Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2010., 19:15   #1
Filmski rječnik (edukativna tema)

Evo ovako, malo smo pričali korisnik Familia i ja na chat temi i složili se da ovakav topic na ovom podforumu definitivno fali ovakav topic. Kao šta sam spomenuo u razgovoru jučer, prije 5-6 godina nisam znao ni šta je kadar ali eto, nauči se, sad znam ''nekog vraga''. Nije da sam sad neki pro ili nešto, ni slučajno, i dalje sam običan amater kao većina tu, pratitelj umjetnosti koju voli i cijeni te je nastoji razumjeti šta je bolje moguće. Vjerujem da je i s vama isti slučaj stoga, kažem vam, ako se potrudimo (svi skupa) ovo može bit od koristi...

Kako i ako će tema funkcionirati, a nadam se da hoće, pokušat ću objasniti šta bolje mogu...

Ako ste čuli neki pojam iz svijeta filma a ne znate šta taj pojam znači nemojte se ustručavat postavit upit upravo na ovoj temi, netko (ili više korisnika) će sigurno znati značenje a i objasniti ga na šta je moguće shvatljiviji način.

Ako znate odgovor na nečiji upit budite ljubazni da odgovorite. Upravo je primarni cilj teme da pružite znanje ali i da ga upijete u slučaju da nešto ne znate.

Pošto sigurno neće sve vrviti od upita budući da ljudima u prirodi nije lako priznati neznanje, stalno ćemo samoinicijativno cirkulirat pojmove (neovisno koliko o njima znamo) i o njima raspravit s ciljem da ih preciziramo i šta bolje shvatimo. Npr. netko navede neki pojam iz svijeta filma (bilo da se radi o nekoj filmskoj tehnici, žanru, podžanru, biločemu...) i onda ide rasprava o njemu. Ničim nije određeno trajanje rasprave osim samom širinom navedenog pojma ili jednostavnije, o nečem će se raspravljati koliko je potrebno o tome raspravljati. Kako ćemo odrediti koliko je potrebno? A, pa valjda ćemo skužit kad rasprava stane da je vrijeme za pokrenut novu tj. vrijeme za postavit novi pojam. Poradi kvalitete komunikacije nećemo imati paralelne rasprave (dvije ili više rasprava odjednom) osim ako netko postavi neki upit. Šta se ovog posljednjeg tiče, mislim na ljude koji ne obitavaju toliko često tu a ne na ove ''domaće''. Oni će se strpit dok završi rasprava koja je u toku ne bi li pokrenuli novu.

Eto, to bi bilo to ukratko. Probit ćemo led i postavit neki pojam kao predmet rasprave nakon šta Familija postavi dva linka na upload dvije edukativne emisije Ante Peterlića. Svakako je poželjno da postate takve stvari ako ih posjedujete. Ali ne neke trivijalne stvari, samo one s edukativnom svrhom.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 19:47   #2
Krasna ideja i podržavam.

A koga je sram nešto pitat, nek se srami, al ne zbog neznanja.

Čekamo Peterlića

EDIT: I da, tko ne zna tko je doktor Peterlić, pokoj mu duši, on je bio jedini doktor filma u Hrvatskoj, jedan od par u Europi, a ni na svijetu ih nema puno.

Dakle, doktor filma nije mu samo epitet jer on kao zna sve o filmu, pogledao ih je više od svih, nego njegova titula zbilja tako nešto glasi.

Sad pišem po sjećanju, al gospon Peterlić je svoju titulu zaslužio na stručnom ispitu, gdje je morao nekoliko filmova analizirat kadar po kadar. Po sjećanju, ne dok ih gleda. Mislim da je bio i jedan od jako poznatih vesterna u pitanju na tom ispitu.

