Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2013., 10:38   #1
Lightbulb Simbioza i simbiotički odnosi

Postoji li u našoj terminologiji prevod za 'jointness'?

Jointness is defined as a dynamic process representing an emotional system for attachment and for communication between separate individuals who jointly approach each other in a third, joint, virtual space.
It is important to distinguish between jointness and symbiosis...


Je li to Uranski tip odnosa? A simbioza, Neptun?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 11:25   #2
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Postoji li u našoj terminologiji prevod za 'jointness'?

Jointness is defined as a dynamic process representing an emotional system for attachment and for communication between separate individuals who jointly approach each other in a third, joint, virtual space.
It is important to distinguish between jointness and symbiosis...


Je li to Uranski tip odnosa? A simbioza, Neptun?
ja bi to čisto hrvatski rekla sinergija
srcelence is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 12:00   #3
Quote:
srcelence kaže: Pogledaj post
ja bi to čisto hrvatski rekla sinergija
sinergija/sinergy
  • pojam koji opisuje stanje kada je celina nešto veće i drugačije od zbira svojih delova
  • working together of two things to produce a result greater than the sum of their individual effects

- od grč. synergia - zajednički rad

Nije isto, dakle u sinergiji ujedinjenje nekih manjih jedinica radi postizanja određenih rezultata koji nadmašuju individualni mogući rezultat.
To je slično simbiozi, al kako stoji u wiki postoji razlika između simbioze i 'jointness':

In symbiosis, baby and mother behave and function as though they were "an omnipotent system - a dual unity within one common boundary" (Margaret Mahler, 1968, p. 201). Partners of symbiosis can be fully satisfied as long as there is no hint of separateness. Jointness, on the other hand, represents both the separateness of the two (or more) individuals and their joining in a third virtual space.


Kod simbioze nema odvojenosti, a kod 'jointness' da, gdje je naglasak na individualnosti i prostoru između dvije jedinke....
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 13:56   #4
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Postoji li u našoj terminologiji prevod za 'jointness'?

Jointness is defined as a dynamic process representing an emotional system for attachment and for communication between separate individuals who jointly approach each other in a third, joint, virtual space.
It is important to distinguish between jointness and symbiosis...


Je li to Uranski tip odnosa? A simbioza, Neptun?
ja bih rekla da je uranski jer odiše slobodnjačkim stilom- dvije energije koje ne ograničavaju jedna drugu i nema međusobnog prodora u integritet drugoga. simbioza je uvijek "jedan u drugom", "jedan na drugom"....uvijek neki vid prožimanja gdje se nešto dobiva, a nešto gubi zbog drugoga. međusobna zavisnost, međusobno terećenje i žrtva, pa bih se složila da je simbioza neptun.
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 14:33   #5
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
ja bih rekla da je uranski jer odiše slobodnjačkim stilom- dvije energije koje ne ograničavaju jedna drugu i nema međusobnog prodora u integritet drugoga. simbioza je uvijek "jedan u drugom", "jedan na drugom"....uvijek neki vid prožimanja gdje se nešto dobiva, a nešto gubi zbog drugoga. međusobna zavisnost, međusobno terećenje i žrtva, pa bih se složila da je simbioza neptun.
da, tako nekako i ja to vidim, a kako se tu uklapa sinergija? Znači kod sva tri pojma dolazi do ujedinjenja/suradnje između dvije ili više pojedinaca kako bi udruženi proizveli bolji rezultat, samo su u različitim pozicijama. U simbiozi postoji veća mogućnost štetnog uticaja, s obzirom da na to da ne postoji individualni prostor?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 15:28   #6
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Znači kod sva tri pojma dolazi do ujedinjenja/suradnje između dvije ili više pojedinaca kako bi udruženi proizveli bolji rezultat, samo su u različitim pozicijama. U simbiozi postoji veća mogućnost štetnog uticaja, s obzirom da na to da ne postoji individualni prostor?
prva asocijacija- simbioza= konjukcija (sijamski blizanci)

da, velika mogućnost štetnog utjecaja, ne samo zbog nedostatka individualnog prostora nego i zbog toga što prosperitet i uspjeh jednog u velikoj mjeri ovisi o akcijama i reakcijama ovog drugog upravo zbog nepostojanja crte razgraničenja i nemogućnosti potpunog samostalnog djelovanja. osim toga, simbiotski odnos meni odražava neki vid osobnog nedostatka (missing piece) koji pronalazimo u drugoj osobi da bismo se mogli do kraja realizirati u svom djelovanju.

dalje, potez jednog se neminovno u svakoj situaciji odražava na stanje drugog u takvom odnosu. u nekom idealnom slučaju, to je dobro ako su jedinke na istom nivou i viši tipovi, ali meni osobno u principu "neprihvatljiva" kombinacija jer i u takvom idealnom slučaju, uvijek je izražena ta međusobna ovisnost.

