Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2012., 23:57   #61
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post

e vidis (uzela sam dio tvog posta, iako vas zapravo ima vise za koje mi se cini da razmisljaju u tom smjeru.. moja interpretacija procitanog, jel), tu je ta caka. tko kaze da bi vam primanja i ostala takva.
ma, gle, ima i caka u računici - tamo bi nam primanja bila 500 eura veća NAKON što platimo kredite od ovih kakva su nam sad PRIJE no što platimo kredite

možda si ti takve struke da se zaposliš pa ne mrdaš (naravno, bila bi luda, a i mogućnosti ti nisu baš neke), ja sam u svojih cca 10 godina radnog iskustva promijenila 4 poslodavca, MM-u je ovo peti

Quote:
ne znam sto ti muz radi i koji su uvijeti koji mu se nudi, ali vjerojatno ima sanse napredovati em na tom poslu, em nakon njega traziti druge poslove.
ma nismo mi materijal za emigraciju jer je MM u takvom poslu (IT) da čak i sad i ovdje ima perspektive napredovati - i što se tiče boljih projekata i što se tiče novaca (da nije, ne bismo mogli plaćati kredite, valjda ). niti jedna od ponuda ili nije bila savršena ili nije dogurao do zadnjeg kraja. ali nismo se nikad ni trudili, mi zapravo ništa ne tražimo, njega nađu na linkedinu pa ako se poklopi - poklopi se.
ako bih išla mora mi se sviđati ideja da živim u toj zemlji, ne bi išla odlaska radi pa umirala od muke zbog kanadske zime (piši nam o grtalicama ak odeš )

a i ja se fakat bojim biti kućanica, mislim.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 10:23   #62
ja bi se za visak od 500 eura mjesecno preselila odmah. ovdje nemam nikakvog viska, stovise., zivot u ovoj drzavi sve me vise kosta i usteđevina umjesto da raste se trosi..

mene jedino strah te zime u kanadi i klime.. ja sam sa mora, meni treba ljeto i toplo, a gore prvih dvije tri godine necemo moci birati gdje cemo zivjeti nego cemo ici tamo gdje ima posla ( a to je u pravilu na sjevernijem dijelu ).

spremamo se stisnuti zube na par godina., sve kako bi jednog dana imali ipak malo bolji zivot i kako bi nasa djeca imala vise mogucnosti..
lyra28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 15:34   #63
Quote:
lyra28 kaže: Pogledaj post
ja bi se za visak od 500 eura mjesecno preselila odmah. ovdje nemam nikakvog viska, stovise., zivot u ovoj drzavi sve me vise kosta i usteđevina umjesto da raste se trosi..

mene jedino strah te zime u kanadi i klime.. ja sam sa mora, meni treba ljeto i toplo, a gore prvih dvije tri godine necemo moci birati gdje cemo zivjeti nego cemo ici tamo gdje ima posla ( a to je u pravilu na sjevernijem dijelu ).

spremamo se stisnuti zube na par godina., sve kako bi jednog dana imali ipak malo bolji zivot i kako bi nasa djeca imala vise mogucnosti..
nemam iskustva s kanadom, jedino sto bi moglo biti "priblizno" gdje sam jedno kratko vrijeme zivjela je Skandinavija. gledajuci zemljopisno. ja sam eto dalmatinka, i odlazak na sjever je isto bila stvar navike. ali sam naucila od domacih skandinavaca da je vrijeme (pogotovo ono lose) nesto sto ostavis iza sebe kad dodjes doma. i oni se uopce ne zamaraju vremenom, danima sa malo dnevnog svjetla zimi, kisom, maglom. zapravo treba tako razmisljat. zemlje dobre za emigraciju su one s dobrom radnom politikom, super oragniziranim vrticima, dobrim skolama, socijalno osjetljive zemlje. a kako ce tebi bit kao strancu, hm...djeci sigurno lakse nego mami i tati. nije dobro getoizirat se, integracija na ovom ili onom levelu je ipak pozeljna.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 22:41   #64
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ma, gle, ima i caka u računici - tamo bi nam primanja bila 500 eura veća NAKON što platimo kredite od ovih kakva su nam sad PRIJE no što platimo kredite
hm?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 09:45   #65
ma kako kazes., vrijeme bi trebala biti najmanja stavka.. ali ja razmisljam i informiram se o svemu, od skolskog programa, do cijene wc papira hehe samo tako da ima sto manje iznenadjenja.

zivjela sam jedno vrijeme u americi i moram priznati da mi se tada, tamo nije uopce svidjelo.. ali bila sam puno mlađa, sama i cijela situacija je bila drugacija. sad mi nije do izlazaka ( a to je ono sto mi je tada najvise falilo ), alkohol mogu kupiti legalno i tako lol

a vrijeme je definitivno nesto na sto cemo se jednostavno morati naviknuti i to je to.. u svakom slucaju bi radije da je snjeg, nego kisa., ali kako zivim u rijeci kise se nagledam i ovdje pa zivim.. tako da., kako kazes, stvar navike.

