Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2007., 00:22   #1
Dominantna planeta i konačni dispozitor

Kako se računa dominantna planeta?
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 12:44   #2
Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post
Kako se računa dominantna planeta?
Čitala sam na mogim mjestima i razni autori imaju razna mišljenja. Uglavnom radi se o procjeni naj snažnije planete koja može biti povoljna ili nepovoljna u ispoljavanju, te koja radi svoje snage po položaju u znaku i kući, i aspektima upravlja na neki način ostatkom horoskopa. Svakoj se planeti pridoda određeni broj bodova. Npr.:
-Sunce, Mjesec, planete u 1.kući +6
-vladar Sunca, Mjeseca i Asc +5
-planete aspektirane od Sunca, Mjeseca, planeta iz 1.kuće, +4
-planete aspektirane od vladara Sunca, Mjeseca i asc - +3.5
-planete u egzaktnom aspektu (orbis 0°-0°59'') - +3
-planete u sjedištu, egzaltaciji u znaku - +2
-planete u sjedištu, egzaltaciji u kući - +2
-planete u padu,izgonu u znaku - -2
-planete u padu, izgonu u kući - -2
-broj aspekta - +1 za svaki aspekt

ovo je jedan od primjera: osoba rođena 13.4.1979. 19:41
-Sunce: u ovnu u 6., opozicija pluton, kvadrat Jupiter, trigon Neptun: +6, +2(egzaltacija), +3,5(opozicija Pluton vladarMjeseca), +3,5(opozicija Pluton vladar ascedenta), +3(tri aspekta) = 18 bodova

-Mjesec: u škorpionu u 1., sekstil saturn: +6, +6(planeta u 1.), +3 (egzaktni aspekt sa saturnom), -2(pad u škorpiji), +1 (broj aspekata) = 14 bodova

-Merkur: u ribi, 5.kuća, konj Mars, trigon Jupiter, trigon uran, kvadrat Neptun:+4(aspekt s uranom iz 1.k.),+3,5x3(aspekt s marsom, vladarem sunca, mjeseca i asc),-2 (pad u ribi),+4(broj aspekata) = 16,5 bodova

-Venera: u ribi, 5.kuća, trigon uran, kvadrat neptun:+4(aspekt s planetom iz 1.), +2(egzalt), +2(broj aspekata) = 8 bodova

....itd. tako se napravi za sve planete i prema broju bodova utvrdi koja je najdominantnija a koja oslabljena....
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 13:00   #3
@ Dug za Kachy

A postoji i gotova tablica po kojoj se računa dominantna planeta:


Tablica

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 04.09.2009. at 19:00. Reason: link na tablicu
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:47   #4
veliko hvala
htjela sam odgovoriti elektri ali sam bila u nedoumici sve sam cekala vas iskusnije tete, jer to mi je ostalo maglovito
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 01:18   #5
Da li može neko pojašnjenje tablice? Već sam ju vidjela ali ju u biti ne razumijem
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 13:51   #6
Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post
Da li može neko pojašnjenje tablice? Već sam ju vidjela ali ju u biti ne razumijem
Tablica je gotova šablona i ako si je vidjela izbliza....svaka planeta ima bodove uz određene aspekte, uglove, vladarstvo i ostalo. Zbrajaš bodove prema tablici i koja planeta ima najviše bodova, ta je pobjednik.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:12   #7
ovako asc mi je u vagi...mjesec u škorpijonu,a venera u blizancima...i btw...kak znaš koji ti je planet najdominantniji???
__________________
uživaj u putovanju, jer tko zna hoće li te cilj zadovoljiti.
kendi_xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:36   #8
Quote:
kendi_xx kaže: Pogledaj post
...kak znaš koji ti je planet najdominantniji???
https://www.forum.hr/showthread.php?t=271424


retardirana sam kada je u pitanju matematika

meni je rekao jedan astrolog koji su moji ... ali u biti... gleda se vladar podznaka(u tvojem slučaju to je Venera, ali to je ne čini odmah najdominantijom), vladar mc-a... konjunkcije i kvadrati sa Asc, Suncem, MC, IC, vladarom Asc, i MC..


postavi natalnu na Astro-help ili Aspekti i pitaj koja ti je planet(a/-e) dominantna.. pa neka ti to kaže netko kompetentniji od mene
__________________
I want to give her everything. And I want to take everything from her.
mrtva_pusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 11:57   #9
Dominantni planet

