Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2012., 11:14   #1
Politički rusinizam - Rusini i Ukrajinci

Znate li što je Politički rusinizam?

Naziv za antiukrajinsku politiku gdje se oko 50.000 Rusina grkokatolika nastoji odnaroditi od svoje ukrajinske matice više od jednog stoljeća. To je podupirala poljska, austrougarska, ruska i srpska Vlada bez obzira na to što se više od 7 milijuna Ukrajinaca gotovo do sredine 20. stoljeća izjašnjavalo Rusinima smatrajući ga starim nazivom za Ukrajince.

U hrvatskom slučaju za primjer se mogu uzeti Bunjevci. U istu grupu mogu se do jedne mjere gurnuti i Istrijani sa snažnom regionalnom samoidentifikacijom.

Politički rusinizam danas je ostao dobar biznis na čijem pitanju pojedinici zarađuju, a ne mogu znanstveno dokazati da je grupa od 50.000 ljudi drugačija od Ukrajinaca. Karakteristika ove antiukrajinske politike je da svoja stajališta i tvrdnje temelji prvenstveno na modernim političko-pravnim vrednotama odnosno pravu grupa ljudi ili pojedinaca na samoodređenje, a znanstvene kategorije se uglavnom koriste kao popratni sadržaj.

Danas se ista antiukrajinska politika razvija s ciljem destabilizacije politike u Ukrajini, kako bi se nad zemljom stekla relativna kontrola njezinog najvećega susjeda Rusije. Prema ukrajinskim stručnjacima, politički rusinizam ima za cilj odvajanje Zakarpatske oblasti od Ukrajine te njezino podilaženje ruskoj politici odnosno manipulativnoj zaštiti tog strateški važnog dijela središnje Europe.

Zamislite svu dvoličnost ovog pitanja. Do nedavno se nijekala postojanost 50 milijunske ukrajinske nacije, a danas isti ističu kako postoji nacija od 50 tisuća Rusina. Slične stavove čitam kod našeg aktivnog korisnika flumen-daya ...

I da ne budem krivo shvaćen ... 10.000 Rusina u Ukrajini imaju sva prava pa i to da koriste taj naziv, ali Ukrajina to ime neće priznati kao zasebno i smatra ga svojim. U Hrvatskoj i danas postoji Savez Rusina i Ukrajinaca, i usprkos tome što ga se nastojalo razjediniti, on svjedoči iz prve ruke da su Rusini ustvari Ukrajinci: po vjeri, jeziku i povijesti - ali naravno da imaju pravo biti drugačiji od Ukrajinaca no ne koristiti njihovo ime kao zasebno.

Za kraj ... Poznati ukrajinski nacionalisti iz Galicije koristili su naziv Rusini sve do početka 20. stoljeća. Njihovi preci formirali su zadnju starorusku kraljevinu Galičko-Volinsku Rus', a "rusinsko" Zakarpatje je već tada bilo pod prijetnjom Mađara ... tko pozna povijest, znat će sve.

Hvala za komentare!
__________________
Registrirani korisnik
Andrij is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 13:04   #2
U Vojvodini su Rusini jedna od priznatih nacionalnih manjina, a govore zapadnoslovenski jezik koji se razlikuje od istočnoslovenskog karpatskih Rusina, tako da oni jesu jedna posebna etnička grupa. Ja ne poznajem ni jednog Rusina koji se smatra Ukrajincem.

Toliko.
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 13:46   #3
Prije svega, Rusini se navode u preambuli Ustava Republike Hrvatske i općenito se u svim pravnim aktima navode kao zaseban narod i nedvojbeno postojeća etnička grupacija. Negiranje postojanja istih, u začetku je protuustavno!

Nadalje, Rusini su autohtoni narod Republike Hrvatske, a što najbolje karakterizira postojanje sela sa rusinskom većinom u npr. Vukovarsko-srijemskoj županiji poput Mikluševaca i Petrovaca. U svakom pojedinačnom selu sačinjavaju minimalno 2/3 stanovnika.