Quote:
a kako se tu uklapa sinergija?
sekstil?? u sinergiji bi bio veći stupanj individualne neovisnosti. negdje između simbioze i jointnessa. to bi bila neko pojednostavljeno definiranje.
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 19:10   #7
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
prva asocijacija- simbioza= konjukcija (sijamski blizanci)

da, velika mogućnost štetnog utjecaja, ne samo zbog nedostatka individualnog prostora nego i zbog toga što prosperitet i uspjeh jednog u velikoj mjeri ovisi o akcijama i reakcijama ovog drugog upravo zbog nepostojanja crte razgraničenja i nemogućnosti potpunog samostalnog djelovanja. osim toga, simbiotski odnos meni odražava neki vid osobnog nedostatka (missing piece) koji pronalazimo u drugoj osobi da bismo se mogli do kraja realizirati u svom djelovanju.

dalje, potez jednog se neminovno u svakoj situaciji odražava na stanje drugog u takvom odnosu. u nekom idealnom slučaju, to je dobro ako su jedinke na istom nivou i viši tipovi, ali meni osobno u principu "neprihvatljiva" kombinacija jer i u takvom idealnom slučaju, uvijek je izražena ta međusobna ovisnost.



sekstil?? u sinergiji bi bio veći stupanj individualne neovisnosti. negdje između simbioze i jointnessa. to bi bila neko pojednostavljeno definiranje.
čini mi se u simbiozi svatko radi za sebe, održava sebe ne mareći za onog s kim je u simbiozi, ali koristi pogodnosti koje ovaj daje. Ne dolazi do uništenja (?) jer je iskorištavanje obostrano. Svrha takvog odnosa je zadovoljenje vlastitih potreba. Ovo je sad malo u suprotnosti s Neptunom....jer je bit u računici....a Saturn?

U ovom se tekstu, Doctrine of Jointness piše o pojmu 'jointness', ali ne u kontekstu psihologije i međuljudskih odnosa, ali se neki opisi mogu prevesti i primijeniti...Inače u doslovnom prijevodu 'joint' je zglob - Saturn, pa otud ta veza sa simbiozom, ali razlike postoje:
  • integrate and synchronize their operations: dakle, postoji sinkronizacija i integracija
  • functional and service components of the joint force conduct supported, subordinate, and supporting operations, not independent campaigns - znači naglasak je i na međusobnoj podršci, a aktivnosti ne smiju biti individualne već zajedničke; svako se individualno djelovanje treba usuglasiti sa drugom osobom


Može onda kombinacija dvije planete: i kod simbioze i kod 'jointness' vidi se Saturn jer postoji potreba da se u odnos uđe kako bi se poboljšala funkcionalnost (SA) pojedinca, a razlika bi bila u prostoru između dvije osobe. U simbiozi ga nema, u 'jointness' da.
Simbioza SA/NE, jointness SA/UR.

Zadnje uređivanje Saradonija : 19.01.2013. at 19:37.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 23:08   #8
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
čini mi se u simbiozi svatko radi za sebe, održava sebe ne mareći za onog s kim je u simbiozi, ali koristi pogodnosti koje ovaj daje. Ne dolazi do uništenja (?) jer je iskorištavanje obostrano. Svrha takvog odnosa je zadovoljenje vlastitih potreba. Ovo je sad malo u suprotnosti s Neptunom....jer je bit u računici....a Saturn?
da, svatko radi za sebe "koristeći" onoga drugoga. to bi stvarno bio saturn. ali simbioza nije prisilan odnos nego se temelji na dobrovoljnoj žrtvi za drugoga. to bi svakako bio neptun. mislim da na temelju toga može doći do (samo)uništenja zato sam i spomenula u postu iznad- u nekom idealnom slučaju..... ovisi kakva je osoba s kojom smo u simbiotskom odnosu. princip takvog odnosa jest da ćeš definitivno uzimati gledajući svoju računicu u cijeloj priči, ali ćeš se morati i žrtvovati. uvela bih tu i pitanje ravnopravnosti i ravnoteže, odnosno, je li slučaj da obje osobe u tom odnosu jednako daju i međusobno se žrtvuju ili jedna uvijek dominira?

