Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2010., 00:41   #21
Navodno je Tepeš, na primjer, stopu korupcije u državi vrlo efikasno doveo na nulu. Valjda je svima poznato kakvim metodama.

Neki možda misle da je današnji kazneni sustav civilizacijsko dostignuće, ali ja više mislim da je u pitanju civilizacijska pogreška.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 00:57   #22
Civilizacijska pogreška. Ovo sa bičevanjem je dobra ideja, mislim da bi ove nasilnike to javno kažnjavanje, pa i da je lupanje po guzici na glavnom trgu, još i najlakše slomilo - uništilo bi taj njihov osjećaj vlastite nadmoći kojim se hrane.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 01:30   #23
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da je bio fizički kažnjavan ili da je gledao takvo kažnjavanje? Što se tiče "zanemarivanja" nažalost danas je takav način života - vremena za vlastitu djecu ima sve manje, kad su mali velik dio su u vrtiću, onda polovicu preostalog vremena prespavaju, kasnije su u školi itd. Ali i dalje najveći dio njih ispadne koliko toliko normalno i ima jasno razvijen moral i dobro zna što se smije, što je dobro i što nije dobro i ne smije se.
Zato što sam imao prilike raditi s takvim problematičnim ''slučajevima'' i u devedeset posto njih bilo je i batina i nasilja u obitelji, što fizičkog, što emocionalnog. Tako da, na žalost, ne da msilim, nego znam.
Što se tiče zanemarivanja, ne radi se o kvantiteti uloženog vremena, nego u kvaliteti. Sat, dva kvalitetno provedenog vremena može čuda učiniti. Djecu ne smeta toliko to što roditelja nema doma cijeli dan koliko činjenica da kad jesu doma, onda su živčani, nervozni i ne da im se.

I da, nasreću, većina ispadne nenasilna ali nije agresivnost jedini način na koji se manifestiraju problemi. Neko će postati agresivan, netko će postati depresivan.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 01:34   #24
Još sam nešto htio napisati - odustajanje od batina ne povlači za sobom odustajanje od autoriteta. Autoritet se može održati i bez fizičkog kažnjavanja samo što je to dosta teže...

A što se tiče ovih slučajeva, ovih premlaćivanja po ulicama i slično - to treba sankcionirati i to strogo. Ako se misle bahatiti ko da su odrasli, onda ih treba kazniti ko da su odrasli.
U obiteljima u kojima ima ljubavi i razumijevanja ne dolazi do toga.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''

Zadnje uređivanje WildFox : 01.03.2010. at 01:44.
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 03:08   #25
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Još sam nešto htio napisati - odustajanje od batina ne povlači za sobom odustajanje od autoriteta. Autoritet se može održati i bez fizičkog kažnjavanja samo što je to dosta teže...

A što se tiče ovih slučajeva, ovih premlaćivanja po ulicama i slično - to treba sankcionirati i to strogo. Ako se misle bahatiti ko da su odrasli, onda ih treba kazniti ko da su odrasli.
U obiteljima u kojima ima ljubavi i razumijevanja ne dolazi do toga.
Potpisujem.
Svaka čast, vidi se da znaš o čemu govoriš.
Aliera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 03:16   #26
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Što vi mislite? Kako takve vratiti u normalu? Mogu li batine, dozirane na pravi način pomoći ili samo odmoći?
Time si samo klincu objasnio da onaj koji je poziciji da nekoga batina vlada svijetom.

Mislis da ce od takve lekcije klinac postati produktivan clan drustva? Nece. Ali nece uvijek biti ni klinac kojeg ces moci namlatiti, jednog dana ce on tebe mlatiti.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 03:59   #27
Jooj, ja se sjećam sebe u pubertetu - nisam baš toliko stara da bih to zaboravila.
Razgovori? Ma daj!
Tko je meni onda razgovorom mogao išta dokazati? Ja sam bila najpametnija i znala najbolje.
Doduše, mene moji nisu tukli, osim u jako, jako iznimnim situacijama kada sam napravila stvarno generalno sranje.
Kad sam bila klinka, jasno dobila sam tu i tamo po turu, ali svega toga se jedva sjećam i ne mogu reći da je ostavilo ikakvog traga na meni i da sam mentalno poremećena zbog toga.
Međutim, sjećam se šamara kojeg mi je tata opalio kad sam imala 12 godina i ukrala jednoj babi lampice sa bora za Božić. Meni je to bilo totalno cool (mislim, ukrasti te lampice).
Taj šamar me je itekako opametio - nema tog razgovora koji bi to postigao.