nama se desio jedan novi moment., a to je da sam ja upravo trudna i trebala bi roditi taman tada kada smo planirali otici., sto u krajnjem slucaju znaci da bi prvih godinu dana tamo zivjeli na jednoj placi, a to nam drasticno mjenja racunicu. medjutim, kad uzmem da bi mi porodiljno ovdje nakon 6 mjeseci bilo 1.200 kn, sa kojim novcem znamo kako se moze zivjeti, opet dolazim do zakljucka da mi vjerojatno ne bi bilo puno losije nego ovdje u to vrijeme. A ako odemo tamo, kroz par godina bi postalo bolje nego tu.
to je onaj kljucni aspekt koji u ovoj zemlji nedostaje: perspektiva da ce u nekom razumnom roku biti bolje. ovdje ce biti bolje, jednog dana, ali sigurno ne u narednih 5-7 godina.. a u kanadi bi za 5 godina trebali biti vec u puno boljem polozaju.
lyra28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 12:10   #66
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
ali sam naucila od domacih skandinavaca da je vrijeme (pogotovo ono lose) nesto sto ostavis iza sebe kad dodjes doma.
naravno da je vrijeme dosta nebitno - i ja bih u skandinaviju išla jer su uređene zemlje dobro funkcionirajućeg društva i sustava vrijednosti - no ja poznajem sebe, vrijeme na mene užasno utječe u smislu životne energije i svake godine sam u jesen i zimu nesretnija osoba no što sam to u proljeće i ljeto.


Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
hm?
recimo to ovako - oni nude plaću od x tisuća eura. oduzmemo od toga kredite i moju plaću koje nema jer tamo ne bih mogla raditi i ostane onoliko koliko sad oboje zarađujemo + 500 eura.

još ću ja na kraju završiti u emigraciji - ne baš orni da idemo kakvi jesmo, MM ih je htio otfikariti tražeći veću plaću, a oni odgovorili da može!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 12:25   #67
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

još ću ja na kraju završiti u emigraciji - ne baš orni da idemo kakvi jesmo, MM ih je htio otfikariti tražeći veću plaću, a oni odgovorili da može!
e jesu vas zezli ne znam sto si po struci, ali u nasoj bransi kad recimo ides na novu poziciju i pregovaras i one te mega zele, ono dat ce ti sve, onda trazis da ti srede i posao za partnera. to ide bez greske, barem kad se radi o sveucilistima.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 13:15   #68
jezik je jedno od osnovnih sredstava za rad u mom poslu, koliko god ga dobro govorila, ne bih mogla neko vrijeme bar, raditi na jeziku koji mi nije materinji.
iskreno, naravno da se bojim tako velikih promjena..bez razmišljanja bih išla samo da mi je ovdje baš jako loše...a i kad bismo otišli to bi bila samo stepenica prema americi, takva je i lokacija i pos'o
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 16:13   #69
ne znam zasto ste toliko fokusirani na svoje zanimanje., kao da je to jedina stvar koju mozete i znate raditi?

vjerujem da je iz ove perspektive naseg podneblja to tesko zamislivo, ali zaista nema razloga da se covjek u zivotu bavi samo jednim zanimanjem.

ono, neki razlozi tipa: moj posao je vezan za jezik i ako to ne mogu raditi, ne mogu nista.. to nije realno.

ja sam stvarno dosta godina provela vani,. zavrsila umjetnicku akademiju, vecernju skolu novinarstva, jednu godinu promotivnih medija, fakultet ekonomije. ne vidim sebe da radim do kraja zivota isto zanimanje, stovise, mislim da bi umrla od dosade da moram raditi isti posao i u istoj struci do kraja zivota. a tako zive i ostali ljudi vani, skolujes se citav zivot, mjenjas poslove, zanimanja, mjesta i gradove gdje zivis, to je normalno vani. ono sto nije normalno je situacija koju mi imamo kod nas: radim isti posao, za istog poslodavca i u istom gradu 30 godina.

ja gledam stvarno oglase za sve, od prodavačice u ducanu, do novinara, umjetnika, pr-a, ekonimista, tajnice, itd.itd., a sa velikom vecinom tih poslova se vani bolje zivi nego kod nas.

medjutim., razumijem da se nekome u nedostatku hrabrosti sve cini nemoguce, tesko i tako.,. mozda vam jednosto nije dovoljno lose ovdje da ozbiljno odlucite emigrirati pogotovo sa djecom.

