Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2004., 12:48   #21
Quote:
emili kaže:
može se zamrznuti, onda si sigurna da se neće pokvariti
npr. izliješ ukuhan paradajz u tepsiju za kolače i staviš u ledenicu, kad se stvrdne izrežeš ga u kocke željene veličine i prebaciš u vrečice..
uzimaš po potrebi
ideja ipo

evo ja sam bas danas skuva ajvar...
ispalo je tri one manje tegle...
mmmm lipo sam ga zaljutija,
morat cu se ladit s kapulom
__________________
Through frozen rice fields,
moving slowly on horseback,
my shadow creeps by
1rice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 12:53   #22
Quote:
energy kaže:
njaso a umak od poma???? kako ga radis? jel ga zamrzavas?
ka sta je emili rekla zamrznem ga. ali uvik odvojim bar 1.5 litru umaka od poma prije nego sta ga zacinim i stavim u bocu. super mi je za dodat u toc od mesa, ili na pizzu ili u kakvo varivo.
ako mislis radit salsu najbolje ti je uzet one izduzene pome (zovu se čičindule).

zazutis kapulu, na to dodas propasirane pome (moze sa kozicom, a moze i bez). dodas luka, soli, chili papricicu (ili prah), bazilike ili petrusimula. sta duze kuhas to ce ti salsa bit finija. naravno kad radis za odma jest, onda kuhaj pola sata i to je dovoljno.

OBAVEZNO stavi secera u salsu.
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 18:53   #23
večeras počinjem sa guljenjem paprika i patliđana za ajvar
vremenski uz tri-četri filma

zimnicu bi trebalo podijeliti na onu u zamrzivaču i izvan njega
smrznute:
bez kuhanja = mladi grah, grašak, mrkvica, mahune
paprika samljevena u kockicama, paradajz isto,
knedle sa šljivama, njoke, filane paprike

u bocama, bočicama i sličnom
paradajz
paprika
kornišoni
cikla
ljutika u kvasini
feferoni
miješana zimska salata

sutra će biti gotov ajvar i još si želim napraviti i zeleni ajvar
al više nemam mjesta
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 11:00   #24
Ajvar

Da podijelim s vama vikend iskustvo u pravljenu ajvara
Dosad me domacim ajvarom snabdijevala sisterica (koja radi najbolji ajvar na svijetu i okolini) ali ove godine sam izletio s "liste primatelja" jer su joj paprike ove godine slabo urodile. Zbog toga sam udruzio snage s necakinjom i odlucili napraviti sami ajvar. Kupio sam 15 kg crvene paprike i 5 kg patlidjana pa na posao.
Patlidjane smo ogulili, narezali na kriske i kratko prokuhali u vodi s octom, malo ulja, paprom, lovorom i soli. Paprike smo ispekli na rostilju (dug i zamoran posao ispec 15 kg), ogulili od kozica i ocistili od peteljki i sjemenki.
Zatim smo to sve samljeli na vrlo sitnu sajbu, pomijesali, dodali ulje (cca 1,5 l) , sol, 2 cesnja cesnjaka sitno nasjeckana, malo papra i stavili kuhati u veliku rajnglu. Kuhalo se 2 sata uz STALNO mijesanje. U rajnglu smo dodali 3 ljuta feferona (cijela) koja smo na kraju bacili. Skuhani ajvar smo podijeli u zagrijane flashice i flashice stavili u pecnicu. Prvo 15 minuta na 150 stupnjeva, a zatim smo to ostavili u pecnici preko noci da se polako ohladi. Dobili smo cca 15 kg finog blago ljutog ajvara.
Isplativo ? Financijski bas i ne ali okus je nebo i zemlja prema kupovnom. Slijedeci vikend spremamo pecene paprike
Kak vi delate ajvar ?
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 13:48   #25
Re: Ajvar

Quote:
Juraj kaže:
Da podijelim s vama vikend iskustvo u pravljenu ajvara
Dosad me domacim ajvarom snabdijevala sisterica (koja radi najbolji ajvar na svijetu i okolini) ali ove godine sam izletio s "liste primatelja" jer su joj paprike ove godine slabo urodile. Zbog toga sam udruzio snage s necakinjom i odlucili napraviti sami ajvar. Kupio sam 15 kg crvene paprike i 5 kg patlidjana pa na posao.
Patlidjane smo ogulili, narezali na kriske i kratko prokuhali u vodi s octom, malo ulja, paprom, lovorom i soli. Paprike smo ispekli na rostilju (dug i zamoran posao ispec 15 kg), ogulili od kozica i ocistili od peteljki i sjemenki.
Zatim smo to sve samljeli na vrlo sitnu sajbu, pomijesali, dodali ulje (cca 1,5 l) , sol, 2 cesnja cesnjaka sitno nasjeckana, malo papra i stavili kuhati u veliku rajnglu. Kuhalo se 2 sata uz STALNO mijesanje. U rajnglu smo dodali 3 ljuta feferona (cijela) koja smo na kraju bacili. Skuhani ajvar smo podijeli u zagrijane flashice i flashice stavili u pecnicu. Prvo 15 minuta na 150 stupnjeva, a zatim smo to ostavili u pecnici preko noci da se polako ohladi. Dobili smo cca 15 kg finog blago ljutog ajvara.
Isplativo ? Financijski bas i ne ali okus je nebo i zemlja prema kupovnom. Slijedeci vikend spremamo pecene paprike
Kak vi delate ajvar ?
Zvuci jako fino.

