Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2013., 10:15   #1
Question Što prvo urade kompanije Star Alliance-a kad im se skrši zrakoplov?

U zračnoj luci tajlandskog glavnog grada Bangkoka jutros je došlo do nesreće pri slijetanju zrakoplova tajlandske nacionalne tvrtke Thai Airways tipa Airbus 330 na letu iz kineskog Kantona. Zrakoplovu, u kojem se nalazilo 280 putnika i 12 članova posade pri slijetanju je kolabirao prednji stajni trap, bilo je iskrenja i panike, te je zrakoplov otsklizao u jarak pored piste, ali na sreću sve se završilo relativno dobro - putnici su evakuirani niz tobogane i izlaze za nuždu i samo ih je 14 ozlijeđeno.

Sve u svemu jedan dakle uobičajeni incident u zrakoplovstvu, ne bi ga se moglo čak nazvati ni nesrećom. No što se događa poslije toga? Djelatnici Thai Airwaysa u Bangkoku, a dok su im putnici iz unesrećenog zrakoplova još iskakali vani, prema avionu najprije šalju specijalno vozilo za farbanje zrakoplova (koje je na mjesto incidenta uspjelo stići čak i prije vatrogasaca i hitne pomoći) a kako bi se u najkraćem mogućem roku sa repa i trupa oštećenog aviona prefarbale trgovačke marke, logoi i natpisi kompanije Thai Airways, a sve da bi se maksimalno umanjila šteta brendu kompanije.


Kada su poprilično ljutiti tajlandski mediji inzistirali da dobiju odgovore od čelništva tvrtke o ovom njihovom čudnom redoslijedu prioriteta u slučaju zrakoplovne nesreće, glavni direktor Thai Airwaysa je izjavio da je to obaveza koju je kompanija preuzela članstvom u međunarodnoj udruzi zračnih prijevoznika STAR ALLIANCE - koju predvode njemačka Lufthansa i američki United, a članica iste je i hrvatska zrakoplovna tvrtka Croatia Airlines.

Star Alliance tako od svih prijevoznika u svome sastavu zahtjeva da u slučaju zrakoplovne nesreće u zračnim lukama "i na drugim mjestima koja su lako dostupna televizijskim i drugi kamerama, kao i fotoreporterima" u najkraćem mogućem vremenskom roku i prije dolaska masovnih medija na mjesto nesreće prefarbaju svo registrirano zaštitno znakovlje i logoe kako same Star Alliance tako i kompanije članice - a kako isti ne bi bili vidljivi oku televizijskih kamera i emitirani u vijestima i na internetu u negativnom vizualnom kontekstu za Star Alliance i njene članice.

To pravilo - koje se inače do danas tretiralo kao tajnim aneksom ugovora u članstvu avio-kompanija u udruzi Star Alliance, a koji je Thai Airways jutros zbog pritiska javnosti u Tajlandu učinio javnim - odnosi se dakle i na Croatia Airlines. U slučaju da neki od aviona hrvatskog nacionalnog avio-prijevoznika doživi nesreću u nekoj zračnoj luci, poštovani putnici mogu očekivati da će ih puno prije dolaska Hitne pomoći, najprije obići kamioni za farbanje (kladim se da je i taj ugovor dobila Skladgradnja ) koji moraju u najhitnijem roku prebrisati "šahovnicu" na repu aviona, natpis "Croatia" na trupu, kao i logo udruge "Star Alliance"


Have a nice flight everyone!

Na linku uz ovu vijest Associeted Pressa objavljena je i fotografija svježe ofarbanog unesrećenog zrakoplova Thai Airwaysa uz pistu zračne luke u Bangkoku:

http://hosted2.ap.org/OHCAN/CREPnews...e6b6d8a3320b4a
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 10:29   #2
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
. U slučaju da neki od aviona hrvatskog nacionalnog avio-prijevoznika doživi nesreću u nekoj zračnoj luci, poštovani putnici mogu očekivati da će ih puno prije dolaska Hitne pomoći, najprije obići kamioni za farbanje
Za to nek se zale sluzbama na aerodromu, nije zrakoplovna kompanija odgovorna za to. To sto ovi dodju prije je fail aerodroma.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 10:35   #3
Eto kontra efekta. Kako budale nisu o tome razmisljale.
__________________
Otvoreno pismo jednog Nobelovca drugom - Adolfo Perez Esquivel Baracku Obami: "Nemate moralni autoritet napadati Siriju, izvozite smrt kako bi očuvali svoju moć - čije naredbe Vi slušate gospodine Obama?"
Tywin Lannister is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 10:53   #4
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Za to nek se zale sluzbama na aerodromu, nije zrakoplovna kompanija odgovorna za to. To sto ovi dodju prije je fail aerodroma.
Što se brineš o failu aerodromskog osoblja , pogotovo kad se sad može pitat jel su takve kompanije u stanju i dogovoru s aerodromskim osobljem koje farba poslat na let avion s logom kojeg opće ne treba prefarbavat .

Zadnje uređivanje krnk : 09.09.2013. at 11:05.
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 11:00   #5
Zanimljivo
No stvarno ne znam koja korist od ovoga, ionako će se doznat koja je aviokompanija u pitanju.