Uglavnom, tip je bio genijalac i istinski je obožavao film, a meni je čast što sam imao priliku o njemu razgovarat i s jednim njegovim dobrim prijateljom. Da sam razgovarao sa samim Peterlićem, mislim da bi zamuckivao i crvenio se ko 15- godišnja hipsterica pred Aronofskim

Ukratko, dr. Peterlić je legenda, i zato Familijine linkove s nestrpljenjem očekujem

Zadnje uređivanje horacije : 09.12.2010. at 20:00.
horacije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 22:07   #3
Pošto je Familia rekao da se malo strpimo oko Peterlićevih emislija pokušat ću probit led. Čisto onako, da započnemo, da se uhodamo...

slash horori - slasheri

Kakvi su to filmovi? Kako i kad je nastao taj (pod)žanr? Koje je doba najviše obilježio? Koliko je zastupljen danas (snimaju li se još slasheri i u kolikoj mjeri?)? Koje su mu karakteristike? Koji filmovi i redatelji su najpoznatiji predstavnici žanra? Koliki je utjecaj tog žanra?

Zašto ovoliko pitanja? E pa upravo zato da komunikacijom pobjegnemo od okvira šturih definicija kakve možemo pronaći na internetu.

Nadam se da ne zamjerate šta sam za prvi pojam izabrao slashere. Kao šta rekoh, da probijemo led.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 22:47   #4
Slasheri?

Jel korektno ako Texas chainsaw masacre ( od Tobea, naravno) postavim ko začetnika žanra.

Ili sam promašio celi fudbal?

Dakle, horor u kojem ima jako puno krvi, klanja. Ako se ne slažete, bilo bi mi drago čuti preciznije definicije, naročito filmske primjere, jer nisam toliki obožavatelj horora da bi se zakleo da je ovaj moj primjer točan.
horacije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 22:53   #5
kaj nisu slasheri filmovi tipa vrisak?
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:08   #6
Pa ne znam, kažem da nisam neki stručnjak za horore. valjda je bit topica i da malo obrazložiš svoje mišljenje
horacije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:23   #7
Slasher horori su većinom oni u kojima zakrabuljeni tip vreba zgodne, mlade, seksualno aktivne klince i onda ih killa na jezive načine. To su neke osnove radnje (da ne kažem prepoznatljiva obilježja).

Njavažniji predstavnici žanra, zna se, John Carpenter i Wes Craven, a nekako najplodnije godište za razvoj slashera se nalazi u 70-ima i 80-ima. Carpenter s Halloweenom prvi postavlja neke okvira što će također postati zaštitni znakovi žanra.

- neuništivi killer (obično skriven pod nekom maskom)
- ženski lik je u 99 posto filmova glavni nemesis killeru
- ženski lik u osnovi je Djevica Marija, nema cuge, droge, ni seksa prije braka.
- u velikoj većini slučajeva postoji odrasli lik koji će pojasniti ženskom liku povijest killera (najpoznatiji su dr.Loomis iz Halloweena te Lt. Thompson iz Elm Streeta).

Iako su Carpenter i Craven postavili slasher na tračnice u kojima se nalazi do dana današnjeg, vrijedi spomenuti i da je Alfred Hitchcock u Psychu koristio neke detalje koje su ova dvojica doradili. Bilo bi ga nategnuto nazvati slasherom, ali dobro je vidjeti odakle su budući majstori pokupili inspiraciju.


Evo, moj mali skromni dodatak, čisto amaterski

(btw, dobra tema, pohvale za ideju)
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:30   #8
:hail:

Na doprinosu objašnjenja termina "slasher", odličan post, sad mi je sve jasno
horacije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:37   #9
uvijek skratiti!

slasher je horor u kojem maskirani ubojica napada grupu ljudi koji se medjusobno poznaju, a ponekad je i ubojica medju njima.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:44   #10
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
uvijek skratiti!
Ali sam odgovorio na ona gore pitanja. Ako ćemo samo stavljat grube (i kratke) definicije onda se može stavit samo link na wiki i to je to. Meni su fora definicije forumaša, vidim kako tko gleda na filmove.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 00:09   #11
Ako smijem dodati jednu podvrstu slashera, Ebertova definicija (ali barem sam prevela):

