Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2009., 12:40   #41
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Peso je presladak,narančasta prostirka kao moja.
Basa može okvirno u vrhnje...hehehe
Lunica zahvaljuje na komplimentima . Prostirka je od najbolje kume na svijetu.

A za basu sam se uvijek pitala kuda bih je svrstala. Veliš, može u vrhnje ... hajde dobro, kad ti kažeš


Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ako se upotrijebi na ispravan način,slatko vrhnje se u jelu ne smije osjetiti.
Daje samo punoću i kremastu teksturu.
Istina je da se po našim restoranaima krka u sve i svašta i to krajnje neumjereno.
A ambiciozni kuhari amateri vrhuncem umijeća smatraju kad se pile udavi u lokvi "vrhnja za kuhanje".
Slažem se! Ja i inače volim sve kremasto (kolači, torte, sladoled...) pa tako i kremaste saftove, ali ga stvarno znadu zeznuti s vrhnjem.

Bilo bi zgodno ako bi netko stavio neki recept s vrhnjem, a da je jelo ispalo baš po mjeri.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 13:09   #42
Quote:
Martinn kaže: Pogledaj post
Neka i dalje koriste, ali ja to ne jedem

Inače isto mišljenje dijeli dosta prijatelja, tak da nisam usamljen u bojkotu slatkog vrhnja u kuhinji.
dosta moja prijatelja dijeli moje misljenje. ocemo se natjecat ko ima vise prijatelja ili ciji imaju bolji ukus
dlap je rekla, slatko vrhnje daje kremastu strukturu pojedinim jelima. ti to ne moras voljeti, ali to ne znaci da niti u jednom restoranu ne znaju napraviti umak sa skampima ili gljivama na bijelo.
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 18:01   #43
hehehe, koliko imaš kontakata na Faceu? koliki postotak mari o hrani? Recimo da mogu skupit 100-njak ljudi na faceu koji razmišljaju o hrani, tj. nije im to tek maltretiranje 3 puta dnevno.

Ne, ne znaju niti u jednom restoranu napraviti škampe ili gljive na bijelo da bih uživao u tome. Probao sam u jako puno inače odličnih restorana i odustao više od probanja.

Kremastu strukturu umaka se može dobiti i sa drugim stvarima, ne mora se koristiti slatko vrhnje. I kiselo vrhnje daje kremastu strukturu, mada nažalost povećava kiselost umaka, što naravno nekad nije poželjno.

Ali zato postoje neutralni sirevi, luk pripremljen na način da se ne osjeti u umaku, neke vrste povrća, itd. tako da kremasta struktura nije rezervirana samo za slatko vrhnje.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 18:19   #44
da, na gastronomiji sam jer ne marim o hrani. ljudi koji stavljaju slatko vrhnje u pojedine umake nemaju pojma.
jedini koji nesto zna o kuhanju, umacima i restoranima si ti. i tvojih sto prijatelja na facebooku.
prejadno.
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 20:21   #45
Quote:
Martinn kaže: Pogledaj post
hehehe, koliko imaš kontakata na Faceu? koliki postotak mari o hrani? Recimo da mogu skupit 100-njak ljudi na faceu koji razmišljaju o hrani, tj. nije im to tek maltretiranje 3 puta dnevno.

Ne, ne znaju niti u jednom restoranu napraviti škampe ili gljive na bijelo da bih uživao u tome. Probao sam u jako puno inače odličnih restorana i odustao više od probanja.

Kremastu strukturu umaka se može dobiti i sa drugim stvarima, ne mora se koristiti slatko vrhnje. I kiselo vrhnje daje kremastu strukturu, mada nažalost povećava kiselost umaka, što naravno nekad nije poželjno.

Ali zato postoje neutralni sirevi, luk pripremljen na način da se ne osjeti u umaku, neke vrste povrća, itd. tako da kremasta struktura nije rezervirana samo za slatko vrhnje.
Daj malo publiciteta toj tezi - nek crknu svi kuhari svijeta,autori kuharica,ljubitelji umaka i kremastih juha,sos majstori i šefovi.
Nemaju pojam!
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 22:30   #46
ono vrhnje za šlag od vindije- plavi tetrapak je odlično i super ga stučeš...
jpnsankaijuku is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 17:23   #47
molila bih vas za pomoć, radim tortu od golog kuhara i u receptu piše da koristim koncentrirano vrhnje. Ja stvarno neznam koje je to?!! našla sam na netu da je to double cream ali kod nas sam stvarno izgubljena

Stvarno bi vam bila zahvalna na bilokakvoj pomoći
tajci0709 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 17:41   #48
Quote:
tajci0709 kaže: Pogledaj post
molila bih vas za pomoć, radim tortu od golog kuhara i u receptu piše da koristim koncentrirano vrhnje. Ja stvarno neznam koje je to?!! našla sam na netu da je to double cream ali kod nas sam stvarno izgubljena

Stvarno bi vam bila zahvalna na bilokakvoj pomoći
kod nas ti toga nema. mislim da bi ka najbolja zamjena isa mileram
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 17:43   #49
hvala, valjda će biti dobro
tajci0709 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 14:50   #50
znači, utvrđujemo gradivo:

1. slatko vrhnje je vrhnje u tekućem stanju (obično ga se kupuje u čašici) - koristi se u jednakoj mjeri za kuhanje i pripremu slastica - kada ga se izmiksa ono je takozvano tučeno slatko vrhnje
http://cakeflourllc.com/wp-content/g...pped-cream.jpg