Quote:
U ovom se tekstu, Doctrine of Jointness
prekasno mi je sad za ovoliko teksta na engleskom. skužaj

Quote:
piše o pojmu 'jointness', ali ne u kontekstu psihologije i međuljudskih odnosa, ali se neki opisi mogu prevesti i primijeniti...Inače u doslovnom prijevodu 'joint' je zglob - Saturn, pa otud ta veza sa simbiozom, ali razlike postoje:
pa svaki je odnos neka vrsta partnerstva (povezivanje/udruživanje....zglob je karika koja povezuje dvije kosti i time im omogućuje veću funkcionalnost i pokretljivost/učinkovitost)), kakve god on vrste bio. saturn/vaga??

Quote:
  • integrate and synchronize their operations: dakle, postoji sinkronizacija i integracija
  • functional and service components of the joint force conduct supported, subordinate, and supporting operations, not independent campaigns - znači naglasak je i na međusobnoj podršci, a aktivnosti ne smiju biti individualne već zajedničke; svako se individualno djelovanje treba usuglasiti sa drugom osobom

budući da se radi o nekom vidu udruživanja zbog nekog zajedničkog cilja, međusobne podrške i suglasnosti mora biti da bi odnos funkcionirao, ali tu bih uvela pojam slobode. naša sloboda (ur) prestaje tamo gdje počinje tuđa. no, to ne mora nužno značiti da sloboda našeg individualnog djelovanja mora biti u neskladu/suprotnosti sa slobodom ind. djelovanja druge osobe, niti da neće biti u "interesu" zajedničkog cilja/ideje.

još jedan linak

Striking a Balance
The literature also deals with the question of how much jointness is enough and how much is too much. Two ideas seem to be at work here. The first is the cohesion principle. Students of war almost universally state that joint arrangements which disrupt unit cohesion negate benefits by reducing morale and efficiency. The level on which jointness disrupts cohesion is usually
thought to be the upper tactical level (division, battle group, wing, Marine expeditionary force). However, the necessity principle seems to indicate
that lower levels have successfully integrated. The Cactus Air Force in the Solomons during World War II integrated squadrons from different
services into a cohesive fighting group.It is worthwhile distinguishing between synchronization and integration.

Quote:
Može onda kombinacija dvije planete: i kod simbioze i kod 'jointness' vidi se Saturn jer postoji potreba da se u odnos uđe kako bi se poboljšala funkcionalnost (SA) pojedinca, a razlika bi bila u prostoru između dvije osobe. U simbiozi ga nema, u 'jointness' da.
Simbioza SA/NE, jointness SA/UR.
ima logike
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 00:07   #9
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
da, svatko radi za sebe "koristeći" onoga drugoga. to bi stvarno bio saturn. ali simbioza nije prisilan odnos nego se temelji na dobrovoljnoj žrtvi za drugoga. to bi svakako bio neptun. mislim da na temelju toga može doći do (samo)uništenja zato sam i spomenula u postu iznad- u nekom idealnom slučaju..... ovisi kakva je osoba s kojom smo u simbiotskom odnosu. princip takvog odnosa jest da ćeš definitivno uzimati gledajući svoju računicu u cijeloj priči, ali ćeš se morati i žrtvovati. uvela bih tu i pitanje ravnopravnosti i ravnoteže, odnosno, je li slučaj da obje osobe u tom odnosu jednako daju i međusobno se žrtvuju ili jedna uvijek dominira?
ne može se raditi o dobrovoljnoj žrtvi ukoliko se odnos zasniva na iskorištavanju, osoba daje samo iz razloga što prima. Žrtvovanje je stvar davanja, a bez da se uzima nešto zauzvrat.
Al evo i simbiozi iz wiki:
parazitski (štetan za jednoga), komenzalski (jedan ima korist, a drugi ni korist ni štetu) i mutualan (povoljan za oboje).
Dakle parazitska simbioza SA 180 NE, mutualna SA 0/60/120 NE, iako konjukcija može ići u svim smjerovima u zavisnosti od dodatnog harmoničnog ili neharmoničnog aspekta s trećom planetom. Pod opozicijom (parazitska s.) jedan dominira, što zavisi od stanja (jačine/povoljnosti) SA i NE. Šta bi bio komenzalski?