Rusini svoj identitet mogu uredno dokumentirati u kontinuitetu od 800 godina, a imaju i svoj prepoznatljiv grb. Nadalje, a što je naveo prethodni upisnik, Rusin će zanijekati da je Ukrajinac, iako ga nitko ne tjera da nebi bio Ukrajincem. Desetljećima se u Ruskom Krsturu (Руски Керестур) u Vojvodini, epicentru rusinstva u toj pokrajini, tiska i distribuira tiskovina pod nazivom Ruske slovo (Руске cлово - http://nove.ruskeslovo.com/ ). Upravo na naslovnici ovih novina uočljiv je prethodno navedeni grb.

Rusini jesu bliski Ukrajincima, ali ništa manje i Slovacima i Poljacima. Bliskost jednog naroda ne čini ga dijelom drugog naroda s kojim je blizak. Bliski su Česi i Slovaci, Bliski su Litvanci i Latvijci, no nikome ne pada na pamet tvrditi kako su to isti ili čak istovjetni narodi.

Ključni je problem u cjelokupnoj priči što Rusini nisu priznati u Ukrajini, tj. u njenom zakarpatskom dijelu i što ih Ukrajina tretira, baš kao što je uvidni upisinik naveo, kao Istrane ili Šokce. No, Rusini nisu niti Istrani, niti Šokci u odnosnu na Ukrajince za razliku od Istrana i Šokaca koji jesu Hrvati.

Da ne idem u preširoku ili predaleku elaboraciju, samo ću napomenuti kako sve to znam iz prve ruke jer ne samo da se suprugino rodno mjesto nalazi u neposrednoj blizini Petrovaca koje sam jako dobro upoznao zajedno sa njegovim stanovnicima, a pored toga, vjenčani mi je kum Rusin iz vojvođanskog mjesta Đurđeva... Da ne pričam kako mu je otac jedan od čelnih ljudi udruge Rusina i Ukrajinaca u Rijeci itd. i sl. I gle čuda, nisu Ukrajinci, već Rusini.

Na kraju, a što govori sasvim dostatno, Stranka regija je na posljednjim parlamentarnim izborima na području zakarpatske Ukrajine zadobila relativnu većinu. Ne zato jer su Rusini rusofili, već zato što im ukrajinske vlasti ne dozvoljavaju biti ono što jesu, a to je najgori oblik kršenja ljudskih prava. Prema tome, ono što navodi uvodni upisnik je samo demagogija i tzv. velikoukrajinizam.
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 13:54   #4
Jednu jedinu stvar nisam mogao shvatit - pri cemu je tu Rusija, Bogami? Hoce li Rusija bit kriva ako sutra u Kijevu bude bilo promjenlivo oblacno? Mislis da nemamo pamentnije posla nego rjesavat vasa etnicka pitanja kad imamo ih pun qurac u vlastitoj drzavi?
Aid' smiri loptu, prijatelju.

Zadnje uređivanje Ivan Grozny : 26.12.2012. at 14:11.
Ivan Grozny is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 14:10   #5
Uvijek sam ih doživljavao regionalnom podgrupom Ukrajinaca. Ta njihova raznolikost dovoljno govori o bogatstvu njihove kulture. I nije jedini primjer. U Češkoj ima još ljudi koji se deklariraju kao Moravci, kod nas ima Istrijana, u Poljskoj Šleza i tako to.
Inače, zanima me jesu li u ostalim susjednim karpatskim zemljama oni priznati kao zasebna manjina, kao Ukrajinci ili su se asimilirali.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 14:33   #6
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Prije svega, Rusini se navode ...
Prije svega prodaješ maglu na ovom forumu ... ali ono što je još važnije, znaš nešto ali ne znaš sve i ono što je bitno, te zbog toga izvodiš krive zaključke iz čega proizlaze tvoji obojeni stavovi i pristranost.

Nabrajaš Rusko slovo pa ovo i ono ... to nema nikakve veze s vezom. Nebitno za ono o čemu mi pričamo - pokušavaš time ispasti pametan. Pred nekima možda ispadneš.

Vezan si kako sam kažeš za Rusine koje je učila sovjetska odnosno jugoslavenska propaganda koja je sve Ukrajince proglašvala nacionalistima, izmišljenim narodom i svakakvim antiukrajinskim sloganima. Slično kao što su Srbi nijekali postojanje Hrvata proglašavajući ih katoličkim Srbima i slično.

