Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za to da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca?
DA 499 36.03%
NE 886 63.97%
Glasovatelji: 1385. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2013., 01:23   #61
Quote:
SeaPrincess kaže: Pogledaj post
Dobro. Ja uistinu ne znam tko će u Hrvatskoj opstati ako ne spasimo ekonomiju
A ja uistinu ne znam tko će u Hrvatskoj opstati ako ne spasimo obitelj. Djeca se rađaju u obiteljima, ne u upravnim odborima banaka i gospodarskih komora.

Quote:
Mislim da se ovo neće usuditi činiti bez javne rasprave
Uostalom, tada možete organizirati referendum. Zašto to činiti sada dok se još ne zna ništa?
Ova Vlada ne vjeruje u javne rasprave i demokratske procedure. Proces uvođenja zdravstvenog odgoja to je pokazao.

Uostalom, kada jednom promjene Zakon onda će biti kasno. Inače ova Vlada voli sve škakljive zakone donositi za vrijeme ljeta, kada su svi na godišnjem i ne čitaju toliko novine. Tako je npr. i zdravstveni odgoj uveden u srpnju i kolovozu. Onaj tko prati izjave političara lako može naslutiti namjeru da se ovo ljeto pristupi promjeni Obiteljskog zakona, o čemu se već dugo priča. Zato treba djelovati na vrijeme.

Ako bi se ovako nešto uvelo u Ustav, onda nitko ne bi mogao mijenjati Obiteljski zakon, u tome je poanta.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 25.04.2013., 01:23   #62
@lilith ovo kako si ti napisala zvuci kao da ce hetero parove tjerati u istospolne brakove
'nametnut' ce nam istospolne brakove
francesca_00 is offline  
Old 25.04.2013., 01:23   #63
Koliko mi je poznato, pitanje braka definirano je obiteljskim zakonom i zato smatram da nema nikakve potrebe da se takav članak uvodi u Ustav.

A što se tiče raspisivanja spomenutog referenduma, smatram to bespotrebnim i besmislenim. Organiziranje referenduma je ogroman trošak, pa mislim da ne treba bacati novac na nepotrebne stvari. A referendum o definiciji braka za mene stvarno nije vrijedan trošenja novca poreznih obveznika.
Vera Lela is offline  
Old 25.04.2013., 01:26   #64
Quote:
francesca_00 kaže: Pogledaj post
Ne vidim razlog zasto bi se gay parove diskriminiralo i onemogucavalo da ostvare sva prava koja imamo ja i moj decko.

Zato da bi se neki ljudi osjecali bolji/povlasteniji jer su hetero?
A jesi li za to da brat i sestra mogu sklopiti brak? Ili majka i sin? Ili otac i sin? Ili djed i unuk?

Ako ne, zašto ne? Zašto bi se te ljude diskriminiralo? Zato da biste se ti i tvoj dečko osjećali bolji/povlašteniji jer su hetero?

Quote:
I neki potezu usvajanje iako to nije tema ne vidim zasto bi dijete iz gay obitelji bilo ista drugacije od djeteta iz hetero obitelji
Stvar je u tome da je djete subjekt prava, a ne objekt ostvarivanja nečijeg drugog prava. Nitko nema "pravo na djete", jer djete nije predmet na koji netko ostvaruje pravo. Djete je osoba i kao takvo ono je subjekt koje ima pravo, a ne objekt ostvarivanja tuđeg prava. Razmisli malo o tome.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 25.04.2013., 01:29   #65
Quote:
francesca_00 kaže: Pogledaj post
zasto nekome toliko smeta civilni gay brak (kod maticara) nikakve crkve i slicno nikada necu moci razumijeti.
Ni ja ne razumijem zašto nekome smeta da brat i sestra sklope brak kod matičara. Ili majka i sin, ili djed i unuka... stvarno su čudni ti iz Crkve.

A da ne spominjem da ima i onih koji smatraju da je seks sa životinjama nešto neprirodno. Kao da nisu čuli da je interbestijalnost sasvim normalna i da se pojavljuje u prirodi stalno.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 25.04.2013., 01:32   #66
Od izbora i kojekakvih referenduma treba bježati glavom bez obzira.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Old 25.04.2013., 01:32   #67
Quote:
Vera Lela kaže: Pogledaj post
Koliko mi je poznato, pitanje braka definirano je obiteljskim zakonom i zato smatram da nema nikakve potrebe da se takav članak uvodi u Ustav.
Obiteljski zakon se promijeni dok kažeš 'keks'. SDP ima većinu, može promijeniti bilo koji zakon koji poželi. Sa Ustavom je već druga priča, to se ne mijenja tek tako, treba ti 2/3 većina.