2. vrhnje za šlag je slatko vrhnje u tekućem stanju u koje su umješani aditivi za bolje učvršćivanje u šlag - obično je pakirano u tetrapacima
http://85.10.48.253/sonda/Projects/V...0za%20slag.jpg

3. vrhnje za kuhanje je slatko vrhnje u tekućem stanju sa smanjenim udjelom masnoće/slatkoće, koje je prilagođeno svakodnevnom kuhanju - obično je pakirano u tetrapaku
http://85.10.48.253/sonda/Projects/V...ovo%20copy.jpg

4. isto tako postoji varijanta slatkog vrhnja kao šlag u spreju koji ima izraženi okus po plinu i brzo se rastapa
http://www.index.hr/images2/BrzoFinoSlagV.jpg

__________________________________________________ _______________

zasebna kategorija su biljne verzije šlaga koje su po mom mišljenju namjenjene veganima, intolerantnima na laktozu i ukrašavanju torti jer se jako učvrste i nemaju specifičan okus, dakle niti kulinarsku vrijednost.
to su hole, hopla i sl.
http://veleprodaja.magma-vz.com/medi...72d/6/6592.jpg
__________________________________________________ _______________

evo, nadam se da sam olakšala svima, ako griješim ispravite me
starky20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 14:58   #51
Stavka 2.

vrhnje za šlag nema dodataka,to je preimenovano slatko vrhnje.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 23:21   #52
Quote:
starky20 kaže: Pogledaj post
1. slatko vrhnje je vrhnje u tekućem stanju (obično ga se kupuje u čašici) - koristi se u jednakoj mjeri za kuhanje i pripremu slastica - kada ga se izmiksa ono je takozvano tučeno slatko vrhnje
http://cakeflourllc.com/wp-content/g...pped-cream.jpg

2. vrhnje za šlag je slatko vrhnje u tekućem stanju u koje su umješani aditivi za bolje učvršćivanje u šlag - obično je pakirano u tetrapacima
http://85.10.48.253/sonda/Projects/V...0za%20slag.jpg
u krivu si u ovome drugome tj. vrhnju za slag nema nikakvih aditiva. i treba ga miksat dobrih 7-8 minuta da bi se ucvrstilo....
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 23:25   #53
ja sam još uvijek siguran da sam prije jedno 2 godine naletio na VIndijino vrhnje za šlag (tak je pisalo na ttrapaku) koje nije imalo veze s okusom slatkog tučenog vrhnja, već je više vuklo na biljno (iako, priznajem, nije baš tak grdo bilo). vjerojatno su se u međuvremenu opametili
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 23:44   #54
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ja sam još uvijek siguran da sam prije jedno 2 godine naletio na VIndijino vrhnje za šlag (tak je pisalo na ttrapaku) koje nije imalo veze s okusom slatkog tučenog vrhnja, već je više vuklo na biljno (iako, priznajem, nije baš tak grdo bilo). vjerojatno su se u međuvremenu opametili

ko zna mozda su prije dvi godine i imali biljno vrhnje. ali nekidan sam kupila njihovo slatko vrnje. ne pisu nikakvi dodaci ni aditivi, nema ni dodatak secera. a koliko sam ga miksala otpala mi je ruka...
meni je duzina miksanja mjerilo jel vrhnje pravo ili biljno. ako me ne zaboli ruka nevalja!
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 09:21   #55
ja za umake koristim mascarpone!!!!
__________________
blallin izlog ♥Dominik
blalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 12:46   #56
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ja sam još uvijek siguran da sam prije jedno 2 godine naletio na VIndijino vrhnje za šlag (tak je pisalo na ttrapaku) koje nije imalo veze s okusom slatkog tučenog vrhnja, već je više vuklo na biljno (iako, priznajem, nije baš tak grdo bilo). vjerojatno su se u međuvremenu opametili
Ja sam neki dan miksala Vindijino vrhnje za šlag i isto je imalo grdi "umjetni" okus.
A našla sam u čašicama slatko vrhnje od, mislim Bayerlanda i bilo je fantastično.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 584 - Nostalgija
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 12:50   #57
Quote:
Sabaa kaže: Pogledaj post
Ja sam neki dan miksala Vindijino vrhnje za šlag i isto je imalo grdi "umjetni" okus.
A našla sam u čašicama slatko vrhnje od, mislim Bayerlanda i bilo je fantastično.
Vrhnje za šlag se ne smije predugo tući.
Ako se tuče nakon što se stvrdnulo počinje se odvajati masnoća iz vrhnja i šla dobije taj malo "teški" okus.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:34   #58
Jel ima osim Bayernlanda još neko slatko vrhnje u čašici a da je ok,i po prihvatljivoj cijeni? Ne mislite da je cca 10 kn puno za jednu čašicu vrhnja
kiksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 16:33   #59
Quote:
kiksy kaže: Pogledaj post
Jel ima osim Bayernlanda još neko slatko vrhnje u čašici a da je ok,i po prihvatljivoj cijeni? Ne mislite da je cca 10 kn puno za jednu čašicu vrhnja

ima u lidla kupit vrhnje u casici njihove robne marke. meni je skroz ok, dode oko 5 kn.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 18:36   #60
Thx,nisam ga dosad skužio u lidlu
kiksy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.