Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2016., 16:48   #2161
Quote:
FatAndUgly kaže: Pogledaj post
Čekaj čekaj..čovjek jednostavno pita ovo:

1. Trebao mu certifikat i napravio ga / platio ga sam za samo svoj stan, svojim novcima iz svojega džepa.

2. Nakon toga, donesena je odluka da se naprave certifikati za sve stanove a to će se platiti iz pričuve.

3. Pa eto sada pita ima li pravo na povrat novaca koje je dao iz svojeg džepa jerbo će ispasti da su svi ostali dobili certifikat na trošak pričuve a samo je on svoj platio iz svojeg džepa.
Razumio sam i rekao sam da nisam upoznat s tom situacijom kakva je procedura i je li moguće dobiti povrat od fonda ako si već napravio certifikat na svoju ruku, najbolje je pitati direktno fond ili upravitelja, ili ako ima netko ovdje tko ima iskustva u tome i tko je to prošao...
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2016., 17:08   #2162
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
Razumio sam i rekao sam da nisam upoznat s tom situacijom kakva je procedura i je li moguće dobiti povrat od fonda ako si već napravio certifikat na svoju ruku, najbolje je pitati direktno fond ili upravitelja, ili ako ima netko ovdje tko ima iskustva u tome i tko je to prošao...
Ma ja mislim da on uopće ne misli na fond nego čisto da dobije povrat iz pričuve a da li će cijela zgrada nešto dobiti od fonda ili ne, to je druga priča.

A možda sam i ja krivo razumio
FatAndUgly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2016., 17:13   #2163
Quote:
FatAndUgly kaže: Pogledaj post
Ma ja mislim da on uopće ne misli na fond nego čisto da dobije povrat iz pričuve a da li će cijela zgrada nešto dobiti od fonda ili ne, to je druga priča.

A možda sam i ja krivo razumio
Glede isplate iz pričuve to ovisi ako se svi sustanari slože da će mu isplatit taj povrat od zajedničkih sredstava, njihova dobra volja
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 16:08   #2164
Quote:
FatAndUgly kaže: Pogledaj post
Ma ja mislim da on uopće ne misli na fond nego čisto da dobije povrat iz pričuve a da li će cijela zgrada nešto dobiti od fonda ili ne, to je druga priča.

A možda sam i ja krivo razumio
Upravo tako,dobro ste razumjeli.
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 17:30   #2165
Quote:
paprenjak kaže: Pogledaj post
Ne razumijem. Mi smo za svoj stan napravili sami certifikat. Sad bi i drugi stanari htjeli napraviti zajednički. Moje pitanje je da li mozemo traziti razliku u cjeni,jer predstavnik nije htjeo pokrenuti postupak namjerno prije,nego je čekao da mi sami napravimo pa tek onda. Zajednički za zgradu platit će se iz pričuve,a mi smo platili iz svog đepa. A uplaćujemo u zajedničku pričuvu.
Vi ste napravili i platili certifikat za svoj stan. To je bila vaša samostalna odluka. Iz pričuve će se platiti izrada certifikata za cijelu zgradu. Taj certifikat time vrijedi za svaki pojedinačni stan.
Sumnjam da će vam itko vratiti novce.
GrayWolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 21:57   #2166
Quote:
GrayWolf kaže: Pogledaj post
Vi ste napravili i platili certifikat za svoj stan. To je bila vaša samostalna odluka. Iz pričuve će se platiti izrada certifikata za cijelu zgradu. Taj certifikat time vrijedi za svaki pojedinačni stan.
Sumnjam da će vam itko vratiti novce.

Meni je ovo malo bedasto.
Svi znamo kakvih zgrada ima.
Ogromnih.
I onih kojima je sjeverna strana duplo više propala od južne.
Od stolarije do otpadanja fasade recimo.
I po ovome ispada da će stan sa južne strane imati isti energetski certifikat
kao i stan sa sjeverne strane.
A čisto sumnjam da ta dva stana troše istu količinu energije da bi ih
zagrijali na istu temperatutu.

