Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2006., 22:01   #81
savjetujem ti da odes u gundulicevu na stomatoloski faks, oni ti do dosta povoljno rade a i najbolji su ti u hrvatskoj po tom pitanje. a i ims jeftiniju opciju ako si mlada. poznato je da se zubi pomicu pa ti nakon vremena nestane rupa.kako god bilo sretno


Da, nestane ti jedna velika rupa, zubi ti se pomalo pomiču, rotiraju, a zubi iz kontra čeljusti ti isplivaju! Poslije ne možeš ništa napraviti na takvu situaciju!
__________________
...i onda sam se probudila...
ivanahumpalot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 21:05   #82
@kemik
daj mi reci, da li ti je krunica usarafljena ili ti je zacementirana?
jel porculanska ili?
Tajwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 11:04   #83
usarafljena, porculanska.

molim
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 18:04   #84
ja evo jucer imala zahvat, pa me zanimalo.
sad cekam 3 mjeseca pa bumo vidli.
hvala, jos jednom.
Tajwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 16:37   #85
Implantati

Jel netko zna zubara koji stavlja implantate i gdje je moguće plaćanje u ratama ili kad je sve gotovo?I kakve su cijene?
medo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 03:09   #86
Medo, to ti radi većina privatnih stomatologa po zagrebu, a koliko sam čula i u gundulićevoj (valjda je tamo jeftinije). Upiši u google stomatološka ordinacija pa potraži... Ja znam jednu privatnicu u zg koja radi implantate, ali ju neću reklamirati jer mi nije simpatična! Mislim da se cijena kreće (kod privanika) oko 1000 €
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 03:17   #87
Aha, tek sam sad vidjela da si pitao kad je sve gotovo.
Ak tek vadiš zub, moraš prvo čekat 2-6 mjeseci da ti to zaraste, onda ti drilaju kost i stavljaju titanski vijak, pa čekaš da to zaraste( 2-3 mjeseca za donju čeljust, a koji mjesec više za gornju , ne pitaj zakaj je to tako, neam pojma ) pa ti tek onda stavljaju porculansku krunicu.
Mene jedino zanima koliki je vijek trajanja tih implantata (bar okvirno), i kaj s njima dok prođe vijek trajanja? Mislim, šta se onda stavlja novi ili ostaje rupa ? Nadam se da će dentist na ovo odgovorit, baš me to zanima!
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 17:45   #88
meni je rečeno da je doživotno, već sam se pomirila s time da ću i u urni zveckati

neki zubari ti daju preko americana na 12 rata, mislim da je to preozbiljan zahvat da gledaš hoćeš li proći 100 eura jeftinije

plaća se po fazama
__________________
Bolje izgubiti trenutak u životu, nego izgubiti život u trenutku...

živi i pusti druge da žive ...
jaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 18:49   #89
Nista sto se tice zivog organizma i da je u njega ugradjeno (implantirano) nije i ne moze biti dozivotno. Nazalos moram reci da tko je god to rekao, izjava je vrlo neozbiljna. Trajnost radova u ustima ponajprije protetskih se kvalificira kao bioloska i tehnicka trajnost. Tehnicka trajnost podrazumjeva kvalitete materijala i njihovu predvidjenu minimalnu vremensku stabilnost. Sto se pak bioloske trajnosti tice, ona podrazumjeva ponasanje odredjenog implementa u bioloskim uvjetima, odn navlake, mosta, implantata, plombe u ustima. Bioloska trajnost ovisi o bioloskim faktorima koji mogu biti promjenjivi (za razliku od tehnicke) utjecaj bakterija na implantat recimo-ukoliko higijena usta nije zadovoljavajuca nastaje upala tkiva oko implantata (periimplantni mukozitis i periimplantitis) nestaje kost kao i kod parodontoze,implantat se rasklimava i ispada.
Smatra se da je uobicajena trajnost za implantat oko 10 godina. Naravno to moze biti i 8 godina ali i 20... Ali nista nije vjecno, a ponajmanje implantat!
dentist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 21:49   #90
Dentist, niste napisali što se događa dok prođe vijek trajanja implantata i on se mora vadit (ili sam zbog paradontoze ispadne)? Jel moguće stavit drugi implantat na mjesto toga ili?
Još jedno pitanje, zanima me koliko je opasna recesija gingive( mislim, opasna za ispadanje zuba), dakle povlačenje zubnog mesa bez popratne upale ili boli, te kako se može liječiti?
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 09:07   #91
Implantat nece sam ispasti, potrebno ga je izvaditi. Na njegovo mjesto je u slucaju uznapredovale periimplantne bolesti tesko staviti novi implantat ako je kosti nestalo pa se priblizavamo kriticnim anatomskim prostorima koji limitiraju implantaciju. Rupa naravno ne ostaje jer se ona ispunjava novim kostanim tkivom odn vezivom.

O recesijama sam pisao prije nekoliko dana pod postom "zubno meso" pa si malo tamo pogledaj. Tamo sam rekao puno toga, pa se ne bih htio ponavljati.
dentist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 10:00   #92
Eh... meni je prošli tjedan napuknula gornja desna dvojka. Zub je prije 4-5 godina liječen, vađen je živac i napunjen je. Ove godine se komadić otkrhnuo i teta stomatologica ga je opet pokrpala. No sad je definitivno puknuo tako da se gotovo "poravnao" sa zubnim mesom. Malo sam ga klimucnuo prstima i uz suzu-dvije uspio sam prstima ukloniti otkrhnuti dio.