Često se spominje dominantni planet u natalnoj karti. Naišla sam na odličnu web stranicu koja objašnjava kako ga pronaći, prema položaju planeta u kućama, no moja natalna karta nije slična niti jednom primjeru

ovo je odličan link za astroljubce

http://www.bobmarksastrologer.com/TOClessons.htm


a ovo link na moju natalnu kartu, pa ukoliko itko može iz nje iščitati koji je to dominantni planet, bila bi jako zahvalna

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?r...2j-u1085688576
Totto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 13:18   #10
Quote:
Totto kaže: Pogledaj post
Često se spominje dominantni planet u natalnoj karti. Naišla sam na odličnu web stranicu koja objašnjava kako ga pronaći, prema položaju planeta u kućama, no moja natalna karta nije slična niti jednom primjeru

ovo je odličan link za astroljubce

http://www.bobmarksastrologer.com/TOClessons.htm


a ovo link na moju natalnu kartu, pa ukoliko itko može iz nje iščitati koji je to dominantni planet, bila bi jako zahvalna

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?r...2j-u1085688576
Postoji više načina određivanja dominantne planete u horoskopu u zavisnosti kako razni astrolozi to predstavljaju. Jedan od meni najdražih je slijedeći:
Svaka planeta se posmatra prema položaju u znaku i na osnovi tog položaja određuju se bodovi:
sjedište +5
egzaltacija +4
triplicitet +3
izgon -4
pad -5
Ovo se također može primjeniti na položaj u kućama.
Prije nego se posmatra sama planeta po znaku i kući, svaka planeta ima već svoje bodove:
Sunce 6
Mjesec 6
Merkur, Venera, Mars 5
Jupiter, Saturn 4
Uran, Neptun, Pluton 3
vladar Sunca i Mjeseca 2
vladar Ascedenta i Mc-a 2
Ovo je zaista samo osnovna referenca jer postoji još mnogo ostalih faktora koji utječu na važnost planete u natalu. Ovo, iako je osnovno, može prilično odrediti važnu planetu.

Primjer: tvoj horoskop
Sunce 6,
Mjesec 6,
Merkur 5,+3(triplicitet), -5(pad u kući)=3
Venera 5, +5(sjedište), +4 (egzaltacija u kući),+2(vlada Suncem), +2(vladar Ascedenta)= 18
Mars 5, -4 (izgon)= 1
Jupiter 4,+3 (triplicitet),+4(egzaltiran u kući)= 11
Saturn 4,+3(triplicitet),+2(vladar Mjeseca),+2(vladar MC-a)= 11
Uran 3, +4(egzaltiran),+2(vladar Mjeseca),+2(vladar MC-a)=11
Neptun 3,
Pluton 3,
To je onda po redu:
1. Venera 18
2. Jupiter, Saturn, Uran 11
3. Sunce, Mjesec 6
4. Merkur, Neptun, Pluton 3
5. Mars 1

Znači tvoja dominantna planeta je Venera.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 13:43   #11
Talking

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?r...Y0-u1177929512


ovo je link za moju natalnu kartu, zanima me dominantna planeta ako bi mi neko pogledao
blanka m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 15:31   #12
Quote:
blanka m kaže: Pogledaj post
http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?r...Y0-u1177929512


ovo je link za moju natalnu kartu, zanima me dominantna planeta ako bi mi neko pogledao
Nisam nikad vidjela ovakvu kartu kao što je tvoja. Strašno zanimljivo...:
-sunce u vagi u 7.kući-u padu i po znaku i po kući;
-mjesec u jarcu u 10.- u izgonu i po znaku i po kući
-merkur u škorpiji još u 8.škorpijskoj kući;
-venera u djevici u 6.-u padu i po znaku i po kući;
-mars u znaku tripliciteta strijelcu u vlastitoj 8.kući;
-jupiter u djevici u 6.k - u padu i u znaku i kući;
-saturn egzaltiran
-uran egzaltiran i u znaku i u kući
....nevjerojatno koliko dostojanstava....rijedak si primjerak..
Tvoja dominantna planeta je Mars, čak i Saturn, evo poretka:
1. Mars 15 bodova
2. Saturn 12
3. Uran 11
4. Merkur 5
5. Neptun, Pluton 2
6. Mjesec -2
7. Venera -3
8. Sunce -4
9. Jupiter -6
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 16:02   #13
što si mislila pod tim da još nisi vidjela ovakvu kartu? jel bi mi rekla nešto o vezama i aspektima u sedmoj kući, brine me saturn i konjunkcija plutona i sunca?
blanka m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 21:09   #14
http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?r...3473408;nhor=5

aj evo i moje karte...pa ak mi možete izračunat..plis
__________________
uživaj u putovanju, jer tko zna hoće li te cilj zadovoljiti.
kendi_xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 20:01   #15
oke, evo link na moju kartu, nadam se da ce funkcionirati dulje od 2 dana