Quote:
A što se tiče raspisivanja spomenutog referenduma, smatram to bespotrebnim i besmislenim. Organiziranje referenduma je ogroman trošak, pa mislim da ne treba bacati novac na nepotrebne stvari. A referendum o definiciji braka za mene stvarno nije vrijedan trošenja novca poreznih obveznika.
Kao što rekoh, to je pitanje svjetonazora. Za mene ne postoji ništa važnije od pitanja obitelji i djece. Djeca su temelj budućnosti društva, a ona se rađaju u obiteljima - ne u upravnim odborima banaka. Pitanje stava prema obitelji i djeci je najvažnije za opstanak civilizacije. Ekonomije i carstva se ruše i padaju: obitelj je ono što nosi civilizaciju i društvo.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 25.04.2013., 01:33   #68
Da.
Jedino zajednica muškarca i žene jest brak.

Osobama istog spola dozvolila bih pravno/zakonsko formaliziranje životne zajednice sa svim pravima koja imaju i muškarac i žena u bračnoj zajednici, osim usvajanja djece.

Ne zato da bih im napakostila, i ne zato što smatram da ne mogu dovoljno voljeti tu djecu, nego zato što djeci u formiranju i odrastanju nije dovoljna samo ljubav: poznato je da djeca u određenoj dobi psihološkog i seksualnog razvoja, da bi se razvili u zdrave jedinke, trebaju tzv. "muški i ženski model".

To psiholozi jako dobro znaju, a to im je i jedan od argumenata koje navode kao negativnosti vezane uz rastave, kad djeca gube jedan od ta dva modela (najčešće oca - muški "model"). Uvijek preporučuju da neki drugi muškarac u obitelji pokuša, druženjem s djecom, preuzeti - bar donekle i bar dio te uloge "muškog modela", odnosno zamijeniti bar djelomično oca u toj ulozi.

Kod rastava je, dakle, taj gubitak "modela" nužno zlo, nešto što je loše, ali je nemoguće spriječiti (već samo pokušati "liječiti" zamjenskim "modelom".)
Ali zašto, pobogu, kad se već unaprijed zna da je nedostatak jednog (muškog ili ženskog) "modela" loše rješenje i loš "životni okoliš" za odrastanje i formiranje dječje psihe, zakonski dozvoliti takvu, za dijete i njegov razvoj lošu i "manjkavu" životnu sredinu? Zašto to loše ozakoniti???


Zašto psihološka struka o tome kukavički šuti kad je riječ o usvajanju djece od istospolnih partnera, možemo samo nagađati: oportunizam i popuštanje pred jakim homo-lobijem koji je uspio agresivnom propagandom ušutkati svih koji ne misle kao oni i pretvoriti ih (u tretiranju medija) u "nazadna čudovišta"...

Jadno je i žalosno da ogromna većina o tom problemu misli i osjeća na jedan način, a u javnosti/medijima se umjetno stvara lažna slika kako su oni "nazadna manjina".

I nemojte samo to uspoređivati s borbom za ženska, rasna i sl. prava koja su uistinu bez pravog razloga bila uskraćena dotičnim manjinama. Jer: davanje prava tim manjinama nikoga nije oštećivalo, pogotovo ne nemoćnu djecu bez prava glasa (a nažalost očito i bez pravih zaštitnika u društvu koji bi se o njihovim pravima i njihovoj dobrobiti trebali brinuti...)

I još: nemojmo se samo praviti kako ova bitka za bračni status nema nikakve veze s usvajanjem...
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 25.04.2013. at 01:56.
Špranja is offline  
Old 25.04.2013., 01:42   #69
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, to je pitanje svjetonazora. Za mene ne postoji ništa važnije od pitanja obitelji i djece. Djeca su temelj budućnosti društva, a ona se rađaju u obiteljima - ne u upravnim odborima banaka. Pitanje stava prema obitelji i djeci je najvažnije za opstanak civilizacije. Ekonomije i carstva se ruše i padaju: obitelj je ono što nosi civilizaciju i društvo.
Kao prvo, brak sam po sebi nije nužan za postojanje obitelji. Postoji i izvanbračna zajednica, i ljudi koji tako žive također imaju djecu, te kao takvi oni čine obitelj.

A što se tiče rađanja u obiteljima, mnoge su žene osuđene da same odgajaju svoju djecu, kao samohrane majke. Mnoge žene njihovi partneri napuste kada im kažu da su trudne, mnogi parovi se rastanu ubrzo nakon rođenja djeteta... Brak nije garancija da će obitelj biti vječno na okupu, niti je brak garancija da će dijete odrastati u sretnom okruženju, jer činjenica je da nisu sve obitelji sretne.