Film s mrtvim tinejdžerima (Dead Teenager Movie)

- generički pojam za svaki film koji primarno obuhvaća ubijanje tinejdžera, ne pridavajući pritom posebnu pažnju logici, zapletu, glumačkoj izvedbi, humoru itd. Često imitiran, nikad lošiji od nastavaka Petka trinaestog. Zahtijeva posvemašnji nedostatak zdravog razuma kod dijela likova.
Primjer dijaloga: "Svi naši prijatelji su pronađeni strahovito unakaženi. Ponoć je i miljama smo daleko od pomoći. Hej, hajde da se skinemo goli, prošetamo mračnom šumom i odemo na kupanje!"
vet. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 00:36   #12
Evo definicije rijeci, moze se citati i kao definicija podzanra:

Merriam Webster Dictionary:
one that slashes; especially : a person who mutilates or kills with an edged blade <a slasher film>

First Known Use of SLASHER
1559


Na Wikipediji imaju i primijeri. Tako se kao prvi slasher navodi film Thirteen Woman, za koji nikada nisam cuo. Kao majka svih slashera navodi se Psycho. Dalje se nabrajaju Black Christmas, nama najpoznatiji Petak 13, Halloween, itd...

U sustini, najbolje objasnjenje termina i primjere daje wikipedija.


Ako mene pitate, vecina slashera su obicno sranje, ukljucujuci i neke mega poznate serijale.
Tarantincetu je najbolji slasher My Bloody Valentine

Evo malo listica:
http://horror.about.com/od/horrortop...25slashers.htm
http://www.onlygoodmovies.com/blog/m...horror-movies/
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 02:47   #13
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Ali sam odgovorio na ona gore pitanja. Ako ćemo samo stavljat grube (i kratke) definicije onda se može stavit samo link na wiki i to je to. Meni su fora definicije forumaša, vidim kako tko gleda na filmove.
Točno to. I, iako sam ja postavio ta pitanja namjerno ona sama od sebe postavljaju.

I nemoramo se striktno držat toga da svi iznesemo neku definiciju (iako je od toga najbolje počet), ona bi se sama trebala iskritizirat iz naše rasprave o navedenom pojmu.

Kako danas stojimo sa slasherima? Iskreno, nisam upućen. Meni posljednje čega se mogu sjetit je Vrisak. Premda sigurno ima još toga poslije, ne sjećam se da sam gledao išta novije od Vriska koji je sad već poprilično star.

Btw, slažem se s tobom. Meni je isto malo prenategnuto strpat Psycho u tu kategoriju. Ali čuvena scena ispod tuša je pomalo ''slasherska''.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 03:49   #14
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Slasher horori su većinom oni u kojima zakrabuljeni tip vreba zgodne, mlade, seksualno aktivne klince i onda ih killa na jezive načine. To su neke osnove radnje (da ne kažem prepoznatljiva obilježja).

...

Iako su Carpenter i Craven postavili slasher na tračnice u kojima se nalazi do dana današnjeg, vrijedi spomenuti i da je Alfred Hitchcock u Psychu koristio neke detalje koje su ova dvojica doradili. Bilo bi ga nategnuto nazvati slasherom, ali dobro je vidjeti odakle su budući majstori pokupili inspiraciju.