meni cak nije ni toliko lose, koliko me ubija ( opet se ponavljam ) manjak perspektive, za mene, za muza i sutra za nasu djecu., a odlucila sam da vise necu kukati nego cu poduzeti nesto po tom pitanju.
lyra28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 17:25   #70
emigrirati s djecom?
mislim da je za djecu najmanji šok i najkraća prilagodba ako su emigrirali kao bebe ili vrtićarci, treba imati na umu da mala djeca ne uče već usvajaju jezik a kasnije je već teže + tu je šok drugačijeg školstva

poznajem puno djece naših emigranata/gastarjbajtera i svi koji su se vratili (došli) u HR su profitirali zbog znanja jezika

e sad je pitanje koliki bi bio šok djeci otići dok su mali na godinu-dvije-tri pa se vratiti pred npr. 1. razred
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 17:38   #71
Quote:
lyra28 kaže: Pogledaj post
ne znam zasto ste toliko fokusirani na svoje zanimanje., kao da je to jedina stvar koju mozete i znate raditi?

vjerujem da je iz ove perspektive naseg podneblja to tesko zamislivo, ali zaista nema razloga da se covjek u zivotu bavi samo jednim zanimanjem.

ono, neki razlozi tipa: moj posao je vezan za jezik i ako to ne mogu raditi, ne mogu nista.. to nije realno.

ja sam stvarno dosta godina provela vani,. zavrsila umjetnicku akademiju, vecernju skolu novinarstva, jednu godinu promotivnih medija, fakultet ekonomije. ne vidim sebe da radim do kraja zivota isto zanimanje, stovise, mislim da bi umrla od dosade da moram raditi isti posao i u istoj struci do kraja zivota. a tako zive i ostali ljudi vani, skolujes se citav zivot, mjenjas poslove, zanimanja, mjesta i gradove gdje zivis, to je normalno vani. ono sto nije normalno je situacija koju mi imamo kod nas: radim isti posao, za istog poslodavca i u istom gradu 30 godina.

ja gledam stvarno oglase za sve, od prodavačice u ducanu, do novinara, umjetnika, pr-a, ekonimista, tajnice, itd.itd., a sa velikom vecinom tih poslova se vani bolje zivi nego kod nas.

medjutim., razumijem da se nekome u nedostatku hrabrosti sve cini nemoguce, tesko i tako.,. mozda vam jednosto nije dovoljno lose ovdje da ozbiljno odlucite emigrirati pogotovo sa djecom.

meni cak nije ni toliko lose, koliko me ubija ( opet se ponavljam ) manjak perspektive, za mene, za muza i sutra za nasu djecu., a odlucila sam da vise necu kukati nego cu poduzeti nesto po tom pitanju.
Uzmi u obzir činjenicu da nisu svi poput tebe i da bi zaista voljeli raditi to što rade. Do kraja života.

Reci mi, što misliš kolika je šansa da se zaposliš kao npr. novinar u novoj zemlji, čiji jezik tek počinješ učiti?

Posao u kojem ti je jezik osnovno sredstvo za rad je teško raditi ako ti jezik nije materinji. I to ako uopće dobiješ priliku doći na razgovor za posao. Može se, ali uz puuuuno rada, motivacije i odricanja. (been there, done that, ali da me netko pita bih li to opet ponovila - ne, hvala) .
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 00:54   #72
Quote:
lyra28 kaže: Pogledaj post
ne znam zasto ste toliko fokusirani na svoje zanimanje., kao da je to jedina stvar koju mozete i znate raditi?
mogu ja i znam raditi svašta da moram, pitanje je što želim raditi
kao što je lara rekla koji post prije, ne ide mi se van biti konobarica. ma niti marketinška menađerica, ako me taj posao ne privlači, ne zanima i ne usrećuje.
i ja se educiram i širim područje djelovanja tako, ali sve unutar više-manje iste djelatnosti (budući da se educiram o vlastitom trošku i u svoje dlobodno vrijeme,ne bi mi se ni isplatilo da se educiram o par raznih stvari - znala bih na kraju pomalo o svačemu raznom, a teško da bi mi ištani o čemu dovoljno da mi koristi za napredovanje)


kod nas u obzir dolazi samo europa jer bismo ionako išli na varijantu da ode MM prvo pa nakon par mjeseci svi, ako je ok ili se on vrati ako nije baš ili odguli tipa godinu dana i vrati se.
nikad ne bih otišla u na drugi kontinent po principu da tu damo otkaze, spakiramo cijeli život i odemo u nepoznato. tko to može
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:34   #73
svatko definitivno sam zna sta je za njema najbolje, sta mu je moguce i ostvarivo..