Link natalne karte

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 12.11.2007. at 22:49. Reason: vječni link
La Isla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 20:44   #16
što znači triplicitet i dostojanstvo ?

e da i što se one tablice tiče što ju je fish stavila: skroz lijevo na tablici u rubrici "uglovnosti": tu treba u tablici ispuniti da li se planete nalaze u uglovnim kućama i koliko su udaljene od točaka AC, MC, IC, DC (+/- 4, 8 i 12)?
ili ?
malo mi je zbunjujuća ova tablica

i koje aspekte da pišem ? sve ili samo glavne ?

"planeta koja boji stelijum" ? kako molim ?

"stanje sa dispozitorom" ? što to znači ?

onda, kod dostojanstva: što znači "u svom trojstvu" a što "u srodnoj kući" ?

i kod debilitacije - što znači "daleko od uglova" ?

ja se ispričavam na ovoj bujici pitanja, no stvarno mi neke stvari nisu jasne pa bolje da pitam nego da skitam, zar ne ? nadam se da će mi netko ubrzo odgovoriti jer sam stvarno sad nabrijana da si izračunam dominantnu planetu
inače, prema izračunu kojeg je predložila saradonija, ispada da imam dvije dominantne planete, odnosno prvo mjesto dijele sunce i pluton... neobično...
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.

Zadnje uređivanje polyhymnia : 10.11.2007. at 21:24.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 21:10   #17
Pa ja nekako u ljudima vidim dominantnu planetu čim ih ugledam i provedem neko vrijeme (sate, dane, mjesece) s njima.
Ne može mi natalna karta reć ono što ja svojim očima vidim
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:38   #18
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post
što znači triplicitet i dostojanstvo ? :confused
Triplicitet je tris znakova po elementu, npr. vodeni triplicitet je tris raka, ribe i scorpio.

Dostojanstven je planet koji je u sjedištu, egzaltaciji ili svojoj desetini (u tablici piše "svom trojstvu").
Quote:
e da i što se one tablice tiče što ju je fish stavila: skroz lijevo na tablici u rubrici "uglovnosti": tu treba u tablici ispuniti da li se planete nalaze u uglovnim kućama i koliko su udaljene od točaka AC, MC, IC, DC (+/- 4, 8 i 12)?
ili ?
malo mi je zbunjujuća ova tablica
U prvom djelu tablice pišeš samo konjukcije s ASC, MC, IC, DSC, dok nakon toga ostale glavne aspekte (naglašeno je "osim konjukcije").
Quote:
i koje aspekte da pišem ? sve ili samo glavne ?
Glavne.

Za glavne aspekte se podrazumjevaju konjukcije, sekstili, kvadrat, trigon, opozicija i inkonjukcija.
Quote:
"planeta koja boji stelijum" ? kako molim ?
To bi bila ona planeta koja je najjača u dotičnom steliju u smislu dostojanstva. Npr. ako imaš stelij Sunca, Saturna i Marsa u znaku vage to bi bio Saturn jer je on egzaltiran u znaku vage dok je npr. Mars u izgonu, a Sunce u padu.
Quote:
"stanje sa dispozitorom" ? što to znači ?
Dispozitor planete je vladar znaka u kojem se nalazi. Npr. dispozitor planeta smještenog u raku je Mjesec. Dispozitor tvog Sunca je Neptun jer si rođena u znaku ribe.
Quote:
onda, kod dostojanstva: što znači "u svom trojstvu" a što "u srodnoj kući" ?
Trojstvo napisah gore, a u srodnoj kući se misli npr. Suncu je srodna 5. kuća.
Quote:
i kod debilitacije - što znači "daleko od uglova" ?
Da je izvan orbisa.
Quote:
ja se ispričavam na ovoj bujici pitanja, no stvarno mi neke stvari nisu jasne pa bolje da pitam nego da skitam, zar ne ? nadam se da će mi netko ubrzo odgovoriti jer sam stvarno sad nabrijana da si izračunam dominantnu planetu
Aj, sretno.

P.S. Inače ja nisam računala svoju dominantnu prema ovoj tablici (ista je u Imširagićevoj knjizi Točak sudbine). Mislim da nedostaju bodovi za posljednju skupinu (5, 4, 3, 2). Nelogično je da su izdvojeni u tablici bez bodovanja.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:46   #19
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post
što znači triplicitet
Trojstvo: vatre, zemlje, vode, zraka. Po 3 u svakom.