Evo, moj mali skromni dodatak, čisto amaterski

(btw, dobra tema, pohvale za ideju)
I ako je neka drolja medju njima. Ona uvijek pogiba prva
mUrMillo hRnIć is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 07:02   #15
Quote:
Tore kaže: Pogledaj post
Kako danas stojimo sa slasherima? Iskreno, nisam upućen. Meni posljednje čega se mogu sjetit je Vrisak. Premda sigurno ima još toga poslije, ne sjećam se da sam gledao išta novije od Vriska koji je sad već poprilično star.
Još uvijek se štancaju ko po radnoj traci, ali su iz mainstrema prešli u malo jače B,pa i C vode. Oni slavni primjeri koji su nakon vriska privukli pažnju mogu se na prste nabrojati - I Know what you did last summer, Wrong Turn, prvi dio Urban Legend. Onda se tu uguralo hrpa remakova za kojeg se ne zna koji je gori od kojeg. My bloody Valentine, Friday 13, novi Elm Streat ili jednostavno negledljiva smeća kao što su oba Halloweena. Poprilično dobra stvar je ispala s remakom Texas chainsaw massacre 1&2, ali to je tako rijetka kvalitetna kap u moru nekvalitete da je jezivo. Ove godine se i stari lisac Wes Craven pokušao vratiti s My soul to take i doživio box office krah, Carpenter je snimio The Ward, ali ne radi se o čistom slasheru, no ima jake sastojke kao da i je. Opet ne miriši na dobro, ako je vjerovati prvim kritikama. A dolazi i Scream 4, tako da, slasher je još uvijek tu, no nema tu više kvalitete (da je tak nazovem) ko u starim vremenima.

Quote:
murmillo hrnic kaže: Pogledaj post
I ako je neka drolja medju njima. Ona uvijek pogiba prva
Je, je - istina, to sam zaboravio staviti
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 13:28   #16
Jesmo gotovi sa slasherima? Htio bi postavit novi upit, al' ako ovo sa slasherima nije do kraja 'odrađeno', pričekat ću

BTW: Tore i Familia, za temu
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 13:50   #17
a gdje slasher prelazi u survival horror??
__________________
"...here's to your fuck, Frank!"

Zadnje uređivanje punkrockos : 10.12.2010. at 14:04.
punkrockos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 15:39   #18
Quote:
punkrockos kaže: Pogledaj post
a gdje slasher prelazi u survival horror??
Kad se izbaci ono što čini slasher

- nema mitskih killera (uvjetno rečeno) - već su više realniji
- ciljana grupa nije jasno definirana, a nema ni toliko grafičkih ubojstava već se ide na duže mučenje, maltretiranje likova...
- okružje je realnije

Tanka je linija između slashera, torture i survivala, nijanse rade razlike, s time da slasher ima najizraženije karakteristike (čitaj klišeje koji se neprestano pojavljuju u sličnim naslovima)
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 16:10   #19
svaka čast deckard, objašnjeno tako da se kuži
__________________
"...here's to your fuck, Frank!"
punkrockos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 16:37   #20
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Još uvijek se štancaju ko po radnoj traci, ali su iz mainstrema prešli u malo jače B,pa i C vode. Oni slavni primjeri koji su nakon vriska privukli pažnju mogu se na prste nabrojati - I Know what you did last summer, Wrong Turn, prvi dio Urban Legend. Onda se tu uguralo hrpa remakova za kojeg se ne zna koji je gori od kojeg. My bloody Valentine, Friday 13, novi Elm Streat ili jednostavno negledljiva smeća kao što su oba Halloweena. Poprilično dobra stvar je ispala s remakom Texas chainsaw massacre 1&2, ali to je tako rijetka kvalitetna kap u moru nekvalitete da je jezivo. Ove godine se i stari lisac Wes Craven pokušao vratiti s My soul to take i doživio box office krah, Carpenter je snimio The Ward, ali ne radi se o čistom slasheru, no ima jake sastojke kao da i je. Opet ne miriši na dobro, ako je vjerovati prvim kritikama. A dolazi i Scream 4, tako da, slasher je još uvijek tu, no nema tu više kvalitete (da je tak nazovem) ko u starim vremenima.
Aaaa, tako je. Drago mi je da si me podsjetio na Urban Legend i I Know What You Did Last Summer. Wrong Turn nisam gledao.

Nego šta mislite o Američkom Psihu, može li se to nazvat slasherom? U mnogočemu se razlikuje od naslova koje smo spomenuli ali rekao bih da se da primjetit neki utjecaj.

@Cahit, u redu je da si sljedeći pošto si se prvi najavio ali strpi se još malo. Možda ima još netko nešto dodat.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.