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
budući da se radi o nekom vidu udruživanja zbog nekog zajedničkog cilja, međusobne podrške i suglasnosti mora biti da bi odnos funkcionirao, ali tu bih uvela pojam slobode. naša sloboda (ur) prestaje tamo gdje počinje tuđa. no, to ne mora nužno značiti da sloboda našeg individualnog djelovanja mora biti u neskladu/suprotnosti sa slobodom ind. djelovanja druge osobe, niti da neće biti u "interesu" zajedničkog cilja/ideje.
u 'jointness' odnosu, moraju biti usklađeni interesi, ali i cilj, jel tako? U simbiozi to uglavnom nije slučaj, zato 'jointess' odnos ima veze s Uranom - dok u simbiozi ne.

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
još jedan linak

Striking a Balance
The literature also deals with the question of how much jointness is enough and how much is too much. Two ideas seem to be at work here. The first is the cohesion principle. Students of war almost universally state that joint arrangements which disrupt unit cohesion negate benefits by reducing morale and efficiency. The level on which jointness disrupts cohesion is usually
thought to be the upper tactical level (division, battle group, wing, Marine expeditionary force). However, the necessity principle seems to indicate
that lower levels have successfully integrated. The Cactus Air Force in the Solomons during World War II integrated squadrons from different
services into a cohesive fighting group.It is worthwhile distinguishing between synchronization and integration.


ima logike
čitala sam s tog linka. Kohezija - od lat. cohaerere 'držati se skupa'. Ovdje je bolje objašnjeno. Cohesive attraction or Cohesive force is the action or property of like molecules sticking together, being mutually attractive. Drugim riječima, logično spajanje, spajaju se podržavajući elementi, odnosno, ne bi se trebalo spajati suviše različite osobe....
'Mutual attraction' ili obostrana privlačnost se može prevesti kao obostrana privlačnost. 'Too much jointess' je onda kad si u pogrešnom odnosu, neadekvatnom, ne paše ti ta osoba.... pada ti moral i efikasnost.
Ovo bi se odnosilo na neharmoničan odnos SA i UR.


Sinkronizacija i integracija.....to ćemo sutra....

Zadnje uređivanje Saradonija : 21.01.2013. at 00:13.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 00:20   #10
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
ne može se raditi o dobrovoljnoj žrtvi ukoliko se odnos zasniva na iskorištavanju, osoba daje samo iz razloga što prima. Žrtvovanje je stvar davanja, a bez da se uzima nešto zauzvrat.
Al evo i simbiozi iz wiki:
parazitski (štetan za jednoga), komenzalski (jedan ima korist, a drugi ni korist ni štetu) i mutualan (povoljan za oboje).
Dakle parazitska simbioza SA 180 NE, mutualna SA 0/60/120 NE, iako konjukcija može ići u svim smjerovima u zavisnosti od dodatnog harmoničnog ili neharmoničnog aspekta s trećom planetom. Pod opozicijom (parazitska s.) jedan dominira, što zavisi od stanja (jačine/povoljnosti) SA i NE. Šta bi bio komenzalski?
hahahaha...editirala si

taman sam mislila odgovoriti na to kako nema neptuna (nesebične žrtve) kad:

Simbioza (grč. "syin" = s, sa, "biosis" = živi) je bliska, često dugotrajna interakcija dvaju organizama različitih vrsta, zbog koristi barem jednog od njih.
(ne moraju oba imati korist)

Odnos organizama u simbiozi može biti: parazitski (štetan za jednoga), komenzalski (jedan ima korist, a drugi ni korist ni štetu) i mutualan (povoljan za oboje).


Quote:
Sinkronizacija i integracija.....to ćemo sutra....

moram malo razmišljati o ovome. još nemam potpuno iskristaliziranu i razrađenu ideju. tj. sad samo komentiram ono što je na prvu uočljivo.
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 00:33   #11
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
hahahaha...editirala si

taman sam mislila odgovoriti na to kako nema neptuna (nesebične žrtve) kad:

Simbioza (grč. "syin" = s, sa, "biosis" = živi) je bliska, često dugotrajna interakcija dvaju organizama različitih vrsta, zbog koristi barem jednog od njih.
(ne moraju oba imati korist)