Ja sam mislio da se snima svaki stan posebno..
FatAndUgly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 22:09   #2167
Quote:
FatAndUgly kaže: Pogledaj post
Meni je ovo malo bedasto.
Svi znamo kakvih zgrada ima.
Ogromnih.
I onih kojima je sjeverna strana duplo više propala od južne.
Od stolarije do otpadanja fasade recimo.
I po ovome ispada da će stan sa južne strane imati isti energetski certifikat
kao i stan sa sjeverne strane.
A čisto sumnjam da ta dva stana troše istu količinu energije da bi ih
zagrijali na istu temperatutu.

Ja sam mislio da se snima svaki stan posebno..
Vjeruj mi nema. Moja zgrada ima certifikat, eno ga naljepljen u prizemlju.
Zgrada je orjentirana sjever jug kao što navodiš, ima preko 50 stanova i svima vrijedi isto. Bili u par stanova, analizirali račune više stanova, snimili zgradu i to ti je to. Za 10 godina opet.
GrayWolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 20:09   #2168
nakon koliko vremena ide u zastaru neplaćeni mjesečni račun za pričuvu?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 09:01   #2169
3 ili 5 godina, nisam ziher. no ako je netko to unutar tog roka utužio i pokrenuo ovrhu, onda ti može doć na naplatu (i to s kamatama) i nakon xy godina. a ti to ne moraš ni znat da se događa..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 09:39   #2170
3 godine ako se prije ne pokrene ovrha.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 09:41   #2171
Quote:
Maverick25 kaže: Pogledaj post
3 godine ako se prije ne pokrene ovrha.
i tih 3g počinju od dana kad primite mjesečni račun za pričuvu jel tako, i tako za svaki račun?

ako ode u zastaru onda je upravitelj dužan podmiriti taj dug, ako sam u pravu?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 10:14   #2172
nije dužan. ako ode u zastaru, otišlo je u zastaru, brisano, ne postoji više, papala maca
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 10:21   #2173
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
i tih 3g počinju od dana kad primite mjesečni račun za pričuvu jel tako, i tako za svaki račun?

ako ode u zastaru onda je upravitelj dužan podmiriti taj dug, ako sam u pravu?
Ako ode u zastaru, to je kao da više ne postoji. Nitko nije dužan podmiriti ga.
Upravitelj je zapravo dužan brinuti da ne ode u zastaru, odnosno da pokrene ovrhu prije zastare. Bar moj (u suradnji sa mnom) tako radi.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 10:24   #2174
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
nije dužan. ako ode u zastaru, otišlo je u zastaru, brisano, ne postoji više, papala maca
ovo sam pročitao u zakonu o vlasništvu:

Upraviteljeve dužnosti i ovlasti
Članak 379.

- naplaćivati dugovanja te redovno podmirivati te troškove prema trećima, sukladno sredstvima kojima raspolaže;

Upravitelja koji postupa suprotno obvezama iz ovog članka, suvlasnici mogu razriješiti dužnosti te im je dužan naknaditi štetu koja nastane radi njegove nemarnosti ili propusta.