Kasnije, u srednjoj školi, nisu me tukli, ali najbolje su palile zabrane.
Napraviš sranje, nema tjedan dana van i gotovo. Bez popuštanja.
Ili zabraniš nešto drugo - ovisno o situaciji.
I to samo kad se doista radi o nekakvom prijestupu, a ne zato što je dijete zaboravilo iznijeti smeće.
Neki roditelji su znali i s tim zabranama totalno pretjerivati, pa bi onda izgubile svaku svrhu i to bi već prešlo u maltretiranje djeteta.

Mislim da moraju postojati nekakve disciplinske mjere - od dječje dobi, pa sve do starije (dok dijete ne sazrije).
Nikako nisam za premlaćivanja i maltretiranja djece, ali mislim da kod ovih srednjoškolskih balavaca u jeku puberteta od samog razgovora nema mnogo vajde iz jednostavnog razloga što se na taj način uopće ne dopire do njih- ovo jako dobro znam iz vlastitog iskustva.
Prva mogu reći da sve žalopojke, molbe, preklinjanja, objašnjavanja, izjašnjavanja mojih roditelja mene nisu dirala ni 5%.
Ja sam sebi bila jadna žrtva zatucanih staraca koju nitko ne razumije i što su više trubili, to sam ja bila uvjerenija u svoju verziju.
Činjenica je da će djecu u toj dobi (srednja škola, pubertet) podalje od nevolja najviše držati strah od roditelja, a to baš neće imati težinu ako je jedino čega se imaju bojati dosadan razgovor o dobru i zlu.

Kod balavaca koji pljačkaju dućane i ubijaju boga u svojim vršnjacima nikakav razgovor ne pomaže.
I nije da su jadni dobili i previše batina u životu, već ih vjerojatnije nisu dobili dovoljno.
Naravno, slažem se da je tu veliki problem i što se danas roditelji sve manje bave svojom djecom.
To, a i činjenica da danas maltene možeš u zatvor ako opališ šamar bezobraznom balavcu je dovelo do toga da iz škola izlaze sve gluplja djeca, sve veći delikventi i svako malo čitamo po novinama ovakve stvari.
Dok se djecu odgajalo "na stari način" ovakvih stvari, da ga jebeš, nije bilo niti približno u ovakvoj mjeri.
Ja sam mislila da je moja generacija bila totalno luda i opičena, ali u usporedbi sa današnjima, mi smo bili anđeli.

Zadnje uređivanje Hobby : 01.03.2010. at 04:08.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 04:10   #28
Ne batinama se pokazuje djeci da se batinama rješavaju problemi.
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 04:16   #29
Quote:
zerdav kaže: Pogledaj post
Ne batinama se pokazuje djeci da se batinama rješavaju problemi.
Da, ako mlatiš dijete kao lud za svaku sitnicu.
Batine ne smiju biti glavno sredstvo discipliniranja djece, već nešto čemu se treba pribjeći u krajnjim situacijama, a ne nešto što treba apsolutno izbaciti i baš sve rješavati razgovorom.
I nikako batine da ti dijete ima masnice i prijelome kostiju.

Ako inače ne tučeš svoje dijete, kad ti napravi sranje da sa "frendovima" opljačka kiosk, nećeš morati slomiti stolicu na njemu - običan šamar će ga itekako prizvati k svijesti.
Ovo ti kažem iz iskustva, jer sam upravo to i doživjela.

O tome ja pričam, a ne o cipelarenju djece.
Neki postupci jednostavno nisu za drugo, nego da dijete naprosto ćušneš i još mu zabraniš izlaske i internet.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 04:17   #30
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Mislim da batine često ne mogu pomoći. Nekad mogu, ali često ne.

Odsijecanje ruke može pomoći, jer će onda imati maksimalno dva zločina u dosijeu.

Budući da govorimo o klincu od 13 god. onda je odsijecanje ruke možda malo pretjerano. Trebalo bi ga odvesti da gleda kako drugom sjeku ruku i objasniti mu da bi se i njemu to moglo dogoditi.