Srpski i nešto manje hrvatski Rusini su se učili toj sovjetsko/jugoslavenskoj antiukrajinskoj i velikoruskoj propagandi i počeli se stidjeti svoga nepoznavajući vlastitu povijest ... danas u svom jeziku imaju mnoštvo slovačkih i drugih tuđih riječi, a osnova je ostala ista ukrajinskoj gramatici ... prezimena nisu ostala ukrajinska već su postala mađarska i druga ... Magoč, Takač, Kiš itd.

I ti sad dokazuješ njihovo porijeklo ... pa to je nedokazivo što ti oćeš. Svaki znanstvenik zna što su Rusini ... žrtva antiukrajinske politike. Na sličan način se od Kubanskih kozaka stvarala zasebna nacija bez obzira što im roditelji govore ukrajinskim jezikom i sl.

Stoga prestani prodavati maglu na ovom forumu, posebno onima koji su djelomično upućeni ili neupućeni. Bolje ti je da nadiđeš političke stavove i ideologiju pa se stvarno pozabaviš poviješću i kulturom istočnoslavenskih naroda. Istina će te osloboditi mržnje!

Neka je Rusnima sve, i zemlja i neovisnost, no njih naprosto nema. Provedi referendum u Zakarpatju. Nikad se neće odjeliti od Ukrajine jer svojom kulturom odavno pripada Ukrajini.

Rusina u Hrvatskoj i Srbiji ima sve manje, a to odgovara većinskom narodu i pojedincima rusinske pripadnosti koji na tome dobivaju novac od tih vlada. Narod neka šuti dok ga ima i dok nema svoju državu - to je tvoj politika i nebriga ... asimilacija.

Kakav grb ... pa Rusi imaju bizantski grb, bugarski jezik i japanske babuške, a ti meni pričaš o nekim simbolima. Narod se stvara stoljećima, a ne simbolima i blagdanima, ili nedaj Bože politikom kako su stvoreni i Rusi i Rusini.
__________________
Registrirani korisnik
Andrij is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 14:33   #7
Andrij, sorry jarane,ali griješiš, ali ja znam dosta Rusina,a i mislim da itekako mogu govoriti o tome jer ni manje ni više i zaručnica mi je Rusinka.
Oni se ne osijećaju kao Ukrajinci, čak ni ne razumiju ukrajinski, dok recimo itekako kuže slovački, koji je sličan rusinskom
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!

Zadnje uređivanje Kyle Reese : 26.12.2012. at 14:40.
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 14:35   #8
Quote:
Ivan Grozny kaže: Pogledaj post
Jednu jedinu stvar nisam mogao shvatit - pri cemu je tu Rusija, Bogami? Hoce li Rusija bit kriva ako sutra u Kijevu bude bilo promjenlivo oblacno? Mislis da nemamo pamentnije posla nego rjesavat vasa etnicka pitanja kad imamo ih pun qurac u vlastitoj drzavi?
Aid' smiri loptu, prijatelju.
Protiv Rusa nemam ništa, ali protiv velikoruske politike imam. Ipak, mislim da nemaš razloga svaki put intervenirati kad spomenem Rusiju. Ona je na ovom forumu nezaobilazna tema i sigurno nije nevina kao Švicarska.
__________________
Registrirani korisnik
Andrij is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 14:39   #9
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
U Vojvodini su Rusini jedna od priznatih nacionalnih manjina, a govore zapadnoslovenski jezik koji se razlikuje od istočnoslovenskog karpatskih Rusina, tako da oni jesu jedna posebna etnička grupa. Ja ne poznajem ni jednog Rusina koji se smatra Ukrajincem.

