Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2011., 15:26   #401
Treba razlikovati i oficire i vojsku. Vojsku, generalno, Hrvati nisu šljivili. Nije bilo neprijateljstva, ali ni prijateljstva- uz iznimke.
Prema oficirima miješano. Ako se tko prilagodio, onda je išlo. Bio neki Srbin u Varaždinu, major, Jovo, prije rata. I čudio se kako se svi okreću kad se predstvai. I kaže on- ja se predstavim kao Ivo, i nema problema.
Vjerojatno ako se netko osobno akulturirao i aklimatizirao, isto nije bilo neke averzije.

No, ako se prodavala agresivna jugomitologija ili srpstvo u jugo-celofanu, e, to nije išlo. Da ne govorimo o Albancima na Kosovu i Makedoniji, koji su JNA uvijek, ali baš uvijek doživljavali kao okupacijsku silu. Što je, za njih, i bila.

A socijalno, možemo zaključiti da je JNA bila srbifikator. Preko JNA su Srbi postali nacionalna većina u gradićima kao Petrinja i Benkovac, gdje to nisu prije bili. Ono nešto Hrvatica što se udalo za Srbe- to su postale srpske majke, od Kadijevićeve žene do supruge Jovana Raškovića (koji nije bio oficir, samo primjer).
Hroboatos is offline  
Old 06.05.2011., 15:28   #402
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
A ti ne prepoznajš ironiju i zajebanciju. To je reakcija na gluposti sidruna i sličnih.
Nađi upis gdje sidrun piše da lokalni dečki nisu smjeli u Domove JNA ulazit.

Kad je netko intelektualno superiorniji¸ovome drugom ostaje samo laž.Je sam ovo lipo složia.Jel tako?
sidrun is offline  
Old 06.05.2011., 15:29   #403
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Za srpsku dominaciju su i drugi narodi djelomično krivi. Jer recimo svaki pristojan Hrvat se grozio bilo kakve uniforme. Prvi ja recimo, kad sam bio mlad mislio sam da u vojne i policijske škole idu samo seljačine i papci.
To je definitivno istina.

Svojedobno su se na vojnopomorskoj akademiji žalili kako moraju uzimati i šljam zbog obaveze ispunjavanja nacionalnog kjuča. Tek kada ne bi bilo zainteresiranih mogli su uzimati već zastupljene nacionalnosti.

Ukratko, umjesto nezainteresiranih Hrvata, Slovenaca i Šiptara mjesta su popunjavali Srbi i Crnogorci.
fgzcvijetic is offline  
Old 06.05.2011., 15:36   #404
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Nađi upis gdje sidrun piše da lokalni dečki nisu smjeli u Domove JNA ulazit.

Kad je netko intelektualno superiorniji¸ovome drugom ostaje samo laž.Je sam ovo lipo složia.Jel tako?

To je napisao Dilberth a tebe sam naveo kao primjer lika koji piše najviše gluposti.
A intelektualna superiornost i apologet endehazije i ustaškog režima su oksimoron, dakle nespojive stvari.
Ringo10 is offline  
Received Infraction
Old 06.05.2011., 15:46   #405
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Nije Vis nego Brač, Hvar i sl.
Ma daj... Imam rodbine po ciloj Dalmaciji. U splitskom akvatoriju sam znao provest ljeta kao klinac. Maksimum koji je SMB-ovac mogao doživit je da mu se proda litra vina, a la:
- A ća su ti ni vojnici bili tote?
- A ća ćeš, bidni došli molit za malo vina pa san jin prodala 2 litre.

Imam dojam da ti svoj zaključak izvodiš naslijepo iz nečeg drugog. Valjda iz ovog:

Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
ne bih rekao križar. otoci i priobalje su bili partizanski skoro 100% a to je i logično jer su bili pd Italijom i vojske NDH tamo nije smjelo biti čak i da su ljudi htjeli.

Lika je bila pretežno ustaška. Gorski Kotar i primorje partizanski. banija i kordun s hrvatska strane pretežno ustaški. Slavonija lapo lapo. Zagorje više partizansko-domobransko a Podravina i prigorje je više naginjalo NDH.

O BiH ne bi tamo je sve NDH-aško što se tiče Hrvata.
Totalno bezvezno pojednostavljivanje. Priobalje i otoci uopće nisu bili partizanski 100%. Dapače partizani su na otocima napravili jako puno zločina. Ljudi to ne znaju ali u jame (fojbe) nisu bacani samo Talijani nego i domaći. Rat je grozna stvar jer nastradaju mnogi nedužni zbog razloga koji nemaju veze s ratom nego ponekad s neriješinim problemima među ljudima istog kraja od prije rata. Otoci jesu davali većinom partizane, jer se narod tako suprostavljao Talijanima, ali nisu zbog toga postali ni komunistički ni projugoslavenski a najmanje pro-JNA-ovski.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.