MM i ja smo kao cigani.. spusti nas u pustinju i snaci cemo se
oboje smo kao klinci bili prepusteni sami sebi i oboje smo se kao tinejđeri odselili od roditelja, pa je valjda i to pridonjelo takvom razvoju situacije.

ja svoj posao isto volim, ali volim i puno drugih stvari, a najvise od svega volim promjenu..
dok sam bila u engleskoj radila sam nesto i kao freelance novinar za jedan nas časopis, znaci i dalje na "materinjem" jeziku. nista nije nemoguce

ali tema nije to, vec emigracija sa djecom
mi odrasli cemo se snaci vec, netko prije netko kasnije..
lyra28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 11:27   #74
Quote:
Svjetska kaže: Pogledaj post
Ali isto tako sto su manji to ce im teze biti kada odrastu da shvate vas roditelje koji dolazite iz druge kulture i nosite sa sobom neke druge obicaje, pricate "njihov" jezik sa akcentom i pravite gramaticke greske, mozda ih nekada osramotite (sve je ovo normalno).
Ovo me podsjetilo na to kako moja nećakinja zbunjeno gleda moju seku dok ova zaljubljeno priča o mortadeli .


Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da bi iseljenom djetetu pojam "kuće" ostao isto što i tebi/vama.

Bit će im teško shvatiti na što mislite kad kažete „idemo kući“ – djeci je kuća tamo gdje odrastaju, a vama je tamo gdje ste vi odrasli - mene je ovo jako zbunjivalo.
Mislim da zbog ove rečenice koju sam jako dugo slušala ni danas ne znam gdje mi je dom, odakle sam i kamo pripadam.
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 13:33   #75
kako se uopce emigrira sa novorođenom bebom?

ja sam sinu napravila pasoš kad je imao neke dvije godine., na slici je mali, mali, ali ono.. raspoznatiljv

kako se napravi pasoš za bebu od mjesec dana? i dali uopce postoji neka procedura ili ogranicenje za emigraciju sa novorođenčadi?
lyra28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 13:36   #76
Putovnicu napraviš slobodno isti čas kad napraviš sve ostale dokumente, nema nikakvih limita dobnih
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 13:45   #77
Quote:
lyra28 kaže: Pogledaj post
kako se uopce emigrira sa novorođenom bebom?

ja sam sinu napravila pasoš kad je imao neke dvije godine., na slici je mali, mali, ali ono.. raspoznatiljv

kako se napravi pasoš za bebu od mjesec dana? i dali uopce postoji neka procedura ili ogranicenje za emigraciju sa novorođenčadi?
napravis dokumente kao i sebi. znaci, pofotkas bebu, napravis putovnicu, spakiras kofer i ukrcas se na avion
zato sto su mali i brzo se mijenjaju, djecje putovnice krace traju nego nase.
zaista ne znam koliko vrijedi putovnica za novorodjence, pise vjerojatno na stranicama mupa, ili ih se moze pitati telefonski.
e, sad, vidis, nisam se uopce informirala kako funkcinira s produljenjem putovnice. pretpostavljam da se to obavlja u nasoj ambasadi u drazvi u koju odete.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 14:01   #78
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
napravis dokumente kao i sebi. znaci, pofotkas bebu, napravis putovnicu, spakiras kofer i ukrcas se na avion
zato sto su mali i brzo se mijenjaju, djecje putovnice krace traju nego nase.
zaista ne znam koliko vrijedi putovnica za novorodjence, pise vjerojatno na stranicama mupa, ili ih se moze pitati telefonski.
e, sad, vidis, nisam se uopce informirala kako funkcinira s produljenjem putovnice. pretpostavljam da se to obavlja u nasoj ambasadi u drazvi u koju odete.
mi smo nasoj djeci buduci da su rodjeni u DE napravili putovnice odmah po rodjenju, jer im je trebalo za dozvolu boravka. te putovnice vaze na 5 godina, iako je u njima slika bebe od par tjedana. zahtjev za novu putovnicu predajete u cro ambasadi/veleposlanstvu, sve je to super organizirano. traje duze nego u cro, jer se putovnice salju u domovinu i tamo se i izradjuju.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 15:14   #79
cool
ajde barem jedna briga manje...
lyra28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 22:48   #80
ja sam svojoj napravila putovnicu sa 20 dana. i baš je novorođenče na slici. vrijedi 5 godina. moja V. će slijedeći tjedan 2 godine i već jako dugo ne liči na tu bebicu sa slike, a kamoli s 5 godina!
jako me ljute te putovnice, jer ispada da mogu bilo koje dijete od otprilike 2 godine izvesti iz države sa njenom putovnicom, a isto tako netko može i moje a da ne kažem da mi nikad ikad nisu pogledali u dijete preko granice, a idem minimalno jednom mjesečno prek granice sa njom! i nikad me nisu tražili rodni list iako nemamo isto prezime!
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.