Toliko.
Uglavnom se veći rusinski intelketualci povezuju s Ukrajincima, odnosno i ne koriste naziv Rusin svjesni te manipulacije. Pisac Dmytro Pavlyčko je jednom u Zagrebu izjavio: ja sam Bijeli Hrvat, Rusin i Ukrajinac.
__________________
Registrirani korisnik
Andrij is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 14:44   #10
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Andrij, sorry jarane,ali griješi, ali ja znam dosta rusina,a i mislim da itekako mogu govoriti o tome jer ni manje ni više i zaručnica mi je rusinka.
Oni se ne osijećaju kao ukrajinci, čak ni ne razumiju ukrajinski, dok recimo itekako kuže slovački, koji je sličan rusinskom
Potpuno se slažem s tobom. Oni bi sutra mogli postati Bošnjaci, ali vjerojatno će od Ukrajine imati otpor jer koriste ime koje su dobili od Ukrajinaca. To je poanta. Razmatra se da uzmu ime Rusnaci koje Ukrajinci nisu koristili ... to je njihovo pravo da budu razlilčiti ... povijest ih je naprosto promijenila i otkinula od matice.

Ukrajinci s druge strane nikada nisu bili isti narod s Rusima. Dapače Mongoli i Rusi su rušili Kijevsku Rus' i ratovali protiv Ljviva, a kasnije i Novgoroda. Te stvari polako ali sigurno izlaze na vidjelo. Ruski intelketualci to priznaju i također polako formiraju euroazijsku povijest Rusije koja nije nužno negativna kako se to želi predstaviti, ali je istinita!
__________________
Registrirani korisnik
Andrij is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 14:50   #11
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Uvijek sam ih doživljavao regionalnom podgrupom Ukrajinaca. Ta njihova raznolikost dovoljno govori o bogatstvu njihove kulture. I nije jedini primjer. U Češkoj ima još ljudi koji se deklariraju kao Moravci, kod nas ima Istrijana, u Poljskoj Šleza i tako to.
Inače, zanima me jesu li u ostalim susjednim karpatskim zemljama oni priznati kao zasebna manjina, kao Ukrajinci ili su se asimilirali.
Susjedne države su kroz povijest radile na asimilaciji tog dijela ukrajinskog stanovništva nastojeći zadržati te dijelove teritorija. Sve politike ukrajinskih susjeda nastavile su podržavati rusinsku neovisnost samo što danas više nemaju interes pripajanja teritorija već asimilacije naroda koji nema državu. Narod bez države će se brzo asimilirati.
__________________
Registrirani korisnik
Andrij is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 16:02   #12
Quote:
Andrij kaže: Pogledaj post
Uglavnom se veći rusinski intelketualci povezuju s Ukrajincima, odnosno i ne koriste naziv Rusin svjesni te manipulacije. Pisac Dmytro Pavlyčko je jednom u Zagrebu izjavio: ja sam Bijeli Hrvat, Rusin i Ukrajinac.
A samo si ga ti cuo.
A jesi li ti isao za njim po svijetu i zapisivao sto je rekao kad je dosao u Njemacku ili Estoniju?
Mozda to tako svuda govori, covjek se marketira...a nista nije lose ako te svatko svojata.

Evo kvotiraj i mene
Ja sam Hrvat, Turcin, Mongol i Kinez.....i jesam li postao kosoki?
Jesu li mi Mongoli dali svoje drzavljanstvo?
Jel se promijenilo moje ime i prezime, ime oca i majke i rodno mjesto, skola u koju sam isao, fakultet koji sam zavrsio i moje novcano stanje.
Ti zivis u onom vremenu u kojem je 5% Hrvata bila prije 1991. Vrijeme ce te zgaziti. Danas u Europi neces dobiti podrsku pa makar ti nudio njima da ces jurisati na Rusiju.

A tvoje tumacenje povijesti je da zaboli covjeka glava
najgore je kad se povijescu pocmu baviti oni koji nisu povijesnicari
i pocmu korist povijest u nepovijesne svrhe...

Zadnje uređivanje znanost2000 : 26.12.2012. at 16:20.
znanost2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:50   #13
Ja imam dovoljno rusinske krvi da mogu predložiti moderatoru da pripazi na fašističke i isključive pristupe u kojima forumaš Andrij već nekoliko puta u posljednjih godinu dvije pokušava nametnuti Rusinimna obilježje koje im ne pripada,i koje oni odbijaju odlučno i bez dvojenja.