Ako to objašnjenje ne upali, odsjeći mu mali prst. Vjerujem da bi to bilo dovoljno i da ne bi došlo do daljnjih tjelesnih redukcija.
Ja mislim da je to primitivno bolje je takve koristiti za prisilni/društvenokorisni rad .
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 04:21   #31
Quote:
zerdav kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je to primitivno bolje je takve koristiti za prisilni rad .
Ako pričamo o tinejdžerima koji pljačkaju dućane i premlaćuju svoje vršnjake - njih bi trebalo jednostavno poslati u zatvor, kao i odraslog.
Nametnuti im da snose posljedice za ono što su učinili.
Novčane kazne ne pale, jer ne nose oni posljedice, već roditelji.
I premda bi trebalo preispitati kakvi su to roditelji čija djeca čine takve strahote, ta djeca neće od toga imati nikakve koristi, niti će išta naučiti i shvatiti.
Problem je što maloljetnici ne snose nikakve posljedice za ovakve stvari.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 04:31   #32
Quote:
zerdav kaže: Pogledaj post
Ne batinama se pokazuje djeci da se batinama rješavaju problemi.
Točno. I nije problem samo u roditeljima, daleko od toga: na sve strane se pokazju primjerio da se silom mogu postići stvari, ne govorim samo o filmovima, to je benigno u usporedbi s onim što se događa vani. Uzrok nasilja je i u tome što se pred djecu postavljaju ogromni zahtjevi, ogromni materijalni zahtjevi. MORAŠ imati dobre ocjene jer ćeš MORATI na faks da bi mogao imati dobar posao. MORAŠ imati status, novac i auto da bi bio prepoznat, da bi te netko cjenio i da bi te netko fermao u suprotnom si nitko i ništa. Nitko ni ne govori toliko o tome da NISI propalica ako nemaš najbolje ocjene i da NISI SMEĆE ako nemaš novaca. Nitko ne želi biti tretiran tako. Sad je najednom bitno da klnici imaju mobitele u prvom razredu osnovne, i markiranu odjeću. Ako nemaju, ismijava ih se. Dakle pritisak je ogorman, a mediji to propagiraju sto na sat jer su u službi potrošačkog društva.
Kombinirajte to s nedostatkom roditeljske pažnje i dobit ćete klince željne pažnje s vrlo jasnim uputama kako je dobiti. Onda još dodajte zakone koji će im to i omogučiti i majke mi, ovo je za teorije zavjere više nego za psihologiju.

Lakše je ukloniti nepoželjne pojedince nego mijenjati stvari. Kako očekivati od djece vrilne kad se u ovoj državi, a i šire, stalno i iznova potvrđuje da dobar čovjek ne uspjeva, da je poštenje za budale i da kriminalcima ide bolje, a traži se takav uspjeh kakav imaju upravo ti psihopati, lažovi, licemjeri i kradljivci?! Šalju se totalno dvosmjerne poruke.
I na roditeljima je ogroman pritisak jer se od njih traži da budu savršeni roditelji i da cijeli život posvete svojoj djeci, a to tako ne ide. Nezadovoljan roditelj ne može biti dobar uzor svojoj djeci sve da je i 24 sata s njima.
Stalno se od nas svih nešto traži, puno se obećaje ako to ispunimo, a na kraju dobijemo, s oproštenjem, kurcem po čelu jer netko s vezom, debljim novčanikom i kumovanjem dobije sto i jednu priliku.
Ljudi pucaju u svakoj dobnoj skupini pa sad ti očekuj od djeteta da bude normalno.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 04:38   #33
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Ako pričamo o tinejdžerima koji pljačkaju dućane i premlaćuju svoje vršnjake - njih bi trebalo jednostavno poslati u zatvor, kao i odraslog.
Nametnuti im da snose posljedice za ono što su učinili.
Novčane kazne ne pale, jer ne nose oni posljedice, već roditelji.
I premda bi trebalo preispitati kakvi su to roditelji čija djeca čine takve strahote, ta djeca neće od toga imati nikakve koristi, niti će išta naučiti i shvatiti.
Problem je što maloljetnici ne snose nikakve posljedice za ovakve stvari.
U zatvoru nisu korisni za društvo samo troše novac iz državne blagajne i sviraju u zatvorskim bendovima.
Kriminalce treba koristit za kopanje kanala,čišćenje kanala za navodnjavanje i odvodnavanje,gradnju nasipa,pošumljavanje ,čišćenje smeća koje more izbaci na plaže ....
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:30   #34
A kaj mislite koja bi bila primjerena kazna za one debile koji su prije par dana zlostavljali onog 13. godišnjeg klinca... što je bilo na svim vjestima.
Po meni njima bi se trebalo vratiti milo za drago. Iskreno se nadam da ih je murija barem malo zbubala kad su ih uhvatili... ali vjerovatno nisu