A da li se paprike moraju pec na rostilju? Imam rostilj ali mi se cini jako zamoran posao. I koliko ti je ispalo flasica (15 od 1kg?)?

Svakako bih volila probat ga napravit.
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 14:19   #26
Re: Re: Ajvar

Quote:
enigma kaže:
Zvuci jako fino.

A da li se paprike moraju pec na rostilju? Imam rostilj ali mi se cini jako zamoran posao.
Možeš ih ispeć u rolu na protvi. Kad se ispeku stavi ih u neku vandlicu/rajnglu i gore prvo plastičnu foliju pa poklopac da se zdunstaju. Onda ih lakše guliš.
Samo stavi alu foliju u protvu jer ćeš ju inaće ribat danima.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 14:55   #27
Re: Re: Ajvar

Quote:
enigma kaže:
A da li se paprike moraju pec na rostilju? Imam rostilj ali mi se cini jako zamoran posao. I koliko ti je ispalo flasica (15 od 1kg?)?
Ne moraju, ali brze je (nije i lakse, ode kicma) i bolji je okus

Ispalo 14 vecih i 3 manje flasice.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 15:19   #28
ja ajvar radim bez češnjaka, sa lukom
uzmem deset kila paprike, tri kile crvenog luka, tri kile patliđana
pola paprika i patliđane skuham u octu, uz dodatak papra u zrnu, dvije tri feferonke, a luk i pola paprika spečem na ulju u tavi, tako mi najbrže
drugi dan dok se dobro ohladi, sve sameljem, posolim i stavim na peć u velikoj rajngli s litru i pol ulja, dok voda ne ishlapi
kad je gotovo dodam jednu bocu semfa, onu veliku
zapravo, ulje iskoristim ono na kojem sam pekao luk i papriku, ne stavljam novo, nego sve zajedno litru i pol
nekoliko boca zapečem, i spremim na policu, a nešto potrpam u čaše od jogurta i u zamrzivač
neće mi se trpati u male boce, a okus je isti, ako izvadiš dan ranije
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 20:13   #29
Re: Re: Re: Ajvar

Quote:
Juraj kaže:
Ne moraju, ali brze je (nije i lakse, ode kicma) i bolji je okus

Ispalo 14 vecih i 3 manje flasice.
Onda cu dat muzu nek se on muci, ionako sam kaze da je maher za rostilje.
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 20:15   #30
Re: Re: Re: Ajvar

Quote:
polly kaže:
Možeš ih ispeć u rolu na protvi.
Oprosti sta ti ovo znaci? Ne razumim ja te vase zagrebacke izraze.
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 20:54   #31
Re: Re: Re: Re: Ajvar

Quote:
enigma kaže:
Oprosti sta ti ovo znaci? Ne razumim ja te vase zagrebacke izraze.
U pecnici.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 10:41   #32
al kako misli u rolu?
 
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 11:04   #33
Rol je pečnica.
Ona rupa s vratima u kojoj pećeš kolače, piceka i tome sl.
Protva je pleh, lim, tepsija,.. Ono u što uliješ tijesto za kolač, staviš piceka i tome sl.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 13:35   #34
Aha, kad si rekla rolu, mislila sam da si mislila da se to rola ( u rolu), ok, hvala.

Pecnica, pleh, lim i tepsija to sve razumijem.
 
Odgovori s citatom
Old 09.09.2005., 12:44   #35
Quote:
polly kaže:
Rol je pečnica.
Ona rupa s vratima u kojoj pećeš kolače, piceka i tome sl.
Protva je pleh, lim, tepsija,.. Ono u što uliješ tijesto za kolač, staviš piceka i tome sl.
kaj se ne kaze ror,a ne rol?

sto se pecenja paprike tice...mozes ih pec u pecnici na protvanu - stavi peki papir ispod paprika i onda ih onak vruce stavis u ekspres lonac, ak imas, da se dobro upare...ak nemas onda moze i folija...glavno da se upare da se mogu oguliti
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2005., 22:15   #36
Ja se ne mucim s tim pecenjem i guljenjem, prokuham ih kratko i onda sameljem i kuham normalno dalje, a okus im je isti, mozda cak i bolji od pecenih.
__________________
I am just a prisoner of your love
Xavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2005., 12:16   #37
Quote:
Xavi kaže:
Ja se ne mucim s tim pecenjem i guljenjem, prokuham ih kratko i onda sameljem i kuham normalno dalje, a okus im je isti, mozda cak i bolji od pecenih.
Tako se radi industrijski, a onda mi je jos jednostavnije otici u Metro i kupiti No nije isti okus
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2005., 13:15   #38
Quote:
Xavi kaže:
Ja se ne mucim s tim pecenjem i guljenjem, prokuham ih kratko i onda sameljem i kuham normalno dalje, a okus im je isti, mozda cak i bolji od pecenih.
onda moraš duže mljevene mješati da voda ispari
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2005., 16:08   #39
Quote:
Juraj kaže:
Tako se radi industrijski, a onda mi je jos jednostavnije otici u Metro i kupiti No nije isti okus
Ma mozes si misliti sto je isti, koja je samo kemija u tom sto kupis u trgovini. Ja bar znam da u taj nisam nista dodavala osim prirodnih zacina, a meni je okus isti i ovaj je puno zdraviji, jer ne iscrpi iz paprike sve posto se ne pece pa onda uz to jos i kuha. Puno je laksi.
__________________
I am just a prisoner of your love
Xavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2005., 17:12   #40
moja majka umjesto patliđana stavi šampinjone.
I ajvar je prejeben! Ostali se ajvari mogu sakrit u rupu kad on prolazi.
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.