Naime,svim forumašima ovdje koji poznaju život i običaje Rusina u istočnoj Slavoniji vrlo dobro poznaju da se oni razlikuju od Kijevskih Rusa(tzv.Ukrajinaca).Zar je malo vremena prošlo od kada su rusinske zajednice pokušavale odvojiti se od zajedničkih kijevskoruskih-rusinskih društava upravo zato što službena vlast u Kijevu i dalje službeno ne priznaje Rusine kao nacionalnu manjinu te ih tretira kao neke etničke odmetnike,dok su sve države svijeta priznale Rusine kao zaseban narod sa elementima nacionalnog pečata!

Rusini,Rusnaci,Ruti dolaze iz Rutenije(koje se još naziva i Zakarpatje)i nemaju veze sa kijevskoruskim nacionalizmom koji agresivno asimilira ostale narode slično ako što je to činio velikosrpski hegemonizam.

Kijevska Rusija je matična grana iz koje su nastali Rusi,Kijevski Rusi i Rusini.
Andrij može to opovrgavati koliko želi sa svojim arhikonstrukcijama,ali ja ne kanim odstupiti od tog stava,i zato moderatora usrdno molim da pripazi na prijestupe koje g.Andrij može načiniti.
Ako pobliže objasnim na jednostavan način znači li to da su Hrvat Srbi?!
Evo to vam je Andrijeva konstrukcija koju on protežira svako malo na ovom forumu,a koje izlazi iz ured g.Burde,zagrebačkog kijevskog Rusa kojemu je životni cilj zatamniti rusinsko ime.
http://i48.tinypic.com/2dlt3pf.gif
Ovo je stijeg rusinske nacionalne manjine u RH(bez obilježja kijevskoruske strane)

Ti pokušaji nisu od jučer,to je dio sage koja će uvijek trajati.Neka traje,koliko želi,Rusini su narod za sebe,a ne za nečije podle zamisli.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:52   #14
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Uvijek sam ih doživljavao regionalnom podgrupom Ukrajinaca. Ta njihova raznolikost dovoljno govori o bogatstvu njihove kulture. I nije jedini primjer. U Češkoj ima još ljudi koji se deklariraju kao Moravci, kod nas ima Istrijana, u Poljskoj Šleza i tako to.
Inače, zanima me jesu li u ostalim susjednim karpatskim zemljama oni priznati kao zasebna manjina, kao Ukrajinci ili su se asimilirali.
Kijevski Rusi iliti tzv.Ukrajinci "nasilno"ne priznaju Rusine,dok ih svi ostali priznaju.To imaj na umu prije svega.

Regionalna obilježja poptu Istrijana ili Bavarca ovdje su sporedna.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:58   #15
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Kijevska Rusija je matična grana iz koje su nastali Rusi,Kijevski Rusi i Rusini.
Andrij može to opovrgavati koliko želi sa svojim arhikonstrukcijama,ali ja ne kanim odstupiti od tog stava,i zato moderatora usrdno molim da pripazi na prijestupe koje g.Andrij može načiniti.
.
Oprosti, ali sada prvo se žališ na negiranje Rusina od Andrija,a onda i sam nekigraš Ukrajince nazivajući ih "Kijevskim Rusima"
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 18:08   #16
Quote:
Andrij kaže: Pogledaj post
Prije svega prodaješ maglu na ovom forumu ... ali ono što je još važnije, znaš nešto ali ne znaš sve i ono što je bitno, te zbog toga izvodiš krive zaključke iz čega proizlaze tvoji obojeni stavovi i pristranost.

Nabrajaš Rusko slovo pa ovo i ono ... to nema nikakve veze s vezom. Nebitno za ono o čemu mi pričamo - pokušavaš time ispasti pametan. Pred nekima možda ispadneš.

Vezan si kako sam kažeš za Rusine koje je učila sovjetska odnosno jugoslavenska propaganda koja je sve Ukrajince proglašvala nacionalistima, izmišljenim narodom i svakakvim antiukrajinskim sloganima. Slično kao što su Srbi nijekali postojanje Hrvata proglašavajući ih katoličkim Srbima i slično.

