska obala, luke, nasipi, sprudovi, hridi, grebeni, plaže, ušća rijeka koje se izlijevaju u more, kanali spojeni s morem, te u moru i morskom podzemlju živa i neživa prirodna bogatstva.

Zadnje uređivanje farmirzs : 23.07.2009. at 23:06. Reason: nadopuna
farmirzs is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 07:18   #7
Quote:
farmirzs kaže: Pogledaj post
Nažalost, mater im jebem, mogu:
ZAKON
O POMORSKOM DOBRU I MORSKIM LUKAMA

I. OPĆE ODREDBE



Članak 2.

Ako ovim Zakonom nije drugačije određeno, pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom Zakonu imaju sljedeća značenja:


5. koncesija je pravo kojim se dio pomorskog dobra djelomično ili potpuno isključuje iz opće upotrebe i daje na posebnu upotrebu ili gospodarsko korištenje fizičkim i pravnim osobama, sukladno prostornim planovima,

6. koncesijsko odobrenje je akt na temelju kojeg se fizičkim i pravnim osobama daje na korištenje pomorsko dobro za obav­ljanje djelatnosti koje ne isključuju niti ograničuju opću upotrebu pomorskog dobra,

POMORSKO DOBRO

1. Osnovne odredbe

Članak 3.

Pomorsko dobro čine unutarnje morske vode i teritorijalno more, njihovo dno i podzemlje, te dio kopna koji je po svojoj prirodi namijenjen općoj upotrebi ili je proglašen takvim, kao i sve što je s tim dijelom kopna trajno spojeno na površini ili ispod nje.

U smislu stavka 2. ovoga članka, dijelom kopna smatra se: morska obala, luke, nasipi, sprudovi, hridi, grebeni, plaže, ušća rijeka koje se izlijevaju u more, kanali spojeni s morem, te u moru i morskom podzemlju živa i neživa prirodna bogatstva.
Ako ne isključuju i ne ograničavaju opću upotrebu pomorskog dobra, onda to znači da ne može niko ograničiti prolaz preko te plaže.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 09:05   #8
to se odnosi na obavljanje djelatnosti. stavak 5. je ono sto te zanima.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 15:31   #9
Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
Ako ne isključuju i ne ograničavaju opću upotrebu pomorskog dobra, onda to znači da ne može niko ograničiti prolaz preko te plaže.
Ovako sam ja to shvatio shvatio:
Imaš:1.) KONCESIJU
2.) KONCESIJSKO ODOBRENJE
To su 2 različite stvari. Kod prve je djelomično ili potpuno isključenje iz opće upotrebe kod druge se NE ISKLJUČUJE
farmirzs is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 18:53   #10
Upravo to pomorsko dobro je ono što se daje u koncesiju.
Koja je poanta koncesije ako tim prostorom ne možeš gospodariti?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 21:39   #11
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Upravo to pomorsko dobro je ono što se daje u koncesiju.
Koja je poanta koncesije ako tim prostorom ne možeš gospodariti?
Nisam baš siguran u to. Znam slučaj gdje je čovjek ispilao ogradu koja je djelila hotel sa drugom plažom i nitko mu ništa nije mogao kada se ušetao u hotelske sadržaje tvrdeći da pristup pomorskom dobru mora biti slobodan i bez prepreka.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 23:20   #12
Ne razumijem šta ljudima toliko smeta ako se neki djelić naše obale dade u koncesiju, pa se onda svi tamo ne možemo kupati, već samo gosti nekog hotela...

Zar vam je baš nužno se kupati na tom dijelu plaže koji je pod koncesijom, pored kilometara i kilometara plaža na našoj obali i otocima.....ali eto ljudi baš žele na taj mali djelić obale....

Btw.institut koncesija (koje isključuju druge od korištenja) je kod nas jaaaaako malo u praksi ; dok je to po cjelom svijetu puno češća pojava...
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.