ja mislim da je itekako nemarnost i propust upravitelja ukoliko nije pokrenuo tužbu ili ovrhu u zadanom roku
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 11:20   #2175
je ali to ne znaci da ce automatski upravitelj iz svog djepa platiti tih stotinjak kuna duga.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 12:25   #2176
točno, ne ide to po difoltu u praksi. a i suvlasnici bi morali prvo pokrenuti zahtjev ua opozivom i naknadom itd. itd. jedno je kaj na papiru (i plotu) piše, drugo je životna stvarnost. jbg.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 15:26   #2177
Može li tko preporučiti neki program za vođenje pričuve ili ima neku excell tablicu putem koje bi se moglo to voditi i kontrolirati?
Unaprijed hvala.
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 22:14   #2178
Quote:
Maverick25 kaže: Pogledaj post
Ako ode u zastaru, to je kao da više ne postoji. Nitko nije dužan podmiriti ga.
Upravitelj je zapravo dužan brinuti da ne ode u zastaru, odnosno da pokrene ovrhu prije zastare. Bar moj (u suradnji sa mnom) tako radi.
I to rade tako da zadnjom uplatom pokrivaju ne tu uplatnicu nego najstariji dug. Trebao bi ukupni dug narasti na 36 mjesecnih rata da bi prva iduca neplacena rata izazvala da jedna ode u zastaru.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 21:52   #2179
Mene zanima plaća li se zatvaranje vode u šahtu ispred nebodera radi izmjene ventila u stanu? Imaju li oni to pravo nama naplatiti čak 700 kn? Navodno da samo ovo firma koja vodi brigu o neboderu smije zatvarati vodu u šahtu i oni to naplaćaju čak 700 kn? Imaju li oni pravo to naplaćivati ili je nama to kazna zato što nismo ugradili vodomjerila za nekoliko tisuća kuna. Pola stanara nebodera je ugradilo vodomjerila, a pola nije. Prošle godine su i svi morali ugraditi razdjelnike, tako da mislim da se nije trebalo forsirati razdjelnike. Nama je ta firma na račun pričuve i osiguranja mijenjala odvod u kuhinji i maloj kupaoni. Nisam baš nešto zadovoljna, pod u kupaoni je nekako ulegnut nakon ove obnove vodovodnih cijevi, nama je to pomoćna kupaona jer imamo dvije kupaone. I još imam pitanje je li to normalno da se betonira tako da se kao podloga stavljaju mali komadići cigle i stare smrvljene pločice?! I još su napravili rupu u podu kada su vadili stari sifon, a ovi su je sanirali na tako amaterski način.

sent from my Samsung Galaxy S5 mini

Cijevi za odvodnju smo mijenjali jer je curilo kat ispod. Morali smo uzeti tu firmu koju je nametnuo naš upravitelj zgrade Rumat. Navodno da njih moramo uzeti i za zamjenu ventila u kupaoni i u kuhinji jer oni jedini smiju zatvarati vodu u šahtu ispred nebodera i to naplatiti 700 kn. Pa ako ja uzmem svoga vodoinstalatera kojem više vjerujem, zar ne može doći zaposlenik iz vodovoda i zatvoriti vodu u tom šahtu besplatno dok ne promijenimo ventile za vodu u stanu?

sent from my Samsung Galaxy S5 mini

I je li realna cijena za zamjenu jednog ventila 150 kn. Znači zamjena tri ventila u kupaoni bi došla 450 kn i još tih 700 kn za zatvaranje vode.

sent from my Samsung Galaxy S5 mini

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.07.2016. at 09:02. Reason: spajanje postova - koristiti edit
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 18:02   #2180
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post

Cijevi za odvodnju smo mijenjali jer je curilo kat ispod. Morali smo uzeti tu firmu koju je nametnuo naš upravitelj zgrade Rumat. Navodno da njih moramo uzeti i za zamjenu ventila u kupaoni i u kuhinji jer oni jedini smiju zatvarati vodu u šahtu ispred nebodera i to naplatiti 700 kn. Pa ako ja uzmem svoga vodoinstalatera kojem više vjerujem, zar ne može doći zaposlenik iz vodovoda i zatvoriti vodu u tom šahtu besplatno dok ne promijenimo ventile za vodu u stanu?
Nisi morao ništa uzeti od Rumata...mogao si bilo koju firmu,u principu najpovoljniju i da ima bar neku referencu.
A ovo što ti razni Rumati određuju su lov u mutnom od upravitelja....razno razni dogovori između njih.Nemoj zaboraviti da su to tvoji(vaši novci tj.od zgrade) i da vi njima upravljate...
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.