Srpski i nešto manje hrvatski Rusini su se učili toj sovjetsko/jugoslavenskoj antiukrajinskoj i velikoruskoj propagandi i počeli se stidjeti svoga nepoznavajući vlastitu povijest ... danas u svom jeziku imaju mnoštvo slovačkih i drugih tuđih riječi, a osnova je ostala ista ukrajinskoj gramatici ... prezimena nisu ostala ukrajinska već su postala mađarska i druga ... Magoč, Takač, Kiš itd.

I ti sad dokazuješ njihovo porijeklo ... pa to je nedokazivo što ti oćeš. Svaki znanstvenik zna što su Rusini ... žrtva antiukrajinske politike. Na sličan način se od Kubanskih kozaka stvarala zasebna nacija bez obzira što im roditelji govore ukrajinskim jezikom i sl.

Stoga prestani prodavati maglu na ovom forumu, posebno onima koji su djelomično upućeni ili neupućeni. Bolje ti je da nadiđeš političke stavove i ideologiju pa se stvarno pozabaviš poviješću i kulturom istočnoslavenskih naroda. Istina će te osloboditi mržnje!

Neka je Rusnima sve, i zemlja i neovisnost, no njih naprosto nema. Provedi referendum u Zakarpatju. Nikad se neće odjeliti od Ukrajine jer svojom kulturom odavno pripada Ukrajini.

Rusina u Hrvatskoj i Srbiji ima sve manje, a to odgovara većinskom narodu i pojedincima rusinske pripadnosti koji na tome dobivaju novac od tih vlada. Narod neka šuti dok ga ima i dok nema svoju državu - to je tvoj politika i nebriga ... asimilacija.

Kakav grb ... pa Rusi imaju bizantski grb, bugarski jezik i japanske babuške, a ti meni pričaš o nekim simbolima. Narod se stvara stoljećima, a ne simbolima i blagdanima, ili nedaj Bože politikom kako su stvoreni i Rusi i Rusini.
Prokleto provociranje Andrij!
Kijev ne priznaje Rusine!Ne priznaje ih,nadalje ih spotiče i asimilira,a ti ovdje radiš akrobacije humanitarca sa vrlinama ljudskih prava i prosipaš priču kako eto Rusina nema,njima je sasvim lijepo tamo gdje su sada(zaboravljaš da ih par milijuna živi po svijetu!),da priznaju legalne organe itd.
Što to činiš Andrij?
Ako te kijevskoruska ambasada unajmila da rasturaš rusinske glasove po Hrvatskoj,to je bačen novac,odmah da znaš!Unatoč kijevskoruskoj propagandi o tome kako Rusini"ne postoje"time činiš uslugu samo Rusinima kojih po tome može biti samo više,i od ovog posljednje popisa stanovništva koje te očito šokiralo
1.936 Rusina vs 1.878 Kijevskih Rusa?!
Pa sa punom odgovornošču tvrdim i da među tih 1.878 KijevskihRusa zapravo živi50 % Rusina,kojima je bitan folklor,a ne stvarno naslijeđe.To je njihovo pravo,ali i dokaz kijevskoruske agresivne propagande koju financira Kijev preko svoje ambasade u Zagrebu.
Rusini su priznata nacionalna manjina u svojoj domovini Hrvatskoj i to je sasvim dovoljno za njihov identitet koji će se i nadalje boriti protiv krivotvoritelja u obliku Andrija i sličnih.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 18:14   #17
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali sada prvo se žališ na negiranje Rusina od Andrija,a onda i sam nekigraš Ukrajince nazivajući ih "Kijevskim Rusima"
Hvala na pitanju Kyle.

Slavenska rasa je jedno,i to je osnova.
Unutar te rase postaje podjele.
Tako je i sa Rusima.
Rusi sa matica od koje se odijelio dio stanovništva.
Jedni su postali Kijevski Rusi,drugi su postali Rusini.
Svi se međusobno priznaju jer su danas te razlike naglašene.
Problem se javlja kada Kijevska Rusija ne priznaje Rusine?!
Dalje od toga ne bih dužio,nego bih ponovio da se svi priznaju(čak i vanjske zemlje)dok Kijev kopa rovove neke svoje utopijske velikokijevske zamisli o Kijevskoj Rusiji kao umišljenoj zemlji iz koje su otišli njeni narodi?!
Suludo poput Potemkinovih sela!
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 18:19   #18
Quote:
Andrij kaže: Pogledaj post
Prije svega prodaješ maglu na ovom forumu ...
Stari moj, ovo ti nije prvi put da istražuješ mene, a ne temu odnosno ono što sam napisao. Nazdravlje i dobar ti tek.