Žena koja je situirana može i sama brinuti o djetetu i to dijete će zasigurno biti daleko sretnije nego da odrasta u neskladnoj obitelji, s roditeljima koji se neprestano svađaju.

Dakle, brak uopće nije nužan za postojanje obitelji. A to kako će biti definiran, za to postoji Obiteljski zakon, a ne Ustav!

Zadnje uređivanje Vera Lela : 25.04.2013. at 01:58.
Vera Lela is offline  
Old 25.04.2013., 01:48   #70
Quote:
Vera Lela kaže: Pogledaj post
Kao prvo, brak sam po sebi nije nužan za postojanje obitelji. Postoji i izvanbračna zajednica, i ljudi koji tako žive također imaju djecu, te kao takvi oni čine obitelj.

A što se tiče rađanja u obiteljima, mnoge su žene osuđene da same odgajaju svoju djecu, kao samohrane majke. Mnoge žene njihovi partneri napuste kada im kažu da su trudne, mnogi parovi se rastanu ubrzo nakon rođenja djeteta... Brak nije garancija da će obitelj biti vječno na okupu, niti je brak garancija da će dijete odrastati u sretnom okruženju, jer činjenica je da nisu sve obitelji sretne.

Žena koja je situirana može i sama brinuti o djetetu i to dijete će zasigurno biti daleko sretnije nego da odrasta u neskladnoj obitelji, s roditeljima koji se neprestano svađaju.
Ne vidim kakve ovo ima veze s temom, ali dobro.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 25.04.2013., 01:51   #71
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ne vidim kakve ovo ima veze s temom, ali dobro.
Nadovezala sam se na čovjeka koji je rekao da se djeca rađaju u obiteljima, a očito smatra da je prava obitelj samo ona u kojoj su roditelji vezani brakom.
Vera Lela is offline  
Old 25.04.2013., 01:59   #72
Quote:
Vera Lela kaže: Pogledaj post
Nadovezala sam se na čovjeka koji je rekao da se djeca rađaju u obiteljima, a očito smatra da je prava obitelj samo ona u kojoj su roditelji vezani brakom.
To sam ja napisao, samo zato da istaknem da je pitanje obitelji za mene važnije od gospodarskih pitanja. Djeca su polog društva, u njima je snaga civilizacije, ništa nije važnije od njih.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 25.04.2013., 02:01   #73
Rob-Roy, tvoji argumenti su na razini vrtićkog djeteta.
Ne blamiraj se više jer samo postižeš to da se svi zgražamo nad time kako nazadna razmišljanja neki ljudi imaju. Jednostavno nepojmljivo.
Telomere is offline  
Received Infraction
Old 25.04.2013., 02:04   #74
jos jedan stariji tekst, lipanj prosle godine. vidi se da se sve radi u koracima, pomno isplanirano. dakle, oni su ludi:


Iako novim Zakonom koji se piše neće biti dopušten brak ili posvajanje djece gay populaciji to bi mogao biti sljedeći korak.

'U prvom koraku liberalizacija, u drugom koraku izjednačavanje prava u potpunosti. Mi imamo prijedlog koji su udruge već napisale, trebamo ga dobro izanalizirati i zauzeti stav', kazao je HNS-ov Ivan Vrdoljak.


http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/e...ay-parova.html
lilith forever is offline  
Old 25.04.2013., 02:04   #75
Quote:
Telomere kaže: Pogledaj post
Rob-Roy, tvoji argumenti su na razini vrtićkog djeteta.
Ne blamiraj se više jer samo postižeš to da se svi zgražamo nad time kako nazadna razmišljanja neki ljudi imaju. Jednostavno nepojmljivo.
Danas je nazadno reći da dva muškarca ne mogu sklopiti brak. Vidjet ćeš što će za deset godina sve biti okarakterizirano kao "nazadno".
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 25.04.2013., 02:05   #76
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
To sam ja napisao, samo zato da istaknem da je pitanje obitelji za mene važnije od gospodarskih pitanja. Djeca su polog društva, u njima je snaga civilizacije, ništa nije važnije od njih.
Slažem se da su djeca najbitnija i da u svakom slučaju treba voditi brigu o dobrobiti djece.

