Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2022., 11:44   #221
Umro je tvorac Domaćice i Plazma keksa

"UMRO je Petar Tutavac, tvorac popularnih keksa Domaćica i jedan od autora recepture Plazma keksa. Preminuo je u 88. godini života u Srbiji."
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 11:55   #222
Quote:
No123 kaže: Pogledaj post
Pa procijedio sam kroz sitno sito kao i inače. Prije mi se znalo dogoditi da ako čep nije dobro zatvoren dosta kefira iscuri po stolu.
Ja sam isto proizvodio doma domaci kefir. I bas je fini.
Ono sto me smetalo je da gljive rastu i proizvode kefir. Pa moras pronaci pravi balans izmedju gljiva i mlijeka da uvijek kada dodjes doma imas kefir kojeg volis a ne da je skroz kiseo i da ti nije fin. I naravno kako gljive rastu tako moras povecati kolicinu mlijeka dok ih ne odvojis da ih opet smanjis. Druga stvar koja mi je bila problematicna je da ako iz nekog razloga ne dodjem doma na vrijeme s posla, predugo se radi kefir i opet postane prekiseo. Znaci u praksi proizvodni proces je previse dinamican za ujednacene rezultate. Da sam neka baba u crnini koja je stalno doma, onda bi mogao vagati gljive i raditi na stopericu pa bi uvijek imao isti rezultat.

Kako vi to rjesavate?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 12:14   #223
Quote:
BBast kaže: Pogledaj post
Umro je tvorac Domaćice i Plazma keksa

"UMRO je Petar Tutavac, tvorac popularnih keksa Domaćica i jedan od autora recepture Plazma keksa. Preminuo je u 88. godini života u Srbiji."
anbilivabl da je jedan covek napravio dva najjedenija keksa u jugoslaviji. hvala mu, slava mu
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 12:20   #224
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
anbilivabl da je jedan covek napravio dva najjedenija keksa u jugoslaviji. hvala mu, slava mu
procitao sam kao najjadnija i slozio se s napisanim.
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 12:26   #225
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ja sam isto proizvodio doma domaci kefir. I bas je fini.
Ono sto me smetalo je da gljive rastu i proizvode kefir. Pa moras pronaci pravi balans izmedju gljiva i mlijeka da uvijek kada dodjes doma imas kefir kojeg volis a ne da je skroz kiseo i da ti nije fin. I naravno kako gljive rastu tako moras povecati kolicinu mlijeka dok ih ne odvojis da ih opet smanjis. Druga stvar koja mi je bila problematicna je da ako iz nekog razloga ne dodjem doma na vrijeme s posla, predugo se radi kefir i opet postane prekiseo. Znaci u praksi proizvodni proces je previse dinamican za ujednacene rezultate. Da sam neka baba u crnini koja je stalno doma, onda bi mogao vagati gljive i raditi na stopericu pa bi uvijek imao isti rezultat.

Kako vi to rjesavate?
kod mene je priča puno jednostavnija - ja ga radim 1x tjedno od 2L mlijeka, držim 48-72h, volim kada je gust i kiseliji. grubo procijenim koliko treba prema okolnostima i temp (ljeti i proljeće kraće...), a i dignem krpu kojom je posuda prekrivena, ponjušim, protresem. (što gore miriši,to meni bolje)
kad vidim da je količina gljiva prevelika, mali dio bacim ili dam (ali to se ne desi često). postoji kolčina gljivica taman oko te 2L koja održava same sebe. ne znam kako bi to opisala....kao da se ne razmnožava više,tj.jako uspori razmnožavanje.
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 13:09   #226
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
procitao sam kao najjadnija i slozio se s napisanim.
Meni je plazma top proizvod, a Domacica ajde... okej.
Ali za to vrijeme i za ovo podrucje oboje apsolutni SF.
Rezultat da je i danas na trzistu valjda govori sam za sebe
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 13:11   #227
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Meni je plazma top proizvod, a Domacica ajde... okej.
Ali za to vrijeme i za ovo podrucje oboje apsolutni SF.
Rezultat da je i danas na trzistu valjda govori sam za sebe
Kuća nije dom bez plazme

Joj kako sam nekoc gustala u plazmi namocenoj u mlijeko.., onako polu namocena, polu hrskava
Jos kad naletim na malo jace pecene plazme. Raj!
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 13:34   #228
Meni je Domacica br 1. A sve ovo stalo bez veze (napolitanke itd). S time da samo i iskljucivo orginal Domacicu. A ne ove moderne kerefeke.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 13:46   #229
Koja smijurija od clanka, cuj ovo "tvorac plazme", a u clanku samo spomenuto da nisu smjeli izvoziti taj keks kao da je rijec o nekoj obicnoj usputnoj uobicajenoj praksi.
Ocito jer je receptura pokradena od talijana koji proizvode ovaj keks, pa je podrskom komunisticke partije u novoj tvornici pocela proizvodnja jeftinije i losije kopije koja se jedino i mogla prodavati narodu koji nije okusio nista bolje (uostalom pogledajte sastojke, npr.ono sto prigovaramo nutelli je ovdje prednost? Mislim na zamjenu maslinovog ulja za palminu mast itd prelaskom iz Plasmona u Plazmu), a vani se nije ni smjelo prodavati jer je keks plagijat, a nebi ni proslo (kao sto ne prolazi ni danas) jer je rijec o losijoj kopiji.
Tako da ne znam kako je to bio SF i vrhunski proizvod ako smo u drugom topicu prije par dana saznali da su se u to doba jeli samo najfiniji sastojci i najbolje cokolade.