Ne mogu ne povući paralelu između toga i jednog mog poznanika koji se kao mlađi volio mlatiti. OK, nikad nije bio u onim kukavičkim shemama da se skupi 8 debila i onda idu mlatiti jednog ili dvojicu, uvijek se tukao 1 na 1 ali realni povod da nekog izazove mu nikad nije ni trebao.
Ima ružne cipele, puši krive cigarete, ne sviđa mu se njegova frizura...
I znate kad je prestao to raditi? Kad se namjerio na veću budalu od sebe i popio gadne batine... od tad je bubica.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:53   #35
U tom slučaju jedna velika skupina (uglavnom cura) maltretira jednog učenika godinu dana i nitko ne reagira, nitko ne primjećuje - toliko o školama.
Ovo im nije loša kazna, sramota će ih pratiti dugo vremena: http://www.youtube.com/watch?v=M7YYV...eature=related
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:06   #36
Quote:
zerdav kaže: Pogledaj post
Ne batinama se pokazuje djeci da se batinama rješavaju problemi.
potpuno krivo, i zato imamo ovakvu situaciju... batine djeca neće shvatiti kao način rješavanja problema već kao kaznu za prijestup koji su napravili... drugi put će paziti i to neće više napraviti...

ma jebeš ti to kad djeca više nisu tvoja djeca nego državna... država ti ih je iznajmila da ih hraniš i oblačiš, ali ona ih odgaja...

puno bolji sistem je bio u starome rimu... tamo je postojao pater familias, čelnik proširene obitelji koji je doslovno gospodario životom i smrću svakog člana obitelji... a ne ovo...

onima što su pretukli onog dječaka bih priredio dobro staro srednjevjekovno čerečenje... prvo bi ih objesio, onda izvadio utrobu i pred njihovim očima je ispekao... a onda bi ih raščetvorio...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:10   #37
Basta... plašiš me
Mislim da bi jedno dobro staro pendrečenje u policijskoj stanici postiglo željeni efekt
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:12   #38
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Basta... plašiš me
Mislim da bi jedno dobro staro pendrečenje u policijskoj stanici postiglo željeni efekt
imaš pravo, prećerao sam...

jesi gledao "starship troopers"? javno bičevanje, administrative punishment...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:14   #39
Kad dijete tuces ne samo da ga kaznjavas nego ga i ucis kako rijesavati konfliktne situacije.

Kad poslje to dijete ili covjek izrastao iz tog djeteta dodje u situaciju koja izazove frustraciju problem ce pokusati rijesiti onako kako je naucio - nasiljem.
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:17   #40
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post

I da, zaboravih: s obzirom na tvoj trenutni smještaj i životno zanimanje uopće me ne čudi da imaju strahopoštovanje prema ocu
Brak je "zatvor"

Quote:
Nex kaže: Pogledaj post
Time si samo klincu objasnio da onaj koji je poziciji da nekoga batina vlada svijetom.
Nije točno. U biti točno je, ako mu ne objasniš zašto je dobio pljusku. Nakon pljuske slijedi razgovor i rasčlanjivanje razloga, koji je doveo do "nasilja"

Kad klinac nakon 5-6 pljuski u 5-6 "prekršaja" upije razloge-ponašanje-posljedice, vjeruj ti meni da će slijedeći put pet puta razmisliti prije no što ponovno učini "prekršaj".

Quote:
Nex kaže:
Mislis da ce od takve lekcije klinac postati produktivan clan drustva? Nece. Ali nece uvijek biti ni klinac kojeg ces moci namlatiti, jednog dana ce on tebe mlatiti.
Ti izgleda u mladosti nisi nikad od nikog dobio po "lampi"

Tko te u mladosti "nadjačao", cijeli život misliš da je taj još uvijek "jači" od tebe i poštivaš ga cijeli život.

Namlatit će te klinac koji u ranoj razvojnoj fazi nije naučio tko je ŠEF.
__________________
Nisam pio sedam godina...---> (do prvog osnovne)
Ubojica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.