Quote:
i dostojanstvo ?
Sjediste, egzaltacija, u vlastitoj kuci, u jednom od znakova svog elementa (trojstvo). Planeta ima "pojacan" utjecaj.

Quote:
e da i što se one tablice tiče što ju je fish stavila: skroz lijevo na tablici u rubrici "uglovnosti": tu treba u tablici ispuniti da li se planete nalaze u uglovnim kućama i koliko su udaljene od točaka AC, MC, IC, DC (+/- 4, 8 i 12)?
ili ?
malo mi je zbunjujuća ova tablica
Konjunkcije s uglovima (vrhovima AC, IC, DC i MC) s orbisima od 4, 8, 12.


Quote:
"stanje sa dispozitorom" ? što to znači ?
Dispozitor je recimo Suncev vladar. Znaci, ako ti je Sunce u Ribama, dispozitor je Neptun. Pa gledas njegovo dostojanstvo.

Quote:
onda, kod dostojanstva: što znači "u svom trojstvu" a što "u srodnoj kući" ?
U svome trojstvu = u jednom od 3 znaka svog elementa.

U srodnoj kući = po "prirodnoj natalnoj".
Npr. prva, peta i deveta su srodne kuce jer odgovaraju znakovima Ovan, Lav i Strijelac. Ako je npr. Jupiter u 5., on je u srodnoj kuci.

Quote:
i kod debilitacije - što znači "daleko od uglova" ?
Daleko od AC, IC, DC i MC.

Moram priznati da je vrlo zanimljiva ova objavljena tablica za izracun dominantne planete. A jos zanimljivije je kako po raznim nacinima proracuna svaki puta dobijem drugu planetu kao dominantnu.

Stoga zakljucujem kako se uopce ne treba oslanjati na kojekakve instant proracune te slijepo i nepromisljeno vjerovati nekoj statistici nego svakom slucaju intuitivno pristupiti na temelju cjelokupne slike i dojma iz natalne karte.

Kao sto TincH recimo kaze - da ona vidi i bez tablica koja je planeta dominantna.

Tako bi bilo potrebno pogledati gdje je "srediste" natalne karte uopce, sto je najizrazenije, sto se sve "lomi" preko toga i koja planeta tu zaista ima najjaci utjecaj. Primjerice, neka natalna karta se uglavnom sastoji od konfiguracije Zmaja i konjunkcija zanimljivih parova planeta. No, ipak je taj Zmaj ono sto je najizrazenije ako ga, recimo, cine AC i Vladar AC-a izmedju ostalog. U nekim slucajevima se mozda vrh te konfiguracije ne bi uzimao za "zarisnu tocku" cijele natalne karte, no u nekim slucajevima, nakon pomne analize, postaje jasno da je to upravo to. Takvi neki signifikatori ne moraju i vjerojatno nece biti navedeni u ovakvim tablicama.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 11:40   #20
hvala, curke. prema ovom izračunu pluton je dominanta a sunce subdominanta meni to nekako ima smisla, i prvi i drugi izračun... zapravo otkad sam se žalila na forumu da " niš ne kužim tog svog plutončeka" , počela sam ga malo po malo istraživati i čini mi se da ima ogromnog utjecaja na moju ličnost i život. a da još nije ni pokazao sva svoja lica...možda tek polovicu, ako i to. veoma je tajanstven taj moj pluton, pa ga moje ponekad self-centered sunce (koje je self-centered na neobičan, riblji, pritajeni način) ni ne primjeti, a onda kad ga primjeti te dvije snage se nekako udružuju u promatranju, introspekciji, pronicljivosti i rastu.

no čini mi se da je ta tablica, iako je na prvi pogled sustavna, pomalo konfuzna. neke stvari mi jednostavno nisu bile dovoljno točno određene i označene...
nemam je sad sa sobom, ali budem podijelila nedoumice s vama nešto kasnije...

inače, ja sam na forumu "astrologija za početnike" čitala da dominantna planeta prije svega mora biti u svom sjedištu. prema tome, u mom natalu jedine dvije planete koje ulaze u uži krug su saturn i pluton... a bogme ni saturnovska ni plutonovska energija mi nisu strane...

što vi kažete na taj kriterij ?

Quote:
Fish 1968 kaže:
P.S. Inače ja nisam računala svoju dominantnu prema ovoj tablici (ista je u Imširagićevoj knjizi Točak sudbine). Mislim da nedostaju bodovi za posljednju skupinu (5, 4, 3, 2). Nelogično je da su izdvojeni u tablici bez bodovanja.
da, a to mi je osobito čudno... pa trebali bi biti neki minus bodovi barem...
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.