Nostalgiju na stranu, naravno.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 13:51   #230
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Meni je plazma top proizvod, a Domacica ajde... okej.
Ali za to vrijeme i za ovo podrucje oboje apsolutni SF.
Rezultat da je i danas na trzistu valjda govori sam za sebe
ja bih rekao da se radi o staroj slavi. moji klinci bi ubili za slatko, al na domacicu su potpuno imuni.
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 13:56   #231
U mojoj se kući plazma nije jela, doslovno sam čula za taj keks prije 5-10 godina kad su krenuli s agresivnijim marketingom.
Domaćica je bila pojam za keks i kad bi me uhvatila kriza, uzela bih original domaćice ili napolitanke. Za onaj osjećaj kad se poželiš najesti keksa s mlijekom.

Domaćice su bile neizbježne i kad ideš u goste, ali dovoljno bliskim ljudima da ne nosiš bajadere ili griotte. Kutija domaćica i ciglica kave.
Sjećam se da su prije domaćice bile zlatni keks, zadnjih nekoliko puta kad sam ih jela su bile skroz blijede i tvrde umjesto zlatne i prhke. Ne znam jel' do kvalitete proizvoda ili uvjeta skladištenja.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 14:00   #232
Meni je i Domacin bio dobar jer je imao jako veliki kristalni secer gore. Pa je fino krckalo dok ga jedes. Vise tog keksa nema.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 14:01   #233
Quote:
BBast kaže: Pogledaj post
U mojoj se kući plazma nije jela, doslovno sam čula za taj keks prije 5-10 godina kad su krenuli s agresivnijim marketingom.
Domaćica je bila pojam za keks i kad bi me uhvatila kriza, uzela bih original domaćice ili napolitanke. Za onaj osjećaj kad se poželiš najesti keksa s mlijekom.

Domaćice su bile neizbježne i kad ideš u goste, ali dovoljno bliskim ljudima da ne nosiš bajadere ili griotte. Kutija domaćica i ciglica kave.
Sjećam se da su prije domaćice bile zlatni keks, zadnjih nekoliko puta kad sam ih jela su bile skroz blijede i tvrde umjesto zlatne i prhke. Ne znam jel' do kvalitete proizvoda ili uvjeta skladištenja.
daaaa za boldano
u biti sve potpisujem
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 14:03   #234
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
daaaa za boldano
u biti sve potpisujem
Plazma je u principu bio sprski keks i tamo se valjda vise jeo. Kao sto je tamo bio eurokrem dok se kod nas vise tukla kinder lada. I kao sto si kod nas imao gavrilovic pastetu a kod slovenaca je bio popularan kekec.

Ja takodjer za plazmu nisam niti cuo dok sada nisu poceli.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 14:20   #235
i ja potpisujem bbast.

kod nas doma se jela domaćica, a u mliko i kavu smo umakali petit keks.

ove nove domaćice mi ne odgovaraju. čak mi ni original više nije ka prije. ne znam je li do mene ili su nešto minjali u receptu. moguće oboje.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 15:09   #236
da se nadovežem na temu domaćica, meni su one božićne, okus medanjaka, vrh. samo što ih stave na police početkom prosinca a iza nove nađeš ostatke u vrutku (uzeo sam 8 paketa prošli tjedan) ili tako nekom dućanu
bozhena123456789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 15:19   #237
Kod nas doma se uopće nije jela Plazma (od suhih smo imali petit), iako su mi bile poznate reklame jer se gledala srpska tv. Najviše sam voljela one Pola sendvič kekse i još su se jeli Moto keksi i Batonsi (uz izvlačenje punjenja prstom). Ono što sam obožavala su bili oni mekani Banini kolačići sa glazurom, simpatije, poljupci, kako su se već zvali, bilo je više vrsta. Ali to su bili rijetki petki, ne znam je li bilo do cijene ili do nedostupnosti. Kupila sam ih ponovo 2000-tih i bili su mi nekako bljakac. Neke stvari su bolje u sjećanju (kao Ledolina i Leni sladoled).
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 17:26   #238
Iz djetinjstva pamtim samo cajne kolutice, mozda u nekoj narancastoj vrecici i kekse na kojima je cini mi pisalo balkan ili nesto slicno.
Plazmu sam prije par godina dobila na poklon iz Srbije i to mi je prvi susret s istom. Za u goste smo kupovali napolitanke u kutiji
Winnor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 19:44   #239
Quote:
Winnor kaže: Pogledaj post
Iz djetinjstva pamtim samo cajne kolutice, mozda u nekoj narancastoj vrecici i kekse na kojima je cini mi pisalo balkan ili nesto slicno.
Plazmu sam prije par godina dobila na poklon iz Srbije i to mi je prvi susret s istom. Za u goste smo kupovali napolitanke u kutiji

Onaj frustrirajući trenutak iz djetinjstva...








__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2022., 20:22   #240
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Meni je Domacica br 1. A sve ovo stalo bez veze (napolitanke itd). S time da samo i iskljucivo orginal Domacicu. A ne ove moderne kerefeke.
Soulmate
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.