Tako me od jučer resi osmjeh srednjevjekovnog čovjeka, tj. osmjeh je "popunjen" jednom rupom.

Što se tu može učiniti ?
Živca nema, korjen je pretpostavljam stabilan. Može li se samo "zatiplati šaraf i na njega nadograditi krunica ? Zub je inače bilo lagano naguran između jedinice i dvojke i povučen u nazad. Čisto sumnjam da će mi se u tridesetoj zubi poslagati sami da zatvore tu rupu. Koliko košta jedna krunica tako zatiplana u korijen, predpsotavljam da se to radi ? U tom slučaju to nije implantat zar ne ?

Hvala!
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 16:47   #93
Dentist, pročitala sam vaš post o zubnom mesu, i napisali ste da se recesija gingive može uspješno liječiti.
Mene zanima da li to uspješno liječenje podrazumijeva samo da se na ogoljeni zubni vrat transplantira dio zubnog mesa i kako to može pomoći? Jer, ako je dio kosti nestao, kako će zubno meso osigurati čvrstoću zuba? Ili sam ja tu nešto krivo shvatila?
Jel moguće da se recesija u nekoj fazi zaustavi i ne napreduje dalje (a zub je i dalje čvrst i ne klima se)? Koji su još znakovi parodontoze?
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2006., 22:25   #94
Oprosti ova pitanja dosta strucno postavljas, a vidim u prethodnim postovima i koristis neke termine.. Nisi li mozda stomatolog koji nema poznatog parodontologa da ga to pita?
dentist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2006., 22:28   #95
Quote:
Veky kaže:
Eh... meni je prošli tjedan napuknula gornja desna dvojka. Zub je prije 4-5 godina liječen, vađen je živac i napunjen je. Ove godine se komadić otkrhnuo i teta stomatologica ga je opet pokrpala. No sad je definitivno puknuo tako da se gotovo "poravnao" sa zubnim mesom. Malo sam ga klimucnuo prstima i uz suzu-dvije uspio sam prstima ukloniti otkrhnuti dio.

Tako me od jučer resi osmjeh srednjevjekovnog čovjeka, tj. osmjeh je "popunjen" jednom rupom.

Što se tu može učiniti ?
Živca nema, korjen je pretpostavljam stabilan. Može li se samo "zatiplati šaraf i na njega nadograditi krunica ? Zub je inače bilo lagano naguran između jedinice i dvojke i povučen u nazad. Čisto sumnjam da će mi se u tridesetoj zubi poslagati sami da zatvore tu rupu. Koliko košta jedna krunica tako zatiplana u korijen, predpsotavljam da se to radi ? U tom slučaju to nije implantat zar ne ?

Hvala!
Zub se nece pomaknuti u prednjem segmentu celjusti. To nije implantat nego nadogradnja endodontski lijecenog zuba. Ista se sidri u korijenu i nadogradjuje razorenu krunu zuba. Takav zub se finalno restaurira krunicim (navlaka). Takav job te kosta prosjecno 1400 kn.
dentist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2006., 23:40   #96
Quote:
dentist kaže:
Oprosti ova pitanja dosta strucno postavljas, a vidim u prethodnim postovima i koristis neke termine.. Nisi li mozda stomatolog koji nema poznatog parodontologa da ga to pita?


Nisam sigurna dal je ovo bilo meni namijenjeno ili...
Hm, ja stomatolog? Ma kakvi, nemam veze s medicinom! Čak sam i razmišljala o stomatologiji, ali ne, nisam ja za te štreberske fakseve!
Samo su mi zubi jako važni pa sam puno čitala o tim stvarima. Nekako se užasavam parodontoze pa me to jako zanima, a nemam koga pitati!
Nego dentist, možete mi molim vas odgovoriti na pitanje?
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 09:00   #97
Postoje indikacije za prekrivanje recesija. Za to su bitne klasifikacije po razini gubitka medjuzubne kosti. Kada gubitka medjuzubne kosti ima ili je nema vrlo minimalno moze se recesija lijeciti i ako se pruza i 10mm. Ali to je gubitak prednjeg dijela kosti na celjusti. Nitko nije spominja i povezivao recesiju s klimanjem zuba. To je nesto sasvim drugo. Ovdje je rijec o recesijama kao neupalnim promjenama, iako naravno recesija je isto tako simptom pardontne bolesti kao posljedica gubitka kosti.
Stavljanje graftova s nepca nije jedina metoda. Kada nedostaje veci dio kosti koriste se metode da se dobije kost i parodontno tkivo (vodjena regeneracija tkiva - GTR upotrebom membrana) ili biokemijska regeneracija tkiva upotrebom Sintetskog caklinskog proteinskog matriksa - amelogenina.
Moguce je da se recesija zaustavi, otklanjanjem uzroka; npr. nepravilnog-preagresivnog cetkanja ili nepravilnog zagriza...
Osnovni simptom parodontne bolesti je prisutnost parodontnog dzepa koji se mjeri graduiranim instrumentima, tu je jos prisutnost gubitka kosti sto se vidi na rtg-u. Krvarenje, zadah, klimanje zuba, pojava gubitka zubnog mesa izmedju zuba...
dentist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 09:17   #98
Dentist - hvala.
Evo, bio sam u međuvremenu kod moje tete zubarke i idem poslikati zub pa ćemo onda dalje. Financijski se izrazila otprilike kao i ti.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 10:44   #99
Dentist, puno hvala na odgovorima!
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 14:12   #100
... dentist tebe je sam Bog poslao na forum ... još samo da pročitam ostale tvoje postove i evo mene sa svakakvim pitanjima
ambrozija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.