Sve što si napisao u odnosu na moj upis gdje sam navodio konkretne lokalitete, konkretne grbove, konkretnu povijest, konkretna imena i konkretne žive ljude, ti si navodio demagogiju, falsifikaciju i gradio si sam sebi figuru koja je trebala dočarati "sveznajućeg Andrija"...

No, Andrij je daleko od svemogućeg i jednostavno ne vidi ništa od svojeg sljepila. Nitko Rusinima nije nametnuo ime Rusin, već oni sami sebe takvima nazivaju. Isto tako, a hodeći područjima jugoistočne Poljske i istočne Slovačke, a bez potrebe da se zalazi u Ukrajinu, nailazi se na Rusine. Oni su stvarnost, a ne utvara i što je najzanimljivije, nisu Ukrajinci. Ja neću tvrditi da ne potječu iz istih drevnih korijena kao i Ukrajinci, no iz istih potječu i Rusi, van svake sumnje. Da, isti ti Rusi koji su ti uvijek na repertoaru mržnje.

Usput, stari moj, ti od Ukrajinaca u svojim upisima radiš kretene. Ispada da je država sa 44, 45 milijuna stanovnika i u kojoj Ukrajinci čine čak oko 78% stanovništva, toliko debilna da se ne zna othrvati Rusiji u slučaju da je ova stvarno ugrožava... Ne, nije debilna i tamo ne žive kreteni, samo da znaš. Ukrajinci, koliko god da bili činjenično podijeljeni zemljopisno, itekako dobro shvaćaju što su i tko su. Njima ne upravljaju nikakvi Rusi, no tebi je krivo što se Ukrajina ne povodi u potpunosti sa onim željama koje isijavaju iz nekoliko veleposlanstava u Kijevu, a koja su redom po utjecaju: SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo...

Svoj politički fanatizam pakiraš u celofan transcendentalnog znanja o Ukrajini, a ne shvaćaš da te stvarnost negira, dan za danom, godina za godinom... Sa ovom pričom sa Rusinima, prevršio si mjeru svojeg neznanja, ali i fanatizma. Ne, Rusine nije stvorio Sovjetski savez, oni postoje od prije tog povijesnog entiteta.

Priupitaj profesora, rođenog Amerikanca, Paula Roberta Magocsi-ja, inače predsjednika Svjetskog kongresa Rusina o toj tematici, a koji je i koautor knjige Enciklopedija rusinske povijesti i kulture ( http://books.google.hr/books?id=ovCV...ed=0CDIQ6AEwAA ).

Nadalje, nisam nikada apelirao za to da se zakarpatski dio Ukrajine odvaja od Ukrajine. Nikada. Nisam niti tvrdio da su svi stanovnici zakarpatskog dijela Ukrajine Rusini, no ključni problem zakarpatskog dijela Ukrajine je u tome što se tamošnjem dijelu stanovnika ne dozvoljava da budu što jesu, tj. da budu Rusini!

Da je pravda postojala, a nije, Rusini su trebali dobiti svojih nekih 10-ak tisuća km2 na kojima bi razvijali svoj zasebni identitet koji je nasilno i uvelike zatrt kreiranjem granica između Ukrajine, Poljske, Slovačke i Mađarske, a taj mali narod je postao plijenom politiziranja puno jačih od njega...

Ukoliko se zapitaš, a kako to da mnogi Rusini kažu da su Ukrajinci... Odgovor je jednostavan i potraži ga pod predmetom: Crna Gora i Crnogorci. Ipak, Crnogorci su dobili svoju državu i sada imaju jedinstvenu povijesnu priliku, a Rusini je neće dobiti. Ukrajina kao velika zemlja neće nikada dozvoliti odvajanje nekog područja zbog nekih par stotina tisuća Rusina, a niti će to ostala tri "sukrivca" jer Rusini niti tamo nisu kompaktni u smislu u zemljopisnom smislu, već žive po džepovima...