Dobra mi ova fotka s zrakoplovom koji polijeće u pozadini, pogađate, baš Thai Airwaysa

http://hosted2.ap.org/CBImages/?medi...7lT1pqxAcBAxPX
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 12:04   #6
Sta su ovi iz djecjeg vrtica ispali...pa i sa ovako u crnu boju prefarbanim nazivima kompanije, i dalje se savrseno kuzi o kojoj je kompaniji rijec. Trebali bi citav zrakoplov prefarbat u neku boju, tek onda se ne bi moglo skuzit o kome je rijec...nevjerojatno.
Gerry Conlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 12:40   #7
Pa nek mi neko kaže da krupni kapital ne vlada čak i javnim medijima: BBC javlja o nesreći, objavljuje i fortku "prefarbanog" aviona - ali nigdje ni riječi o tome da je sam čin farbanja izazvao ljutite reakcije javnosti i medija na Tajlandu:

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-24012344
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 12:45   #8
Ajde, nije potrebno radit dramu od toga sad, pa nisu poslali ubojice da pociste teren od nezgodnih svjedoka ko mafija...()



Zato ja ne letim sa Star Alajansom, a kad su me zadnji put intervjuirao izgadio sam ih na pasja kola, da su mi doma poslali upitnik da ga ponovno ispunim, mislili su da je naka greska...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 12:57   #9
Ionako u svim vijestima tekst počinje sa "Thai Airways plane..." pa mi nije jasno čemu farbanje zrakoplova
A ove likove u upravnom odboru Star Alliancea koji za ovakve "intelektualne" prosere i za to imaju menadžerke milijunske ugovore bi poslao na psihološko vještaćenje. Pa ovakvu glupost ni klinac iz drugog osnovne ne bi izmislio.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 13:33   #10
Kako li je to lijepo i nadasve fer prema putnicima Star-a. Baš umilno, a briga za putnike je "na prvom mjestu". Hvala gramzivom, nehumanom i liberalnom divljačkom kapitalizmu.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 13:52   #11
Image ti je sve danas u poslovno korporativnom svjetu ...
Slicno kako Thai Airways farba logo kompanije tako neki farbaju statistike i "poslovne knjige" ... (koda su duzni prezentirat svijetu istinu, a i da jesu tko da ih prisili)
__________________
Y: [email protected]
MSN: [email protected]
ICQ: 567277897
xenobuzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 18:25   #12
Ne cudi previse. A ko je prvi stigao kontam ima vise veze sa time koje je vozilo bilo blize mjestu nesrece?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 13:47   #13
Što je loše u tome? Sigurno nisu izmislili to.
Jedini im je zajeb to što su objavili mediji pa su dobili negativnu reklamu.
Ne može se na sve misliti.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 14:37   #14
Sasvim razumljiv postupak u današnjem svijetu

Očekujem i napredak.
Još bolje bi bilo da postoji posebna služba koja uvijek u pripremi ima natpise konkurentske zračne kompanije. Pa recimo gad padne njemački avion oni brzo preko njega nalijepe logo air France ili već nešto slično
deSandoval is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 21:20   #15
Ne znam cemu cudjenje, prebojavanje oznaka srusenih aviona je praksa stara vise desetljeca.
Star Alliance nije ni prvi ni zadnji koji to radi.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 22:06   #16
Naravno... Ove godine, u veljači, zrakoplov Alitalie je doživio nezgodu, nešto u rangu ove koju je imao Thai:

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...-markings.html

Zrakoplov je doslovno cijeli prebojan, a nije pripadao Star Allianceu...

Imamo i primjer iz 2007. kada su Tajvanci također, brže bolje, prebojavali naziv svoje kompanije - China Airlines i opet nije Star Alliance:

http://telstarlogistics.typepad.com/...airlines-.html

Zrakoplove su prebojavali mnogi, od Amerikanaca preko Europljana do Azijata... Malo neobična praksa, no mnogi tvrde kako su na taj način uspjeli uvelike sačuvati rejting kompanije jer slika uvijek govori više nego tisuću riječi !

Po mojem osobnom sudu, takva bi se praksa trebala zabraniti, no očigledno je da kapital ipak ima zadnju riječ u svemu...

Zadnje uređivanje flumen-day : 11.09.2013. at 22:11.
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 11:05   #17
Ali kakva korist od toga, ionako će se znati da je to bio zrakoplov te i te kompanije odmah u prvoj rečenici vijesti koja se objavljuje bilo na tv ili nekom drugom mediju
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 11:17   #18
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Ali kakva korist od toga, ionako će se znati da je to bio zrakoplov te i te kompanije odmah u prvoj rečenici vijesti koja se objavljuje bilo na tv ili nekom drugom mediju
To se zove Damage Control.

Oni naravno nece moci ukloniti sav negativni publicitet ali ga pokusavaju smanjiti. A i kladim se da je dio mjera i pritisak na medije.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 11:19   #19
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Po mojem osobnom sudu, takva bi se praksa trebala zabraniti, no očigledno je da kapital ipak ima zadnju riječ u svemu...
Apsolutno se slazem sa ovim, ako nista zbog forenzickog ispitivanja razloga nesrece. Zamislimo kada bi nakon pljacke banke prva stvar bila ciscenje banke od svih natpisa, logoa i sl.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 11:28   #20
Pa eto, ja imam drugacije misljenje.

Meni bi bilo draze kada dodjem na aerodrom i cekam ukrcaj u svoj avion, vidjeti slupani avion prefarban u bijelo, nego slupani avion sa logom tvrtke u ciji avion cekam ukrcaj.

Samim time mislim da uopce nije lose ovo sto rade.

O tome je li cilj smirivanje putnika ili utjecaj na profit necemo jer znamo istinu ali ima to i dobrih strana
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:37.