Odnos organizama u simbiozi može biti: parazitski (štetan za jednoga), komenzalski (jedan ima korist, a drugi ni korist ni štetu) i mutualan (povoljan za oboje).





moram malo razmišljati o ovome. još nemam potpuno iskristaliziranu i razrađenu ideju. tj. sad samo komentiram ono što je na prvu uočljivo.
editirala sam jer mi se pogubio dio teksta....pa sam naknadno dopisala
Da, ne moraju oba imat korist, točno, zato se mora raditi o aspektu, tj odnosu dvije planete. Onaj ko uvijek ima korist je Saturn, jer mu je to dio njegove prirode, odnosno osoba opisana Saturnom. Primjer opozicija:
  • Neptun u Vagi 180 Saturn u Ovnu
  • Neptun u Škorpiji 180 Saturn u Biku
  • Neptun u Strijelcu 180 Saturn u Blizancima
  • Neptun u Jarcu 180 Saturn u Raku

Ko parazitira ovdje? Saturn, naravno.......Iako, ova kombinacija sa SA Can je upitna radi Saturnovog izgona. Kod konjukcije, koja također može biti parazitska simbioza je stvar malo kompleksnija:
  • Saturn 0 Neptun u Vagi
  • Saturn 0 Neptun u Škorpiji
  • Saturn 0 Neptun u Strijelcu
  • Saturn 0 Neptun u Jarcu

Od ova tri položaja, SA Li i SA Cap bi imao bolji položaj od NE Li i NE Cap al mislim da je ključno ovdje dal je 0 napadnuta još nekom planetom, te stanje dispozitora (VE, MA/PL, JU).....

Ne znam šta bi napisala za komenzalsku simbiozu.....nije ni meni slika kristalno jasna.....al nazire se...

Zadnje uređivanje Saradonija : 21.01.2013. at 01:05.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 09:12   #12
Zanimljiv članak o simbiozi u vezama Symbiosis And Love:
Some partners may take a different defensive strategy and attack or argue, but the effect on the relationship is the same: Love is diminished because the partners cannot allow the other to be separate and different.


Dakle, jedan od partnera ne prihvaća nezavisnost i različitosti u drugome, ima problem da se razdvoji, ne prihvaća partnera kakav jest, već ga želi mijenjati i prilagođavati sebi.

Ovo prilično podsjeća na odnos Tom Cruise - Katie Holmes, Tom kao dominantna osoba koji je želio promijeniti i prilagoditi Katie sebi. Oboje natalno imaju Saturn 90 Neptun. Tom je ovaj obrazac ponašanja prenio iz svoje porodice, iz odnosa s majkom (SA u 4k) i projicirao ga na Katie, aspekt se nalazi na 10°Aq/Sco i sjedi na Kateinoj Veneri koja vlada MC-om pa su željene promjene i neprihvaćanje bile dominantne na području vezano uz njenu karijeru. Venera vlada i 3k što ukazuje na Tomovu potrebu da mijenja njezin način razmišljanja, odnosno ne uvažava (SA90) njezin stav. Njezin aspekt SA90NE na Tomovom Plutonu na vrhu 11k koji vlada 2k - ona je pak imala problem s njegovom scientološkom organizacijom (11k) i njegovim vrijednostima (2k) što je doživljavala kao njegovu posesivnost manipulaciju (PL).
Neptun iz aspekta SA90NE bi opisao što ih je u takav odnos povezalo. Njegov Neptun je vladar 5k (ljubav, djeca), i nalazi se na njezinom VE0UR (4k/7k-porodica, brak). Tom se zaljubio i u Katie vidio ženu s kojom može formirati porodicu. Kod Katie ista stvar, njen NE vlada 5k (ljubav,djeca) i radi 120 na Tomovu Veneru (vl7k). Jedan lijep ljubavni odnos koji se pretvorio u simbiozu kojeg je na koncu uništio Saturn 90.
U gornjem tekstu, navodi se potreba da se partneru da prostor i mogućnost da bude ono što jeste (sloboda UR), što bi odgovaralo odnosu tipa 'jointness' (SA/UR). Kod Katie taj potencijal postoji (SA60UR), kod Toma baš i ne. Iako mu se Saturn nalazi u Vodenjaku, radi 180 na VE (vl7k partner). On nije bio sposoban za promjenu.