Toliko o ovoj tematici, a tebi ću još jednom poručiti, hajde o`ladi...
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 19:22   #19
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Hvala na pitanju Kyle.

Slavenska rasa je jedno,i to je osnova.
Unutar te rase postaje podjele.
Tako je i sa Rusima.
Rusi sa matica od koje se odijelio dio stanovništva.
Jedni su postali Kijevski Rusi,drugi su postali Rusini.
Svi se međusobno priznaju jer su danas te razlike naglašene.
Problem se javlja kada Kijevska Rusija ne priznaje Rusine?!
Dalje od toga ne bih dužio,nego bih ponovio da se svi priznaju(čak i vanjske zemlje)dok Kijev kopa rovove neke svoje utopijske velikokijevske zamisli o Kijevskoj Rusiji kao umišljenoj zemlji iz koje su otišli njeni narodi?!
Suludo poput Potemkinovih sela!
Peća, ti si odgojen u mitovima. Pišeš da su Rusi matica što dokazuje da ne znaš povijest odnosno znaš propagandu kreiranu u Moskvi i Beogradu. Svi su upoznati sa velikoruskim i velikosrpskim ideologijama.

Ovu zastavu koju si stavio je nešto sasvim novo, staro koju godinu. Radikalizam Rusina se odvrtio posljednjih godina i u Hrvatskoj premješten iz Srbije gdje se bjesomučno mrzi Hrvate i Ukrajince odnosno ustaše i nacionaliste. No kad danas pogledaš mitomanija je ondje i dalje živa ... ubojice su velikani i postoji vječni neprijatelj kojeg treba mrziti.

Ja Rusina poštujem jer voli svoje, ali kakva Rusin ima uvjerenja: onakva kakva su mu drugi usadili - zaboravio je svoje korijene. To je istina.

Ja o hrvatskim Rusinima znam od Miroslava Kiša, bivšeg rusinskog saborskog zastupnika, te još nekoliko rusinskih intelketualca koji su u svojim knjigama objasnili da su Rusini i Ukrajinci isti narod koji je razdvojen drugačije stasao. Osim toga, ja o Rusinima ne razmišljam jer ih je suviše malo, ali ovu temu sam potegnuo radi nekoliko korisnika koji provociraju nesnošljivost prema Rusinima od strane Ukrajinaca što nije točno. I zato sam naveo da od 1968. djeluje Savez Rusina i Ukrajinaca.

Uči povijest jer vidim da ju ne znaš! Današnji Rusi su tek u 16. stoljeću dobili naziv Russkie (opisni naziv koji nisu prihvatili od Ukrajinaca-Rusina u sklopu Kijevske Rusi). Njihova država je Rossija (1721.), a ne Rusija - zato jer je Ukrajina bila Rusija u 17. stoljeću kad su Rusi željeli pruzeti njezin povijesni identitet. Ukrajina nije krajina; riječ krajina ima smisao krajolika (zemlje, države). U ukrajinskom jeziku riječ krajina znači zemlja, a u ruskom odnosno starobugarskom "kraj nečega" itd. Ukrajina je matična zemlja staroruskih vladara, bila i ostala. Novgorod je srušen u 16. stoljeću, ukrajinska dinastija iseljena itd.

Gdje su Rusini u svemu tome ...

Ja o Rusinima ne razmišljam, ali na Ukrajinu ne dam! Možeš me vrijeđati da sam fašist iako smatram da je Rusija fašistička tvorevina kao i brojne druge zemlje koje se hvale antifašizmom.

Ja osobno ne podržavam ukrajinski nacionalizam, želim da Ukrajina postane dio Europe, podržavam brojne liberalne ideje ... ali Ukrajinu volim. Tako da mogu tebe razumjeti da voliš svoj narod Rusine, ali ti o njima malo znaš. Znaš ono što te učila mater, a to nije dovoljno.

Mir s tobom!
__________________
Registrirani korisnik
Andrij is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 19:23   #20
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Stari moj, ovo ti nije ...
Dovoljno smo si rekli. Uživaj!
__________________
Registrirani korisnik
Andrij is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.