Ali ne vidim u čemu bi bila dobrobit za djecu ako bi se brak Ustavom definirao kao zajednica muškarca i žene.
Vera Lela is offline  
Old 25.04.2013., 02:05   #77
Očekujem djeljinje letaka u crkvama i kioscima Tiska. Možda ovaj referendum uspije za razliku od onog o MPO. Držim vam fige.
__________________
Perfectionism leads to procrastination leads to paralysis. Take one small step toward that thing you're not doing today.
ixajot is offline  
Old 25.04.2013., 02:07   #78
Quote:
Vera Lela kaže: Pogledaj post
Slažem se da su djeca najbitnija i da u svakom slučaju treba voditi brigu o dobrobiti djece.

Ali ne vidim u čemu bi bila dobrobit za djecu ako bi se brak Ustavom definirao kao zajednica muškarca i žene.
Djeci je potrebna ljubav, briga, topli dom i razumijevanje, a sve im to podjednako mogu pruziti i gay i hetero parovi..druga stvar je koliko je neko drustvo evoluiralo da prihvati da postoje i drugi tipovi obitelji od onog m-z, te kako bi se drustvo ponasalo prema toj djeci.
francesca_00 is offline  
Old 25.04.2013., 02:09   #79
Quote:
memyselfni kaže: Pogledaj post
Zoofilija je seksualni nagon. Homoseksuualnost i heteroseksualnost nisu (samo) seksualni nagoni. Štoviše, netko može biti homoseksualne ili heteroseksualne orijentacije a da nema nikakav poseban seksualni nagon. To su biološki različite kategorije, educiraj se barem toliko.
Nadalje, bračna zajednica je dobrovoljne naravi i kao takva zahtijeva pristanak oba aktera. Sve pojave u kojima je sam pristanak nekog od aktera upitan i dvojben ne mogu ostvariti to pravo.

Što se incesta tiče, svatko ima pravo tražiti neko pravo za koje misli da mu pripada. Pa tako i ti koji bi stvarali obitelj unutar obitelji. Imaju puno pravo to tražiti i pokrenuti javnu raspravu. Gdje su onda?


Činjenica da na temi koja se bavi istospolnim brakovima, a koju si sam pokrenuo, tražiš od ostalih da obrazlažu zašto nisu za ljudsko-životinjske brakove itd. dovoljno govori o tvojim argumentima. Osim toga, po mojoj procjeni to je trollanje i time bi se mogao pozabaviti neki moderator.

Što se pitanja u anketi tiče - protiv.

Kod ovog boldanog sam te čekao.
Što misliš gdje bi bili homoseksualci u Hrvatskoj, kad bi se pokrenula javna rasprava o bilo kakvim pravima koja zahtjevaju?
Ili kad bi se proveo referendum? Gdje bi onda bili?
Na kraju ne bi imali ni ''p'' od prava i bio bi im vraćen status kakav su imali do prije 20 ili 30 godina.
Nije EU bogom dana, postoji jako lijepi broj zemalja u svijetu u kojima je homoseksualnost fino zakonski regulirana, sa drakonskim kaznama.
Što kad bi se proveo referendum da se prava homoseksualaca u HR stave na razinu prava koja imaju u američkoj banana državi Saudijskoj Arabiji npr.?
Osobno, ja bi prepisao iranske zakone o homoseksualcima, mislim da je to pitanje u Iranu jako lijepo regulirano.
no_surrender is offline  
Received Infraction
Old 25.04.2013., 02:09   #80
Quote:
Vera Lela kaže: Pogledaj post
Slažem se da su djeca najbitnija i da u svakom slučaju treba voditi brigu o dobrobiti djece.

Ali ne vidim u čemu bi bila dobrobit za djecu ako bi se brak Ustavom definirao kao zajednica muškarca i žene.
Zato što bi se na taj način zaštitila obitelj. Evo pročitaj priopćenje:
http://www.katolik.hr/aktualnomnu/pr...endum-za-brak/

Djeci prijeti opasnost da im se pristupa kao objektu koji služi ispunjenju odraslih. Kao nekoj igrački na koju netko polaže pravo. Zato se govori o "pravu na dijete", kao da je dijete nekakav poklon-bon koji dobiješ da se malo poigraš kada ti je dosadno. Poslušaj malo kada se govori o tom usvajanju djece od gay parova, gotovo nikada u središtu nije dijete, već se uvijek priča o tome kako jadni gayevi pate jer žele djete, a ne mogu ga imati, kako su sretni kada ga dobiju, itd. Uvijek su u središtu odrasli, a dijete je samo objekt da oni ostvare svoje želje.

Onda se ide na to da se djeca naručuju, da se biraju ona koja imaju neke poželjne karakteristike, itd.

Zato treba reći da je djete subjekt prava, a ne objekt ostvarenja tuđeg prava.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.