Dakle ukoliko sumnjate da ste zapeli u nekakvom simbiotskom odnosu pronađite vezu između SA i NE.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 10:58   #13
Ja i moj partner imamo mnoštvo konjukcija u 12 kući, u davison karti. I za to sam pročitala da je riječ o simbiozi u odnosu.
jelovnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 13:12   #14
Quote:
jelovnici kaže: Pogledaj post
Ja i moj partner imamo mnoštvo konjukcija u 12 kući, u davison karti. I za to sam pročitala da je riječ o simbiozi u odnosu.
a o kojim planetama se radi? Kuće horoskopa predstavljaju područje preko kojeg se određena planeta izražava, pa 12k ne govori nužno o simbiozi (tip odnosa) ukoliko nema pokazatelja preko SA/NE....
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 15:31   #15
Ja bi za nas i rekla da živimo u nekoj vrsti simbioze. Neptun nije uključen u konjukciju, ali saturn je. Evo karte, imala sam je spremljenu na kompu :http://oi52.tinypic.com/25ewupz.jpg
jelovnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 22:01   #16
Quote:
jelovnici kaže: Pogledaj post
Ja bi za nas i rekla da živimo u nekoj vrsti simbioze. Neptun nije uključen u konjukciju, ali saturn je. Evo karte, imala sam je spremljenu na kompu :http://oi52.tinypic.com/25ewupz.jpg
ja bih ispred Dejvisona stavila vaše natalne karte i sinastriju kao eventualne primarne pokazatelje. A u Dejvisonu je zanimljiv Saturn u Vagi čiji se vladar Venera nalazi u konjukciji sa Neptunom. Dobra stvar je što su SA i NE u znacima prirodnog sekstila (Li 60 Sag), pa jači uticaji ili odnos ove dvije planete ide u vrijeme Saturnovih tranzita prema Neptunu (neharmonično), ili čak Jupiterovih (vl NE) prema Saturnu, al to su nijanse, morali bi postojati natalni/sinastrijski elementi da se ovo jače manifestira. Može se također pratiti i solarna Dejvison karta ili općenito solarne karte vaših natala kroz koje se traži SA/NE odnos.
Ukoliko je on stariji, u Dejvisonu je predstavljen Asc Sco, i vladar Pluton u konjukciji sa Saturnom (istina dosta velik orbis), a ti kao vl7k Venera 0 Neptun.
U vašem odnosu, on je Saturn, a ti Neptun. Što ste duže zajedno, uloge se isprepliću, jer vladar njegovog Saturna, Venera ide k Neptunu (0), a vladar tvog Neptuna, Jupiter k Saturnu (0).
Vrh 3k u Jarcu (SA) - komunikacija i razumijevanje na mentalnoj razini je ključ. To je naravno teško jer je jaka veza s 12k, a i vidi se tvoje hlađenje dugoročno (MO0SA).
Ovo je sad ovako nepotpuno jer treba ipak glavnu priču pronaći u natalnim kartama.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 11:12   #17
Jointness is a term (1991) in psychoanalysis and psychodynamic theory, describing a new look at normal object relation that takes place from the beginning of life. Till nowadays symbiosis (propounded by Margaret Mahler 1968, 1975) is the common term for a normal object relation, while Ronnie Solan emphasizes that symbiosis represents impairment in object relation.

Ranije se umjesto termina 'jointness' upotrebljavala 'simbioza', međutim R. Solan smatra kako jointess odnos predstavlja zdrav i prirodan odnos, dok simbioza gotovo poremećaj. S obzirom na definicije i teorije koje ovo objašnjavaju van konteksta psihologije, čini se razumno i logično.

Jointness is defined as a dynamic process representing an emotional system...

Ovakav odnos bio bi dio emocionalnog sklopa bilo kakve vrste odnosa dvije osobe, ali jeli to nužno tako? Može li takav odnos biti realiziran bez emocionalnog uplitanja? Termin se prilično koristi u kontekstu ekonomije i vojske...a kroz te tekstove osobine i opis ove vrste odnosa je prilično jasan, iako:
  • it has never been defined systematically or developed conceptually
  • jointness still lacks the theoretical underpinning to resolve all the explicit intents
  • the goal of jointness is to enhance military operations
Dakle, još ne postoji potpuno razrađena teorija ovakve vrste odnosa, iako su istaknute neke generalne značajke:
  • it is a focused effort by the Armed Forces across all levels of war
- u prevodu 'jointess' odnos nije samo jedan aspekt nekog odnosa (kao što to sugerira objašenjenje psihologa), već takav odnos mora biti funkcionalan kroz sve nivoe (npr emocionalno, mentalno, fizički itd)
  • joint forces are more capable than uni-service forces because their inherent multidimensional capabilities offer more options
- koliko sam razumjela simbiozu, nekada je bolje biti sam nego u simbiotskom odnosu, međutim u jointnessu je istaknuto kako su individue u puno boljoj životnoj poziciji kad su zajedno nego kad su same, ali pod uvjetom da su zadovoljene sve njihove potrebe.
  • must synchronize capabilities for synergistic effectiveness
- iznimno važna je sinkronizacija da bi se postigao sinergetski efekt, kod simbioze se to nužno ne dešava, već je naglasak na vlastitim potrebama.
  • for jointness to be optimized, synchronization must be conducted across all joint integrators, not just joint operations
- sinkronizacija mora postojati na svim nivoima odnosa, nikako djelomično, što je opet drugačije nego u simbiozi. Sinkronizacija dakle i na emocionalnom i mentalnom ili bilo kojem drugom nivou odnosa. Ono što recimo drži dvije osobe u simbiotskom odnosu, jest jedan aspekt odnosa, dok drugi uopće ne mora biti zadovoljavajući, što bi rezultiralo štetnim kompromisom. U jointnessu se to ne dešava, kompromisa nema jer nije ni potreban....

Možda bi bolji opis jointness odnosa bio aspekt UR/NE, a simbioza SA/NE....razlika bi dakle postojala u SA - interesi, i UR - ravnopravnost. Saturn sve više ispada iz jointess-a radi njegove potrebe za dominacijom....
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 15:11   #18
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
ja bih ispred Dejvisona stavila vaše natalne karte i sinastriju kao eventualne primarne pokazatelje. A u Dejvisonu je zanimljiv Saturn u Vagi čiji se vladar Venera nalazi u konjukciji sa Neptunom. Dobra stvar je što su SA i NE u znacima prirodnog sekstila (Li 60 Sag), pa jači uticaji ili odnos ove dvije planete ide u vrijeme Saturnovih tranzita prema Neptunu (neharmonično), ili čak Jupiterovih (vl NE) prema Saturnu, al to su nijanse, morali bi postojati natalni/sinastrijski elementi da se ovo jače manifestira. Može se također pratiti i solarna Dejvison karta ili općenito solarne karte vaših natala kroz koje se traži SA/NE odnos.
Ukoliko je on stariji, u Dejvisonu je predstavljen Asc Sco, i vladar Pluton u konjukciji sa Saturnom (istina dosta velik orbis), a ti kao vl7k Venera 0 Neptun.
U vašem odnosu, on je Saturn, a ti Neptun. Što ste duže zajedno, uloge se isprepliću, jer vladar njegovog Saturna, Venera ide k Neptunu (0), a vladar tvog Neptuna, Jupiter k Saturnu (0).
Vrh 3k u Jarcu (SA) - komunikacija i razumijevanje na mentalnoj razini je ključ. To je naravno teško jer je jaka veza s 12k, a i vidi se tvoje hlađenje dugoročno (MO0SA).
Ovo je sad ovako nepotpuno jer treba ipak glavnu priču pronaći u natalnim kartama.
On je stariji, i inače je u podznaku škorpion a ja vaga. Ovo za zahlađenje s moje strane već osjećam pomalo, baš zato jer smo stalno skupa i više sam se ja njemu prilagodila, i osjećam da ne rastem, kao da me guši ta veza. Baš kao u simbiozi. Neka teškoća.
jelovnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 21:47   #19
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Možda bi bolji opis jointness odnosa bio aspekt UR/NE, a simbioza SA/NE....razlika bi dakle postojala u SA - interesi, i UR - ravnopravnost. Saturn sve više ispada iz jointess-a radi njegove potrebe za dominacijom....
ne znam koliko odnos može postojati u "materijalnom" svijetu bez strukture (sa), kakav god on bio. ja ne bih saturna tek tako izbacila iz jointessa.
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 22:52   #20
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
ne znam koliko odnos može postojati u "materijalnom" svijetu bez strukture (sa), kakav god on bio. ja ne bih saturna tek tako izbacila iz jointessa.
na kakve konkretno strukture odnosa misliš? Ako se odnosi posmatraju preko Vage i 7k, Saturn je već sadržan kroz egzaltaciju u svakom odnosu....
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.